2022 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    273
Ben de kucuk bo valize koydum. Doldu ama tıka basa d3gil. Evim hastaneye uzak ihtiyatlı davrandm bi tik fazla aldm. Ama valiz almamın sebebi icindekini daha rahat bulmak koymak. Saplı cantalarda üst üste olunca biseyleri bulmasi zor geliyor. Bi de koyarken alirken cantanin agzi yüzü egilip duruyor . Iki parca esya koycak olsam yine valizi alirdim. Sert ya dısı hem yamulmaz hem de icine koy kpa ac h3men bul al bana rahat geliyo
Evet evet bence de daha rahat olacak sıkış tıkış olmasından iyi öyle yapacağım ben de

Ya bende ağlarım, kızımda da ağlamıştım ağlamaklı olmuştum yani 🤭🤭

yildizsavascisi yildizsavascisi bana ebe doğum yaptığında doğum belgesini bana mesaj at ben sana hangi gün saat kaçta geleceğini haber vereceğim dedi.
Topuk kanı sabahtan alınıyormuş sadece bide 72 saat sonrası olması gerekiyomuş sanırım o yüzden kafamıza göre bebişi alıp gitmiyoruz sen onlar aramasa da ara sor, ama senin daha zamanına var o yüzden bir kaç haftaya ancak arar seni bence
Umarım arar bakalım bekliyorum benim ebe rahat daha hiç tahlil bile demedi 🤭
Normalde haber vermesi lazım. Ama hiç aramaları da garip. Gidip bir sorsan mi ki
Bekleyeyim 37 38. Hafta gibi belki ben bi ararım sağlık ocağını gelin anlatalım liste verelim falan derse öyle giderim boşa gitmeyeyim
Sen doğuma yakın git sor bak benim haziran sonu kan idrar tahlilim var şimdiden haberim var. 3-4 kez tahlil aldılar tetanoz aşılarım oldu falan. Bana da laf arasında söylediler topuk kanını normal muhabbet ederken yani ama haber verirlerdi mutlaka onu da hatta direkt 4.gün dediler bana.
Bebeğin aşıları sağlık ocağında oluyor rota virüsü gibi özel aşıları parayla alıyorsun rica edersen onu da vururlar. Doktor ilk doğduğunda kontrolleri yapıp 1 hafta 10 gün sonra tekrar kontrole çağırmıştı sadece ona gitmiştim gazı olmayan çocuğa 5 çeşit gaz damlası yazmıştı onları da almadım sonrasında hasta olmadıkça ben hiç gitmedim doktora ebeler zaten sık sık çağırıp boy kilo bakıyorlardı ama her ay ille doktora götürenler de oluyordu tercih meselesi.
Valla tık yok benim ebeden ama olmadı 38. Hafta bi ararım bilgi almak için. Doğum sonrası 5 ila 7 gün arasında bi gidip topuk kanı vermek lazımmış sanırım onu da sizden öğrendim aklıma yazdım. 40 gün sonra bi gidip kontrol oluyorsun rahim ne durumda falan ama bunun haricinde kontrol için bebeğe sağlık ocağına mi gideyim hastaneye mi bilmiyorum benim anladığım bir sorun olmazsa inşallah düzenli sağlık ocağı kontrolü yeterli oluyor bir sorun olursa çocuk doktoruna gidiliyor . İşitme kalça görme testi hariç tabi bunlar için her halükarda hastaneye gitmek lazım sağlık ocağında olmuyor. Onları da randevu bulursam devlette yaptırmayı düşünüyorum randevu bulamazsam özele gideriz tabi
Doğum paketlerinde oluyor bazen bunlar. Devlette olacaksa da önce cocuk doktoruna gidiyorsun o randevu için yönlendiriyor.
Bi sorun olmadıkça sağlık ocağında rutin boy kilo kontrolü oluyormuş anladığım. Kalça görme işitme testi için sadece hastaneye gidiliyor mus aşıları da sağlık ocağında yapılıyormuş. Bu testleri de devlette sıra bulursam devlette yaptırırım sıra olmazsa özele giderim doğum paketimde çocuğun testleri ile ilgili bir içerik yok ilk muayene topuk kanı var sadece,
Bizim eski sağlık ocağında kilo ölçerken hata yapıp beni panikletmislerdi (hiç kilo almamış, sıkıntı var, diye) o yüzden oraya pek guvenemedim ve ilk altı ay her ay olacak şekilde ozeldeki dr.a götürdüm. Doktorumuz da iyiydi; gelişime göre mama ayarını falan kendisi yaptı, ek gıda konusunda vs çok bilgilendiriciydi. Ama yeni sağlık ocağımizi ve ebemizi beğeniyorum, bu sefer ekstra bir durum olmadıkça hastaneye gitmem herhalde
Ay hadi bakalım 😍😍

