3 yaş oğlum ve konuşmasina doktorun verdiği tepki

Pedagog konuşma bozuklukları hakkında bilgi sahibi değildir. Konuşmanın reddedilmesi gibi (seçici mutizm, mutizm) durumlarda psikolojik nedenleri inceler (yas, şok, travma vb.). KBB de biyolojik faktörleri inceler ağız ve dil yapısı vb gibi.
Siz dil ve konuşma terapistine gitmelisiniz. Benim çalıştığım bir kurumda vardı ve gözlemleme şansım oldu biraz. Çocuğunuzda sesletim bozukluğu var bence (dil konuşma terapisti değilim) ve 6 yaşa kadar çoğu çocukta görüyoruz kiminde ş,ç,r gibi harflerde kiminde neredeyse alfabenin çoğunda demişti bana kurumdaki dkt.

Sesletim bozukluğu nedir?
Sesletim bozuklukları, konuşma seslerinin çıkartılış yeri, biçimi, hızı, zamanlaması ve basıncının hatalı üretimine dayalı sorunlardır.
Kaynak: Anadolu Üniversitesi
Burayı bir okuyun derim. Dilkom gibi bir yere gidin. Büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Çocuğuma kendim bakiyorum şiveli konuşan yok evde ama dediğiniz gibi kreşe yollayacagim

Detaylı yorumunuz için çok teşekkür ederim linki inceleyeceğim haftaya olan doktor kontrollerinden sonra doktor tavsiyesiyle ilerleyeceğiz ins

Çok teşekkür ederim yorumunuz için evde bu tarz aktiviteler yapıyorduk zaten ayrıca ebeveynli gruplara bir kaç defa gitmiştik ama dediğiniz gibi hiç iletişim kurması benimle oynadı genelde o yüzden artık gitmiyoruz

Teşekkür ediyorum yorumunuz için doktor randevusuna gittikten sonra kresede baslayacagiz ins.bu aralar daha tane tane heceleyerek konuşmaya başladım tekrar ettiriyorum ayrıca ins faydasını görürüm

Tv tablet vs. uzak tutun, konuşun kelimeleri eksik yanlış söyleyince düzeltmeye çalışın, çocuklarla kaynaşsın,siz konuştuğun sürekli şarkılar söyleyin
Tablet ve TV'den uzaklaşmaya başladık vermiyorum 2 gündür sürekli zaten şarkı açar söyler dans ederiz ve dediğiniz gibi önceden önemsemiyorum ama şimdi yanlışlarını sürekli düzeltiyorum

Evet randevularımizi aldık haftaya gideceğiz ins. doktorun dediğine göre devam edeceğiz artık,çok teşekkür ederim

Hafataya hem kbbye hemde nöroloji bölümüne götürmek için önce ccocuk bölümüne randevu aldım hala KBB ile ne alakası var diye düşünüyorum ama doktorumuzun önerileriyle başladık bakalım

1 ay sonra 3 yasinda olucak kızım insallah, dediginiz gibi bizim anliyacagımız sekilde herseyi konuşuyor cevredeki tanıdıklarda anlıyor ama farklı insanlarda hiç fark etmedim. Bilmedigi birsey yok konuşmadığı, ama bugün daha yeni konuştuk farkına vardım herşeyi konusmasına rağmen öyle cok ayırt ayırt anlaşılır sekilde konuşmuyor. Bir süre gözlemleyip sonra doktora soylerek ilerlemeyi düşünüyorum. Sizde gözlemleyin oglunuzu herşeyi konuşa bilir ama konuştugu kelimler cok ayırt ayırtmı. Mesela kızım anne bana barbi bebek alsan diyince böyle deilde. Anne baa babi bebek aşana. Anne ben didim mamam sende gel vs şeyler işte.

Benim oğlumda mesela geçen izliyorum oyun oynuyor konuşuyor kendi kendine yazdığım şekilde konuşuyor(ebet doslay şimdi mezat yapıcam ebet bu yesim tok düzel gıymızı resim ölcdü 2,1 ) Türkçesi evet dostlar şimdi mezat yapacağım evet bu resim çok güzel kırmizı ölcüyorum"bı arada metreyi alıp çerçeveyi ölcüyü" 2,1 metre demek istiyor aslında çok tatlı geliyor ama bakalım doktorlar ne diyecek

Siz çalışıyor musunuz? Çocuk gün içindeki imle iletişimd?
Oyun grupları var bir kaç saatlik onlara katılsın çok iyi gelecek.
Çok mu telefon tv gibi şeylerle uğraşıyor gün içinde?
İletişiminiz nasıl babası ya da başka aile bireyleri çocuğun konuşmasını anlıyor mu? En önemlisi dede vb büyükler iletişim kurarken anlıyor mu? Başka yetişkinler anlıyorsa farklı doktora da götürün derim

Kimseye dinlemeyip bir uzmana götürün. Yukarıda birisi demiş ki benimki de 26 aylıkken bir anda konuştu. Telaş etme. Allah aşkıma 26 ile 36 ay arasında dünya kadar fark var. Aynı şey mi. İşte böyle tam bilse de bilmese de telaşlanma diyen çok olur. Siz zaten randevuları almışsınız. Sevindim.

Yani en çok ben alıyorum sanırım genel şeyleri babası abileri nineleri anliyor ama yeni yada değişik şeyler söyleyince anlamiuorlar

Evet yarın ilk randevumuz ins bikac gun sonrada KBB randevumuz var sonrasına doktor önerisiyle devam edeceğiz,çok teşekkür ederim

Ekranı sıfıra indiirp konuşma terapisine yollayabilirsin. Benim çalıştığım yerde konuşan ama bazi kelimeleri tam çıkaramayan çocukları bile konuşma terapisine yolluyorlar, gözle görülür etkisi oluyor kısa sürede

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…