Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 65 41,1%
  • erkek

OY: 84 53,2%
  • ikiz kız

OY: 2 1,3%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 3 1,9%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    158
Çoçukların bazı aşıları evet yaptırılması gerekiyor ama 2 yaşına kadar o kadar çok aşı yapılıyor ki bazıları inanın gereksiz çocukların bağışıklıklarını öyle etkiliyorki yani tam liste olarak araştırmadım ama hamileyken yapılan tetanoz aşısı nedense bana mantıklı gelmiyor çünkü eski sistemde değiliz artık her şey steril durumda ameliyat haneler olsun hastane ortamı olsun ve hamileyken yapılan o aşı ağır bir aşı hani diyorlar ya doğum anında tetanoz kaparsanız bebeğiniz ölebilir hamileyken aşı vurulursanız bebeğiniz sakat olabilir veya iç organları iflas edebilir bu riskler neden bahsedilmiyor yani bu konuda gerçekten ikna edilmem lazım mantıklı gelmesi lazım bilmiyorum çok çelişki var
İnsan o kadar çelişkide kalıyor ki. bebeği ve kendi için en iyisini istiyor. ama tetanoz vurulmamanın sonuçlarını kaldıramam gibi geliyor. hastaneler malesef hala steril değil. heleki yoğunbakımlar. malesef ben babamı yoğun bakım enfeksiyonundan kaybettim. gözlerimin önünde 48 günde yok oldu. tabi kalp yetmezliği de vardı. bünyeside zayıf olunca çok etkilendi. enfeksiyonu kaldırmadı vücudu. sonra enfeksiyon bulaşıcı diye tek odaya aldılar . beni sarıp sarmalayıp içeri soktular ama hemşirelerin 2 si fena grip ve öksürüyordu maskesiz babamın yanında duruyordu. garibim de konuşamıyor derdini anlatamıyordu zaten . yani kısaca hastaneler steril değil ve tetanoz vurulmadığınızda ve hastaneden buna dair bir hastalık kaptığınızda dava bile edemiyorsunuz. sorumluluk kabul etmiyorlar.

Çoçukların bazı aşıları evet yaptırılması gerekiyor ama 2 yaşına kadar o kadar çok aşı yapılıyor ki bazıları inanın gereksiz çocukların bağışıklıklarını öyle etkiliyorki yani tam liste olarak araştırmadım ama hamileyken yapılan tetanoz aşısı nedense bana mantıklı gelmiyor çünkü eski sistemde değiliz artık her şey steril durumda ameliyat haneler olsun hastane ortamı olsun ve hamileyken yapılan o aşı ağır bir aşı hani diyorlar ya doğum anında tetanoz kaparsanız bebeğiniz ölebilir hamileyken aşı vurulursanız bebeğiniz sakat olabilir veya iç organları iflas edebilir bu riskler neden bahsedilmiyor yani bu konuda gerçekten ikna edilmem lazım mantıklı gelmesi lazım bilmiyorum çok çelişki var
tetanoz burda olunmuyor hamileyken grip ve sanirim bogmaca asisi soylemisti aile hekimi. dogunca da tr den farkli rota virus ve menenjit zorunlu asi kapsaminda onlari oluyorlar bir de klasik asilar kizamik vs.. Ben yaptirdim ilk cocugumda risk alamam bu konuda. Salgin olur agir gecirir diye sonradan pisman olmak istemedim antikoru bulunsun zaten pasif mikrop veriyor vucut tanissin diye.
Asinin da nadir riskleri olabilir tabi uzman degilim bu konuda ama olmamasi da toplum sagligi icin uzun vadede tehtit edici oluyor

Ahaha🤣🤣🤣 benim de onceki gebeligimde eve gelen hemsireye borek pasta cay ikram etmem🤣 sanki kiz gune geldi😅
yani eve gelse bir şeyler ikram ederdim ben de ama kafede çay ısmarladık. bi' de kafedeki çalışanlara kan alsak sorun olur mu diye sorduk kendilerinden alcaz sanıp 2 saniyelik dehşete düştüler fdkjlfjldfj muhtemelen napıyo bu hastalar demişlerdir bize de.

Covid aşısı konusunda hala hepimiz tereddütlüyüz ama aşı olmasak da ne olacağımız belli değildi. Ben 15 gün önce aşısız bir arkadaşımı covidten kaybettim 29 yaşındaydı. Bu sebeple hangi aşı gerekiyorsa bebeğime hepsini yaptırıcam. Kendim de ne gerekiyorsa olucam. Bilime ve tıbba güvenmekten başka çaremiz yok.

Covid artık çok tartışmalı aşı olunmayabilir tabi ki. Ama çocuklukta geçirilen bulaşıcı hastalıkların asla dönüşü yok.

