4yaşındaki oğlum kreş sorunu

Beril sevin

Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2019
252
183
42
Selam arkadaşlar.
Oğlum 1 ay sonra 4 yaşını doldurmuş olacak. Bu hafta yarı özel kreşe başladı, yarım gün öğlenci olarak gidiyor. Şuam 2 sorun var.
1.oğlumun kreşe gitmek istememesi, okula girerken ağlaması, girdikten sonra sınıfta durmayıp okulun içini dolaşması, kuralları dinlememesi
2. Ben kreşe başvuruyu 29 ekimden önce yaptım, sınıfı tanımak amaçlı ve öğretmen ile tanışmak için sınıfa girdim, öğretmen hoşgeldiniz dedi, sonrasında da 29 Ekim çalışmaları arasında nasıl ilgileneceğim dedi, bende 29 ekimden sonra getirebilirim dedim. Öyle anlaştık ve bu pazartesi oğlumu okula götürdüm. Bazı nedenlerden dolayı 4 saat değil de 2, 5 saat kaldı okulda. Alışana kadar böyle olacak. Pazartesi oğlumu almaya gittiğimde öğretmen başladı şikayet etmeye, uyumsuz dedi, sınıfla alakası yok dedi, tam gün oyun grubuna verin dedi, daha ilk günden böyle söylemesi hevesimi kırdı. Şimdi hala uyumsuz diyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, oğluma mı üzüleyim yoksa öğretmenin sert ifadeyle bunları söylemesine mi üzüleyim. Zaten sosyalleşsin diye gönderiyorum. Toplumda nasıl davranacağını öğrensin diye gönderiyorum. Cok hareketli ve korkusuz bi çocuğum var

Şikayet etmek zayıf insanların kolaya kaçmasıdır. Sorun öğretmende çocuk ilk defa aileden ayrı kalıyor, kalabalık yabancı ortamda bulunuyor tabi ki alışma sorunu olacaktır. öğretmenin tutumu, şikayet temsi yanlış zaman verin ,pes etmeyin pes ederseniz çocuk bu defa istediğim zaman giderim istediğim zaman bırakırım her şey benim elimde der

toplumda nasıl davranacağını öğrensin diye gönderiyorum cümlenize takıldım bunu öğretmek ailenin görevi, öğretmenin değil. Daha ilk günden getirmeyin denmesi doğru değil zamanla alışır muhtemelen. Sizin geç başlatmanız iyi olmamış keşke okul açıldığı gibi gönderseydiniz

Son düzenleme:
Uyumsuzsa uyumlu hale getirecek ogretmen ve sinifa her turdn cocuk gelebilir bunlarin egitimini aliyorlar uglamayacaklarsa ogretmenlik yapmasin şurda atancaz diye senelerdir ugrasioruz boyleleri atanip ogretmen oluyor. Zalimsin hayat

bilmeden etmeden ahkam kesmek kolay siz atanın da sizi görelim, ailemde çok öğretmen var, veli korkusuz ve hareketli demişse çocuk hakkında düşünemiyorum o yavruyu(çocuğun kabahati yok elbette, ama oyun grubu ya da öncelikle bireysel eğitim alabileceği bir yere yönlendirilebilir). çünkü bu kelimeler genelde sugar coating (türkçesi yok bu kelimenin)olarak kullanılan kelimelerdir.
çocuk tarafından yüzü gözü çizilen öğretmen de gördüm, sınıftaki tüm çocukları iten hatta birinin kolunu kıran çocuk da duydum çevremden, öğretmen bütün gün kapı önünde mi dursun çocuk çıkmasın diye.
öncelikle özel olarak eğitim alması gereken bir çocuğu başta bireysel eğitim vermeyip, hoppaaa 25 nasıl davranması gerektiğini az çok bilen çocuğun içine koyarsanız, elbette öğretmenin çocuk hakkında şikayetlenme hakkı olur.
uyumsuzsa uyumlu hale getirebilir ne demek, sanki öğretmende sihirli değnek var. hiperaktiviteden, ya da bir dünya uyum sorunundan haberiniz yok heralde.
forumdaki öğretmenler yazsın lütfen sınıflarındaki uyumsuz öğrenciler için neler yaptıklarını da arkadaşın dediği gibi kolaymıymış görelim.

