Ablamla anlaşamıyorum

sessizuye

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2023
25
-22
28
Merhaba kızlar, kısa bir süre önce ablam benim oturduğum ilçeye taşındı. Eskiden ufak tefek anlaşmazlıklarımız olurdu fakat sık görüşmeye başladı başlayalı sürekli kavga ediyoruz. İkimizde yetişkin evlat sahibi insanlarız. Aramızda 3 yaş var. Ben yeni doğum yaptım 3 aylık bebeğim var. Hamilelikte başladı tartışmalarımız. Genelde "Şunu şöyle yap, çocuğuma kızdın, bağırdın, şu kıyafetin çok kötü, sen beceremezsin, yapamazsın, evin şöyle böyle tarzında atışmalar yaşadık. Git gide volüm arttı. Doğum yaptım annem yanıma geldi, annem gece uykusuz kalıyor diye demediğini bırakmadı. 5 gün olmuştu doğum yapalı, sezeryanlıydım, illa annemi gezdireceğim diye tutturdu. Baktım kavga büyüdü, annemi ben gönderdim çenesi kapansin diye. İlk defa İzmir e gelmişti Annem, bende gezsin görsün isterim ama herşeyin zamanı var. Lohusaydım çok incindim. Neyse dedim.Yeni ev taşıdım 2 aylık bebekle, annem yardıma geldi. annemi çok yormuşsun diye arayıp kızdı. Senin işini yapıyor, annemi mahvediyorsun tarzında konuştu. Ya ben ne yapayım? Halbuki kendisi de aynı yollardan geçti. Annem hep onunda yanındaydı. Geçen kahvaltı yapıyoruz ben bebek emzirdiğim için çok acıkmıştım. Farkında olmadan biraz sesli ve hızlı yemek yemişim, üstü kapalı 'ayı gibi yiyorsun' demeye getirdi lafı. Baya kavga yaptık. Bende ona şeytan gibisin dedim. Ağzıma geleni saydım. Birbirimize girdik. Annem sürekli " o seni çok düşünüyor bak sana şu iyiliği yapmıştı, sen çok alınıyorsun, gül geç" diyor. Anlayamıyorum ben mi alınganım ? Çok kırıldım ona. Toparlayamıyorum. Onu seviyorum düşman olmak istemiyorum.

Merhaba kızlar, kısa bir süre önce ablam benim oturduğum ilçeye taşındı. Eskiden ufak tefek anlaşmazlıklarımız olurdu fakat sık görüşmeye başladı başlayalı sürekli kavga ediyoruz. İkimizde yetişkin evlat sahibi insanlarız. Aramızda 3 yaş var. Ben yeni doğum yaptım 3 aylık bebeğim var. Hamilelikte başladı tartışmalarımız. Genelde "Şunu şöyle yap, çocuğuma kızdın, bağırdın, şu kıyafetin çok kötü, sen beceremezsin, yapamazsın, evin şöyle böyle tarzında atışmalar yaşadık. Git gide volüm arttı. Doğum yaptım annem yanıma geldi, annem gece uykusuz kalıyor diye demediğini bırakmadı. 5 gün olmuştu doğum yapalı, sezeryanlıydım, illa annemi gezdireceğim diye tutturdu. Baktım kavga büyüdü, annemi ben gönderdim çenesi kapansin diye. İlk defa İzmir e gelmişti Annem, bende gezsin görsün isterim ama herşeyin zamanı var. Lohusaydım çok incindim. Neyse dedim.Yeni ev taşıdım 2 aylık bebekle, annem yardıma geldi. annemi çok yormuşsun diye arayıp kızdı. Senin işini yapıyor, annemi mahvediyorsun tarzında konuştu. Ya ben ne yapayım? Halbuki kendisi de aynı yollardan geçti. Annem hep onunda yanındaydı. Geçen kahvaltı yapıyoruz ben bebek emzirdiğim için çok acıkmıştım. Farkında olmadan biraz sesli ve hızlı yemek yemişim, üstü kapalı 'ayı gibi yiyorsun' demeye getirdi lafı. Baya kavga yaptık. Bende ona şeytan gibisin dedim. Ağzıma geleni saydım. Birbirimize girdik. Annem sürekli " o seni çok düşünüyor bak sana şu iyiliği yapmıştı, sen çok alınıyorsun, gül geç" diyor. Anlayamıyorum ben mi alınganım ? Çok kırıldım ona. Toparlayamıyorum. Onu seviyorum düşman olmak istemiyorum.
konu sahibi bir kız kardeşe sahip olmadığım için bilemiyorum.Erkek kardeşim var.Ben ona ne biçim yemek yiyorsun falan derim o da bana der.Hatalarını eleştiririm.Yeri gelir çok kızar dünya laf ederim ama canımdan çok severim kendim kadar onu maddi manevi hep düşünürüm.O da bunu bilir.Sizin aranızdaki bağı , konuşmalarınızı , paylaşımlarınızı en çok sizi bilirsiniz.Burada geçen bir iki olaya göre yorumlamak ne kadar doğru olur bilemiyorum.

konu sahibi bir kız kardeşe sahip olmadığım için bilemiyorum.Erkek kardeşim var.Ben ona ne biçim yemek yiyorsun falan derim o da bana der.Hatalarını eleştiririm.Yeri gelir çok kızar dünya laf ederim ama canımdan çok severim kendim kadar onu maddi manevi hep düşünürüm.O da bunu bilir.Sizin aranızdaki bağı , konuşmalarınızı , paylaşımlarınızı en çok sizi bilirsiniz.Burada geçen bir iki olaya göre yorumlamak ne kadar doğru olur bilemiyorum.
Aslında bizde öyleydik fakat artık katlanamıyorum. Beni aşağılıyor gibi hissediyorum. Annem "kardeşsiniz neden takılıyorsun" diyor. Sıkıntı bendeymiş gibi davranıyorlar. Onun kusurunu yanlışını kimse görmüyor.

