31 Mayıs akşamı için, 'seccadeni al da gel' çağrısı

hem kabe imami da oraya gelecektir yanılmıyorsam
bu da çok güzel bir sey

ayasofya bir tarihi eserdir ve içinde hristiyanlıkla ilgili freskler vardır. bir sanat tarihçi olarak o camiye çevrildiğinde fresklerin yok edileceğini düşünüyorum. herhalde hz isanın ve incilden alıntı olan resimlerin yanında namaz kılınmayacak.
nolacak peki o fresklerin üstüne boya sürüülecek ve o güzelim binlerce yıllık resimler mahvolacak.
bunlar biizim tarihi mirasımız. kalkıp bunlar bize ait demesin kimse. hepsi bizim. verdik bergama zeus sunağını bizim değil diye. yada bodrum mausoleumunu. yazık ettik. dünyanın 7 harikasından 2siydi bunlar.
yakınında muhteşem bir sultanahmet camii var. içi mavi çinilerle kaplı. namaz kılmak isteyen için çok çok güzel bir camii.
neyin savaşı bu anlamıyorum.

amaç belki de budur, yani hristiyanlığa ait o resimleri vs.. yok etmek, ne kazandırcak bu insanlara bilmiyorum ama, yoksa başka camii mi yok

Ortodoksvatandaslarimizi kiliselerine sahip cikmaya davet ediyorum.

Son düzenleme:
Sanki var olan camilerimizi çok mu güzel muhafaza ediyoruz.
Birçoğu çok bakımsız, Allahın gücüne gitmesin ama bu güne kadar ne kadar camiye gittiysem ayak kokusundan durulmuyordu içer de. Namazımı zor kıldım.
Ayasofya ibadete açılmasa bile en azından müze olarak korunan bir yapı ibadete açılırsa neler olur tahmin edemiyorum.
Ne tarihimize nede değerlerimize gereken önemi vermiyoruz malesef.

Ayasofya her iki dinin bir arada ibadet yapacağı bir yer olarak ibadete açılsa ne güzel olur. Netice de bahsettiğin gibi bir kilise olarak yapılmış ve sonra camiye çevirilmiş. Ancak fetih zamanı Fatih Sultan Mehmed Han hazretleri İstanbul halkına ibatedlerini özgürce yapma garantisi vermiş. O halde neden Ayosafya bunun timsali olarak bugün aynı amaca hizmet etmesin. Yazık değil mi yıllarca bir seyir malzemesi olarak kullanılması. Eşyanın da tabiatı vardır derler. Bir ibatedhane olarak yapılmış bu mekan belki dile gelse yine cemaatini isteyecek, dinine diline bakmadan.

ayrıca bu tür çevirmeler bize has değil Mune. Zamanında İtalya'nın Palermo bölgesini hakimiyeti altına almış Fatimiler zamanında bölgenin en ihtişamlı Katedralı camiye çevirliyor, Hristyanların egemeniği ardından katedral yeniden Kiliseye dönüştürüüyor ama ne dönüştürülme.........

bir Müslümanyeri geldiğinde bir kilisede ibadet edebilir. sakıncası yoktur. zira biz Hz İsa'yı tanımış peygamberliğine iman etmişizdir. Ancak onlar camilerde ibadet edemezler. Etmeleri için İslamiyeti tanımlaraı gerekir ki buda bugünkü yaşadıkları dinin tabiatına aykırıdır.

Artık şu "biz fethettik,biz daha üstünüz" mantığından kurtulmamız lazım.İstanbul ve Anadolu'nun en güzel,en çekici özelliği birçok medeniyetin izlerini taşıması.Bu zenginliktir ve bunun kıymetini bilmemiz lazım.Bu topraklarda yaşamış hiçbir uygarlığın eseri diğerinden daha değersiz değil.Sultanahmet'in mavi çinileri ya da Ayasofya'nın freskleri,hepsi el emeği göz nuru.Düşünün ki bizim 10-20 yıllık yapılarımız bir depremle yıkılabiliyorken bu yapılar yüzlerce yıldır ayakta.Kaç deprem,kaç yangına dayanmış şimdiye kadar.Sırf bu yüzden bile saygı duyup orjinalliğini bozmadan korumamız gerekir.Şu an bu topraklar bize ait diye bizden öncekilerin yaptıklarını kafamıza göre değiştiremeyiz.

abi bana örneklerle gelmeyin. bana ne örneklerden.
biri yanlış yaptı diye aha bak buda yapmışmı diyeceğiz.
bana göre o artık tarihi bir eser. ve bir müze niteliğinde. cami kıtlığımı var bu ülkede. diyorum yanında sultanahmet camii var.tamda yanıbaşında.
sonra kim resmin olduğu yerde namaz kılar. millet evinde namaz kılarken tabloları kaldırıyor.

