35+0 haftada doğum prematüre bebeğim

spedy

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2024
12
4
25
Merhaba ben tam 35.0 da doğum yaptım bebeğim 2450 doğdu daha sonra 2245 e düştü ilk hafta kontrole gittiğimiz de kilo alımı olmamıştı cuma günü tekrar gidicez aldı mı bilmiyorum fakat sütüm yok denecek kadar az yine de emzirmeye çalışıyorum ek olarak mama veriyorum 3 saat aralıkla 30 ml yiyor daha 60 ml yapıyorum ama yemiyorum günlük 240 ml mama ne kadar geliyor sütüm bilmiyorum ama ek olarak anne sütü içiyor bana az geliyor sizce yeterli mi prematüre anneler lütfen desteğimize ihtiyacımız var

Bazen 60 yapıyorum kısmını anlamadım .bebeğiniz kaç günlük ?
30 ml akıtmayan güzel bir şekilde alıyorsa kilo alır zaten .gazını çıkarmanız çok önemli gazı olan bebek biberonu tutmaz ya ağzında bekletir ya da aldığını akıtır.gaz dediğim de ağzından geğirme tarzında olmalı .altından çıkardığı değil. Prematil mama kullanıyorsunuz değil mi?

60 ml yapıyorum yazmak istemiştim çünkü bazen 30 ml bittiğinde de yetmemiş gibi yapıyor ama mamayı çoğalttığımda yemiyor evet prematil mama kullanıyoruz gaz konusunda her mamadan sonra çıkarıyoruz üstten internette hep günde 6-8 kere 60 ml mama yemesi gerektiği yazıyor o kafama takıldı birde her mamadan sonra 5 dk içinde kakasını yapıyor bu normal mi

Merhaba, kilo almanın bebeğin kendisi ile alakası var diye düşünüyorum. Benim bebeğim de prematüre değildi ama az kilo alıyordu. Burada devlet kontrolü olduğu için sürekli doktor kontrolü altında tutulduk. Az emiyor, kilo almıyor diye hastanelerde hemşirelerle beraber emzirdim. Hiç alması gerektiği kadar kilo almadı.

Biberondan sonra kaka yapması normal. Sindirim sistemi bir bütün. Yutkunma ile aktive oluyor ve aşağıdan çıkış ile son buluyor :))

Kendinizi stres etmeyin. Sakin sakin sürekli memede tutun emzirin. Ten teması gelişimi açısından çok önemli. Hem emdikçe de sütünüz artacak. Sütüm yok/az diye düşünmeyin. Süt o an üretilebilen bir şey. Hem memeler uyarıldıkça hem bebek koklandıkça aktive oluyor.

Sağlıkla büyütün.

Merhaba, kilo almanın bebeğin kendisi ile alakası var diye düşünüyorum. Benim bebeğim de prematüre değildi ama az kilo alıyordu. Burada devlet kontrolü olduğu için sürekli doktor kontrolü altında tutulduk. Az emiyor, kilo almıyor diye hastanelerde hemşirelerle beraber emzirdim. Hiç alması gerektiği kadar kilo almadı.

Biberondan sonra kaka yapması normal. Sindirim sistemi bir bütün. Yutkunma ile aktive oluyor ve aşağıdan çıkış ile son buluyor :))

Kendinizi stres etmeyin. Sakin sakin sürekli memede tutun emzirin. Ten teması gelişimi açısından çok önemli. Hem emdikçe de sütünüz artacak. Sütüm yok/az diye düşünmeyin. Süt o an üretilebilen bir şey. Hem memeler uyarıldıkça hem bebek koklandıkça aktive oluyor.

Sağlıkla büyütün.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim erken doğum ve biraz sarılık olduğu için uyandırma da problem yaşıyorum göğsüme alsamda hemen uyuyakalıyor emmek istemiyor inşallah biraz büyüdükçe süt konusunda da rahatlarız

60 ml yapıyorum yazmak istemiştim çünkü bazen 30 ml bittiğinde de yetmemiş gibi yapıyor ama mamayı çoğalttığımda yemiyor evet prematil mama kullanıyoruz gaz konusunda her mamadan sonra çıkarıyoruz üstten internette hep günde 6-8 kere 60 ml mama yemesi gerektiği yazıyor o kafama takıldı birde her mamadan sonra 5 dk içinde kakasını yapıyor 60 ml yapıyorum yazmak istemiştim çünkü bazen 30 ml bittiğinde de yetmemiş gibi yapıyor ama mamayı çoğalttığımda yemiyor evet prematil mama kullanıyoruz gaz konusunda her mamadan sonra çıkarıyoruz üstten internette hep günde 6-8 kere 60 ml
Bebeğinizin gününe göre mide kapasitesi değişiyor .o yüzden kaç günlük diye sordum.