Covid aşısı konusunda hala hepimiz tereddütlüyüz ama aşı olmasak da ne olacağımız belli değildi. Ben 15 gün önce aşısız bir arkadaşımı covidten kaybettim 29 yaşındaydı. Bu sebeple hangi aşı gerekiyorsa bebeğime hepsini yaptırıcam. Kendim de ne gerekiyorsa olucam. Bilime ve tıbba güvenmekten başka çaremiz yok.

Covid artık çok tartışmalı aşı olunmayabilir tabi ki. Ama çocuklukta geçirilen bulaşıcı hastalıkların asla dönüşü yok.
Kesinlikle katılıyorum, her düşünceye de saygım sonsuz fakat çocuklarımız diğer çocuklarla iç içe büyüyecekler aşısız bir çocuğumuzun (sahiplenici olarak yazdım çünkü her çocuk çok özel benim için) aşı olmadığı için diğer çocuklar açısından risk taşımasını şahsen istemem. Biz çocukken okula gelip toplu yaparlardı hala hatırladığımda tebessüm ediyorum :) Bende tüm aşılarını olmuş ve aşısını olduğum hiçbir hastalığı geçirmeyen birisiyim inşallah çocuğumu da onun için en iyisini yapacağım. Hem de aşısız olsa hastalığı ağır geçirse ya da birisine bulaştırsa çok üzülürüm . Maalesef bu covid aşısından sonra çocukların da aşılarını yaptırmak istemeyenler çoğaldı her birinin yeri ayrı bence ben ve ailem sanırım 3-4 doz olduk covid geçirmedik . Tüm bunlar benim düşüncem ve deneyimim hiçbirimizin bebişine bişey olmadan sağlıklı ömürleri olsun dilerim 🤍

Ben ilk çocuğuma tüm aşıları yaptırdım covid gibi ne olduğu belirsiz ilk bizde de denenen bir durum değil ülkemize çeşitli milletlerden insanlar geldi yaşadığınız ortam çevrede önemli bebeklikte koruyabiliosunuz ama okul çağında hertürlü hastalık bulaşıp geliyo bence önlemini almak gerek en ufak ishal bile çocukları yemeden içmeden kesip zayıflatıyor

Ben de covid aşısıyla diğer aşıların karşılaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tetanoz aşısının üretimi neredeyse 50-60 sene sürdü. Birkaç senede üretilip aciliyeti sebebiyle bazı aşamaların atlanarak piyasaya sürülen covid aşısıyla asla gözümde aynı değil bu aşılar. Vakti gelince yine konuşulur tabii

Bebek asilari icin bisey diyemem ama bende tetenoz falan olmak istemiyorum. Doktoruma bi sorucam mecbur muyum diye, bana da cok sacma geliyor hsmileyken boyle agir bir igne olmak .

Kızlar merhaba. Sormaya biraz çekiniyorum ama kafam karışık korunmasız cinsel ilişki hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapılmasında herhangi bir sakınca var mıdır? Doktorundan bu konuda bilgi alan var mı?

Kesinlikle katılıyorum, her düşünceye de saygım sonsuz fakat çocuklarımız diğer çocuklarla iç içe büyüyecekler aşısız bir çocuğumuzun (sahiplenici olarak yazdım çünkü her çocuk çok özel benim için) aşı olmadığı için diğer çocuklar açısından risk taşımasını şahsen istemem. Biz çocukken okula gelip toplu yaparlardı hala hatırladığımda tebessüm ediyorum :) Bende tüm aşılarını olmuş ve aşısını olduğum hiçbir hastalığı geçirmeyen birisiyim inşallah çocuğumu da onun için en iyisini yapacağım. Hem de aşısız olsa hastalığı ağır geçirse ya da birisine bulaştırsa çok üzülürüm . Maalesef bu covid aşısından sonra çocukların da aşılarını yaptırmak istemeyenler çoğaldı her birinin yeri ayrı bence ben ve ailem sanırım 3-4 doz olduk covid geçirmedik . Tüm bunlar benim düşüncem ve deneyimim hiçbirimizin bebişine bişey olmadan sağlıklı ömürleri olsun dilerim 🤍
Aynen biz de 3'er doz olduk sadece eşim covid oldu onda da sadece tat duyusu gitti başka hiçbir belirti yaşamadı. Aşı olup ağır geçirenler de var ama aşı olmasa belki de vefatla sonuçlanacaktı. Vücudun hangi antikora nasıl tepki vereceğini bilemiyoruz maalesef.

