Altın biriktirmeye başlıyoruzz

Bu şekilde, yardımcı bir bayanın olması çok iyi olur. Hem senin hem de kızın için.

Okullar açılınca telaşlar da başlıyor. Yaklaşık 2 bin okula gidecek sanırım. Tabi ek masraflar dışında.

Allah çocukların ve ailelerin emeklerini boşa çıkarmasın.

Görümcene bu kadar bir krediyi geri ödemesiz çektiğine göre, gayet iyi ilişkiler içerisindesiniz demek mi. Gönlü geniş birisin demek ki ne güzel. Allah fazlasıyla karşılığını da verir umarım.

Biz daha tatilden dönemedik. Haftaya dönüp artık evimize adapte olacağız :)

Merhaba hoşgeldiniz...
Birikim yapmak güven veriyor insana bereketli olsun... Çok güzel bir Hedefiniz var...

Hoşgeldin @bir yudum mutluluk...
Yeni dönemin hayırlı olsun..
Birikim yapmak beni de çok Mutlu ediyor..
Harcama tasarruf birikim konularımı yönetebiliyorum artık..
Eylül ayı benim için de masraflı basladı malum okullar da açılacak...
Birlikte bol birikimli günler olsun inşallah...

Ohh ne güzel ne güzel aferin sana canım...

Merhaba elecda elecda
Kızının yeni okulu hayırlı olsun benim küçük oğlum da başlayacak pazartesi...
Geçen yıl da göndermiştim.. Allah gönlüne göre versin hayırlı zamanda versin, evlat sahibi olmayı düşünen arkadaşlarıma..
Kredi ödemek yoruyor insanı da vardır mutlaka bir sebebi herkes yapmaz bunu Hele ki görümce için...

elecda elecda
Görümceme geri ödemesiz kredi çekmişsin hem çok seviyorsun hemde çok darda demekki.
Allah razı olsun ne güzel.
Rabbim de senin eksiklerini kapatsın inşallah

Görümcem yaklaşık 2 sene önce 2. evliliğini yaptı. Bir önceki evliliğinden bir kızı var ki kendi yeğenim olsa bu kadar severim. 6 ay önce de ev aldılar. Ev kredisi görümcemin üstüne, tapuyu ortak tapu olarak çıkarttılar. Eşi de 35.000 liralık bir ihtiyaç kredisi çekmişti ev için.
Evlilikleri bir süredir yolunda gitmiyor ve bayramda boşanmaya karar verdiler. Eşi ihtiyaç kredisini kapatın, ben de tapuyu devredeyim dedi. Evin peşinatını zaten kayınpederim vermişti. Görümcem öğretmen ve ev kredisi üstüne olduğu için ihtiyaç kredisi çekemiyor. Zaten çekse de ödeyemez çünkü maaşı 3800 lira, ev kredisi 2000 lira civarı.
Öyle olunca krediyi ben çekip ödemeye karar verdim. Parayı geri istemeyeceğim çünkü bin bir hevesle döşediği evini kaybetmesini ve kızının daha fazla mağdur olmasına göz yumamam.
Kimsenin böyle bir talebi olmadı benden. Hatta epey şaşırdılar teklif edince. Ama Allah güç kuvvet verirse çalışır öderim inşallah.

Görümcem yaklaşık 2 sene önce 2. evliliğini yaptı. Bir önceki evliliğinden bir kızı var ki kendi yeğenim olsa bu kadar severim. 6 ay önce de ev aldılar. Ev kredisi görümcemin üstüne, tapuyu ortak tapu olarak çıkarttılar. Eşi de 35.000 liralık bir ihtiyaç kredisi çekmişti ev için.
Evlilikleri bir süredir yolunda gitmiyor ve bayramda boşanmaya karar verdiler. Eşi ihtiyaç kredisini kapatın, ben de tapuyu devredeyim dedi. Evin peşinatını zaten kayınpederim vermişti. Görümcem öğretmen ve ev kredisi üstüne olduğu için ihtiyaç kredisi çekemiyor. Zaten çekse de ödeyemez çünkü maaşı 3800 lira, ev kredisi 2000 lira civarı.
Öyle olunca krediyi ben çekip ödemeye karar verdim. Parayı geri istemeyeceğim çünkü bin bir hevesle döşediği evini kaybetmesini ve kızının daha fazla mağdur olmasına göz yumamam.
Kimsenin böyle bir talebi olmadı benden. Hatta epey şaşırdılar teklif edince. Ama Allah güç kuvvet verirse çalışır öderim inşallah.

Allah herşeyi gönlüne göre versin. Eşinle, çocuklarınla hep mutlu ve huzurlu ol inşallah. Bu zamanda kimse yapmaz kolay kolay.

Allah sana güç kuvvet, Parana da bin bereket versin inşallah.