göğüslerinizi sağdığınızda dolu olan göğüsünüz ne kadar geliyor , bir beslenme bakımında tek göğsünüzü verin diğer göğsünüzü sağın .emzirdikten sonra da emzirdiğiniz göğsünüzü sağın çocuk ne kadarını alıyor ilave mamayı ona göre de hesaplayabilirsiniz.eğer çocuk artık bir haftaya yaklaştıysa ilave 30 ml mama az gelir ona 45 ml deneyedebilirsiniz .
Bebeğin altını beslenmeden sonra sürekli de değiştirmeyin öncesinde değiştirip ellerinizi yıkayıp emzirip.gaz çıkartıp,ilave mama verip gaz çıkartıp yatırın. En son tekrar altına yaparsa değiştirin.yoksa bez değiştirirken karnına doğru yaptığınız hareketlerde daha fazla yapmasını sağlıyor.
İlk günlerinde doğum kilosunu kaybetmesi normal ama belirli düzeyden çoksa sıkıntılı oluyor.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim erken doğum ve biraz sarılık olduğu için uyandırma da problem yaşıyorum göğsüme alsamda hemen uyuyakalıyor emmek istemiyor inşallah biraz büyüdükçe süt konusunda da rahatlarız
Göğsünüzde 20- 30 dk aktif şekilde emiyorsa ihtiyacı olanı kadarını alır .burnuna ve ayağına dokunarak sık uyandırıp emzirmeniz gerekiyor diğer türlü sarılığa bağlı zaten uykuya meyilli olabilir .göğüste uyutmayın.beslenme zamanını bir saat şeklinde tutun.20-30 dk emzirmeniz ardından gaz çıkarmanız ardından ilave mama vermeniz ardından gaz ve uyku şeklinde .

Olsun emmese de meme ağzında dursun :) hem size hem ona iyi gelecektir

Olsun emmese de meme ağzında dursun :) hem size hem ona iyi gelecektir
Yanlış .bebek emzik gibi kullanırsa aktif beslenme sağlamaz .annelerin en sık yaptığı hata bu oluyor .emzirme saati bebek güzel bir şekilde emmeli.diğer zamanlarda alıp sevebilir. Göğüste emzireceği zaman doğru düzgün beslemeden tutmak bebeğin kötülüğüne.

Yanlış .bebek emzik gibi kullanırsa aktif beslenme sağlamaz .annelerin en sık yaptığı hata bu oluyor .emzirme saati bebek güzel bir şekilde emmeli.diğer zamanlarda alıp sevebilir. Göğüste emzireceği zaman doğru düzgün beslemeden tutmak bebeğin kötülüğüne.
Buda kısmen yanlış.
Premature bebekler zamanında doğan bebeklere nazaran çok daha fazla ten temasına ihtiyacı vardır. Ayrıca bebeğin sariligi varmış. Buda aktif emmeyi zorlaştırıci durum artı olarak Premature bebekler belli kiloya ulaşana kadar aktif emmeyi başaramaz. zamanında doğan bebekler gibi değildir çok çok kısa sürede yorgun düşer. Emme refleksleri de gene zamanında doğanlar kadar gelişmiş değildir. Bu yüzden mama meme durumları Premature bebekler de çok daha uzun süreli beslenmeye ihtiyaç duyar.

Merhaba ben tam 35.0 da doğum yaptım bebeğim 2450 doğdu daha sonra 2245 e düştü ilk hafta kontrole gittiğimiz de kilo alımı olmamıştı cuma günü tekrar gidicez aldı mı bilmiyorum fakat sütüm yok denecek kadar az yine de emzirmeye çalışıyorum ek olarak mama veriyorum 3 saat aralıkla 30 ml yiyor daha 60 ml yapıyorum ama yemiyorum günlük 240 ml mama ne kadar geliyor sütüm bilmiyorum ama ek olarak anne sütü içiyor bana az geliyor sizce yeterli mi prematüre anneler lütfen desteğimize ihtiyacımız var
Suan tam olarak kaç günlük. Bende Premature annesiyim. 60 cc mama zorlayıcı olur. 30 yetmiyorsa 40 45 belki alir. Oda öncesinde emzirme yapmamissaniz. Her bebeğin doyumu aldığı miktar illa aynı olacak diye bi sey de yok. Aynı zamanda doğan başka bi bebek daha var o 150 cc felan içerken benim kızım 120 cc bazen bitiriyor bazen 90 içiyor.
Eger önce emzirmeden mama veriyosaniz mama bitiminden sonra gogsunuze alın. Orda hem çenesi emmesi kuvvetlenir hem ten temasi sağlamış olursunuz. Hatırlıyorum benim kız 2 ay tok da olsa ki fazlasını kusan bebekti hep ağzını açar emme refleksi gösterirdi. Genelde doğru olan önce emzirme sonrasında mama takviyesi yapmaktır ama kendimi de düşünerek yazıyorum her öğünde sütüm olmazdı benim o yüzden bazen tek mama bazen meme artı mama ilerledim. Ha bide hastahanelerde laktasyon bölümü oluyor. Bebeğiniz açken gidin emzirme oncesi sonrasi tartım yaptırın. Ne kadar sürede ne kadar emdigini emzirme hemsiresi size doğru şekilde yönlendirme yapar. Ekstra tavsiyelerde bulunur. Bi arkadaş yazmis beslenme oncesi alt değişimi yapın. Kaka yapmadığı taktirde karnı toksa bezine dokunmayın. İlerleyen aylarda uykuya dalma konusunda kolaylık zorluk durumu yasayabilirsiniz yoksa

