25 Hidroksi ( D vitamini ) düşüklüğü gebeliğe engel mi?

Elif887

Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2023
377
108
Herkese merhaba 25 hidroksi D vitamini çok düşük olduğunu söyledi doktor tabi buna hamile kalmadan önce bakmadı bu değerime
bu değerin düşüklüğü gebeliğe engel midir?
Tüp bebek tedavisi görüyorum transfer oldum ama bu değerime bakılmadı.
Şu an az da olsa yükseldi ama yine referans aralığında değil

Transfer olumsuz olduktan sonra bakıldı.
Eger transferden önce baksaydım ve bu değerimi yükseltseydim gebelik olur muydu? Şimdi ikinci transfer olmaya korkuyorum ve değerim hala düşük ne yapmalıyım doktorun verdiği
D colefor 2.000 ve Gyno Ferro Sanol kullaniyorum

Son düzenleme:
Canım doktorlar konusta sağlık ocaklarından damla veriyorlar ben hamileyim bende de şuan eksik çıktı damla kullanıyorum

Direkt bir etkisi yok çok dolaylı etkisi olabilir. Ancak genel olarak bebek sahibi olmadan önce sağlıklı alışkanlıklar edinmek, eksik vitamin, mineralleri tamamlamak iyidir. Bu da sizin takibinizde 😊 sağlıkla bebeğinize kavuşursubuz inşallah.

Detaylı bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi
Merak ediyorum bence bir şeyin eksikliği neden olabilir mi

Herkese merhaba 25 hidroksi D vitamini çok düşük olduğunu söyledi doktor tabi buna hamile kalmadan önce bakmadı bu değerime

Eger transferden önce baksaydım ve bu değerimi yükseltseydim gebelik olur muydu? Şimdi ikinci transfer olmaya korkuyorum ve değerim hala düşük ne yapmalıyım doktorun verdiği
Evet d vit düşük olmaması gerekiyor ama ben ilk tüp bebek transferimde d vit çok iyi yükseltnişti D colefor iyi geldi. Fakat sonradan acayip düştü benim de. İkinciye giderken gene kullandım ama çok da yüksek değildi yani referans aralığındaydı. İkisi de tutmadı. Yüksekken de düşükken de :KK43: ilacınız güzel ama düzenli kullanın bitince paket test verin gerekirse bir paket daha kullnırsınız

Evet d vit düşük olmaması gerekiyor ama ben ilk tüp bebek transferimde d vit çok iyi yükseltnişti D colefor iyi geldi. Fakat sonradan acayip düştü benim de. İkinciye giderken gene kullandım ama çok da yüksek değildi yani referans aralığındaydı. İkisi de tutmadı. Yüksekken de düşükken de :KK43: ilacınız güzel ama düzenli kullanın bitince paket test verin gerekirse bir paket daha kullnırsınız
Ya çok teşekkür ederim
Peki Damla olarak mı daha iyi yoksa hap olarak mı hangisini almaliyim
Açıkçası şubat ayinda transfer oldum
martta basladim kullanmaya hala yükselmedi temmuzda kan verdim hala
Alt sınırda ne yapsam bilemedim

D vitamininin doğrudan ilişkisi yok ama gebelik düşünen biri olmuyorsa öncelikle vitamin değerlerine baktırmalı. Sağlıklı beslenmeli düzenli egzersiz yapıp psikolojisini düzeltmeli. Yani optimum d vitamini zaten sağlığın için gerekli ve dolaylı olarak da etkileyebilir ama düşük diye tutmadı denemez. Bazı doktorlar hiç önemsemez bu yüzden. Ama bence doktorlar ilk etapta bunları önerip diyetisyene yönlendirmeli bebek sahibi olmak isteyen çiftleri.
Benim önerim
Öncelikle 2 günde bir tablet d colefor ile yükselt. Doktor 3 günde bir dediyse bile 2 günde bir kullanırdım ben olsam. Çünkü zor yükseliyor. Sonrasında Her gün her 10 kilo başına 1 damla venatura d3 k2 kullan. 60 kilo isen günde 6-7 damla.
Ve omepa q10 her öğle yemeğinden sonra bir tablet. Bunu da araştırırsan gebelik tedavisinde tavsiye edildiğini görürsün. Ben bağışıklık için düzenli kullanıyorum. Eşin de kullanabilir.
Demirin düzgün bir seviyeye gelsin. Onun ilacını doktorun vermiş zaten.
Osende 2m folik asit ve b vitamini takviyesi formu çok iyi.

Ya çok teşekkür ederim
Peki Damla olarak mı daha iyi yoksa hap olarak mı hangisini almaliyim
Açıkçası şubat ayinda transfer oldum
martta basladim kullanmaya hala yükselmedi temmuzda kan verdim hala
Alt sınırda ne yapsam bilemedim
Açıkçası hangisi daha iyi yükseltir bilmiyorum bende hap işe yaradı ama sizin zor yükseliyorsa dahiliye daha iyi bilir ne şekilde olacağını 🙏

D vitamininin doğrudan ilişkisi yok ama gebelik düşünen biri olmuyorsa öncelikle vitamin değerlerine baktırmalı. Sağlıklı beslenmeli düzenli egzersiz yapıp psikolojisini düzeltmeli. Yani optimum d vitamini zaten sağlığın için gerekli ve dolaylı olarak da etkileyebilir ama düşük diye tutmadı denemez. Bazı doktorlar hiç önemsemez bu yüzden. Ama bence doktorlar ilk etapta bunları önerip diyetisyene yönlendirmeli bebek sahibi olmak isteyen çiftleri.
Benim önerim
Öncelikle 2 günde bir tablet d colefor ile yükselt. Doktor 3 günde bir dediyse bile 2 günde bir kullanırdım ben olsam. Çünkü zor yükseliyor. Sonrasında Her gün her 10 kilo başına 1 damla venatura d3 k2 kullan. 60 kilo isen günde 6-7 damla.
Ve omepa q10 her öğle yemeğinden sonra bir tablet. Bunu da araştırırsan gebelik tedavisinde tavsiye edildiğini görürsün. Ben bağışıklık için düzenli kullanıyorum. Eşin de kullanabilir.
Teşekkür ederim 😍🙏🏻

Doktorumun işgüzarlığı belki
hiç bakmadı buna
Aynı durumdayım seninle benimde ilk transferim olumsuz sonuçlandı doktorum benimde vitamin değerime hiç bakmadı ben olumsuz olduktan sonra buradaki yazıları gördükten sonra baktırdım 6,5 d vitaminm acaba bu yüzden mi tutmadı tüp bebek bilemiyorum. Doktorlar parasına bakıyor buna emin oldum ikinciye başlamadan önce d vitaminimi yükseltmeye çalışacağım sonrası Allahın takdiri

Benim önerim
B begum0640 canim sen bundan mı bahsetmiştin bana. d colefor 20.000 çıkardı doktor haftada 2 kere alıyorum yeni başladım daha

Bende d vitamini eksikliğinin gebeliğe engel mi olduğunu merak ediyorum, doktora sorduğumda direk ilgili değil demişti ama değerimi yükseltmek isterim benim degerimde çok düşüktü halen referans aralığına gelmedi d colefor kullaniyorum bakalım iyi olacak inşallah 🤲

X