Merhabalar, ben de bir süredir sizi takip ediyorum, hepinize hayırlı birikimler.
Benim bankada altın hesabım var. Maaşımdan kalan tutarla her ay gr altın alıyorum. Maaş başında yapamıyorum çünkü ne harcayacağımız pek belli olmuyor. Kira, bakıcı parası, araba giderleri derken ay sonunda kalan para, evdeki minik kumbara ve arabada bıraktığımız- alışveriş sonrası bozuk paraları attığımız- kumbaradan topladıklarım ile birikim yapıyorum. Ayrıca eşimin de 5 yıldır devam eden bireysel emekliliği var. Hedefim 2 yıl sonunda ev peşinatı için para biriktirmek.
Herkesin bereketi bol olsun arkadaşlar.:nazar:
Hoşgeldiniz :KK54: amaçlarımız ortak hepimizinde ne iyi etmişssiniz aramiza katılmakla illaki birbirimizden öğrenicemiz öğreticemiz şeyler vardir :KK52: birikimleriniz hayırlı ve bereketli olsun :KK68:
Merhaba kızlar;
Uzun bir aradan sonra yine buradayım. Bir taraftan adli yılın açılmasıyla artan işler, bir taraftan okul hazırlıkları ve bir taraftan da da yine kenara bir şeyler koyma çabasında olan ben...İstikrarlı bir şekilde yolumda yürüyorum ve bunun verdiği keyif ve huzur bir başka...Artık kenara atmama gibi bir lüksüm yok...Birikim yapmazsam çok mutsuz hissediyorum kendimi...Tasarruf yapmazsam da yine çok mutsuz oluyorum...Okul masraflarına başladık bu arada ve bu ay çok masraflı geçeceğe benzer...Kış hazırlıklarım da devam ediyor ve neredeyse sona geldim artık...Allah hepimize bol bereketli ve birikimli günler göstersin...Ama en önce sağlık versin bizlere, huzur versin yuvalarımıza...Herkese sevgiler...
Hoşgeldin canım yeni adli yıl herkese hayırlı olsun :KK52: yaz dı kurban bayramıydı derken okullarında açılma vakti geldi onuda atlatırız inşallah hayırlısıyla sonra hep birlikte son surat birikime devam :KK66::KK28:
Ben de günde 2 kez şarj ediyorum birini unutmazsam iş yerinde yapıyorum canım ayrıca öğle arası eve gidiyorum kızım için o zamana kadar da acıkırsam çantamda bisküvi oluyor ondan atıştırıyorum resmen iş yerinde para harcamıyorum artık. İşin verdiği yol parası yetmiyor arada 50-100 tl yola harcamam oluyor sadece. Eskiden tüm gün işte olduğum ve yol parası verilmediği zaman net 300 tl yol ve yemeğe gidiyordu. Böyle böyle oluyor canım valla :)) biz krediyi ilk çektiğimizde 20 tl ver deseler veremeyecek durumdaydım şimdi şükür hem zam hem böyle tasarruflarla biraz daha rahatız :KK66:
O kadar iyi anlıyorum ki canım seni inan ki geçen bahara kadar bende aynıydım çok şukür yavaş yavaş feraha çıkıyoruz allaha şükür insallah sağlıkla hepimiz bundan daha iyi günlerimizi de görücez :dua:
Ben de TL biriktirmeye sıcak bakmıyorum. Hem değer kaybediyor hem de harcanıyor

Canım kısa vadede 50-100 tl zarar edebilirsin. Ama uzun vadede, hatta 2 yıl bile yeterli, zarar etmezsin. 2 yıl önce çeyrek 190 falandı mesela. Şimdi onu 230 a bile bozsa, kardasın.

Kayınvalideme sorayım :) geldiğimizden beri et yiyoruz. Karaciğerim iflasın eşiğine geldi :KK70:

Sen de ne yemek var canım?

Aynen canım tl ye ne yazık ki güven olmuyo sürekli deger kaybeden bi para birimimiz var keşke kıymetli olsada hiç bunları düsünmek zorunda kalmasak :KK43: kendime güveniyorum aslında epey yol katettim para harcama konusunda öyle kolay harcamıyorum ama eksikler bitmiyo hiç erteleyebilcem şeylere harcıyorum en fazla :KK66: hatta bu ay ütü masasıyla bi yün yorgan alma niyetim var ya bakalım :KK55:

Kızlar dışarı çıkmıştım gittim geldim.

Geçen gün yapı kredi world kartımın yıllık aidatı kesilmişti. Bu duruma çok kızdım o sinirle bankayı arayıp hemen kkmı iptal ettirdim. Demediğimi de bırakmamıştım...
Bu sabah genel merkezden arandım kkmı tekrar aktif ettirirsem geri iade yapılacakmış. Kabul ettim.
Düzenli ödeme yapanları arayıp böyle yapıyorlarmış sözde ben son 5 6 yıldır o ödemeyi yapmıyorum, kesildiyse de bir şekilde geri alıyorum.
Çok pişman olmuşlar beni kaybettiklerine hahha....

