Altın biriktirmeye başlıyoruzz

Nişan olayları belimi büktü valla Eylül ayında tek birikimim kumbaramdaki 27₺ inşallah ekimden itibaren toparlarım kendimi :KK51: Benim de dört aylık hedefim 2000 ₺ olsun bari hadi bismillah :KK55:

Estella- Estella-
Aramıza hoşgeldiniiiiz :KK5:
Hoşbulduuukk:KK68:
Ben aslında buralardayım da pek yazmıyorum ama her gün düzenli olarak okuyorum yazılanları. Hatta önceden üç çeyrek üç ata altın birikimim var. Bir de ata altınlı kolyem:21:

Eylül ayı biraz sıkıntılı geçti ama ekimde bomba gibi dönmeyi planlıyorum :KK59:

Ekim ayından itibaren kurallarım şu şekilde:
1. Maaş kuru alt limitten sabitlenecek. Üzerinde yatan rakam direkt tl birikimine atılacak.
2. Maaş alır almaz bir adet ata alınacak.
3. Kredi kartı kullanılmayacak, nakit alışveriş yapılacak.
4. Haftalık harçlık alınacak. Haftasonu bu paradan artan olursa kumbaraya atılacak.
5. Haftalık ev alışverişi için limit belirlenecek. Bu limitin altında harcama yapılırsa direkt birikime atılacak.

Ekim ayından itibaren kurallarım şu şekilde:
1. Maaş kuru alt limitten sabitlenecek. Üzerinde yatan rakam direkt tl birikimine atılacak.
2. Maaş alır almaz bir adet ata alınacak.
3. Kredi kartı kullanılmayacak, nakit alışveriş yapılacak.
4. Haftalık harçlık alınacak. Haftasonu bu paradan artan olursa kumbaraya atılacak.
5. Haftalık ev alışverişi için limit belirlenecek. Bu limitin altında harcama yapılırsa direkt birikime atılacak.
Kopyaladım ben de böyle yapayım. :KK70: ama ben direk ata almayayım evdeki hesap çarşıya uymazsa bozdurmam gerekir. 1000 TL kenara ayırayım. Dokunmazsam ay sonu alayım.

Kopyaladım ben de böyle yapayım. :KK70: ama ben direk ata almayayım evdeki hesap çarşıya uymazsa bozdurmam gerekir. 1000 TL kenara ayırayım. Dokunmazsam ay sonu alayım.
Bence al evdeki hesabı da çarşıya uydur
Kararlı olman lazım canım . Alınan maaşa göre konuşuyorum az olsa bunu söylemem de bence al ve dokunma :KK20:
Ve dokunmamak için elinden geleni yap
Olmazsa orda altın var deme o altın evin için

Bence al evdeki hesabı da çarşıya uydur
Kararlı olman lazım canım . Alınan maaşa göre konuşuyorum az olsa bunu söylemem de bence al ve dokunma :KK20:
Ve dokunmamak için elinden geleni yap
Olmazsa orda altın var deme o altın evin için
Valla canım bak şimdi dışarı çıktım bebeğim geçen seneki hiç bişeyi üzerine uymuyor havalar aniden soğur diye uzun kollu takım aldım 2 tane 75 TL. Ki LCW dan aldım yani ucuz.
1 koli yumurta 11 TL
1 kilo domates 3 TL
1 defter 2.5 TL
Çubuk kraker 1 TL
92.5 TL gitti. :KK43:

Valla canım bak şimdi dışarı çıktım bebeğim geçen seneki hiç bişeyi üzerine uymuyor havalar aniden soğur diye uzun kollu takım aldım 2 tane 75 TL. Ki LCW dan aldım yani ucuz.
1 koli yumurta 11 TL
1 kilo domates 3 TL
1 defter 2.5 TL
Çubuk kraker 1 TL
92.5 TL gitti. :KK43:
İhtiyaç canım hayırlısı olsun

Hoşbulduuukk:KK68:
Ben aslında buralardayım da pek yazmıyorum ama her gün düzenli olarak okuyorum yazılanları. Hatta önceden üç çeyrek üç ata altın birikimim var. Bir de ata altınlı kolyem:21:

Eylül ayı biraz sıkıntılı geçti ama ekimde bomba gibi dönmeyi planlıyorum :KK59:
Canımmm hoşgeldin seni gördüğüme sevindim...
Okuyup kaçma artık kararli gördüm seni katıl tekrar :KK66:

Şu an çalışıyorum akşama ekleyeceğim hepinizi...

