Alkol ve Yalan Sorunu

Her şey dozunda güzeldir. İçiliyorsa bile evliliğe zarar vermeyecek boyutta olması gerekir.
Başta bu sözü verdiği halde kesin kararlı olsaydım hayır bırakmaz yapmaz etmez çevremde böyle örnekler var deseydim bir on yıl sonra keşke derdim. Keşke o şansı verseydim belkide bırakırdı.
Keşke demeyi hiç sevmem olumsuzda olsa yalayıp görüp ders almaktan yanayım. Genel kavram bu içen kişi bırakmaz dye bir insanı kesin net yargılamaktan değil.
Kendisi bana açık açık deseydi bırakmam diye o zaman en başında noktayı koyardık

Tekrar söylüyorum, bir insan sabah alkolik olarak uyanmaz.

Kadin diyor ki üzülürse iciyor, mutlu olursa iciyor ve yalan söylüyor.
Özel gün de iceyim veya kendimi rahatlatim diye degil.

Bu bir asamadir, bir baslangictir.
Ben ic ferahlatici bir durum göremedim.

Ben anlatamıyorum sanırım başta aldatma şiddet yok dememe ragmen o kelimeyi kullanmakta nedir?
Siz bana eşinize saygınız yok diyorsunuz bende size saygı kavramı bu değil diyorum. Bir insanı tanımasamda saygım vardır. Dışarı çıktığınızda önünüze gelene saçma sapan mı davranıyorsunuz? Görgü kurallarına uyuyorsunuz hepimiz öyleyiz bu da bir saygıyken, benim eşime saygım olmadıgımı nerden çıkardınız?

alkolik demek illa körkütük sarhoş olmak demek değil
bunu rutine bağlamak içmediği zaman eksik hissetmesi ve sosyal yaşamını alkole bağlaması alkolik olması demektir ve eşiniz bağımlı tedavi olması şart kendi sağlığı için
evliliğiniz sağlığı için de
ama benim kişisel görüşüm ben bu bağımlılık tedavilerinden sonuç alınabilindiği düşünmüyorum

Çevreden yada kendimizden dolayı olumlu bşy oldu diyelim bu içme bahanesi.
Olumsuz bşy oldu üzgün bu içme bahanesi.
Yemeklerde örneğin et tavuk Vs. Yanında içecek olarak alıp içme bahanesi.
Trafikte araç kullanırken ehliyeti alkolden dolayı alınmasına ragmen içmesi
Vs Vs
Daha sayayım mı? Baskıcı, eşine saygın yok diyenlere fikir olur belki.

Bende düşünmüyorum zaten nikah olup düğün olmadan önce bu sorunun dolayı ayrılmıştık. 3-4 ay sonra barıştık
Kendisi vr ailesine göre kesinlikle bağımlı değil. Çünkü ailesine ve çevresine göre alkol, su gibi içilir.

şimdi keyfini kendisi sürüyor ileride alkolden siroz vs. olduğunda cefasını siz cekeceksiniz

Sizi yaşamayan anlamaz.
Bu içki öyle lanet birşey ki sevinirler içerler, üzülürler içerler, bir süre sonra bahane bile aranmaz içerler.
Allah yardımcınız olsun öncelikle.
Eşinize sert ve kararlı bir şekilde tavrınızı koyun.
Sizin yüzünüz yumuşak olunca bu alışkanlığa devam edecektir.
Sözlere falan inanmayın.
Yeminler bile ederler ama gene bildiğini okurlar.
Kabul ettirebiliyorsanız doktora götürün derim.

hiç iyi yönü yok mu dersek var.
Bu konu dışında hiçbir sorunumuz yok.
Gayet iyiyiz. Bana zaman ayırır. İlgilenir. Yorgun hasta oldugum zamanlarda evde yemekle uğraşma der dışarı çıkarır.
Sadece bu konu var onun dışında her şey iyi.

şimdi keyfini kendisi sürüyor ileride alkolden siroz vs. olduğunda cefasını siz cekeceksiniz

En çokta sağlığını düşünüyorum zaten. Baskın olmak değil derdim. Nr evliliğe zarar gelsin ne sağlığına. Bu konuda içmekte kararlıysa bile sadece özel günler olsa yinr anlarım ama öyle değil işte.

