Akit'ten Leman-Şevval Sam bombardımanı!

Yoo bak yukarıda biri koymuş. Açıklamaları çok güzel. Yalan da değil hani..
Fakir olan gidemediği için cennete giremeyecek ama zengin olan ki zenginliğinin nasıl olduğunu Allah bilir, o gittiği için cennete girecek. Burada gerçekten ciddi bir tezat var.
Madem Arabistan Müslüman bir ülke. Müslümanların da minimum sınırlar içinde bu ibadetlerini yapmaları için uygunluk verebilseydi. Ama para faniye çok tatlı işte…
Bunun dışında kadın zaten “herkesin kendi inancı ben gitmem diyor” düşüncesi de belli zaten.

O dediğiniz yaznın altındaki yorumlara baktım bi yorum dikkatimi çekti

Sesini, yorumunu cok sevdigim bir sanatcidir Leman Sam. Neden boylesine gereksiz, ustelik de cehalet ve irkcilik dolu bir aciklama yapma geregi duydu bilemiyorum. Inanmadigim icin hacca gitmiyorum dese yetmez mi? Hacca gitmiyor olusuna kah paragoz Araplari kah sovgoz hacilari bahane etmenin ne alemi var? Yok yani, biz Turkler bugun hala oralara hakim olsaydik, yarin gidecek miydin? Ya de ne bileyim, hac sadece fakirlere mahsus bir ibadet olsaydi, isi gucu birakip yalinayak coldeki kervana mi katilacaktin? Hac, sadece sagligi ve/veya maddi durumu musait olan muslumanlara farzdir, umre ise, yine bu kosullari tasiyan muslumanlar icin nafile ibadet hukmundedir. Hacca ya da umreye gidebiliyor olmak kimseyi kategorik olarak cennet ehli yapmadigi gibi, gidemiyor olmak da cehennem ehli yapmaz. Keske o guzel sesinizin ardinda, birazcik da bilgi ve irfan olsaydi...:KK14:

"Araplar bu işi kazanç haline getirdi. Ben buna karşıyım. Zaten ülkemiz fazla parası olan ülke değil. Gidip de Araplar'a para kaptırmak benim için ters. Bana sorarsanız hacca gider misiniz? Hayır gitmem. Herkesin kendine göre bir dini inancı vardır. Araplar'a da para kaptırmam" dedi.

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/hayat/leman_sam_hacca_ve_umreye_gitmem-1187681

Yukardaki cümleleri sarfetmis mi?
O zaman benim icin bitmistir.
Bakin yine söylüyorum.
Inanamaya bilir.
Dese ki " ben inanmiyorum hac ibadetine, gitmem " dese amenna, saygi duyarim.
Dese ki " hacca gitmek bana ters, ben gitmem " dese amenna
Ama " Zaten ülkemiz fazla parasi olan bir ülke degil, hacca gidip araplara para kazandirmak bana ters" dedim mi orada dur bakalim.

Sen Yurtdisina giderken insanlara " gitmeyin yurtdisina, ülkemizin zaten parasi az" diyor musun? Hayir.
Sen, sadece hacca ve bu ibadete inanmadigini mi dile getiriyorsun? hayir.
Acikca, müslümanlar icin cok önemli olan ve Allah katindada coook büyük önemi olan bir ibadeti " araplara para kazandirmak" olarak kücümsüyor ve karaliyorsun.

Iste bu saygisizlik ve haddi asmaktir.

Leman Sam pek takip ettiğim biri değildir ama bende reklam amaçlı olduğunu sanmıyorum, öyle olsa her albümde atardı ortaya bir laf, bence orda Hac ibadeti için ödenen paranın yüksek meblağ'da olması vb ele alınmış.