Aslında bizde öyleydik fakat artık katlanamıyorum. Beni aşağılıyor gibi hissediyorum. Annem "kardeşsiniz neden takılıyorsun" diyor. Sıkıntı bendeymiş gibi davranıyorlar. Onun kusurunu yanlışını kimse görmüyor.
Annenle paylaşmak yerine aslında güzel bir dille ablana bu durumdan rahatsız olduğunu,üzülüp alındığını, kırıldığını dile getirsen sence ablanın tepkisi nasıl olur

E desene abla sen de bu dönemden geçtin annem vardı yanında hep benim de yardıma ihtiyacım var. Yani ben de ablayım iki kız kardeşim var kendilerine her konuda müdahil olup fikir söylerim, arada sataşırım da, onlar da bana. Kardeşiz yani elalemin eleştirmesi gibi koymuyor. En kötü benim ortanca kardeşim of bir şeye de karışmasan bayılırsın şurda diyor gülüp geçiyoruz. Siz tam abla kardeş gibi değilsiniz galiba biraz fazla gerginsiniz daha çok eltiniz veya görümceniz gibi her halde

Suç annenin. Yine kardeşler arasında denge sağlanamamış. Biri çok palazlanmis. Anne ablaya bak senin çocuğunda yardım ettim, bu kızıma da edeceğim dese, ablan dolastirmak istediği zaman şimdi sırası mi dese böyle olmayacak. Arsız kardeşe fazla paye verme, habire övme, onun kötü tarafını görmeme bu.

Kardeşim yok ancak annem ablam dediğim insan beni sürekli sınıyor ve kırıyorsa mesafe koyarım ki onlar da değer kıymet bilsin. Ayrıca ablanıza ne oluyor anlamış değilim anneniz size elbet yardım edebilir bu yollardan hemen hemen her anne geçiyor sizde ileri de nasip olursa kızınıza destek olursunuz. En zor döneminiz neticede. Annenizi gayet gezdiredebilirsiniz. Çok düşünüyorsa fırsat buldukça annenizi ablanız gezdirsin madem. Sürekli azarlar gibi konuşması hala çocuk olduğunu gösteriyor. Böylesi kocasına da aynı mı davranıyor '' ayı gibi yiyorsun '' vb. şeklinde merak ediyorum açıkçası yoksa sinir stresini kendi ailesinden mi atmak istiyor? Bence ikincisi.

Ablanız bu lafları ederken anneniz ablanıza “sen evladımsan o da evladım karışamazsın” vs diyemiyor mu. Belki de anneniz ablanıza dertleniyordur yoruldum vs diye o da böyle konuşmayı kendisinde hak görmüştür. Annenizle konuşun ablanızı uyarsın.

Zamanında annenize çektirdiniz mi? Benim kardeşim çektirdi hem ona hem bana. Bende de artık tahammül kalmadı. O yüzden beni kötü sanıyor ama onun için neler neler yaptım. Yani sebepsiz böyle mi davranıyor geçmişi var mı bu işin? Ayı gibi yiyorsun demediyse de huylanmayın bence. Sesli yemek çok rahatsız edici. Eğer ona huylanıyorsa rahatsız olmuştur. Herkes acıkır. Ama sesli yemek bahane değil ki. Açıktan ayı gibi yiyorsun demediyse o konuda belki siz alınganlık yapmışsınızdır.

Anneniz de çok masum değildir bu konuda çok güvenmeyin herseyinizi anlatmayin derim, ablaniza aktariyordur. Aranızda ki dengeyi sağlayamamiş olmasını geçtim. Büyük ihtimal ablaniza gidip uykusuz kaldığını yorulduğunu çok iş yaptığını falan söylüyordur. Ablanizda o gazla size saldırıyor olabilir. Ayrıca ablaniz olduğu için görüşmek zorunda değilsiniz.

Klasik kardeş kavgaları gibi geldi bana. Burda görüşmeyin etmeyin diyeni de anlamıyorum bu tip şeylerden aileyle bağlar kopacaksa hayatımızda kim olcak?

Sizde ablanizin sahip olmadigi bi sey var. Ya da asiri anneci annenizin korumasi gibi onu paylasamiyor. Her turlu konu kiskanclik gibi. Takmamaya calisin gormeyin yaptigi psikolojik baskilari hatta ti'ye alin.

Kan bağınızın olması sizi zincirle birbirinize bağlamıyor.
Zorunda hissetmeyin anlayamıyorsunuz işte uymuyor karakterleriniz görüşüp stres olmaya ne gerek var zaten böyle giderse daha büyük olaylar yaşanıp inceldiği yerden kopar gibi

X