Haklısınız. Şuan zaten yumuşak davranıp aman kendi kendine azaltır desem öyle olmayacağını biliyorum. Alışkanlık ve sıradanlık olmuş artık bu durum.
Kısır döngü gibi bu konu tartışılıyor içmemesini istiyorum. Tamam diyor sonra yinr aynı şeyler.

kendisi istemedikçe ve farkına varmadıkça zararın
sizin yapabileceğiniz bir şey yok siz sadece onunla bu hayatı yaşayıp yaşamayacağınıza karar vermelisiniz

Saydığın şeyler sigarayla aynı farkında mısın ?
Sigarada keyifliyim yakıyım bitane üzüldüm yakıyım bitane yemek yedim yakıyım bitane vs vs
Sigara içen birine karışırsan o daha çok içer kendimden biliyorum

Alkolun bulunulan ortamla alakası yok kişiyle var. Benim evimde herhafta rakı balık yapılırdı özel şaraplar yaptırılırdı vs abim yılbaşından yılbaşına içer o da anca bi kadeh ,
Bende haftada 1 ayda 1 mevsime göre diyim.

Eşim alkol düşmanı bi evde büyümüş babası barlar sokağına bile küfreder ama o benden daha düşkün . Hava ısındı hadi bi bira içelimde serinliyelimde başlar teklife mekan kapanırken geliriz eve.
Bizimle takılan yıllardır bir yudum içmemiş insanda var bitki çayı kola içiyo alkol olan yerde bunlarda var .

şurdan çıkardım eşiniz aileden gelme yetişme tarzı ve kendi zevki doğrultusunda alkol kullanıyor ve siz buna engel olmaya çalışıyorsunuz baştan tamamen yasaklama getirmek istemişsiniz olmamış,sonrasında dozunu azaltmasını istemişiniz vs vs yani bir şekilde baskı kurmuşunuz üzerinde ama ters tepmiş...
ve saygı duysanız ona alkol u bahane olarak sunup sartlar sunmazdınız taaa en başından ..
tabıkı eşiniz de haksız o da şu konuda haksız tutamayacağı sözler vermemeli ve ben bu işten zevk alıyorum kendim istemedikçe bırakmam demeliydi açık açık...

Babam evlenmeden önce az alkol tüketen biriymis,is ortamı is yemekleri derken evliliği boyunca bu rütinde takilirken bir süre sonra arkadaş ortamı,ev ortamında alkolü artirmis ve annemin tüm çabalarına rağmen bırakmak bir yana artık maddi kayıp haline geldi bu durum sonu ayrılık..
Esimde evlenmeden önce alkol alırdı,sosyal iciciydi suan kullanmıyor ama biliyorum ki en büyük sebebi bana verdiği söz..
Herkes hayatta tercihleri ile yaşar,herkesin doğrusu kendinedir..Ama başta verilen bir söz varsa,işin ucu başka yöne gidiyorsa dediğim gibi sonuna kadar haklısınız..
Icmek vardır,içmek vardır..
Alkol alıp arabaya binip ehliyeti elinden alınacak kadar büyük bir sorun yok illa ki şiddete başvurması ve evin rizkini yemesi gerekmiyor sorun olması için..
Sakin bir konuşma yapın önceki mesajimda dediğim gibi..
Baştan tedbir almak daha kolay..

Sigara vr alkolü derece görüyorsunuz saygım var ama anlatmak istediğim bu değil.

Sizin açınızdan o şekilde benim açımdan baştan açık açık söyledim kabul etti. Sonradan değiştiriyorum herakde dedim ara sıra olsun. Sorunlar oldu.
Bu sefer başa döndüm hiç istemedim yine sorun oldu.
Baskı değil iyi niyeti suistimal.

Birebir aynı düşünüyoruz. Haklısınız

Sigarayla alkol tabiki bir değil ama içme durumu aynı . Karışılırsa daha çok içilir .

Karışılırsa Daha çok içilir demek yerine
Acaba neden karışıyor, karışıyorsa durduk yere mi?

Bir de bu şekilde düşünürseniz ne demek istediğimi anlarsınız.
Tabi yorumlarınız için teşekkür ederim zaman ayırıp yardımcı oldunuz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…