Bende pahalı oluşunu eleştiriyorum, dün hususi hesapladım 4000€ 11-12.000 Türk lirası yapıyor, hakikaten çok, Kabe'nin etrafı lüks otellerle kaplanmış, Kabe manzaralı odalara ödenen fiyat farklı. İslamiyet ve bu kadar lüks birbiriyle bağdaşmıyor.
Ayrıca dünde çoğumuz söyledik, bu turistik bir gezi değil, ibadet, daha uygun olsa herkes gidebilse kötü mü?
Avrupa seyahati deniyor, bugün taksitle turlara yazılan herkes yurtdışına çıkabiliyor, çokta pahalı değil, neden ibadetimiz bu kadar pahalı hale getiriliyor?

yazıyı yazanı eleştirdiğiniz kadar bu saygısız, hazımsız ana kızı da eleştirebilseydiniz o zaman değiştiğinize inanırdık. ama yooook aynı tas aynı hamam.. devam ..

Son düzenleme:
Ilk mesajimi yazarken burada kim ne yazmis bakmadim.
Hatta köseyazari ne yazmis onu bile okumadim.
LEman Sam in söyledigi cümle sinirlerimi ziplatti.
Saygi ise herkese, her inanca saygi.
Insanlar düsünce özgürlügünü insanlarin degerlerine saldiri zannediyorlar.
Lamen Sam da düsünce özgürlügü adi altinda benim dini degerime saldirmis.

Simdi sorsam Leman Sam a " Kabe neden önemli, neden kabe tavaf edilir, neden insanlar tavafi dönerek yapar, yeryüzünde neden kabe ve bulundugu topraklar kutsal kilinmis vb vb " desem eminim bircoguna cevap veremez zira arastirmis ve biliyor olsa, hac ibadetini " araba para kazandirmak" olarak göremez!

Peki insanlar neden bilgisi olmadigi bir konuda saldiriya gecer.

Zaten forumda gecen bir kisinin yaptigi bir iftira yüzünden hala sinirliyim.
Üstüne bunu okumak iyice sinir etti.
Ne gerek var böyle seylere yahu.
Inanmiyorsan inanma, inanmiyor ama bilmek istiyorsan sor söyleyelim, inanmiyorsan saygim vardir, herkesin mezari ayri, kimsenin inancindan suval olunmayacagim, Allah müslümani inanmayanlar üzerine memur kilmadi.
Müslümanin tek vazifesi anlatmaktir, soran olursa dilim döndügünce anlatirim.
Kimsenin inancina, düsüncesine, yasam sekline hakaret etmem yada sorgulamam.
Ama ben saygili iken benim degerlerime saygisizlik olursada tepkimi cok sert veririm, hakkimdir!

Dini değerlere saldırmamış haberin metni yukarıda okumak isterseniz. Gelelim şimdi sorsam dediğiniz kısma ; önyargılı bir yaklaşım değil mi bu weiss ? Sorduğunuzda sizin bildiğinizden fazlasını bilme ve anlatma ihtimali de var , bu ihtimal neden hep göz ardı ediliyor ? Bilmediğini nereden biliyorsunuz.

Nerede kaldı saygı , hoşgörü ? İnanca saygı ?

Yukardaki cümleleri sarfetmis mi?
O zaman benim icin bitmistir.
Bakin yine söylüyorum.
Inanamaya bilir.
Dese ki " ben inanmiyorum hac ibadetine, gitmem " dese amenna, saygi duyarim.
Dese ki " hacca gitmek bana ters, ben gitmem " dese amenna
Ama " Zaten ülkemiz fazla parasi olan bir ülke degil, hacca gidip araplara para kazandirmak bana ters" dedim mi orada dur bakalim.

Sen Yurtdisina giderken insanlara " gitmeyin yurtdisina, ülkemizin zaten parasi az" diyor musun? Hayir.
Sen, sadece hacca ve bu ibadete inanmadigini mi dile getiriyorsun? hayir.
Acikca, müslümanlar icin cok önemli olan ve Allah katindada coook büyük önemi olan bir ibadeti " araplara para kazandirmak" olarak kücümsüyor ve karaliyorsun.

Iste bu saygisizlik ve haddi asmaktir.

Sakin ve önyargısız olarak okursanız söylediklerini yanlış anlamlandırdığınızı fark edebilirsiniz.

Bu arada lütfen üsluplara dikkat edelim, saygı duymuyorsanız duymuyorsunuzdur ama harflerin arasına noktalama işaretleri koyarak argo sözler kullanamaz, hakaret edemezsiniz.