Buda kısmen yanlış.
Premature bebekler zamanında doğan bebeklere nazaran çok daha fazla ten temasına ihtiyacı vardır. Ayrıca bebeğin sariligi varmış. Buda aktif emmeyi zorlaştırıci durum artı olarak Premature bebekler belli kiloya ulaşana kadar aktif emmeyi başaramaz. zamanında doğan bebekler gibi değildir çok çok kısa sürede yorgun düşer. Emme refleksleri de gene zamanında doğanlar kadar gelişmiş değildir. Bu yüzden mama meme durumları Premature bebekler de çok daha uzun süreli beslenmeye ihtiyaç duyar.
Benim bahsettiğim şey emzirme zamanında boş yere bebeği emzik gibi tutmak.
Kanguru ayrı ten tene ayrı ve bebek zaten 2500 kilo civarı. Beslendikten sonra tabi ki tutabilir yorumda sonra tutun beslenme zamanı sizi emsin diyorum bence siz yanlış okuyorsunuz.

Bu arada sarılık sebepli uyandırmada sorun yasadiginizda önce ayaklardan başlayarak uyarın. Çorabını çıkarın alt pijama varsa çıkarın. Gene uyanma yoksa üst takimini çıkarın. Ayak altını gidiklayin. Bunları yaptığınızda gene uyanmiyorsa çok çok az şiddetli cimdikleyin. Canı acıyacak şekilde değil uyarıcı şekilde. Beslenme sırasında koluna ellerine ayaklarına yanağına alt çenesine donusumlu dokunun. Emzirme esnasında sadece bebeği izleyin saçlarını sevin bu davranışlar sizin süt saliminizda olumlu destek sağlar.

Ve ben yenidoğan hemşiresi olarak bebeğin kilo kaybına bağlı tekrar sarılık yüzünden hastaneye yatmaması için önerilerde bulundum.çünkü tekrar yatan her bebek hem bizim için hem aile için yıkım oluyor .inanın bana çok fazla prematüre çocuk büyüdü ellerimizde .internet üzerinden her bebeğin kendine özel kısıtlı bilgisiyle ancak bu kadar öneride bulunabiliyorum.herkes her şeyi çok fazla bildiği için daha fazla bu konu hakkında da yorum yapmayacağım.

Benim bahsettiğim şey emzirme zamanında boş yere bebeği emzik gibi tutmak.
Kanguru ayrı ten tene ayrı ve bebek zaten 2500 kilo civarı. Beslendikten sonra tabi ki tutabilir yorumda sonra tutun beslenme zamanı sizi emsin diyorum bence siz yanlış okuyorsunuz.
Tamam işte burda aslinda boş gibi olmuyor. Cunku aşırı derecede halsiz oluyorlar. Kilodan bağımsız emme güçleri düşük oluyor. Bu yüzden zamanında doğmuş bebek 20 dk aktif emip doyabiliyirken bizler 40 dk kadar memede tutmak durumunda kalabiliyoruz. Sizin de bebeğiniz prematüre miydi bilmiyorum mazur görün fakat benim deneyimlerim ve hastahanede taburcu oncesi bilgilendirmeler bu yondeydi. Ki benim kızım daha düşük hafta daha düşük kiloda ve kuveze de girmemişti. Bazı bebekler daha ileri haftada ve kilolu olurken emme refleksi gelismedigi için kuveze alınabiliyor.

Hiç üzülme 36 da kuzenim 1900 dogurdu bebişini büyttüde. İlk kilo verdi baya düştü şuan kocaman çocuk oldu. Süt arttırıcı dmala var onu al inanılmaz arttırıyor. Rezene çayı iç günd ebir fincan. Birde emzirme sonrası onar dk sağım yapmalısın

Tamam işte burda aslinda boş gibi olmuyor. Cunku aşırı derecede halsiz oluyorlar. Kilodan bağımsız emme güçleri düşük oluyor. Bu yüzden zamanında doğmuş bebek 20 dk aktif emip doyabiliyirken bizler 40 dk kadar memede tutmak durumunda kalabiliyoruz. Sizin de bebeğiniz prematüre miydi bilmiyorum mazur görün fakat benim deneyimlerim ve hastahanede taburcu oncesi bilgilendirmeler bu yondeydi. Ki benim kızım daha düşük hafta daha düşük kiloda ve kuveze de girmemişti. Bazı bebekler daha ileri haftada ve kilolu olurken emme refleksi gelismedigi için kuveze alınabiliyor.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim dediklerinizi çok dikkate alıcam mama ve emzirme olarak yola devam ediyoruz

Hiç üzülme 36 da kuzenim 1900 dogurdu bebişini büyttüde. İlk kilo verdi baya düştü şuan kocaman çocuk oldu. Süt arttırıcı dmala var onu al inanılmaz arttırıyor. Rezene çayı iç günd ebir fincan. Birde emzirme sonrası onar dk sağım yapmalısın
Çok teşekkür ederim acaba hangi marka damla kullanmıştı çok fazla seçenek var

X