Tatlı Tarifi Afyon Lokumu

pearlshine

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
31 Ocak 2012
3.996
9.166
Afyon Lokumu
Selamlar hanımlar bayram lokumsuz olmaz, ev yapımı lokumun tadına doyum olmaz bayrama çok yakışır, çok hafif ,çok lezzetli bir tarifle buradayım

Malzemelerimizle başlayalım

• 1 litre süt
• 1 su bardağı un
• 1 su bardağı şeker
• 1 paket vanilya
• 1 çorba kaşığı tereyağı
• 2 yemek kaşığı Pınar Labne

Altına
• 1 paket hindistan cevizi

Arasına
• 1 poşet krem şanti
• 1 su bardağı süt (krem şanti için)

• İsteğe bağlı muz, ceviz, antep fıstığı, fındık ,badem....
• ( Ben,kalabalık olmadığımız için bütün ölçüleri yarıya bölerek yaptım. )

Yapılışı

• 1 lt süt içerisine un ve şekeri ekleyerek muhallebiyi karıştırarak pişirin. Ocaktan almaya yakın tereyağı ,Pınar Labne ve vanilya ekleyip mikserle iyice çırpın.
• Büyükçe bir borcamın ya da fırın tepsisinin tabanına hindistan cevizi serin üzerine muhallebiyi yavaşça dökün ve düzeltin.
• Muhallebi soğuduktan sonra 1 bardak süt ile hazırladığınız krem şantiyi muhallebinin üzerine yayın.
• Tatlıyı 1 gece buzdolabında bekletin. ( zamanınız yoksa yine de en az 5 -6 saat bekletmelisiniz, yoksa saramazsınız. )
• Daha sonra ince şeritler keserek dikdörtgen oluşturup arasına isteğe bağlı muz, ceviz veya fındık, badem, antep fıstığı koyarak sarın. ( hiç bir şey koymadan sararsanız daha ince olur, ben muz ve ceviz koydum, çok lezzetli oldu ama biraz kalın oldu. )
• İstediğiniz gibi süsleyerek servis yapın.
• Afiyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık canım çok güzel olmuş başarılar diliyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…