40 Yaş Üzeri Burun Ameliyatı ve Burun Tamponlu10 Gün :(

MenekseMine

Guru
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2012
30
2
Merhaba, hem yaşın getirebileceği riskler hem tamponla nefes alamadan geçecek en fazla 10 gün konusunda ciddi endişem var. Fakat yıllardır dış görünüm yüzünden cesaret edemediğim burun ameliyatını, iç kısımda da tıkanma, nefes problemi oluştuğu için olmak -10 gün sonra -zorundayım. Keşke daha erken cesaret edebilseydim ama hep gereksiz görüp erteledim. Böyle sıkıntısı olanlar lütfen yıllarca beklemesinler.

Sorularım:
1. 40'lı yaşlarda burun ameliyatı olunca iyileşme süreci ve iyi sonuç alma konusunda deneyimi, bilgisi olanlar varsa yazabilirler mi?
2. Tampon sebebiyle ilk bir hafta-10 gün çok fazla kabusa dönüyor mu? Ağrı-acı korkusu yok ama burun tıkalı ve baskı altındayken nefes alamama gibi bir bunalım olabilir mi? Nasıl atlatılır bu süre?

Merhaba. Yaşınızın ameliyat için geç olduğunu veya zor atlatabilecek yaşta olduğunuzu düşünmüyorum 😇 beni tamponlarım 5 gün kalmıştı. İlk gün geçmez bu 5 gün diyordum ama çok çabuk geçiyor. İlk günden sonra ağzınızdan nefes almaya alışıyorsunuz. Benim burun içinde de çok problemim vardı yani zor bir ameliyattı ama ona rağmen bir bunalım durumu yaşamadım nasıl olsa geçecek diye düşündüm.

Merhaba
Ben 42 yaşındayım ve şubat ayinda ameliyat
Oldum ,ve çok rahat gecti hersey
Tabi morarma ve şiş oldu ama herkes gibi
Benim tamponlar 7 günde alındı
Yani bende hiç extradan birsey yapilmadı yaş itibari ile.neyse o yapıldı
Ve şimdiye kadarda çok büyük bir problemler yaşamadım
Çok da çabuk iyileştim 10 gün sonra işe başladım

Bende hic agri sizi olmadi. Ama yillardir nefes alamadigim icin bogulma gibi bir duygu gelismis bende. Hafif daralinca panik atak geliyor boguluyormus gibi hissediyordum. Bu his yuzunden ilk gunumun gecesi cok kotu gecti. Bogazima kanli balgam yapisti ne indi ne geri cikti. Bu yuzden tek nefes yolum da kapaninca boguluyorum zannettim. Ilk gun ameliyat olduguma pisman oldum sirf bu yuzden. O balgami cikarinca rahatladim. Ilk 6 gun kotu gecti tabii surekli agizdan nefes almak ve bogazin tahris olmasindan oturu. Tamponlar alininca rahatladim. Ilk 6 gunu atlattiktan sonrasi kolay.

Çok teşekkür ederim yorum ve bilgiler için. Ara sıra pamuk ile iki burnu tıpalayarak antrenman yapmaya başladım :) Tamponlu burunla geçecek günler için ne kadar cingözlük, püf noktası, onu alt edecek hainlik, çakallık varsa deneyimlerinize talibim.

Silikon delikli tamponu hiç tıkamadan süreci nefes alarak atlatabilen varsa hele .. offf :)

Ben silikon tamponluyken nefes alabildim diyenler var forumda. Zaten sinüs yikama suyuyla yıkayacaksınız burnunuzu ikinci günden itibaren. İlk günler zor olur ama geçip gidiyor, o yüzden korkmayın. Şimdiden geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim yorum ve bilgiler için. Ara sıra pamuk ile iki burnu tıpalayarak antrenman yapmaya başladım :) Tamponlu burunla geçecek günler için ne kadar cingözlük, püf noktası, onu alt edecek hainlik, çakallık varsa deneyimlerinize talibim.
Silikon delikli tamponu hiç tıkamadan süreci nefes alarak atlatabilen varsa hele .. offf :)
🤭😊 İlk başta yıkamak zor gelecektir ama yine de yıkayın tek çaresi serum fizyolojik ile yıkamak.

