4. Ay aşısından sonra tekrar hortlayan alerjimiz

Lemonade5

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2021
42
82
Merhabalar. Kızım 4 ay 10 günlük. 3 ay 1 haftalıkken kanlı kaka yaptı. Doktorumuz büyük ihtimal ispa dedi sadece inek sütü proteine dikkat ettik. 4 gün sonra çok yoğun yumurta yediğim bir gün daha yoğun kanlı kaka gelince nolur nolmaz yumurtayı da kestik.
Sonraki 2 hafta çok sorunsuz geçi hiç kan görmedik. 4. Ay aşını olup, eve gelince calpol verdim. Ateş huzursuzluk olmadı. Ertesi günün akşamı ağlamaktan uyuyamadi.
Aşıyı salı sabahı oldu. Çarşamba akşamı sabaha kadar çok zorlandı. Persembe cuma orta huzursuz geçtikten sonra cumartesi az kanlı kaka gördük. Bikac gün devam ettikten sonra 2 gün gelmedi bugün ise en yoğun haliyle geldi. Bebeğim aynı zamanda şuan nezle. Farklı hiçbir şey yemedim. Asi zamanı nolduysa oldu çok moralim bozuk. Doktor asla katı bir diyeti de önermedi, sadece süt proteini ve yumurtayi kes, İçin rahat etmiyorsa temel besin maddesi olmayan susam domates gibi şeyleri de yemeyebilirsin ama ete kuruyemise devam dedi.
Var mı bizim gibi aşıdan sonra belirtileri artan zorluk yaşayan? Napacagimizi şaşırdık. Çok üzülüyorum yavruma. Şuan sadece anne sütü ile besleniyor. Asla memeden kesmek istemiyorum.

Çok geçmiş olsun.. Aşılardan sonra çok sorun yaşayanlar duyuyorum ama sanırım geçici durumlar. Zamanla toparlıyorlar inşaallah. Rabbim en kısa zamanda şifa versin inşaallah.

Benim kizimda 4 ay asisina kadar sadece sut urunleri alerjisi vardi. Kanli mukuslu kaka, 10 dakikada bir uyanma, asiri huzursuzluk gibi belirtiler vardi. Sut urunlerini kestikten sonra duzeldi. 4 ay asisindan sonra diyete ragmen ayni belirtiler siddetlenerek dondu. Ben asiyla baglantisini farkedemedim malesef, asidan hemen sonrakinhafta icinde sorununuz zirve yapmasina ragmen. Cocuk gastroentereloga goturdum, hikayemizi duyunca yumurta alerjisi gelismistir, yumurtayi kes dedi. Kestim ve gercekten tamamen duzeldi. 6 ay asisini olduktan sonraki hafta ise yine diyete ragmen inanilmaz zor bir tabloyla karsilastik. Kabus gibi gunlerdi. Ne diyetler denedim, neler neler kestim, neyin dokundugunu bulmak icin bir kac gidayla beslendim ama hicbir sekilde ise yaramadi. Yavrum aglaya aglaya sabah ediyordu. Ben boluk porcuk uyudugum 3 saat uykuyla yasiyordum. Emiyor kavga haline, kaka yapiyor kavga halinde, gaz cikariyor ciglik kiyamet ve bu dongu hic bitmiyor. Ben tabi yine asi baglantisini kurabilmis degildim. Rutin kontrolleri icin bir cocuk doktoruna gitmistik, alerjisinin boyutunu ogrenince bir yas asisini mutlaka cocuk acilde yaptirmamizi onerdi. Anafilaksi riski olabilecegini soyledi. Doktordan cikip anafilaksi nedir, neden asi riskli olabilir biraz okumaya basladim. Cok fazla hikaye okudum asidan sonra kaderi degismis bebeklere dair. O zaman dank etti asilardan sonraki bir kac gun icinde alevlenen alerjilerin asidan kaynaklanabilecegi. Sonrasinda literatur taradik, asi onermeyen doktorlarin goruslerini okuduk ve asilamayi kesme karari aldik. Kizim su an 5 yasinda, 6 aydan sonra asisiz. Bir de 2 yasinda oglum var, o tamamen asisiz.

Akademik calisma incelemek isterseniz "millerin elestirel asi literaturu derlemesi" kitabini tavsiye ederim.