Son düzenleme:

demogoji yapmak için alıntı yapmıyorsun belki Okypete, ama karşında çocuğun yok. Kelimelerine dikkat et lütfen!

Yapmak istenen çok açık ama hiç hoş değil.

O bir tarihi miras,kültür mirası.

Çok dinine düşkün bir toplumuz camilerimiz dolup taşıyor o yüzden.

Böyle bir kültürün korunup müze olarak güzelleştirilmesi lazım.

Ama ülkemizde hangi tarihi esere itina gösterilmiş ki bu mirasa gösterilsin.

Size katılıyorum geçenlerde Efes Artemis tapınağına gittim durumu içler acısıydı. kuşlar yuva yapmış hatta o derece.
Dünyanın 7 harikasındanbiri ülkemizde ama bir tane bekçi bile yok başında.
Camilerinde hali ortadayken Ayasofyayı ibadete açmakla o güzelim esere yazık edecekler. En azından bu şekilde korunuyor.

Ortak ibadete açılması fena fikir değil ama bunu Türkiye de yapmak imkansız. Bu sefer iki dine mensup insanlar birbirlerine düşerler.
Oky. dediğide doğru insanlar evlerinde bile resim olan ortamda namaz kılmıyorlarç Resimleri örtüyorlar orda nasıl olacak ki.

Ne kadar acı değil mi O kadar güzel köklü kültür eserleri var ki ülkemizde.
ama yetişme tarzından ama eğitim seviyesinden bazı insanlarımız için "Allahın taşı ya bu mu eser " denip üzerinde pikniği mangalı yapılıyor.
Çok vahim bir haldeyiz.
Gelişmekte olan ülkemizde!!!

amaç o insanları birbirine düşürmek..

Ayasofyaya en son gittiğimde tadilattaydı.
Geçmişten izleri görmek çok apayrı bir duygu. O anı o dönemi yaşıyormuşsun gibi.
Şimdi birşey yokmuş gibi hunharca hibe edilmeye çalışılması çok acı.

Evler özel mülkümüzdür. Şahsımızın keyfine kadirdir. Her bir şeyden şahsımız sorumludur ancak bahsettiğimiz mekan dünya mirası. Memleketimizde bulunuyor olması bize tahsis olduğu manasına gelmez. İnsanlık kültürünün bir mirasıdır. Bu nedenle keyfi davranılması düşünülemez. Benim şahsi kanaatim.

çingene yağı çok bulunca orasına burasına sürermiş, bizde bu tür eserleri bol bulduk galiba

Ne gerek var. Bir sürü cami var zaten Ayasofya olmayı versin.
Hem her tarafı resimli orada ibadet yapmak caiz değil ki.
Milletin canı sıkılıyor. Ne çıkaracağını şaşırıyorlar.

Son düzenleme:

İnsanlar evlerinde keyfi davrandıkları için mi resimleri örtüyorlar yoksa öyle inandıkları için mi?
Bıraksınlar dünya mirası olarak kalsın öyleyse merak edenler müze olarak ziyaret etsin.

Ayasofya'nın müze kalmasından yanayım.
Neden;
Çünkü tıpkı Mune'nin dediği gibi:
Hala muhafaza edilen ibadethanelerimiz var yabancı ülkelerde ve bir kısmı ibadete açık.
Neden;
Çünkü gene Mune'den alıntı yapacağım, Neden;
Çünkü Okypete'nin dediğine % 100 katıldığım gibi,
Camilerin çoğunun cumadan cumaya hatta bayramdan bayrama dolduğunu düşünürsek, kültürel mirasların korunması, halkın kışkırtılmaması, düzenin bozulmaması taraftarıyım.
Ayrıca, birilerinin egosu tatmin olacak diye, bakın burası artık bizim denecek diye bir mirasin kaybolmasına göz yumulamaz.
Mesele yoksa cami değil mi yeğen derseniz o kısımda da durup düşünmek lazım...
Birileri çıkıp da siz nasıl müslümansınız camiye çevrilmesine karşısınız der mi der...
Ne de olsa Allah ile aldatmak diye bir terim var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…