Foş foş yıkıyoruz, oh mis gibi :) Acıdan dolayı mı zor geliyor acaba?
Eski konularda tatlı badem yağı damlatmanın nemlenme açısından iyi olduğu yazıyordu. Aldım ama o tampon sonrası galiba. Ah tampon ah... :KK43:

Eski konularda tatlı badem yağı damlatmanın nemlenme açısından iyi olduğu yazıyordu. Aldım ama o tampon sonrası galiba. Ah tampon ah... :KK43:
Aslında öyle çok bir değil rahatsızlık hissi diyelim. Yanınızda yıkamak için birisi olursa çok daha kolay olur. Ama ilk başta sadece zor gibi geliyor, yapamam gibi geliyordu bana sonra alışıyorsunuz. Yani hiç pişman değilim ameliyat olduğuma. Tampon çıktıktan sonra okyanus suyu almıştım ben o daha kolay gelmişti bana.

Gecmis olsun simdiden. Tamponla yasamaya insan illa ki katlaniyor ama 10 gün biraz uzun geldi. 1 haftadan fazla takilana denk gelmemistim. Yani 1 ay tamponla yasamak bile ameliyata deger ama hos bir his degil gercekten. Tamponla nefes alabilenlere imrendim ben hic alamamistim.

Benim acı ağrı sıfırdı. Nemlendirici sprey verecek doktor zaten. İlk günler çok eğilmeden yikiyoruz burnumuzu.

Merhaba, hem yaşın getirebileceği riskler hem tamponla nefes alamadan geçecek en fazla 10 gün konusunda ciddi endişem var. Fakat yıllardır dış görünüm yüzünden cesaret edemediğim burun ameliyatını, iç kısımda da tıkanma, nefes problemi oluştuğu için olmak -10 gün sonra -zorundayım. Keşke daha erken cesaret edebilseydim ama hep gereksiz görüp erteledim. Böyle sıkıntısı olanlar lütfen yıllarca beklemesinler.

Sorularım:
1. 40'lı yaşlarda burun ameliyatı olunca iyileşme süreci ve iyi sonuç alma konusunda deneyimi, bilgisi olanlar varsa yazabilirler mi?
2. Tampon sebebiyle ilk bir hafta-10 gün çok fazla kabusa dönüyor mu? Ağrı-acı korkusu yok ama burun tıkalı ve baskı altındayken nefes alamama gibi bir bunalım olabilir mi? Nasıl atlatılır bu süre?
Sakin olmayin bu ameliyatı lütfen

Teşekkürler yorumunuz için. Keşke daha önce olsaydım diye hayıflanıyorum çünkü daha erken yaşta belki tüm işlemleri vücut daha iyi kaldırırdı. Üstelik dıştan olan kemer, uç düşüklüğü yıllar içerinde içerisini de tıkadı ve nefes alınamaz durumda burun. İleride birçok hastalığa da gebe bu nefes problemleri ve 10 yıla tansiyon,şeker vb. başlayabilir bu kez istesem de ameliyat riskli olabilir. İleriki yaşlara hazırlık olarak nefes, burunu toplama..

Sorularım:
Tamponum ameliyatin ertesi gunu taburcu olurken cikarildi. Bugun ameliyat olali tam 1 ay oldu. Burun ici hemen iyilesmediginden hala cok iyi nefes aldigimi soyleyemem.

Teşekkürler yorumunuz için. Keşke daha önce olsaydım diye hayıflanıyorum çünkü daha erken yaşta belki tüm işlemleri vücut daha iyi kaldırırdı. Üstelik dıştan olan kemer, uç düşüklüğü yıllar içerinde içerisini de tıkadı ve nefes alınamaz durumda burun. İleride birçok hastalığa da gebe bu nefes problemleri ve 10 yıla tansiyon,şeker vb. başlayabilir bu kez istesem de ameliyat riskli olabilir. İleriki yaşlara hazırlık olarak nefes, burunu toplama..
Ameliyat oldum nefesim kötüleşti

Ameliyat oldum nefesim kötüleşti
Umarım öyle olmaz, size geçmiş olsun çok yeniyse işleminiz zamanla şişlikler gidince düzelir belki. Her işlem bir risk maalesef. Kar zarar dengesine bakarak girilmeli ameliyatlara. Zaten nefes alma problemim var daha da kötü nefes şekli olamaz diyorum şimdilik.

X