Kızlar merhaba. Sormaya biraz çekiniyorum ama kafam karışık korunmasız cinsel ilişki hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapılmasında herhangi bir sakınca var mıdır? Doktorundan bu konuda bilgi alan var mı?
bana 12. haftayı doldurmayı bekle dedi. biz öğrendiğimizden beri ev arkadaşı olduk :KK70: geçen artık doktora sordum 12. hafta bi geçsin acele etmeyin dedi. ki ne risk var ne kanama alanı vs. ama öyle uygun gördü. korunmalı ya da korunmasız kısmını sormadım ama korunuruz herhalde mikrobik bir durum yaşansın istemem

prmhnm prmhnm sana kısmen katılıyorum. covid Çin de çıktığında ben son uçakla dönmek zorunda kalmıstım Çin den… döndüğümde Türkiye de henüz vaka yoktu. Sonra aşılar çıktığında biontech tek doz vurulmuştum… ama ikinci doz vurulmadım istemedim korktum biraz… belirsiz haberlerden… senelerce covid olmadım ama hamile kalmadan bir ay önce covid bittiğinde ben covid oldum :) aşı kısmını arastırıyorum bir kaç doktor ve Araştırma sonrası karar vereceğim… Biontech gen aşısı olduğu için olmadım ama gebelikte yapılan aşılar ya da bebek olduktan sonraki aşıları arastırıp yaptırabilirim. Bu arada ben geçmişte toksoplazma geçirmişim ama haberim olmamış:)) antikor geliştirmişim. Yine de et tüketirken iyi pişmiş olmasına vs dikkat ediyorum..

prmhnm prmhnm sana kısmen katılıyorum. covid Çin de çıktığında ben son uçakla dönmek zorunda kalmıstım Çin den… döndüğümde Türkiye de henüz vaka yoktu. Sonra aşılar çıktığında biontech tek doz vurulmuştum… ama ikinci doz vurulmadım istemedim korktum biraz… belirsiz haberlerden… senelerce covid olmadım ama hamile kalmadan bir ay önce covid bittiğinde ben covid oldum :) aşı kısmını arastırıyorum bir kaç doktor ve Araştırma sonrası karar vereceğim… Biontech gen aşısı olduğu için olmadım ama gebelikte yapılan aşılar ya da bebek olduktan sonraki aşıları arastırıp yaptırabilirim. Bu arada ben geçmişte toksoplazma geçirmişim ama haberim olmamış:)) antikor geliştirmişim. Yine de et tüketirken iyi pişmiş olmasına vs dikkat ediyorum..
Oooo mübarek demek Çin’den son gelen sizdiniz hadi itiraf et siz mi getirdiniz 😅

Bende asi konusunda yapılmasından yanayım. 4 yaşına giricek oğlum hala duzenli şekilde olması gereken aşılarıni bilgilendirildigi gibi gidip yaptırıyorum..bugün çok az görülen geçmişe kıyasla artık ciddi ciddi azalmis pek çok salgın bu aşılar sayesinde diye düşünüyorum. yani aşılanma arttıkça salginda da azalma oluyorsa bu aşılar gereklidir diye düşünüyorum. Üstelik bu kadar göç alan bir ülkeyiz bizim cocuklarimiz şuan bence daha önemli asilanmalari

Bana da hiç bitmeyecek gibi geliyor. Ağzımdaki bu acı tat, sürekli midemin dönüyor olması, öğürmek 🙏🙏 umarım bir noktada biter. Şuan çok zorlanıyorum mesela, her an çıkarıcam gibi. Çıkarınca da rahatlama olmuyor. Mide boş kalınca yanıyor, hemen ekmek yemem gerekiyor. Bacaklarım tıkış tıkış şişmiş. Kaşım bıyığım birbirine geçmiş. Durumlar kötü ya. Prenses gibi hamile olacağımız günler yakındır inşallah, külkedisinden halliceyim şuan.
Ben de dün akşam duş almam gerekirken yatıp uyudum erkenden. Uykularım aşırı kalitesiz zaten. Ondan da hiçbir şey anlamıyorum. Bilincim kapalı mı değil mi ondan bile emin olamıyorum. Kafam karışıyor uyku ve gerçeklik arasında valla. Ama sadece uyku halindeyken bulantıları hissetmiyorum o da mucize gibi geliyor. Bir de tüm gün işte yorulmanın etkisi var tabi :KK43: Prenses günler inşallah yakındır bayramdan sonra grupta midem bulanıyor diyen kadın kalmamasına dua ediyorum 🙏

Aşı konusunda herkesin baya farklı görüş ayrılıkları var ben ilk gebelikte tetenoz vurdurmadım çok toksit materyal bırakıyormuş vücutta diye 3 doz covid oldum babam koah hastası diye özel kurumda öğretmendim tabi sonrası hacamatlar bentonit killer içip atmaya çalıştım bazı doz açıların tekrar yapılmasına gerek yok hepatit çocuk doğunca vuruyorlar sonra 2 doz daha 2000 yılı sonrası çocuklar hep bu şekilde tabi kızamik dizanteri çocuk felci kabakulak su çiçeği vurulmak zorunda olan aşılar Nadir aşıların tekrarı olması yük gibi bence ben lise 3 de su çiçeği geçirdim aşılıydım ve zor geçti o dönem büyük bi genç kız olmama rağmen onu bi bebeğin geçirmesi Allah muhafaza yani

X