Unutmadan ilk size cevap vermek istedim, 6 yaşında kızım var uyumlu, ılımlı, saygılı, vicdanlıdır. Oğlum da bunlar yok.ikisinide ben yetiştirdim ama ne yazık ki oğlum bunlardan çok uzak

krese ilk kez giden her cocuk gule oynayami gidiyormuş
birde ben seye takildim cocugunuzun okulun icinde dolasmasina nasil musade ediliyor?
bu yazdiginizdan sonra uyumsuz olan cocugunuz degildir diye dusunuyorum
Öğretmen belinden rahatsızmıs, ağrısı varmış. Tutamamıs oğlumu, görevli ablalar ilgilenmiş ilk gün

Yarı özel diye bir kreş yoktur öncelikle düzelteyim sizin bahsettiğiniz bağımsız devlet anaokuludur. Ben de o şekilde bir kurumda çalışıyorum oradan biliyorum. İkinci olarak şu an okula başlamak için geç bir zaman çünkü okul başlayalı 2 ay oldu dolayısıyla öğretmen de sınıf düzeni kurallar vs. yeni oturttu. Şimdi siz öğretmenden en başa dönmesini ve tüm sınıfa uyguladıklarını sizin çocuğunuza baştan uygulamasını bekliyorsunuz. Bu açıkçası hiçbir öğretmenin hoşuna gitmez. O yüzden şikayet etmiş olabilir. Çocuğunuzun da sınıfla alakalı olmaması muhtemelen geç başladığı için arkadaş gruplarına katılmakta zorlanması, okul fikrine alışmakta zorlanması ya da sizden ayrılmak istememesi olabilir. Uyum sürecinde bunlar yaşanır zaten normaldir. Öğretmenle doğru iletişim kurun ve ona her anlamda destek olacağınızı belirtin. Sizin sabırlı ve kararlı olmanız bu sürecin kısa sürmesini sağlar.

Teşekkürler bilgiler için. Öğretmene yeterince ılımlı davranıyorum. Zamanla alışacağını düşünüyorum dediğimde düşünmekle olmuyor dedi, beni en cok düşündüren şey 29 Ekim çalışması var deyip 1 hafta geç başlamamız ve başladığı gün 10 dk boyunca şikayetlerini dinledim, gözlerim doldu o an

calismiyorsaniz 1 yil erteleyin. benim oglum da 4 yasta hic sevmeyerek gitti. ogretmenine ve sabahci olmaya alisamamisti. oyle boyle bitirdik. 5 yasta severek gitti. hatta 4 yasin 2. donemi de daha rahat gitmisti. ben sonradan 4 yasta gitmeseymis daha iyi olurmus diye dusundum.

Unutmadan ilk size cevap vermek istedim, 6 yaşında kızım var uyumlu, ılımlı, saygılı, vicdanlıdır. Oğlum da bunlar yok.ikisinide ben yetiştirdim ama ne yazık ki oğlum bunlardan çok uzak

Her çocuk aynı değil tabi her birey aynı değil. Sizden veya çocuğun kendisinden kaynaklı olarak topluma uyum sağlayamıyorsa bunun çözümünü sizin bulmanız gerekir, öğretmenin değil. Dışarıdan yardım alabilirsiniz örneğin pedagog yardımı ama uyumsuz olduğunu sizin de kabul ettiğiniz çocuğu pat diye okula bırakıp hadi artık burda kendi kendine uyum sağlar diye düşünmeniz başta yanlış. Çocuğunuzu sosyalleşsin diye götürmenizi anlarım ama topluma uyum sağlasın diye götürmenizi anlayamam.

Şuan pes etme niyetim yok ama okula giderken strese giriyorum, öğretmenin laflarını dinlemek beni strese sokuyor, zaten oğlum ağlıyor girerken

Zamanla uyum sağlar mı
Yani soyle dusunun herkesin arkadas oldugu bir ortama sonradan giriyorsunuz. Ne kadar saglikli bir uyum olur ne kadar sürer degisir. Eger cok zor durumda degilseniz yeni ogretim yılını bekleyin.
Yok mecbursaniz da ilk gunden bikmayan bir kres araştırın. Kizim 18 aylikti krese basladiginda ogretmeni ilmek ilmek ördu alisma sürecini. Tereyagdan kil ceker gibi oldu.
Ogretmeni cocugunuzu uyumsuz olarak sifatladikca cocugunuzda buna inanacaktir. Izin vermeyin.

İlk haftadan pes etmek istemiyorum, ki zaten durması gerektiğinden daha az bi zaman duruyor okulda

Topluma derken, arkadaş ortamında arkadaşlarına nasıl davranacağına, paylaşmayı sevmesini istiyorum. Bunu söylemek istedim. Bulunduğumuz şehirde hiç arkadaşı yok belki de bu yüzden böyle bencil oldu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…