3 yaş kız çocuk.

Kızım 5 yaşında halâ toplamaz ve sadece odasında değil aklına gelen her yerde oyun kuruyor. Bazen süre tutuyorum hadi 20 ye kadar sayacağım topla filan diye ama genellikle başarılı olamıyorum birlikte toplayalım dediğimde de ben sıkıldım bu kadar yeter deyip bırakıyor. Bir çözüm bulamadım bu konuya ben. Bizimki mutfak işini seviyor mutfakta bir şey yaptığımda hemen gelip yardım etmeye çalışır. Bulaşıkları yerleştirmeye yardım eder ben söylemeden. Ya da kızım şunu mutfağa götürür müsün dediğimde koşa koşa götür. Ama oyuncak ya da kendi kıyafetlerini toplama sorumluluğunu kazandıramadım🥲

Ayy aynı benim kızı yazdını sanki 🤭 masayı hazırlamama mutfağa falan çok güzel yardım eder. Odasına el atmaz ama. Bende buraya yazdım belki tavsiye verecek olan vardır bende uygularım belki başarılı olurum eve yaşı henüz küçük ama ağaç yaşken eğilir derler ufaktan başlamak istedim

Ayy aynı benim kızı yazdını sanki 🤭 masayı hazırlamama mutfağa falan çok güzel yardım eder. Odasına el atmaz ama. Bende buraya yazdım belki tavsiye verecek olan vardır bende uygularım belki başarılı olurum eve yaşı henüz küçük ama ağaç yaşken eğilir derler ufaktan başlamak istedim
Vallahi kızım o zamanlar da aynıydı bir değişiklik olmadı🙈 Umarım siz başarırsınız😄

Hanımlar merhaba. 3 yaşında bir kızım var. Tam büyüme aşamasında. Oyuncaklarını döküyor oyun oynuyor sonra tekrar toplamıyor öyle dağınık şekilde kalıyor. Toplamasını söylüyorum ama dinlemiyor. Biliyorum yaşı daha küçük ama şimdiden yavaş yavaş sorumluluklarını idrak etsin istiyorum. Tavsiyeniz var mı napabilirim? Cezayla öğrensin istemiyorum. Başka türlü nasıl oyuncaklarını kendi toplaması gerektiğini ona aşılayabilirim?

Oyuncaklarından az az verin.
Onları toplayana kadarda başka vermeyin.
Kararlı olun.
Veya topladığı zaman küçük küçük ödüllendirin.

Küçücük cocuklardan yetıskın isleri beklemek ıcın o kadar Cok acele ediyorsunuz ki ebe dedeler gıbı oldunuz ıyıce

Tuvaleti de ogret guzum, ogrenır artık
Memeyi bıraktır guzum, yemek yesin büyüyünce zor olur bıraktırması

Ay Bi düşün yakasından annelerin dıyodum
Sımdı de düşün yakasından şu cocukların demek istedim size

Küçücük cocuklardan yetıskın isleri beklemek ıcın o kadar Cok acele ediyorsunuz ki ebe dedeler gıbı oldunuz ıyıce

Sizin gibi düşünmüyorum 😊 çocuk kendini anlayıp bildiği zamanlarda ne aşılasanız kâr kalır demişti bir pedogog. Tamamen nötr değil masayı kurduğum zaman ben demeden gelip yardım ediyor keza bulaşık makinesini boşalttığım zamanlardada tabakları tek tek elime veriyor. Ama konu odasına,oyuncaklarına gelince asla elini sürmüyor

Bizimki de 2,5 yaşında.

Çok az oyuncak,bol bol kitap var.

Kural aynı;biri yerine konmadan diğeri ile oynayamaz/kitabı okuyamaz.

Bazen beraber bazen tek.

Ama önce önündeki yerine konacak.

Sanki çocuktan üç çeşit yemek yapması bekleniyormuş gibi konuşmuşsunuz. Yaşının üzerinde bir beceri değil beklenen oyuncaklarını alıp sepete atsın yani motor becerilerine ve sorumluluk bilincinin gelişmesine de katkısı olacak bir hareket. Yapmıyor diye çocuğa eziyet de eden yok burada.