Saygı duymamak hakaret edip aşağılamak değildir.

Dini değerlere saldırmamış haberin metni yukarıda okumak isterseniz. Gelelim şimdi sorsam dediğiniz kısma ; önyargılı bir yaklaşım değil mi bu weiss ? Sorduğunuzda sizin bildiğinizden fazlasını bilme ve anlatma ihtimali de var , bu ihtimal neden hep göz ardı ediliyor ? Bilmediğini nereden biliyorsunuz.

Nerede kaldı saygı , hoşgörü ? İnanca saygı ?

Bakin hala anlamamakta israr ediyorsunuz.

Eger benim sordugum sorulari bilse, inanmayan bir insan bile hac ibadetini " araplara para kazandirmak " olarak niteleyemez.
Bakin ne diyorum, inanmayan bir insan bile niteleyemez.
Neden cünkü arastirdigi ve önemini anladiginda, müslümanlar icin ne demek oldugunu anlayacaktir.
Anlatabildim mi?
Buda demek oluyor ki inanmadigi, üstelikte önemini bilmedigi bir konuda saygisizlik ediyor!

Ayrıca Leman Sam kaç yaşına gelmiş bir sanatçı bu zamana kadar reklam yapacak olsa yapardı. Hiçbir sansasyonel olayı, magazinsel olayı olmamış sayılı sanatçılardan biridir. Hiçbir zaman albümünün reklamını yaptığını görmedim şimdi mi reklam yapacak. Onu seven dinleyen bir kesim var şarkılarını beğenen onlara hitap ediyor.

Reklam yapmak istese tam tersi bu kadar revaçtayken umreye gider havaalanında demeçler verir sonra da her programa çıkar şöyleydi böyleydi çok etkilendim diye ağlardı petek Dinçöz gibi, seda sayan gibi. Reklam asıl öyle olur. Buna tepki verileceğini bile bile bunu demez baltalamaz kendini dimi yani ne demek oluyor ne olursa olsun albümümü de kızıp almasalar ben düşündüğümü söylerim demek oluyor.

Seda umreye gitti de ne oldu, evli bir adamla görüşmeye başladı erkan çelik evliydi sosyal medyadan tanıştılar sonra sesi güzel diye ona bir yerlerde iş ayarladı adam eşinden boşandı çocukları da var üstelik şimdi albümde yaptı Seda ona yeter ki canı istesin o adamı parayla albümle elde eder bu mu şimdi. Umreye hacca gitsin ne anlamı var yaşayış şekli böyle olduktan sonra.

Safiye Soyman gitti ama hala evli değil. Evli olmadığı adamla senelerdir ekranlarda boy gösteriyor. Boyunca oğlu var yaşı başı saçı başı nasıl? bari umreye gidip gelince evlenseydi.

Petek Dinçöz gitti geldi her programa çıktı anlattı o dönem her yerde o ve umre ziyareti vardı anlata anlata bitiremedi. Reklam budur işte.

Son düzenleme:
O dediğiniz yaznın altındaki yorumlara baktım bi yorum dikkatimi çekti

Sesini, yorumunu cok sevdigim bir sanatcidir Leman Sam. Neden boylesine gereksiz, ustelik de cehalet ve irkcilik dolu bir aciklama yapma geregi duydu bilemiyorum. Inanmadigim icin hacca gitmiyorum dese yetmez mi? Hacca gitmiyor olusuna kah paragoz Araplari kah sovgoz hacilari bahane etmenin ne alemi var? Yok yani, biz Turkler bugun hala oralara hakim olsaydik, yarin gidecek miydin? Ya de ne bileyim, hac sadece fakirlere mahsus bir ibadet olsaydi, isi gucu birakip yalinayak coldeki kervana mi katilacaktin? Hac, sadece sagligi ve/veya maddi durumu musait olan muslumanlara farzdir, umre ise, yine bu kosullari tasiyan muslumanlar icin nafile ibadet hukmundedir. Hacca ya da umreye gidebiliyor olmak kimseyi kategorik olarak cennet ehli yapmadigi gibi, gidemiyor olmak da cehennem ehli yapmaz. Keske o guzel sesinizin ardinda, birazcik da bilgi ve irfan olsaydi...:KK14:

