3,5 aylıkken sünnet

1,5 yaşındayken yaptırdık biz.
Sünnet için hemşireler götürürken bana el sallayarak gitmişti hatta :)
Bi arkadasim 6 yaşında sünnet ettirdi çocuk yıkmış ortalığı ağlamaktan 2 gün ağlamış.
Yani küçükten ettirmek daha güzel. Psikolojisi bozulmasın hafızasında kalmasın o anı.
İkinci oğlum olacak onu da 1 yaşından önce yaptiricaz..

Sünnetten 1 gün sonra ayaga kalktı oyunlar oynamaya başladı. Hemen geçip gidiyor zaten. Şimdiden yaptırın siz daha çabuk iyileşir.

Demez canım merak etme.Biz oğlumuzu geçen sene sünnet ettirdik.1. Sınıfa gidiyordu 15 tatilde yaptırdık. Şimdi nasıl olmuştu diye bize soruyor. Unuttu gitti yani.Bize doktorumuz 2 yaşından önce ya da 6 yaşından sonra yaptırın demişti.Benim şimdiki aklım olsaydı bebekken yaptirirdim.

Ben de oglum 2,5 aylikken yaptirmistim. Operasyon cok kisa surdu ve bir kac gun sonra iyilesmisti. Sunnet islemi amerika da da cok yaygin. Hatta dogum oncesi islemleri yaparken sunnet istermisiniz diye soruyorlar isterseniz dogumdan hemen sonra yapiyorlar. Biz Turkiye de yaptirmayi tercih ettik cok rahat gecti hicbir sorun yasamadik.

sünnet farz mı peki? Adı üzerinde sünnet yani...

Genel olarak bu mesajlara tepkim

merhaba . sunnet yabanci ulkelerdede yapiliyor saglik acisindan ..sadece muslumanlara has bir durum degil. cunku penisin ucunda zamanla ödem olusuyor ve idrarini yaparken bile enfeksiyon kapabiliyor. bunu bende oglumu daha 1 hafta once muayene ettirdigimde sunnet icin ozaman ogrendim.hatta inanirmisiniz sakasini bile yaptim cani acir ogluusumun ben nasil dayanirim dedim.

merhaba canim. benim oglumda 14 aylik ve ben bu onumuzdeki ay yaptirmayi dusunuyorum en dogru zaman mis okadar ufakkende yaptirmayin miniminik daha. ben 1 hafta once muayene ettirdim tam zamani genelde bu aylarda oneririz dedi doktor. ozel hastanede muayene ettirdim.

sünnet yaptırmak bana mantıksız geliyor. hani insanın vücudu kusursuzdu. neyse. yaptırma. isterse kendisi 18 yaşından sonra yaptırsın

Sonunda benim gibi düşünen insanlarla karşılaştım, ogluma sünnet yaptirmayacagim. Kendi isterse büyüdüğü zaman yaptirir. Benim böyle bi hakkim yok onun üzerinde

İyi hoş diyorsunuz da toplumsam tabu su bu nasıl karşılanır Türkiye de böyle şeylere yer yok mutlaka sünnet olmalı

Konuyla ilgili diyecek bir seyim yok. Oglumu sunnet ettirmeyecegim. Siz ettirecekseniz saygi duyarim.
Ama bunu toplumdan cekindiginiz icin yapiyorsaniz sizin icin cok uzuldum. Keske kendi kararlarinizi kendiniz verebilseydiniz... daha birey olamadan anne olmak bence cok vahim cocuklar acisindan.

Sonunda benim gibi düşünen insanlarla karşılaştım, ogluma sünnet yaptirmayacagim. Kendi isterse büyüdüğü zaman yaptirir. Benim böyle bi hakkim yok onun üzerinde
yani adet diye böyle gelmiş gidiyo bence. böyle bi emir kutsal kitapta yok sonuçta. yapılması gerekse yazardı. oluşma sebebi de değişik. nerden biliniyordu yani. hadi bunların hepsini geçtim. çocuğun haberi yokken vücudunda kalıcı hasar bırakmak yanlış. belki çocuğun rızası olmayacak

Ya tamam da konu açan arkadaş yatirayim mi yaptırmaya yim mi diye sormuyor ki.tamam fikir beyan edenide anlarım. Istemiyorsaniz kendi çocuğunuz a yaptırmazsiniz ama suçlamak nedir ya.neyse ben 6 aylıkken yaptırdım oğlumu. 6 aya kadar olan dönem en kolay atlatılan dönem. Fiziksel olarakta psikolojik olarakta.benim oğlum bitik olduğu için yaptırdık biz.sunnet derisi pipisine yapısirdi.orada bakteri birikimi olabiliyor yapısiklik olabiliyor.idrar yolu enfeksiyonun olabiliyor.nasil aglardi çocuğum. Yani demem o ki sünnet bir çok açıdan yararlıdır efendim.

Hem kusursuz yaratılmışız denilip hemde fazlalik kestirilmesi gerekiyor denmesi çok absurt. Yararlari var diyorlar ama zararlarini arastirmiyorlar hic. Aslında o deri orayı koruyan bi kalkan. Yararindan daha fazla zararı var. Ve gercektende kitaplarda geçmiyor. Hem ebeveynde olsak onların bir organından parçayı kesip atmaya ne hakkımız var. Beden onlarin bedeni tek söz sahibi kendileri.

Kimseyi suclamiyoruz düşüncemizi söylüyoruz. Yaptırana saygi duyarim herkesin kendi kararlari. Bebekken tıbbi olarak zorunlu sünnetler için konusmuyorum zaten. Yararı olduğu kadar zararıda var emin olun. Hergün duş almaya alıştığı sürece, oranın temizligini yapmayi öğrendiği sürece hayati boyunca problem yaşamaz.

Benim oğlum. İdrar yolu enfeksiyonu olmuştu. Doktor geçer geçmez yapmamız lazım dedi. Yatkın demek ki yoksa yine olur dedi. Geçr geçmez 4 aylıkken yaptırdım. Hiç sıkıntı yaşamadık. Henüz dönemedikleri için iyileşmesi kolay oldu. İkinci gün unuttuk bile sünnet olayını. Narkoz da vermediler bu arada. Bence tam zamanı. Tabi bi de bi doktorla konuşmak gerek özel durumlar olabilir.

Başortuyle aynı kefeye koymuşlar ya hani :) benim başıma daha beteri geldi :) oglumu sunnet ettirmeyegim, onun izni rızası olmadan boyle birseye hakkim yok dedigim zaman bana karşılık olarak o zaman kakasinida temizleme tirnaklarinida keske dediler :) izin almiyormuşum rızası yokmus diye :) lluvia87

Gerçekten müthiş bir örnek vermiş karşı taraf :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…