Doğum olunca ilk muayene sonrası çıkış işlemleri falan yapılırken şu gün geleceksiniz şu yapılacak deniyor, sonra her gidişinde bir sonra ki gidiş ve yapılacak işlemler şeklinde sürüyor. Onlar organize ediyorlar merak etme hiç. Bende bilmiyodum ama her gidişimde bana bir sonra ki geliş ve işlem için randevu verildi ben hiç bir şeyi takip etmedim diyebilirim.

İlk 15 gün o anlamda çok yoğun oluyor topuk kanı, muayenesi, işitme testi, kalça ultrasonu, gazı, sarılığı 😬 sık sık kontrole gidiliyor merak etme.

Sadece sağlık ocağına sağlıklı doğum oldu şeklinde bir bildirim yapmak iyidir, onlar sistemden de görüyordur ama siz yine onu ihmal etmeyin bildirin onlarda randevuyu versin size gerisi gelir bir şekilde
Bakalım beni neler bekliyor tabi cahilim bu konularda, biraz siz biraz araştırarak öğreniyorum bi şeyler 🤭
Evet evde suyum geldi sen sormuşken anlatayım doğum hikayemi..
Eşimle pazar akşamı avmye gittik eve geldik biraz yorgundum ve kasık bölgemde hafif ağrım vardı yürümeye bağladım hemen. Sonra akşam 10 civarı genital bölgemde yanma hissettim ve beyaz akıntım geldi. Eşime yarım duş alayım belki yanma hissi geçer dedim enfeksiyon olduğunu falan düşündüm. Duşa gittim. Duşun suyuyla beraber bişeyler sızmaya başladığını hissettim. Duştan hemen çıktım yatak odasına geçtim baktım bu sızıntı durmuyo bayağı akıyo😂😂 O an kalbim hızla çarpmaya başladı. Eşime seslendim panik yapma ama suyum geliyo şuan dedim apar topar depend külot pedlerden giydim araba falan batmasın diye gayet iyi tuttu hastane çantasını aldığımız gibi hemen hastaneye gittik. Alttan muayne etti doktor açılman yok sancın yok ve bebek ters dedi. Şakır şakır su geliyo bu arada. Ben su geldikçe korktum bebeğe bişey olacak diye. Bizimki dünyaya poposuyla gelmeye karar vermiş 🥲 Ameliyata alıcam ama öncesinde 2 tane kürtaj ameliyatım var dedi o süreçte nst ile doğumdan sonra yatacağımız odada bekledik kalp atışı düzenliydi o süreçte.. Derken saat 10 da gelmeye başlayan suyum ile gece 1 de ameliyata alındım. Belimden yaptıkları iğne ile 3sn de uyuştum. Hiçbir his olmadı. Ameliyat ışığının camına yansıyordu ordan biraz gördüm bakmamaya çalıştım😂 15dk sonra mis kokulumu çıkarttılar. Hemen ağladı. Onun sesi mi diye sordum. Çok güzel bir andı.. Hemen anomali olan eline baktım gerçektende kısaydı kuzumun kolu ve eli oluşmamış tomurcuk parmakları var 🥲 Gözyaşlarımı tutamadım o kadar güzeldi ki.. Hiç kusuru yok hiç eksiği yok gözümüzde. Sarıp getirdiler kokladım öptüm.. Babasına götürdüler. O sırada benim dikişlerim devam ediyordu. Doktorla sohbet edasında bir ameliyat geçirdim. Odaya geçtikten sonra karnıma kum torbası koydular arada gelip kanamamı kontrol ettiler. Hemşire karnıma bastırdı. Bu süreç ağrılı oluyor her seferinde ağrı kesici istedim belli aralıklarla iğne yaptılar. Çok etkisi olmadığını düşünüyorum. 6-8 saat sonrasında uyuşukluğum anca geçti. Yatalakmış gibi doğrulamıyor olmak kötüydü. Bebeği emzirmekte zorlanıyor insan. Ama geçeceğini düşündüm hep. Sonda çıkartılıp yürümeye başlayınca herşey biraz daha iyi oldu. İlk ayağa kalkma kısmı korktuğum kadar kötü değildi karşıya baktım hafif baş dönmesi oldu. Dirayetliydim. Saat başı yürümeye bebeğimi emzirmeye çalıştım. Yeni bir hayat ve yeniden doğmuş gibi oluyor insan. 6 hazirandan öncesi ve sonrası olarak bakıyorum hayata artık 🥰 Kuzum sağlıklı ve kucağımdaydı 35. Haftasında mucize gibi 2950 kg 50cm doğdu hiçbir sorunu yoktu. Sonrasında kilo kaybı oldı tabi şuan 2800 kilosu. Yavaş yavaş büyüyoruz ❤️Hastane çantasına 15 tane falan bez koymuştum. Yeterli geldi.. Rabbim herkese hayırlı doğumlar nasip etsin. O ne derse o oluyo aklımdaki çok başkaydı hiç beklenmedik bir anda geldi kuzum. İyi ki geldi..😇
Canım büyük bir heyecanla okudum Allah analı babalı büyütsün bahtı ömrü güzel olsun 🤲🏻❤️❤️❤️🧿🧿🧿

