24 aylık oğlum çok sinirli ve sürekli vuruyor

Babymomssss

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2019
11
9
35
Merhaba anneler. 2 yaşında bir oğlum var.çok sinirli agresif bir çocuk yalnız büyümesinden kaynaklandığını söylüyorlar. Sürekli saç baş yoluyor yüzümüz gözümüz tırnak yarası bir de üstüne ısırma başladı. Başkalarına yapmıyor diye seviniyorduk şimdi ona da başladı İnan’ın ne yapacağımı nasıl yaklaşacağımı bilemiyorum artık bende sinirleniyorum ciddi ciddi. Olmadık yerde insanların içinde saldırıyor bana babasına. Böyle alışmasın,ilerde de yapar kız sen ona diyen çok insan var çocuk anlasa zaten yapmayacak. Şimdi belki bana konuş anlat ılımlı yaklaş dikkatini dağıt dr götür diyen olacaktır her yolu denedim ama aynı devam ediyor. Değişen birşey yok belki konuşamadığından diyorum benimle aynı durumu yaşayan anneler var mı acaba?

Merhaba anneler. 2 yaşında bir oğlum var.çok sinirli agresif bir çocuk yalnız büyümesinden kaynaklandığını söylüyorlar. Sürekli saç baş yoluyor yüzümüz gözümüz tırnak yarası bir de üstüne ısırma başladı. Başkalarına yapmıyor diye seviniyorduk şimdi ona da başladı İnan’ın ne yapacağımı nasıl yaklaşacağımı bilemiyorum artık bende sinirleniyorum ciddi ciddi. Olmadık yerde insanların içinde saldırıyor bana babasına. Böyle alışmasın,ilerde de yapar kız sen ona diyen çok insan var çocuk anlasa zaten yapmayacak. Şimdi belki bana konuş anlat ılımlı yaklaş dikkatini dağıt dr götür diyen olacaktır her yolu denedim ama aynı devam ediyor. Değişen birşey yok belki konuşamadığından diyorum benimle aynı durumu yaşayan anneler var mı acaba?
Kuzenimin cocuguda aynid durumda suan 3 yasinda ama konusamyr ve cok hircn agresif etrndakilere surekli saldiri pozisyonunda ve surekli saldirdigi icin cocuklar oynamak istmyr dktra falan gtrdu sagligi yerindeymis ama bir cozum onermemis 6 ay snra tekrar gtr dems sadece bnce sosyallestrmeye calsin surekli parka cikartin enejisini atsin toprakla camurla oynamasina musade edin ayaklarini ciplak acip cayira cmene topraga basmasini saglayin ve onun goz hizasina inerek goz temasi kurun uzun uzdiya degil ne istediginizi kisa ve net cumlelerle soyleyin ve bir oyun evi bakin haftada bir iki saat iyi gelecekdir sizede onada

Öncelikle sakinleşin yaşadığınız durum çok normal. Heleki meleğiniz henüz kendini tam olarak ifade edemiyorsa.
İki yaş çocukların ben kimliklerinin oluştuğu dönemdir, bireysel yaşama becerilerini iç güdüsel olarak geliştirmek isterler. Bu durum da onları biraz daha sinirli yapıyor. Yapılan bir araştırmaya göre çocukların bu dönemde ergenlikten daha fazla yüksek seviyede hormon salgıladıkları tespit edilmiş.
Genelde onu anladiginjzj bilmek isterler ve ne olursa olsun kendi istediklerini yaptırmaya çalışırlar . Onu anladığınızı hissettirdiniz , neden engellediğini onun anlayabileceği şekilde anlattiniz ama hırçınlığa devam ediyorsa tepkisiz kalmalisiniz . Sadece kendine ya da etrafındaki başka insanlara zarar vermesini engelleyin bunun dışında müdahaleci olmayın. Çok fazla uyarmayin, bağırma, yapma , ısırma vs vs gibi

Canım aynı durum bizde de mevcut ve neden böyle yapıyorlar uzun bir araştırma sonucu ulaştığım bilgileri seninle de paylaşmak istiyorum inşallah faydası olur.

Önce olayın en başına gidelim. Bu çocuk neden böyle davranıyor ?

1- O an anne baba çocuklarından ilgiyi kesmiş aralarında muhabbet ediyorlarsa

2- çocuğun yanında başka şeylerle ugrasilip çocuk görmezden geliniyorsa telefon tv gibi şeylere ilginizi arttirdiginizda bunun arttığını görebilirsiniz .
3- çocuk konusamiyorsa.

Önce bunlardan birilerini seç ona göre çözüm uret.
1. Madde için kimle sohbet ederseniz edin sohbetinizin içine bebeğinizibebeğinizi de dahil edin. Kendisi hakkında konuşuyor olmanız ve ona bakmanız bu davranışını azaltacak.

2. Madde icin tv telefona bakarken böyle saldirgan oluyorsa aslında bırakın benimle oynayın demek istiyordur. Elinizde ne varsa bırakın onunla oynayın. Ona bol zaman ayırın.

3. Konusamiyorsa ki bu en çok hırçın olmasına sebep zaten.
Bu şekilde kendini ifade etmeye çalışıyor. Ona yardımcı olun. Onu anladığınızi ifade edin. Bol bol sarilin ve konuşmaya teşvik edin.

Benim çocuk biraz düzelme kaydetti bunları yapınca.
Bir de şu var ki bu çocuklar şu an 2 yaş sendromunu yaşıyorlar ve benmerkezci dusunuyorlar bu düşünce tarzını bir yıl devam edecek ama davranışlarını kontrol altında tutarak da yaşayabilirsiniz bu süreci.
Her ne olursa olsun o sizin evladiniz ve sizin sevginize ve zamaniniza ihtiyaci var

Bir tanıdığımin cocugu 4 yasinda ve henuz konusamiyor. Ve kendini ifade edemedigi icin de sinirlendiginde aşırı saldırıyor. Sonra cok uysal davranip sinir eden kisilere gulumseyerek sariliyor ama bu sarilma, pusuya dusurmek icin bir ön plan. Sarilir sarilmaz da daha cok saldirişa, ısırmaya yöneliyor. Doktor konusamadigindan demiş. Inşallah yavrunuz da bir an önce bu davranislarini birakir. 🤲

gerçekten de konuşamamaya başlı olabiliyor böyle şeyler, bir arkadaşımın çocuğu 3 bucuk yaşına kadar konuşamamıştı ve çok agresifti kendini ifade edemiyordu

X