Kk 620 son taksidi yatırdım, sıfırladım.
210 oğlumun aylık anasınıfı ücretini yatırdım meyve falan aldım onlara da 10 tl harcadım.

Eve gelince de eylül ayı gelir gider tablomu hazırlarım ve şimdi rahatım. Çünkü tatilde takip edemedim çok fazla da harcamamıştık zaten...
Siz ödüyor musunuz yıllık aidat?
Geri alıyor musunuz?

Canım ben maaş müşterisiyim ve sağlık bakanlığının anlaşması kart aidatı ödenmeyecek şeklinde.

Eşimin de limiti epey yüksek olmasına rağmen ve her ay 3 bin civarı ödeme yapmasına rağmen aidat kesilmişti. O da arayıp iade ettirdi. Vakıf world tü onun kartı da.

Yani özetle aidat ödemiyoruz

Eklentiler

• IMG_20170908_131730.jpg
    IMG_20170908_131730.jpg
    35,3 KB · Görüntüleme: 57
Hoşgeldiniz :KK54: amaçlarımız ortak hepimizinde ne iyi etmişssiniz aramiza katılmakla illaki birbirimizden öğrenicemiz öğreticemiz şeyler vardir :KK52: birikimleriniz hayırlı ve bereketli olsun :KK68:

Hoşgeldin canım yeni adli yıl herkese hayırlı olsun :KK52: yaz dı kurban bayramıydı derken okullarında açılma vakti geldi onuda atlatırız inşallah hayırlısıyla sonra hep birlikte son surat birikime devam :KK66::KK28:

O kadar iyi anlıyorum ki canım seni inan ki geçen bahara kadar bende aynıydım çok şukür yavaş yavaş feraha çıkıyoruz allaha şükür insallah sağlıkla hepimiz bundan daha iyi günlerimizi de görücez :dua:

Aynen canım tl ye ne yazık ki güven olmuyo sürekli deger kaybeden bi para birimimiz var keşke kıymetli olsada hiç bunları düsünmek zorunda kalmasak :KK43: kendime güveniyorum aslında epey yol katettim para harcama konusunda öyle kolay harcamıyorum ama eksikler bitmiyo hiç erteleyebilcem şeylere harcıyorum en fazla :KK66: hatta bu ay ütü masasıyla bi yün yorgan alma niyetim var ya bakalım :KK55:

Yünün varsa veya ayrıca alıp, daha ucuza yaptırabilisin. Annemin yünü vardı. Bana yün yorgan yaptırdı. 50 liraya mal oldu.

Allah herşeyi gönlüne göre versin. Eşinle, çocuklarınla hep mutlu ve huzurlu ol inşallah. Bu zamanda kimse yapmaz kolay kolay.

Allah sana güç kuvvet, Parana da bin bereket versin inşallah.
Sağol canım. Allah sağlık versin çalışır öderim. Ben de anneyim, görümcemin kızı yeterince mağdur oldu hem kendi babasından hem de görümcemin şimdiki eşinden. Çocuğun bari ev düzeni bozulmasın. Bir de iyi bir evi uygun fiyata almışlardı. Tek maaşla mümkün değil alamaz tekrar. Üstüme düşeni yaptım diyelim. Ailede benden başka yüksek kredi çekebilecek kimse yok.

Sağol canım. Allah sağlık versin çalışır öderim. Ben de anneyim, görümcemin kızı yeterince mağdur oldu hem kendi babasından hem de görümcemin şimdiki eşinden. Çocuğun bari ev düzeni bozulmasın. Bir de iyi bir evi uygun fiyata almışlardı. Tek maaşla mümkün değil alamaz tekrar. Üstüme düşeni yaptım diyelim. Ailede benden başka yüksek kredi çekebilecek kimse yok.
Helal olsun sana elecda elecda herkes yapmaz bunu ama mutlaka biyerlerde bunun karşılığını alırsın rabbim gösterir...

Valla şimdi al derim düşer filan vicdan azabı çekerim :olamaz:
Ama harcamak tan sa uzun süre bozdurmuycaksan al bence canım .
Diğer kızlarada danışalım:KK16:
Yok çocukların parasını harcamıyorum o kadar değil :-) bebeğe de tam altın alacağım ona takılan paralar da duruyor. Biraz bekleyeyim bakalım ya belki düşer.

msf2407 msf2407 ; kızımın okulu biraz pahalı ancak eğitiminden ve okulun fiziki imkanlarından çok memnunum. Bu sene koleji açılıyor. Bakalım eğer düzgün bir kolej yapmışlarsa direkt oranın ilkokuluna devam eder diye düşünüyorum.
Bakıcı ablamız kızım doğduğundan beri var. Evi çekip çeviren o. Allah nasip eder, 2. çocuğum olursa o büyütsün istiyorum. Bir de bize başlayana kadar hep sigortasız çalışmış. Ben 4 yıl önce hem sigortasını başlattım hem de zorla BES'e soktum. BES'te 10 yılını doldurunca maaş alabilecek. Biz de 10 senesini doldursun emekli olsun diye düşünüyorum. Zaten şu an 57 yaşında.

