Menopoz 45 Yaş Üzeri Menopozla Tanışmaya Başlayan Bayanlar...

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim..Bende 65 doğumluyum 2 yıldır menepoza girdim ilk başlarda bazen ayda bir, bazen iki ayda az az adet oluyordum fakat şimdi 4 buçuk 5 aya çıktı böyle kesilicem demekki..İyide önceden çok büyük rahatsızlığım yoktu şimdi çıldıracak gibi oluyorum sıkıntıdan..Terleme, kalp çarpıntısı,iç sıkıntısı ateş basması hepsi var..Yine bu bir süreç biz bunu atlatmaya bakıcaz beni üzen eşimin bunu anlayamaması onada hak veriyorum fakat benim elimdede değil böyle olmaktan hiç memnun değilim Allah bize kolaylık versin çok zormuş menepoz hiç bir şey yapmak istemiyorum şu aralar..

Annem yaklaşık 2 aydır regl olmadı.yaşı 43 menapozdan şüpheleniyoruz,tabi bir uzmana danışmadık daha.içinde bi sıkıntı olduğunu söylüyo sürekli,bazen üşüyo bazende çok terliyo.kendini iyi hissetmesi için ne önerirsiniz acaba,sıkıntıları için falan? bu dönemde ne yapılması gerekir ? tabi öncelikle menapoz belirtileri olduğunu söylebilir miyiz bunların ? teşekkürler şimdiden kızlar

ya bir ay içerisinde 2 defa adet olmak menapoz başlangıcımıdır?:90:

merhb.yeni katıldım ve canım çok sıkkın..2 ay regl olmadım. sıkıntılı, arada hafif ateş gezinmeleri olan bir dönemdi.tam regl oldum dedim şimdide çok fazla oldu korkuyorum.bu menepoz böyle bişey heralde..dr gidicem bakalım ne olacak..

Annem benimle böyle şeyleri çok fazla konuşmaz ama yaşı itibariyle ( 1958 doğumlu ) ve sıksık terlemesi sıcak basmasıyla menapoza girmiş olduğunu anlayabiliyorum. geçen yıl böyle şikayetleri hiç yoktu. menapoza girip girmediğini sorduğumda ise kaçamak cevap verdi. Doktora gidecek misin dedim. Hayır dedi bu dönemde kimse doktora gitmiyor, hiçkimse herhangi bi ilaç kullanmıyor dedi.
Sizin bana önerebileceğiniz bişeyler var mı? Annem doktora gidip horman tedavisi uygulamalı mı? Menapozu rahat geçirebilmesi için ne yapmalı? Önerebileceğiniz bitki çayları var mı? deneyimlerinizi paylaşrsanız çok memnun olurum.

Ben de 1964 doğumluyum bu seneye kadar adetlerim düzenliydi şimdi ise 1,5 ayda ve çok az adet görüyorum hafif hafif ateş basmalarım oluyor.Annem baya geç girmiş menapoza,Doktora gittiğimde annemin kaç yaşında girdiğini de sordu. Bende benim niye bu kadar erken menapoza girdiğimi sordum Doktor da yaşadığın olaylar,stres,sıkıntı maddi problemler ve üzüntüler bunu maalesef öne çekiyor diye söyledi.Ben melisa veya adaçayı içerek biraz sıkıntıların önünü geçtiğine inanıyorum.

Öncelikle annenizi dr gitmesini sağlayın.Her kadın senede bir kontrole mutlaka gitmeli ve smır testi yapılmalı.Bu dönemler daha önemli.İlaç kullanmamak onun tercihi.Sadece menopozu rahat geçirmek vs. için ilaç kullamına bende karşıyım.Bu dönem anlayış ve ilgi de önemli.Allah herkese sizin gibi hayırlı ve düşünceli evlatlar nasip etsin.

Soya fasulyesi: Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar,
menopoz şikayetlerini hafifletiyor.

Anason: İçinde belli oranda doğal östrojen bulunuyor. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikayetlerine iyi geliyor.

Maydanoz: Menopoz şikayetlerini gidermek için etkili.

Adaçayı: Doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi
menopoz şikayetleri için tüketilmeli.

Ginseng: Daha çok bağışıklığı arttırmada ve stresi gidermekte kullanılıyor.
Menopoz şikayetleri için kullanımı ve fazla etkili değil. Menopozdaki psikolojik sıkıntıların giderilmesinde yardımcı oluyor.

Nohut: Östrojeni dengeler ve menopozun etkilerine karşı korur. 15 günde bir
porsiyon yenmelidir.

Civan perçemi: Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz
dönemindeki veya sonrasında bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemli.

Civan perçemi çayı hazırlamak için: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar su içerisine koyularak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirtilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.

Bir de, günde 1 çay kaşığı saf arı poleni tüketilmesi de faydalı. Papatya çayı ise menopoz döneminde kullanılabilecek bitki çaylarından biri.
Birde aslan pençesi var faydalı olan.

Bunların hepsini aynı anda denemeyin.Kullanacağınız bitkiyi araştırın.Kimler yer içer kimler içemez.Ona göre kullanın.

ÖrneğinADAÇAYI: Fazla miktar içilirse ağızda kuruluk yapar,kabız
yapıcıdır.Karaciğer iltihabı olanlar kullanmamalıdır.Anne sütünü
azaltır,hamilelere zararlıdır.Yüksek tansiyonu olanların günde 1
bardaktan fazla içmeleri sakıncalıdır.Özellikler erkeklerde cinsel
gücü azaltır.Adaçayı bazı bünyelerde kan basıncını yükseltici etkiye
sahip olduğu için, aşırı kullanımlarda dikkatli olunması gerekir. Ama
alçak kan basıncından şikayetçi olanlar, yine dikkatli olmak kaydıyla
ondan yararlanabilirler. Ayrıca, mideyi zorlamamak için, fazla
miktarda uçucu yağ, acı madde ve tanen içeren bitki çaylarının
tüketiminde aşırıya kaçmamak doğru olur. Bilinen başkaca bir yan
etkisi yoktur.

Böylece annenize en uygun bitkiyi bulur kür halinde uygularsını.Herşeyin fazlası zarar unutmayın doğal bitkide olsa.Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.
Dostçakalın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…