31 Mayıs akşamı için, 'seccadeni al da gel' çağrısı

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.873
40.715
31 Mayıs akşamı için, 'seccadeni al da gel' çağrısı

27/05/2014 15:10[FONT=pt_sansbold]A+ A-[/FONT]

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), 31 Mayıs saat 04.00'da Ayasofya'nın ibadete açılması için 'Ayasofya Camii'nde Buluşuyoruz-Seccadeni al gel' başlıklı eylem yapacak.

[FONT=pt_sansregular]

İSTANBUL - İstanbul’un fethinin 561. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek eyleme ilişkin açıklama yapan AGD Başkanı Salih Turhan, "Bizler dün olduğu gibi bugün de bütün gücümüzle Ayasofya için mücadelemize devam ediyoruz" dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nde (ASKON) konuyla ilişkin açıklama yapan Salih Turhan, eylemin 31 Mayıs Cumartesi günü olacağını, etkinliğe Dünya Kuran-ı Kerim Okuma Birincisi Hafız Abdurrahman Sadien ve Kabe İmamı Abdullah Basfar’in de katılacağını belirtti. "1934’de hukuksuz bir şekilde bakanlar kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen Ayasofya’nın yeniden cami olarak faaliyet göstermesi için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini" kaydeden Turhan, şöyle konuştu:

"İstanbulumuz nasıl hakkın batıla üstünlüğünün timsali bir şehirse aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbulumuzun fethinin sembolüdür. Ayasofya Camii hakkın batılı kuşatmasıdır. -Bu ifade de Erbakan Hocamızın ifadesidir- İslam’ınAvrupa ’daki tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. 1934’te hukuksuz bir şekilde bakanlar kurulu kararıyla müze haline getirilen Ayasofya, yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya Camii meselesi aynen Mescid-i Aksa gibi ümmete şümul bir meseledir. Ayasofya Camii minarelerinde okunacak ezanların şehadetleri tüm Müslümanların yüreklerinde bir sürur oluşturacaktır."

40 senedir Ayasofya’nın cami olarak açılması için mücadele verdiklerini söyleyen Salih Turhan, “Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler dün olduğu gibi bugün de bütün gücümüzle Ayasofya için mücadelemize devam ediyoruz. İstanbul’un fethinin 561. Yıl dönümünde de Ayasofya Camii’nin açılması konusundaki gayretlerimiz sürmektedir" ifadelerini kullandı. (Erhan TEKTEN/DHA)
http://www.radikal.com.tr/politika/31_mayis_aksami_icin_seccadeni_al_da_gel_cagrisi-1194163

[/FONT]

Niye 31 Mayıs ? 3 Haziran 5 Haziran değil...:44:

Ayrıca fetih 29 Mayıs diye geçer,şüpheler olsa da üzerine.

Neyse.

Son düzenleme:

Abooo eylem dediler, insanları sokağa dökecekler
Eeee o zaman Ortodokslarda burası bizim kilisemiz, ibadet yapılacaksa, Ayasofya'da ibadet bizim hakkımız derlerse ne olacak? Malum Ayasofya'yı Bizans İmparatoru yaptırmıştı, onlar bizim camiileri kiliseye çevirse ne hissederiz?

Artık ne yapacağımızı şaşırdık, elimizdeki ibadethaneler yetmiyor Ayasofya'yı da camii yapacağız, bizim ibadetlerimize, ibadethanelerimize saygı bekliyorsak, aynı saygıyı başkalarına da göstermeliyiz.

Ya müze olarak kalsın ya da açılacaksa aslına uygun olarak ibadete açılsın, bize başkalarını ezmeye çalışıyormuş gibi bir tavır yakışmaz.

mune hanım merak ettiğim bi şey var . Weis ve alarey cezaları neden bitmedi. Keza aynı anda ceza verdiğin diğer arkadaşlar onların cezaları bitti. Fark nedir ikisinin cezaları daha fazla olmasının

mune hanım merak ettiğim bi şey var . Weis ve alarey cezaları neden bitmedi. Keza aynı anda ceza verdiğin diğer arkadaşlar onların cezaları bitti. Fark nedir ikisinin cezaları daha fazla olmasının

Ceza puanları daha yüksektir ama sanıyorum bugün banları kalkar, isterseniz sizin için bakayım ne zaman kalkıyor diye
Cezaları kalkmış.

Son düzenleme:
Kim feth ederse onundur ve cami olmasi da sart dir fatih sultan mehmet hanin vakfiyesini hic okumadiniz mi...
Bu vakfiyeyi kim degistirirse ALLAHin Peygamberin Melerklerin bütün yöneticelerin ve dahi bütün müslümanlarin ebediyen Laneti Onun Ve Onlarin üzerine olsun azaplari hafiflemesin onlarin hasr gününde yüzlerine bakilmasin..!
belkide buyüzden türkiye ye bir düzen gelemiyor...
burdanda baka bilirsiniz

[video=youtube;wI0h4cEqbRk]http://www.youtube.com/watch?v=wI0h4cEqbRk[/video]

ayrica mune ablacim güzel sehrimiz Mekkede, kabeyi Efendimiz sav feth etmeden önce bir zamanlar putlar ile doluydu bu yazdigin ile yola cikarsak ozaman suan mekkede putlara tapanlarda ciksin piyasaya biz ibadethanemizi geri istiyoruz desin :)

Dediğini biliyorum MeysaNur,Fatih üzerine de çok kitap okudum ben de...