Sanki çocuktan üç çeşit yemek yapması bekleniyormuş gibi konuşmuşsunuz. Yaşının üzerinde bir beceri değil beklenen oyuncaklarını alıp sepete atsın yani motor becerilerine ve sorumluluk bilincinin gelişmesine de katkısı olacak bir hareket. Yapmıyor diye çocuğa eziyet de eden yok burada.
Aynen 👍🏽

Bizimki de 2,5 yaşında.

Çok az oyuncak,bol bol kitap var.

Kural aynı;biri yerine konmadan diğeri ile oynayamaz/kitabı okuyamaz.

Bazen beraber bazen tek.

Ama önce önündeki yerine konacak.
Bazılarıda daha çok küçük anlamaz vs. Diyorlar. Sorumluluğunu öğrenen yapıyor. Tebrik ederim sizi gayet güzel aşılamışsınız demek ki. Bende öğrensin,bilsin istiyorum. Bakalım burda denilenleri uygulamayacağım,ilerde daha fazla zorluk çekmemek için

Bazılarıda daha çok küçük anlamaz vs. Diyorlar. Sorumluluğunu öğrenen yapıyor. Tebrik ederim sizi gayet güzel aşılamışsınız demek ki. Bende öğrensin,bilsin istiyorum. Bakalım burda denilenleri uygulamayacağım,ilerde daha fazla zorluk çekmemek için
Ya belki de onlar haklıdır.

Herkes farklı yetiştiriyor evladını.
Önemli olan yüreğinizi dinlemek,neyin doğru olduğunu yüreğiniz bilir. Bir hekim tanıdığım bana böyle söyledi, çok hoşuma gitti.

Allahım hepimize evlatlarımızı sağlık ve mutlulukla analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah.

Sizin gibi düşünmüyorum 😊 çocuk kendini anlayıp bildiği zamanlarda ne aşılasanız kâr kalır demişti bir pedogog. Tamamen nötr değil masayı kurduğum zaman ben demeden gelip yardım ediyor keza bulaşık makinesini boşalttığım zamanlardada tabakları tek tek elime veriyor. Ama konu odasına,oyuncaklarına gelince asla elini sürmüyor

Çünkü oyuncaklarını "dağınıklık" olarak görmüyorlar.
Sofra kurmak çok başka bir eylem. Yemek yemek için tabağa ihtiyaç duyulduğunu anlıyorlar ama bir ayiciğinin neden yerde değilde yatağın sağ kenarinda durmasi gerektiğini anlamiyorlar. Biz yetişkinler gibi beyinlerinde kaos/düzen matrixleri yok. 5-7 yaş arasi gelişen bir mekanizma olduğu için toplasa bile sadece sizden ödül almak için yapar, anladığı için değil

Ya belki de onlar haklıdır.

Herkes farklı yetiştiriyor evladını.
Önemli olan yüreğinizi dinlemek,neyin doğru olduğunu yüreğiniz bilir. Bir hekim tanıdığım bana böyle söyledi, çok hoşuma gitti.

Allahım hepimize evlatlarımızı sağlık ve mutlulukla analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah.
Amin inşallah. Herkesin bebişi kendi göz bebeği

Çünkü oyuncaklarını "dağınıklık" olarak görmüyorlar.
Sofra kurmak çok başka bir eylem. Yemek yemek için tabağa ihtiyaç duyulduğunu anlıyorlar ama bir ayiciğinin neden yerde değilde yatağın sağ kenarinda durmasi gerektiğini anlamiyorlar. Biz yetişkinler gibi beyinlerinde kaos/düzen matrixleri yok. 5-7 yaş arasi gelişen bir mekanizma olduğu için toplasa bile sadece sizden ödül almak için yapar, anladığı için değil
Bazen bütün oyuncakları yerde olduğu zaman yanıma gelip “anne odam çok pis” diyor hadi beraber toplayalım odanı güzelleştirelim diyorum,canı isterse yardım ediyor istemezse sadece izliyor. Kendi odasının düzenini bilsin istiyorum. Yaşı küçük evet ama bunu kavrasın şimdiden. Zaman çok hızlı geçiyor. Yerden oyuncak kaldırmaktan çok “sorumluluk” kelimesinin ne anlama geldiğini öğrensin.

X