31 Mayıs akşamı için, 'seccadeni al da gel' çağrısı

İnsanlar evlerinde keyfi davrandıkları için mi resimleri örtüyorlar yoksa öyle inandıkları için mi?
Bıraksınlar dünya mirası olarak kalsın öyleyse merak edenler müze olarak ziyaret etsin.

evlerinde keyfi davranamayacakları için örtüyorlar.

ayrıca şu iki ayrımıda yapmam lazım. ben kilise gibi ibadethanelerde mecbur kalnıması durumunda ibadet yapılabilecğini düşündüğüm için böyle bir bakış açısı sundum? Ayosafyanın içini görmediğim için bilemiyorum ama camiye çevrildikten sonra nasıl namaz kılınmış?

Camiler keyfi hareket edilen yerler mi?
Benim bildiğim kadarıyla Ayasofya cami olmaya uygun bir hale getirildikten sonra ibadet için kullanılmış. Yani o dönemlerde de aslı tahribata uğramış hatrı sayılır bir oranda.
Ayasofya açılsa bile bu inanca sahip müslümanların orada ibadet edeceğini düşünmüyorum.

camilerden bahsetmiyoruz canım. Kilise türü ibatehanelerde bir müslüman mecbur kalması durumunda ibadet edebiir. İbadet Allah ile kulun buluşmasıdır. Namaz ibateininde farzları vardır. Farzlarda nerde nasıl kılınacı hükmedilmemiş yalnız temzilik şartı konmuştur. O halde bir müslüman mecbur kalmsı durumunda bir kilisede namaz kılabilir. Ancak altını çizerek söylüyorum bu bahsettiğim şey Ayasofya ile ilintili değildir. Şimdi çıkıp biirleri canım mecbur mu orda kılınması diyebiir. Tekrar söylüyorum kilisede namaz kılınması olayı Ayosofya ile ilntili değil!

İstanbulun fethi sonrasında camiye çevrilen Ayasofya'nın mozaiklerinden insan figürleri olanlar çıkartılmaış, olanlar ise ince bir sıva ile kapatılmış. Müzeye dönüştürüldükten sonra da bu sıvaların bir kısmı tekrar kazınmış. (Wikipeida)

Yani sizinde dediğiniz gibi mecbur kalındığı takdirde bir müslüman heryerde namaz kılabilir size katılıyorum.
İstanbul da onca cami varken neden ille de Ayasofya da kılmak istediklerine anlam veremiyorum.

Bu konuyu bende biliyorum bu şekilde eser aslını yitirmiş olacağı için doğru bulmuyorum. Müze olarak kalmalı.

Datlu,
Her iki dine hizmet etmesi mümkün değil, illaki çekişmeler, kavgalar olacaktır, bu da ülkemizde yaşayan hıristiyanlarla ayrışmamıza neden olacaktır, zaten yeterince ayrışma yaşanıyor, temennin, düşüncen güzel ama olmaz, düşün ki insanlar pazar ayinlerini yapacaklar orda, kutsanacaklar, onlar ayakkabılarla girecek, bizimkiler yerlere halı serecek, her iki taraftanda sert söylemler yükselmeye başladığı an kıyamet kopar, şimdi kimse birşey söylemiyor bir ayrılma olmuyorsa Ayasofya'nın müze olmasına ses çıkarmadıklarındandır.

Fatih Sultan Mehmet topraklarında yaşayanlara garanti vermiş ama bugün durum farklı, aynı bahçenin içinde hem cemevi hem camii fikrine bile sıcak bakmayan insanlar varken düşünebiliyor musun orda hem bir papazın hem bir hocanın hizmet ettiğini.
Ben düşünemiyorum, ama hıristiyan ama müslüman radikal bir dincinin tek bir kurşun atması olayları çığrından çıkarır, olmaz mı? Olur, bir kilisenin papazı ölmedi mi? Cuma'ya giden çocuklarımızın beynini yıkamaya çalışıyorlar denilse veya ayine gelen çocuklarımız İslam'a davet ediliyor denilse, olmaz mı? Bu da olur.

Kargaşa çıkar ve biz bunu kaldıramayız artık...

Tarihi bir camide gayrimüslimler ibadet eylemi yapsalar ne olurdu merak ediyorum.

Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri ? Bu şekilde anıldığını ilk kez burada duyuyorum.

Aynen öyle.Ayak kokusundan,halı kokusundan giremiyorum camilere.Kıytırık birer vantilatör çoğunda,yaz mevsimlerinde hepten feci oluyor.

ablacim pek ilgisiz degil kilisiler icinde Gotteshaus yani ALLAHin evi diyorlar ama fetih den sonra orasi camii oldu is bitti...
ayrica Fatih sultan mehmet hanin vakfiyesini de paylastim yani bu durumdan sonra da hala müze kalsin diyenler varsa bilemiyecem ki istanbul türkiyenin üzerinden musibetler zor kalkar kimse sanmasin Fatih sultan mehmet han siradan bir insandi diye Peygamber sav övgüsü almis hadisine mazhar olmus komutan bosuna mi onca sahabe istanbula akin etti belki o komutan bizler den biri olur diye en güzel misal eyyub el ensari ra.
herseyi zahir bakis acisindan degil batini bakisdan da görmek gerek...

Tarihi bir camide gayrimüslimler ibadet eylemi yapsalar ne olurdu merak ediyorum.

Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri ? Bu şekilde anıldığını ilk kez burada duyuyorum.

İstanbul fethi gerçekleşmeden Peygamber övgüsü almış bir komutan ve yine o övgüye sahip ordusu olduğu için olabilirmi acaba

nesi garibine gitti : ))

ayrıca onlar kendi ülkelerinde eylem yapmıyor direk çeviriyor: ))

nesi garibine gitti : ))

ayrıca onlar kendi ülkelerinde eylem yapmıyor direk çeviriyor: ))

Pardon DatluCadu sen yazmışsın.Ben miskamber yazdı sandım.
Dediğim gibi ilk kez duyuyorum.Tarih kitaplarında Fatih Sultan Mehmet olarak okuduk.Genelde öyle anılır,sadece Fatih diye de bahsedilir.
Hazretlerini inan hiç duymadım.Bizzat takdim ediliyormuş gibi garibime gitti.

saygı ve hürmetimden kullandım ................

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…