İnsanlara bir bakın! Nasıl da çılgınlar gibi alışveriş yapıyorlar, değil mi? Mağazaların kasalarındaki kuyruklar sanki her geçen gün biraz daha uzuyor. Havalar ısınmasına rağmen, alışveriş merkezleri hala aynı kalabalıklarla dolup taşıyor. Peki, parasızlıktan o kadar çok şikayet eden insan varken, bu kadar çok kişinin gerekli gereksiz her şey için para harcaması sizce de çok çelişkili değil mi? Sorduğunuzda “borç gırtlağa dayandı!” diyen tanıdıklarınızın neredeyse her gün alışveriş yapması sizce de çok saçma görünmüyor mu? Evet, elbette öyle! Sonuçta cebinde hiç para olmadığı halde her duyduğu kampanyaya koşan, her gördüğü indirimden faydalanan insanların harcama konularında bu kadar cömert davranmalarına akıl sır erdirmek gerçekten çok zor. Yani insan harcama yapmakta gösterdiği cömertliğin azıcığını tasarruf yapmakta kullansa, neler olur kim bilir!

Sahi ya, neler olur? Aslına bakarsanız, neler olmaz ki diye sormak gerekir. Çünkü olabilecek şeyler çok ama çok fazla! Mesela; banka kuyruklarında bekleyen kişi sayısı, önemli derecede azalır. İnsanların kredi çekme ihtiyaçları gözle görülür derecede düşer ve çoğu kişi kısa sürede mal sahibi olur. İnsanlar gereksiz şeyler yerine gerekli şeyler için para harcamanın ne demek olduğunu öğrenir. İhtiyacından fazla alışveriş yapmanın müsriflikten ve aç gözlülükten başka bir şey olmadığı anlaşılır. Dünya malının insanı bir yere kadar mutlu ettiğinin kanıtları herkes tarafından açıkça görülebilir. Borçlardan kurtulunur ve daha mutlu bir hayatın kapıları aralanır. Uzun lafın kısası, daha neler olur neler! İşte bugün olur olmaz her şeye para harcamamanın size neler kazandırabileceği üzerine konuşacağız. Eğer siz de cebinde para olduğu zaman gıcıklanan kişiler arasındaysanız, o zaman bu yazıyı kesinlikle okumalısınız derim. Çünkü belki de daha az harcama yaptığınızda neler kazanacağınızı görüp, kötü para alışkanlıklarınıza geri dönmemek üzere veda edebilirsiniz.

Daha Çok Para Harcamanız Gereken ve Gerekmeyen 5 Yer

İnsanlar mutlu olmak için elle tutulabilir şeylere para harcamaya yöneliyor ve geçici mutluluklar yaşadıkları için hep daha fazlasını istemeye başlıyor. Oysaki elle tutulur şeyler yerine, deneyimler için para harcamak çok daha mantıklıdır. Neden mi? Çünkü olur olmaz her şeye para harcamaktan vazgeçtiğinizde, doğal olarak elinizde daha çok para kalır ve bir şeyler için değil de deneyimler için para harcamaya başlarsınız. Her gördüğünüzü almak yerine gider birilerine yardım eder, ailenizle tatile çıkar, sevdiklerinize hediyeler alır, kısacası elle tutamayacağınız; ama arkanıza baktığınızda sizin için çok daha önemli olacak şeyler için harcama yaparsınız. Belki iki çift ayakkabınız, iki pantolonunuz eksik olur; ama bu şekilde kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Çünkü deneyimler için para harcamanın ne kadar önemli oluğunu ve size gereksiz alışverişlerden çok daha fazla şey kattığını açıkça hissedersiniz.
Bu okuyunca aklima arkadasim geldi... dolqbi tiklim tikis takilar desen odasinda yerlerde geziniyo artikkk... ama gel gör ki borç icinde.. ben calismiyorum ama yine kendimce birikim yapiyorum. BBabasida o arkadasimi ozelde okuttu bankadan cekip.. :/

X