Ambigus Genitalya (Kuşkulu Genitalya / Cinsiyet Belirsizliği)

fundaci

Üye
Kayıtlı Üye
24 Mart 2023
8
4
34
Merhaba, 20 haftalık gebeyim. Detaylı ultrasonda kız gibi duruyor dendi ama üzerine soru sormadım. Kendi doktorum 16. Haftada 99% kız ama tekrar bakalım dedi. 20. Haftada kendi doktorum erkek ya da kız diyemiyorum, dna veya amniyosentez ile cinsiyet belirleme yapabiliriz, sonraki haftalarda da değişeceğini düşünmüyorum dedi. Ambigus genitalya yani kuşkulu genitalya var dedi. Kendisi menfaatsiz iyi bir doktor, bu yüzden duyduklarım beni kahretti. Bezmialemde başka doktora gittim, 100% erkek dedi. Medicana’da Burcu Yılmaz diye insanlıktan uzak doktora gittim, o da erkek 90% dedi. Perinatalog yorumunu sordu, söyledim, söylemini değiştirdi, emin değilim dedi.

20. Haftada bebek pozisyonu uygun olmasına karşı cinsiyet belirlenemedi. 6mm çıkıntı var, birinin torba dediğine diğeri labia dedi. Hermafrodit gibi konular beni çok korkutuyor, cinsiyet tayini yapmak çocuk için yıpratıcı olacak. İyi haber duymaya çok ihtiyacım var. 30. Haftalarda hala netleşmezse kan ile genetiğine baktırırım veya bebeğim doğduğunda test yaptıracağım.

Benzer süreç yaşamış / duymuş olan var mı? Süreciniz nasıl gelişti ne yapıldı?

Böyle bir şey olduğunu ilk kez duyuyorum ne olduğunu da tam bilmiyerek bebeğin bir rahatsizligindan dolayımi bu durum yaşanıyor yoksa göstermiyor mu çünkü 12 haftamda erkeğe benziyor 14 kıza benziyor denildi 18 haftamda onuda tam göstermedi yaklaşık 5 dk uğraştı sonunda göründü bebeğin cinsiyeti yani ben böyle bir durum yaşadım ama böyle bir isimlendirilme yapılmadı bana başka bir durummu bilmiyorum

Cinsiyetini göstermesine rağmen muallakta kalındı. Böyle durumlara kuşkulu genitalya diyorlar ve bir çok varyasyonu var. Hayatımın en kötü günlerini yaşıyorum.

Şuanki durumumu paylaşmak isterim. Belki benzer bir durum yaşayan varsa aydınlatıcı olur. 21. Haftamda 2. Kez periantologa göründüm. 3 günde göründüğüm 5. Doktordu. Prof. Dr. Atıl Yüksel. Bence riskli bir gebe için en doğru adreslerden biri. 1 saatten fazla inceledi, her soruya cevap verdi, diğer doktorların ne dediklerini sordu ve asla yanlı bakmasına sebep olmadı. Zaten kendisi hocaların hocası. İstanbul Üniversitesi Periantoloji kurucusu ve bölüm başkanlığı yapmış, alanında uzman, ilgili, çok insancıl birisi. Diğer periantologlardan ücreti fazla, ama bence çok daha fazlasını hakediyor. Bebeğimin erkek olduğunu söyledi. Bu konuda şüphe yok dedi. Ambigus genitalya mevcut değil dedi. 3 hafta sonraya kontrol randevusu verdi. Tabi bu kontrol aynı zamanda bağırsak genişlemesi ve parlaklığı ile ilgili. İnşallah onlar da geçmiş olur, sağlıklı bir bebek sahibi olurum. Cinsiyet konusunda 20. Haftada bile doktor yanılması olabiliyor. Ya da sıkıntılı bir durumun çok yüksek ihtimal çıktığı söylenip bu durum gerçekleşmeyebiliyor. Hep iyi düşünmek lazım. Atıl bey gibi işinde uzman ve iyi insan doktorlar hep var olsunlar. Bence bu ülkede bu işin 1 numarası. İlk periantologum Mehmet Uludoğan idi. İyi bir doktordur muhakkak ama 20. Haftamda bebeğimin cinsiyet tayininin doğru yapılabildiğini görmeyi beklerdim. Ama demekki Prof Dr Atıl Yüksel bey’in dediği gibi bu işler öyle sanıldığı gibi kolay değilmiş.

Bebeğinizin durumu şimdi nedir aynı şeyler bana da söylendi çok kötüyüm ne yapacağımı bilemiyorum hepimiz hakkında hayırlısı olsun artık görüşlerinizi bekliyorum

Bebeğinizin durumu şimdi nedir aynı şeyler bana da söylendi çok kötüyüm ne yapacağımı bilemiyorum hepimiz hakkında hayırlısı olsun artık görüşlerinizi bekliyorum
Merhaba, şuan 27 haftalığım ve bebek erkek, bi sorun gözükmüyor. 20. Haftada periantolog ve kendi doktorum bunları söyleyince çok kötü olmuştum ben de. Diğer periantolog ise peygamber sünneti yani distal hipospadias olabilir dedi ve kontrole gittiğimde bu durum da yok sorununuz yok dedi. 20. Haftaya kadar kız dendi ve sonrasında erkeğe Cinsiyet önemli değil tabi çok şükür genital problemi gözükmedi sonrasında. O yüzden kendi doktorumu bıraktım, korkuttuğu için. Size doktor tam olarak ne dedi? Kaç haftalıksınız?