Söyledikleriniz çok mantıklı ancak asisizlik benim alabileceğim bir risk değil sanırım. Gerçekten napacagimi şaşırmış haldeyim. Teşekkür ederim cevabınız icin

Bizde alerjen aldıktan sonraki gün aşırı huzursuzluk uyuyamama oluyor. Ertesi gün geçiyor. Sonraki günlerde bikac kanlı kaka olup sakin geçiyor günleri. O yüzden vücuduna sürekli aktif alerjen girmiyordur diye umuyorum. Şu zamana kadar zaten bir alerjisini bilmediğimiz zamanda bir de aşıdan sonra kanlı kaka gördük.
Son bir haftadır kanlı kaka olsa da gündüz uykusu gece uykusu çok iyi hatta uyanıklık süresi kısaldı bu iyi mi kötü mü bilemiyorum. Emerken huzursuz sadece. Kendini geri ata ata emiyor gündüzleri. Ağlıyor emmeye çalışıyor tekrar. Ama gece uyku öğününde cok sakin huzurlu bitiriyor sütünü.

Ya inanmıyorum son bir haftada tam 3 kez galeta unlu köfte yapip yedim. O kadar okudum ve görmemişim içerisinde süt ve süt ürünleri bulunabilir yazıyor. Bu etki etmiş olabilir mi eser miktar da olsa?

Ya inanmıyorum son bir haftada tam 3 kez galeta unlu köfte yapip yedim. O kadar okudum ve görmemişim içerisinde süt ve süt ürünleri bulunabilir yazıyor. Bu etki etmiş olabilir mi eser miktar da olsa?
Evet bebegin hassasiyet durumuna gore degisir. Ben mesela eser miktar da bulunsa hic paketli gida yiyemiyordum.

Evet bebegin hassasiyet durumuna gore degisir. Ben mesela eser miktar da bulunsa hic paketli gida yiyemiyordum.
Merhaba size bir şey danışmak istedim. Biz 5. ay kontrolünde alerji testi yaptırmak istiyoruz. Moleküler alerji testi ile deri prick varmış. 3 bin ve bin TL de fiyat verdiler. Bağırsak tepkili için hangisi güvenli sonuç verir sizce?
Bir de bu nasıl alerji çözemedim. Çok mutlu, uyuyor emiyor. Hafif reflü ve az kanlı kaka dışında bir belirti yok. Bu arada kanlı kakayi normal altını açan biri farketmez ben fenerle didik didik edip goruyorum resmen

Merhaba. Bebeğiniz nasıl oldu acaba. Bebeğim 4 ay 5 günlük benzer belirtileri var fakat bizimki aşı kaynaklı değil. 2 aylıkken yanaklarında isilik gibi kızarıklıklar başladı. 2. Ay biterken ilk kez kakasında kan gördüm. Mukuslu, ishal gibi ve kanlı hemen çocuk acile götürdüm, sonra özel hastaneye götürdüm büyük ihtimal süt alerjisi ama böyle devam edin tekrar ederse alerjiye gidin dediler 15. Gün tekrar geldi. Başka doktora gittim süt ürünlerini kestim yine geldi, et ürünlerini kestim yine, yumurtayı kestim yine (Bu arada alerjiden çok zor randevu aldık onun gelmezsini bekliyorduk) derken 4 ay 1 günlükken alerjiye gittik. Kanda d alerji testinde de bir şey çıkmadı ama kesin alerji dedi bir mama başladık birkaç damla vücudundaki yaralar çıkıyordu durdu, kan ilk gün bir damla vardı 4 gündür çok şükür yok. Dün aşı olduk bugün ateşlendi ama galiba aşıdan değil grip oldu bende hastane sürecinde hasta oldum. Siz yazalı bir ay olmuş acaba kanamalarınız bitti mi merak ettim?

Testlerin adını bilmiyorum ama bize deriye gıda damlatıp bir test yaptılar, bir de kandan baktılar. 2’sinde de alerji çıkmadığı halde 2 farklı doktor kesin alerji dedi, sabırlı olacaksın geçecek dediler. Kısacası lanet testlere de güven olmuyor.

Merhaba bizimki aşıdan değil sanırım Demir damlasindan olmuş. Diyet epey genişletildi. Aynı sizin gibi neyi kessek devam ediyordu. Ama çok az zorla eselersem görüyorum hala. Alerji doktoru yapacak bisiy yok ek gidayla geçecek dedi. 5 ay 20 günlük eliminasyona devam ama artık alışacak dedi. Biz hala aylık 1 kilo alıyoruz gelişimi çok iyi, gece gündüz uykusu iyi, huzurlu neşeli diye kafaya takmaya çalışıyoruz. İnşallah ek gıda döneminde atlatacagimizi umuyorum.

Eğer bebek mutlu neşeli sıkıntısızsa kilo alımı normalse artık çoğu doktor diyet önermiyor.Benim kızım çok huzursuzdu çok gazlıydı tam 18. Ayında geçti sorunları.

Bizde de durum öyleydi ama benim kızımın gaz sancısı çok fazlaydı çok huzursuzdu bebek hiç gülmüyordu yine de diyet vermedi 18 ayda bitti şükür

Merhabalar kolay gelsin geçti mi acsba aynı sorunlar bizde De var çünkü

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…