Yazının tamamı bu şekildeyse eğer bence de kesinlikle kapitalist düzeni eleştirmiş ki uslubunun da kötü olduğu söylenemez. Özellikle de zengin insanların hacca giderken cennete girebileceği, fakirin parasının olmadığı için cehenneme gireceği kısmını vurgulamış. Aslında İslam dini “gücü yetiyorsa” haccı farz kılmıştır. Hem sağlık hem de maddi açıdan. Ama bu harcanan paralar falan gerçekten insanların gitmesini zorlaştırıyor. Diğer taraftan vergiden az vermek için 40 dereden su getirmiş, çalışanın SSK primini az yatırmış zengin amcam her sene gidiyor. Burada gerçekten bir tezat var.
Sadece “Araplara para yedirmem” kısmı saçma olmuş. Kaldı ki kendi inancına göre de gereksiz olduğunu vurgulamış. Bizim daha önce okuduğumuz kısım makaslıymış demek.

Leman Sam pek takip ettiğim biri değildir ama bende reklam amaçlı olduğunu sanmıyorum, öyle olsa her albümde atardı ortaya bir laf, bence orda Hac ibadeti için ödenen paranın yüksek meblağ'da olması vb ele alınmış.

Bende pahalı oluşunu eleştiriyorum, dün hususi hesapladım 4000€ 11-12.000 Türk lirası yapıyor, hakikaten çok, Kabe'nin etrafı lüks otellerle kaplanmış, Kabe manzaralı odalara ödenen fiyat farklı. İslamiyet ve bu kadar lüks birbiriyle bağdaşmıyor.
Ayrıca dünde çoğumuz söyledik, bu turistik bir gezi değil, ibadet, daha uygun olsa herkes gidebilse kötü mü?
Avrupa seyahati deniyor, bugün taksitle turlara yazılan herkes yurtdışına çıkabiliyor, çokta pahalı değil, neden ibadetimiz bu kadar pahalı hale getiriliyor?

Evet abla bende aynen böyle düşünüyorum. Tam tersi bu açıklamalar onun albüm satışını daha da düşürebilir ama o yine de düşündüğünü söylemek istemiş.

Eğer albümünün satmasını istese tam tersi umreye gider havaalanında konuşur, gelince de umre ziyaretini uzuun uzunnn anlatır arkasından da albümünden şarkılar söyler bir güzel albüm satışını patlatırdı yani bu sözlerle reklam mı olur. Kaldı ki senelerdir bu piyasa da hiçbir magazinsen olayı olmayan sayılı sanatçılardan biri parmakla gösterilir hem kendisi hem kızı bir kere bile bir kavgasını görmedim.

Leman Sam'ın demek istedikleri çarpıtılmış durumda. Bu kadar pahalı hale getirilip, o ibadet eden insanlar üzerinden zengin olmaya çalıştıkları üsrece, dini bu şekilde kullandıkları sürece gitmem demiş ki burada Müslümanlığın kullanıldığını, ibadet yeri olmasının rant kapısı şeklinde algılanıp insanların sömürüldüğünü söylemiş ben burada ne dine ne peygamberimize bir hakaret göremedim. Hakaret etseydi burada herkese hak verirdim ama kendi tercihi ben gitmem demiş akit gazetesinin yaptığı doğru mu o bir söz söylemiş onlar dinsizlikleri imansızlıklarında girip yaptıkları seslendirmelere kadar laf söylemişler. Peki karşısındaki kişinin dini bilgilerini, ne kadar dindar olduğunu ölçen bir sayaç mı var ellerinde.

yazıyı yazanı eleştirdiğiniz kadar bu saygısız, hazımsız ana kızı da eleştirebilseydiniz o zaman değiştiğinize inanırdık. ama yooook aynı tas aynı hamam.. devam ..