ya kizlar kv uzakta olduğu için gelince uzun kalmaz ister benim de tek derdim o gelince genelde 1 ay kalır çünkü hele bunda 40 in çıkana kadar kalacam der diye korkuyorum ,
Ya bu doğum olaylar8nda bile insan stres oluyor çok saçma bence aileler geri durmalı ama yok sütümü etkilemez inşallah lohusalik yetmiyor gibi bi de bunları cekicez kadın olmaz her açıdan çok zor 🤦🏻‍♀️
Kızlar selam

Merak ettiğinizi bildiğim için kısaca yazıyorum. Çok halim yok çünkü kucağım boş evimdeyim. Kızım ise hala hastanede.
Suyum geldi, hastaneye gittik, 5-6 cm açıklık var her şey süper merak etme dediler ve fakat o an kanamam başladı ve plasenta kısmen ayrılmış derken acil sezeryana alındım.
Bebeğim oksijensiz kaldığı için de hipotermi cihazına götürdüler. Kritük 72 saati atlattık. Bundan sonrası kızımızın gücüne kaldı. Hayata tutunmaya çalışıyor. Şimdilik doktorlar kalıcı bir hasar olmayacağını ve kızımızın 1 hafta 10 gün içinde evimize geleceğini söylüyorlar ama bilmiyoruz. Bekliyoruz. Ağlıyoruz dua ediyoruz. Kocam yoğun bakımın önünde nöbette ben evde duada. Allahım düşmanıma yaşatmasın ama çok zor bir süreç. Dualarınızı kızımdan esirgemeyin
Eminim tez vakitte kucağına alacaksın canimmmm rabbim analı babalı büyütsün ❤️🤲🏻🧿
Annemin zamanında bizim doktor başhekimmiş, bzi doğdukdan sonra doktor çocuğa 1 kaşık şekerli su ver sarılık olmaz demiş,
devlet hastanesi odada 6 tane bebek varmış ozmanlar ,
5ide sarılık geçirdi ne sen ne abin ne kardeşin bu şekilde sarılık geçirmediniz dedi ..
siz hiç duydunuz mıu bunu etrafınızda.. azcıkda olsa belki annemi dinler verirm ben 🤔
Bizde de verilir bi de bebeğin dudağı ilk zemzem ile islatilir
Şimdi size 10 puanlık soru 😌

Allah göstermesin ama diyelim ki bebeğimiz erken doğdu ve küveze girmek zorunda kaldı .

Bu süreci bilemediğimiz için ve günlük fiyatıyle ilgili hiç hastanenizden bu gibi önceden bilgi aldınız mı ?
Mutlaka farklılıklar olabilir hastaneden hastaneye ama doğum ücretleri bu kadar dev asa iken açıkcası bu bende bi soru işareti oldu .
İlk etapta gittiğimde bunu öğrenmem lazım ..
Allah korusun ama özel hastane yeni doğan yoğun bakımı devlet karşılar canım merak etme

Yenidoğan sarılığı bi çeşit kan uyuşmazlığı çünkü. Ab+ annelerin bebeklerinde az oluyormuş. Benim de ab+. ☺️ Şanslıyız.
AB Rh + le ilgili ne diyeceksin diye merakla bekledim 😅 sevindim valla altından kötü bişey çıkmadı 😅benimde ab + 🤭 inşallah sarılık olmazlar 🤲

Kizlar cok fazla kasilmam var yarim saattir gecmedi karnim patlicak gibi oluyor duzenli geliyormu diye takip ediyorum agri sanci olmadan sadece kasilma dogum demek degildir demi ?