Merhaba teşekkür ederim cevap verdiğiniz için bende 33 haftalık hamileyim bir doktor kesin kız diyor diğer bugün başka doktora gidiyorum cinsiyetinde emin değilim diyor testis mi bilemiyorum diyor testise de benzemiyor diyor o kader aklım allak bullak oldu ki ne hissedeceğimi de bilemiyorum artık hayırlısı diyip dua ediyorum her doktor farklı şeyler söylüyor o şekilde yani normalde benim de 20 23.haftaya kadar kız dendi sonra cinsiyet belirlenemdi sonra tekrar kesin olmakla beraber başka doktor kız diyor bugün ki belli değil diyor anlamış değilim artık doğum yaklaştı yavrumun cinsiyeti bu şekilde olması beni yıpratıyor kaç aydır bununla mücadele ediyoruz

Arkadaşlar merhaba ben doğum yaptım acil sezeryan ile doğuma alındım ve yarın bir hafta olacak hastaneden Çıkalı ve bebeğimin cinsiyeti erkek ve şuan kendisi yoğun bakımda çok üzgünüm çok kötüyüm eve 3 kişi
Olarak dönemedik… onun üzüntüsü ile kaç gündür uğraşıyorum buraya bu konuyu yazmamın sebebi ise benim gibi anneleri neler bekliyor yada şuan bunu yaşayan var mı ben 1 hafta olacak nerdeyse hiç iyi değilim kendimi iyi hissetmiyorum ne zaman yavrum çıkacak edecek bilemiyorum rabbim hepimizin yardımcısı olsun doktorlar 1 ayı geçer diyorlar hepinizden dua bekliyorum

Merhaba, inşallah bebeğinizi sağlıkla hastaneden de çıkaracaksınız, iyi olmaya çalışın. Hastanelerde bakım gören, küvezde kalan milyonlarca bebek oluyor, sağlıkla büyüyorlar.

Sırf genital bölgeden dolayı bir konu mu ne diyorlar şuan? Kız dendi, erkek doğdu. Peki sorun ney şuan nasıl bir tedavi yapılacak?

Genital bölgesinden değil de mide cebi gözükmüyordu yavrumun doğdu doğduktan sonra teşhislere bakıldı edildi yemek borusunun yarısı olmadığı tanısına varıldı o şekilde ameliyat olcak yemek borusundan genital bölgesinden bu zamana kadar farklı şeyler söylendi kız demişlerdi ama bi doğdu erkek oldu bazı doktorlar genital bölgesinde hani bazı anomaliler olur demişti ama şükür bir şey yok orasında ama yemek borusundan ameliyat olcak şimdi sarılığı da sürekli yükseliyor bu sayfaya bu konu için yazan bir sürü insan var biliyorum hepinizden dua bekliyorum yavrularımız sağlıklı sıhhatli doğsun inşaallah bizim yavrularımıza da rabbim şifa versin tez vakitte ama şunu anladım o kadar zor süreç
Ki 1 hafta oldu nerdeyse doğum yapalı hatta şuan bir hafta oldu sanki bir yıl gibi geliyor bana bu imtihanıda atlatacağız inşaallah süreç
Bu şekilde

Bu arada peygamber sünnetli olabilir yavrunuz çünkü benimde bu zamana kadar kızdı hep kız dediler bi doğdu peygamber sünnetli subhanallah bunda bir sorun olmaz takılmayın başka hastalığı varmı sizin yavrunuzun başka bir şey diyorlar mı

Çok geçmiş olsun bol bol dua edin rabbim sağlıcakla yavrunuza kavuşmayı nasip etsin en kısa zamanda inşallah dualarım sizinle

Peygamber sünneti ihtimali bize ikinci gittiğimiz perinatolog tarafından söylenmişti ama sonra o da yok dendi.

İnşallah bu süreci de atlatacaksınız, tıp çok gelişti, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza da alacaksınız inşallah. Böyle şeylerin anında tespit edilmesi tedavisini sağlayacak. Doktorunuza güvenin, sürekli iletişimde olun. Bebekler çok kolay iyileşiyor. 23 haftalık organları oluşmamış ufacık bebek bile sağ salim evine uğurlanıyor inanın. Siz de hep iyiyi düşünün, bebeğinizi kucağınıza alacağınız, büyüteceğiniz zamanın hayaline, mutluluğuna odaklanın. Yavrunuz sağ salim evinizde olacak inşallah, dualarımız sizlerle.

Çok teşekkür ederim çok sağolun Allah razı olsun

Yurt dışına bir test gönderiyorlar anne kanı ile, Amerika mı Almanya mı neydi unuttum 5000TL civarı bir ücreti vardı. Yakın zamanda bir arkadaşım yaptırdı cinsiyet hastalık her şey geldi ordan genetik testi gibi bir şeydi adı

Merhaba şuan aynı durumu yaşıyorum. 21 haftalık gebeyim oerinatolog amniyosentez önerdi yaptırdık. Cinsiyetmz belli deil. Cok korkuyorum. Bebeginizi dogurdunzmu. Yaşadıklarınızı duymaya ihtiyacım var bilgi vereblrseniz cok sevinirim

Merhaba amniyosentez sonucunuz çıktı mı bizde de benzer bir durum var sonuçlarınız nasıl geldi paylaşabilir misiniz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…