Ama aklıma takılan...Var olan camiler ne kadar dolu ? Cumadan Cumaya,bayramdan bayrama,cenazeden cenazeye...

Açılsa da ilk hevesle ilk 15 gün dolar taşar.Sonra yine diğer camilerin kaderine döner.

Mesele Ayasofya mı bilemem.Ama Mehmet Akif'e sormuşlar ya,bu ülke ne zaman düzelir diye...''Cuma namazına gelen cemaat,sabah namazına da geldiği zaman...''diye...

Yani sorun bizde.

Son düzenleme:
Gelme kardeşim,gelme...Senden yüzlerce yıl önce yapılmış ve zor da olsa hala ayakta kalabilmeyi başarmış bir esere saygısızlık etme.

bu neden son yıllarda bu kadar problem ediliyor, bu kadar çaba sarf ediliyor anlamadım ki, istanbulda yeteri cami yok mu

Meysa,
Kabe örneğin bu konuyla çok ilgisiz, Kabe camii, kilise, sinagoglardan ayrıdır, oraya Allah'ın evi denmiştir, bugün oranın başkalarınca ele geçirilmesi dinlerin ibadethanelerinin farklı amaçlar için kullanılmasına benzemez.
Ayrıca ibadethaneler yani camii, kilise, sinagog vb ibadethane olmalarının yanısıra kültürel mirastır. Her ibadethane bulunduğu ülkenin ve simgelediği dinin motiflerini taşır, bu sebeple eğer camii olarak inşa edildiyse yine camii olarak kalmalı, ibadet yapılmasına müsade edilmiyorsa bile tarihi ve kültürel dokusu bozulmadan muhafaza edilmelidir.

Bu yüzdendir ki ben Ayasofya'nın ilerde dinler açısından da birtakım sorunlar yaşanmaması için müze olarak devam etmesini isterim, doğrusu da budur.

Su ayrimi bir yapsak baska bir sorunumuz kalmaz zaten...

Tamam ama bu sadece bize özgü değil
Başka ülkelerde de camiler yıkılmış ya da mimari yapısı bozularak kendi inançlarına göre ibadethane haline getirilmiştir
Ayrıca oranında müzeden sonraki Son Hali zaten camiidir
İstanbul bizimse orası da bizimdir bunun amacı cami yetersizliği değil zaten

Ama bilinsin yani başka ülkeler yıka yıka cami bırakmadı

Son düzenleme:

Hala muhafaza edilen ibadethanelerimiz var yabancı ülkelerde ve bir kısmı ibadete açık.
Onlar yıktı bizde yıkalım gibi düşünceler bana göre değil, İstanbul sadece bizim değil, birçok medeniyetlerin ev sahipliğini yapmış bir şehir, katılırsınız katılmazsınız şahsi fikrimi söylüyorum, tarihi, dini, kültürel miraslar korunmalı, güç gösterisi için kullanılmalarını yanlış buluyorum ve dini inançlar için değil güç gösterisi olsun diye Ayasofya ısrarı olduğunu düşünüyorum, zira Ortodoks kilisesi olmasından ziyade Bizans imparatorluğunu simgeliyor.

Trabzon'da bizim ama gidip Sümela manastırını Kuran kursu talebe yurduna çevirmiyoruz değil mi?

Daha önce başka bir konuda bahsetmiştim camii yapmanın Ayasofyanın orjinal duvarlarını bozdurmak anlamına geleceğini. BU çok önemsenmiyor olabilir ama yine de AYasofya'nın cami olacağını hiç sanmıyorum çünkü TÜrkiyenin en çok gelir getiren müzesidir orası. (Sadece geçen yıl Topkapı geçmiş sanırım Ayasofya'yı) 6 aylık geliri en az 20 milyon tl olan bir yapıyı kimse tutup bedavaya camii yapmaz. (Buarada Türkiyenin 6 aylık toplam müze/ören geliri 80 milyon civarı) 4'te birini Ayasofya tek başına kaldırıyor yani.

Türk fetih geleneğine göre Bir yer savaşla alınırsa oradaki bir kilise camiye çevrilir. Yok savaşmadan kale teslim olursa bir ulu cami yapılır.Ama Türklük önemli dğil Türkiyeli olmak önemli

ben başkası da yapıyor sözümü,onlar yapsa nasıl olurdu sözün üzerine söyledim
Ayasofya nin cami olması islami üstünlük acisindan önemli özellikledebulundugukonumaçısından
osmali mimarisi çok zarar gördüğü için bunuönemsiyorum
hem dediğin gibi bizlerde korunan yapıları da var

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…