Altındöken'in annesi, "Oğlum öldü, niye gömdürmüyorsunuz? Çöpe mi atayım?"

Çok ahkam kesmek istemiyorum. Annelik, babalık ayrı bir yer. Çocuğun hayattayken reddedersin, kabul etmezsin ama ölüsünü... bilemedim.

Ölüsünü bile reddeden yok mu, var.
Bilemedim.

Allah bu duruma düşürmesin.

Ama şöyle bir şey de var, ismiyle gömülürse o naaş rahat bırakılmaz. Mezarı taciz edilir hatta çıkartılır mezardan. İsimsiz, sessiz sedasız gömsünler bir yere.

kadavra olarak bagis edilebilirdi .....kaldiki bana göre bu sapiklarin anne babalarida suclu , böyle konularda suc biriyseldir diyemiyorum,

Ya dans bir de şöyle bir şey var, bu adamın ait olduğu kültürde tecavüz senin benim için olduğu kadar korkunç değil. Belki annesi "öldü cezasını çekti tamam artık" diyordur.

Tecavüz öyledir elbet. Ama vahşice bi cinayet var. Buna hiçbi kültürde yer yok. Ancak kültürsüzlük, cahillik akli melekelerin eksik çalışması ile insanı duyguların bizim gibi gelişmemesi olabilir. Çocuklarda mesela 7 yaşına kadar vicdan gelişmezmiş. Birinin canını yakarım duygusu olmazmış içgüdüsel olarak. Ancak öğretirsen çocuğun aklı müsaitse anlarmış acıma duygusunu. Bu da öyle bişey heralde.

şuan star da haberlerde kendini yerden yere atıyor, bilemiyorum bişey demek istemiyorum
Özge'nin annesi de ne hale gelmiştir, ikisini yan yana bile getiremem ben, vicdanım var.
Evlat öyle bir şey yapmış ki değil dirisini, ölüsünü bile kimse kabullenmek istemiyor. Şimdi sorgulanacak şey annelik ve yüreği mi? O zaman Özge'nin annesinin yüreğine soralım madem. Şimdi bu kadın için o da anne falan diyemiyorum ben, hümanist değilimdir falan bilemem ama diyemiyorum.

genel bir yorum olarak yazdın sanırım, çünkü ben annesini samimi bulmadığımı yazdım, haberlerde de izledim özgecanın annesi çok samimiydi, hatta iyi dilekte bile bulunda Allah yardımcısı olsun diye, bilmiyorum ama ben diğer annenin özgecana üzüldüğünden bile şüpheliyim, çok mu acımasızım bilemiyorumda

Evet chess sana yazmadım, zira aynı şeyi düşünmüşüz.
Bir de bence, bir evladın bu denli körü ruhlu olmasında ebeveynlerin katkısının olmadığını düşünmek fazla iyimserlik olur. Gelişim psikolojisine göre de bu böyle zaten.