Rabbim ödeme kolaylığı versin canım... Harika bir insansın belli ki. :KK36:

msf2407 msf2407 ; kızımın okulu biraz pahalı ancak eğitiminden ve okulun fiziki imkanlarından çok memnunum. Bu sene koleji açılıyor. Bakalım eğer düzgün bir kolej yapmışlarsa direkt oranın ilkokuluna devam eder diye düşünüyorum.
Bakıcı ablamız kızım doğduğundan beri var. Evi çekip çeviren o. Allah nasip eder, 2. çocuğum olursa o büyütsün istiyorum. Bir de bize başlayana kadar hep sigortasız çalışmış. Ben 4 yıl önce hem sigortasını başlattım hem de zorla BES'e soktum. BES'te 10 yılını doldurunca maaş alabilecek. Biz de 10 senesini doldursun emekli olsun diye düşünüyorum. Zaten şu an 57 yaşında.

Selamlar herkese,
Epey zaman oldu yazmayalı.Tatil bitti, eve ve işe geri döndük. Rutinime alışma çabası ile bir hafta geçirdim.
Kızım pazartesi günü anaokuluna başlıyor. Bu yıl tam gün gidecek. Okul aylık 1700 lira. Seçmeli piyano dersi var. Gitmek istiyor. O da aylık 250 liraymış. Bu masrafları eşim karşılayacak.
Bakıcı ablamız ile 2. Çocuğumuz olana kadar yani en az 1 sene, pazartesi, çarşamba ve cuma gelip, iki haftada bir de cumartesi gelmesi konusunda anlaştık. Haftaiçi ev işi, yemek ve ütü yapacak. Cumartesi geldiğinde de kızla takılır biz de eşimle çıkarız diye düşündük. Verdiğim para değişmeyecek, zira daha az ücrete gelmez zaten.
Allah nasip ederse Kasım-Aralık gibi 2.çocuğu düşünmeye başlayacağım.
Bütçemde bir değişiklik oldu. Görümcem için kredi çekmeye karar verdim ve çektim. Ödemesini ben yapacağım ve geri ödeme talep etmeyeceğim. 48.000 lira 48 ay vade ile çektim. 38.000 ona vereceğim. 10.000 ile de kendi kredi kartı borcumu sıfırlayacağım. Aylık 1450 lira kredi borcum oldu.
Bende durumlar böyle, umarım herkes iyidir.
Selamlar canım hoşgeldin :KK54: ne iyi yüreklisin rabbim ödeme klolaylıgı versin canım size :KK68: inanıyorum ki görümcen bu iyiliğini asla unutmuycaktır :KK52:

Yok çocukların parasını harcamıyorum o kadar değil :-) bebeğe de tam altın alacağım ona takılan paralar da duruyor. Biraz bekleyeyim bakalım ya belki düşer.
Ben altın alacağım zaman nedense beklemeyi sevmiyorum bu yüzden yüksekkken aldığım da oldu...
Ama düşükken aldığım da..
Altın uzun vadede her zaman kazandırdı..

sinirliportakal sinirliportakal ın kızına kv si 1992 tarihli altın takmış allah bilir o yıl kaçtan almıştı...

Maşallah herkesi de düşünüyorsun ne güzel

Ben altın alacağım zaman nedense beklemeyi sevmiyorum bu yüzden yüksekkken aldığım da oldu...
Ama düşükken aldığım da..
Altın uzun vadede her zaman kazandırdı..

sinirliportakal sinirliportakal ın kızına kv si 1992 tarihli altın takmış allah bilir o yıl kaçtan almıştı...
Ben daha önce biriktirirken 100-110 arası almıştım :-) sonra bi ara yine heveslendim 137 gibi almıştım.. Sonra onları 190 dan bozdurmuştum. Biz evlenirken 50 TL idi çeyrek. 5 e katladı nerdeyse 10 yılda. :-)

Çok çok iyi maşallah. Umarım bana da, böyle yıllarca bizimle olacak, güvenebileceğim bir bakıcı ve yoldaş denk gelir.

Okul, paranın karşılığını veriyorsa, kesinlikle giden paraya asla üzülmem. Çocuklarımızın eğitimi herşeyden önce geliyor.

Bakıcı ücreti 1700 müydü? Yoksa yanlış mı hatırlıyorum acaba?

X