“Ana-kız” kendi hayatlarını kendi doğrularıyla yaşayan insanlar.
Neden insanların sahip olduğu yargılardan dolayı eleştiriye mahkum olsunlar ki? Tek bir doğru var da herkes ona göre yaşamak zorunda mı?
Bana da uyar ya da uymaz onların yaşantısı, düşünceleri ama bana onları eleştiri hakkı vermez. Sadece bu şekilde konuşma hakkı verir.

Mune;

Dünya üzerinde 1,5 milyardan fazla müslüman yasiyor.
Kabenin yillik kapasitesi 4 milyon.
Kabe etrafina daha fazla insani kabul edebilmek icin durmadan insaatlar yapiliyor.
Yapilan insaatlarda elbette kar amacida güdüyor.

Diyelim ki bir otel var senede bir kez gidilebiliyor ve o otele gidebilmek iin en az 800 bin kisi beklemede.
Buda otel sahiplerinin fiyatlari arttirmasin neden oluyor.
Bu adalet mi hayir.
Ama siz ömrünüz boyunca her yil tatile cikabilirsiniz.
Mesela yurtdisina hadi cok cok düsük hesaplayalim 4000 tl ile tatile gidebiliyorsunuz.
Ömrünüz boyunca 5 kez yurtdisina ciksaniz 20000 tl vermis olursunuz.
Bu dünya hayatinda gezmek eglenmek icin 20000 tl verilebiliyorsa, bir müslüman dini ibadeti icin ömründe bir kez 12000 tl yi verebilir.
Ama bu demek degil ki Kabe deki oteler hakli.
Oradada bir sekilde ticaret dedvreyegiriyor.
Ama müslümanlarda da suc yok mu
Onlarda da suc var, zira ibadet bilinci tam olarak oturmamis.
Orada kalacagi otelin yildizina bakan ve yildizi az ise sorun cikaran o kadar cok kisi varki.

Sorunlar ve yanlislar, dini ibadete zarar vermez.
ortada bir sorun varsa insan kaynaklidir.
Ibadet emri ise Yüce Allah tandir.

“Ana-kız” kendi hayatlarını kendi doğrularıyla yaşayan insanlar.
Neden insanların sahip olduğu yargılardan dolayı eleştiriye mahkum olsunlar ki? Tek bir doğru var da herkes ona göre yaşamak zorunda mı?
Bana da uyar ya da uymaz onların yaşantısı, düşünceleri ama bana onları eleştiri hakkı vermez. Sadece bu şekilde konuşma hakkı verir.

dindar bir insan çıkıp,başka bir dinin kutsalı hakkında aynen bu derecede bir söz etseydi o zaman görürdük düşünce özgürlüğünü, doğruyu yanlışı..

dindar bir insan çıkıp,başka bir dinin kutsalı hakkında aynen bu derecede bir söz etseydi o zaman görürdük düşünce özgürlüğünü, doğruyu yanlışı..

Yani İslam olduğu için mi eleştirilen bu kadar reyting alıyor diyorsun??
Aslında İslam da eleştirilmiyor burada, Arapların hac ibadetini bu kadar zorlaştırmaları.
Ha kadının düşüncesi belli olduğu için hakaret tarafına çekiliyor ancak buraya gelip de biri mağdur olarak konu açsaydı. “yıllardır annem babam para biriktiriyor ama olmuyor gidemiyorlar, neden pahalı bu kadar bu hac olayı” deseydi bakış açısı farklı olur muydu?
Ben de katılmıyorum dediği bazı şeylere ama katıldığım yerler de var.

Benim de anlamadığım yer; konu direk nasıl gelmiş hacca gidenlere, Show yapanlara?? Yani pat diye ben konser öncesi böyle bir açıklama yapayım dememiştir herhalde..

bide araya, gidenlere saygılıyım, lafını sıkıştırınca iş bitti!

bunun altındaki kötü düşünceyi görmek lazım

saygılıymışmış...

Zemzem Tower yakında Kabe nin bahçesine girecek.
Kabe manzaralı odalar 950 bin liraymış.
Kutsal toprakları bu hale getirmenin mantığı daha fazla insan ağırlamakmıymış yani.
Buna çocuklar bile inanmaz.
$zemzem-tower.jpg

X