Evet genetik birinin kötü bir insan olmasında önemli bir detay. Bazılarımız cinayet işlemeye diğerlerimize göre genlerimiz hasebiyle daha meyilliyiz.
Ama çevresel faktörler ve yetiştirme tarzı da önemli.
Diyorum ya asla "benim evladım böyle vahşice bir şey yapmaz" diyemem. Ben yapmam ama çocuğum benden bağımsız bir birey olacak sonuçta.
Ama bir gün çocuğum olursa, dalından çiçek bile koparmamayı öğreteceğim ona, kediye köpeğe taş atmamayı öğreteceğim, zarar vermemeyi öğreteceğim.
Derdini vurarak, bağırarak değil, konuşarak, yazarak anlatmasını öğreteceğim.
İhtiyacı kadar tüketmeyi öğreteceğim, savurganlığının onun çocuğundan çaldığını öğreteceğim. Dünyada hiçbir canlıya üstünlüğü olmadığını öğreteceğim.
Bütün bunları öğreteceğim, öğretmek istiyorum, ne kadarını öğretmeyi beceririm, o ne kadar ahlaklı ve vicdanlı bir insan olur bilemem.
Ama birini öldürmek bir şey, tecavüz etmeye yeltenip beceremeyince işkence edip canlıyken bileklerini kesip yakacak kadar vahşi olması başka bir şey.
Ben problemli yetişmemiş, çocukken istismar edilmemiş bir insanın böylesine empati yoksunu olabileceğine inanmıyorum.
Belki de inanmak istemiyorum. Belki de bir çeşit "normalleştirme" çabasıdır, bilemem.
Çünkü eğer Suphi A. çocukken mutlu, huzurlu, iyi bir ailede büyümüş, doğru eğitim almış bir çocukken bu hale gelmişse, bu korkunç bir şey.
Ama sanmıyorum.
Seri katillere, seri işkencecilere falan bakarsak mutlaka bir şekilde ya istismar edilmiş, ya tecavüze uğramış, çok zor çocukluklar geçirmiş olduklarını görüyoruz. Çocukken o kadar acı çekiyorlar ve baş etmek için şiddeti o kadar normalleştiriyorlar ki bir noktadan sonra empati duyguları gidiyor. Acı vermekten zevk alır hale geliyorlar.
Demem o ki. Bu kadın iyi bir evlat yetiştiremedi.
Bu adam mutlu, sevimli bir çocuktan bu hale gelmedi. Bir yerde, bir noktada o vahşiliği gördü. Ya arkadaşlarıyla, kardeşleriyle kavga ederken, ya hayvanlara zarar verirken, anne de bunu gördü.
Baba için bir şey diyemiyorum, o ayrı bir vaka zaten. O zaten doğrudan suçlu.
Bu kadın zamanında bunun gelebileceğini gördü ve muhtemelen kendisine her zaman şiddet uygulamış kocasının da etkisiyle "bu da babası gibi oldu" dedi, geçti.
Aksi duruma inanmıyorum.
Evladını gömmek ister, evlat sonuçta. Hırsız da olsa seversin, arsız da olsa, katil de olsa, cani de olsa.
Ama hani ölmüş artık napayım, çöpe mi atayım diye soruyor ya.
Oğlun 20 yaşındaki gencecik kızı çöp gibi yakmak istediği için o haldesin diyesim geliyor, kimsenin yüzünden değil, kendi oğlun yüzünden.

ee ne zaman yerleşiyorsun yurt dışına? :)

babası hakkında hiç haber yok herhalde hayati tehlikesi yok, 50 yıla mahkum olan bir adam yapmış biri azmettirmiş olmalı ama özgecanın ailesi olduğunu hiiiç sanmam kim acaba

O naas rahat birakilmaz diye degil, hic yoksa özgecan'in ailesine karsi mahcubiyetten dolayi bilene isini sessiz, sedasiz hal edebilirdi. Ölü'yü red etmesine gerek yok, ama mecburmu vahsice öldürülmüs bir genc kiz varken, kendini magdur rolüne sokmayi?

Bilemedim, o ailede cidden annormalikler var gibime geliyor. Cahil olunabilir fakat artik vicdansizlik boyutuna geldi ve bu hic normal degil.

İnsanlar zaten gömüldüğünde bölge halkı olay çıkarır , yok gidio mezarını kazar , bilmem ne yapar ölüsüne diye köyüne kasabasına istemiyor .

Yoksa ölmüş bir bedenle artık kimin ne hesabı olur dünyada.

Sessiz sedasız gömülmeli bence .

Artık bu dünyada vereceği bir hesap kalmadı . Daha ne yapabiliriz ölüsü üzerinden diye düşünmek sağlıklı ruh hali değil.

Doğru. Zaten mantıklı bakınca olması gereken bu. Ama bu olayda mantıksızlık zaten olduğu için bari diyorum oğlunun naaşını düşünerek sessiz sedasız gömsün.

Yoksa bence de zaten yaptıkları infial yaratmış, ölüsünü taşıyan insan bile bulamadığı oğlunun bir de gömülmesini olay yapmazdı.

nerden biliyorsun olmadıgımızı?

Arkadaşım alıntı yapacak bisey yok herkese sarıp sıçrayarak da bisey yok sende herkesin temsili de değilsin.. Herkes de senin gibi düşünmek zorunda da.değil

Allah kimseye böyle evlat vermesin.tamam senin evladın bunu yaparsa sen çöp e at ok !

Özge evlat değilmiydi deştiler kestiler bide yaktılar, bunları yapana evlat diyene şüpheyle bakarım zaten.
Hata yanlış dediğiniz şey bu yapılanların yanında kum tanesi gibi kalır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…