Kızlar yarın yine kontrolüm var..3 güne 1 gideceğim artık..sizlerde öyle mi? 1 muayene ücreti..3 ücretsiz kontrol şeklinde gideceğiz..kimler gidiyor yarın ?
İyi akşamlar canım 🙋‍♀️ bende gidiyrmm yarın kontrole kısmetse. Bende her hafta gdyrmm benimde 2 haftada bir muayene ücreti alıyor bir hafta sadece nst ücreti alıyor

İyi akşamlar canım 🙋‍♀️ bende gidiyrmm yarın kontrole kısmetse. Bende her hafta gdyrmm benimde 2 haftada bir muayene ücreti alıyor bir hafta sadece nst ücreti alıyor
Aynen artik her hafta cagriliyoruz. Benim de bi muayene diger hafta kontrol. Bi hafta oduyrm muayene ucretini diger hafta ödemiyorum. Hala 2 haftada bir giden var mj??

Şimdi size 10 puanlık soru 😌

Allah göstermesin ama diyelim ki bebeğimiz erken doğdu ve küveze girmek zorunda kaldı .

Bu süreci bilemediğimiz için ve günlük fiyatıyle ilgili hiç hastanenizden bu gibi önceden bilgi aldınız mı ?
Mutlaka farklılıklar olabilir hastaneden hastaneye ama doğum ücretleri bu kadar dev asa iken açıkcası bu bende bi soru işareti oldu .
İlk etapta gittiğimde bunu öğrenmem lazım ..
Bebek yoğun bakım ücretsiz özelde de, devlet hastanelerinde de benim kızım şişli memorialde 32. haftada doğdu 10 gün kaldı ben iylesemedigim için bebekten hiçbir ücret talep edilmedi benden de yeterince fazlasını aldılar 🤣🤣

Kaş bıyık için ben de kuaföre gitmem alırım kendim pandemi de ağdayı da kendim yapar oldum.. Ama uzun boyluyum yap yap bitmiyor diye kuaföre yaptırmak daha kolaydı şimdi bu parayı vermem kendim yaparım 🤣🤣
Ama saç konusu ayrı onu yapamam saç tipim ve çok saçım olması sebebiyle kesinlikle kuaför eli değmesi gerekiyor fiyatlar da uçmuş malesef
Mesela doğumdan sonra saç kestirmek istiyorum bakalım o kaç oldu o da 200 olmuştur 🤪🤪
Ben dün mahalle kuaförüne bı 10 cm düz kestirdim , 60 lira aldı . Fiyatlar hakkında hiç bir bilgim yoktu 😄
Bende geçen sene babalar gününde bunları ve birkaç baba temalı kitap daha almıştım . Çocuk istiyorum sinyalleri vermiştim 😄 okul onceciydiniz değil mi
Nasıl yanii ıkınmaya gelene kadar lavman yapılmıyo mu😵‍💫
Ben lavman konusunu sordum geçen , rutin bir uygulama mi sizde diye . Annenin tercihine bırakılıyormus lavman . Doktor doğum esnasında 3 kadından 1 i dişki kaçırır , gayet doğal bir şey dedi

Bu sekilde gelmis cok korkuyorum ilk defa bu kadar kasiliyor karnim

Eklentiler

• Screenshot_2022-06-16-20-44-01-377_com.neiman.contractions.jpg
    Screenshot_2022-06-16-20-44-01-377_com.neiman.contractions.jpg
    30,5 KB · Görüntüleme: 95
Annemin zamanında bizim doktor başhekimmiş, bzi doğdukdan sonra doktor çocuğa 1 kaşık şekerli su ver sarılık olmaz demiş,
devlet hastanesi odada 6 tane bebek varmış ozmanlar ,
5ide sarılık geçirdi ne sen ne abin ne kardeşin bu şekilde sarılık geçirmediniz dedi ..
siz hiç duydunuz mıu bunu etrafınızda.. azcıkda olsa belki annemi dinler verirm ben 🤔
Benim ilk kızımda hiç sütüm gelmedi çocuk açlıktan sürekli ağlıyor hastane asla mama vermeyeceksiniz diyor falan ben iyice perişan oldum annem dedi şekerli su verelim bende verdim 1-2 çay kaşığı kadar valla sarılık falan da olmadı çok şükür ezelden beri bilinen bir şeydir ama sütün gelirse gerek yok bence.

Eklentiler

• Screenshot_2022-06-16-21-18-26-785_com.neiman.contractions.jpg
    Screenshot_2022-06-16-21-18-26-785_com.neiman.contractions.jpg
    34,3 KB · Görüntüleme: 77
X