2022 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    244
Ay vallaha benimde karnabahar duruyor
Gecen haftadan çamaşırlar katlanacak ütü benide beklio uykum var kiz derinn uyumuyor 4 sene daha sorun sonra rahatız dayan bacim
😂doğru dion bacım ya 4yil da temizlik ütü fln bi kenarda dursun napalim. Bi de bana komşular da geldi bugün Allah tan dün evi temizlemiştim 😂
Canım felaket lahana sarması çekiyo kocise aldırdım da yarın bakalım sarabolirsem ins 😂
Guveniom kendime ha gayret ins olacak sarıp yicem

😂doğru dion bacım ya 4yil da temizlik ütü fln bi kenarda dursun napalim. Bi de bana komşular da geldi bugün Allah tan dün evi temizlemiştim 😂
Canım felaket lahana sarması çekiyo kocise aldırdım da yarın bakalım sarabolirsem ins 😂
Guveniom kendime ha gayret ins olacak sarıp yicem

Ay dursun vallahi kuzum ya kafaya taka taka hasta olucam oglan çok dağınık karşı salona attığım tüm oyuncaklara bir şekilde ihtiyaç duyup salona getiriyor akülü arabasına binmiuor gemi yapmış balık yuzduruuupr bu ara balık türlerine taktı kafayı akvaryuma goturduk onu:)
Ay allahtan temizlemisin kuzu
Kiz kara lahana mi beyaz mı ben beyazı beceremiyorum ya 😀
Bu arada helal sana gizzzzz nasıl yapacaksın ben 1 kg ispanagi pişiren kadar kriz geçirdim heheheh

Ay dursun vallahi kuzum ya kafaya taka taka hasta olucam oglan çok dağınık karşı salona attığım tüm oyuncaklara bir şekilde ihtiyaç duyup salona getiriyor akülü arabasına binmiuor gemi yapmış balık yuzduruuupr bu ara balık türlerine taktı kafayı akvaryuma goturduk onu:)
Ay allahtan temizlemisin kuzu
Kiz kara lahana mi beyaz mı ben beyazı beceremiyorum ya 😀
Bu arada helal sana gizzzzz nasıl yapacaksın ben 1 kg ispanagi pişiren kadar kriz geçirdim heheheh
😂oyy ya sen o akülü arabayı elden çıkar bacım bnce çok yer kaplar ya.
Kız doğru akvaryuma gidecektin sen de susulenecektin fln He yaptın mi o gün de bakiyim 🙃
Beyaz lahana sarma bacım ya bn çok severim felaket severim. Kara lahana biz bilmeyiz yapmadım bn hiç bacım kayınvalidem yapar ordan biliom .
Bacim ıspanağı kaç tur yıkıoz ya deli ediyo beni sarma yaparım daha iyi 🤣😅bakalım niyetlendim bi ise yarın yapabilirsem illa söylerim size yanı bi havamı atarim 🤣

Otizmle ilgili bi kadinin konuşmasina denk geldim azönce ekrandan yakınıyordu cok izlettim pismanim diye ben cizgi film izletmiyorum artik bi ara gunde 30 40 dk bölük bölük izlettim yemek yapabilmek icin ama simdi tv hep acik evde oturma odasindayiz cunku surekli ister istemez dizi film acik oluyor yada şarkı cocukta bakiyor arada bide ailemin hepsi sehir disinda yasadigi icin gun asiri goruntulu konusuyoruz nerdeyse bunlar zarar verirmi kizlar ya gelisimine.
Sadece otizm degil daha farkli sekillerde de etkiliyo ekran bebekleri, dikkat eksikligi, davranis bozuklugu, asosyallik, ice kapaniklik, öfke... etkileri daha sonra ortaya cikiyor, daha cok yeni gozlerine bile zarar herhangi bir ekrana bakmasi, ben ekran konusunda baya katiyim ya, bnmki de bir o kadar merakli, tv acamiyorum salonda butun gun butun gece kapali duruyo bakmasin diye, eger acicaksam da cocugun önune sandalyelerden yastiklardan barikat kuruyorum gormesin diye, bnm de tutucak kimse yok yemek fln yapamiyorum haliyle bebiki oyalamaktan, mumkun oldugunca izletme derim ben, hipnotize olmus gibi hicbiseye tepki vermiyolar ekran gorunce, o hal beni cok korkutuyo

😂oyy ya sen o akülü arabayı elden çıkar bacım bnce çok yer kaplar ya.
Kız doğru akvaryuma gidecektin sen de susulenecektin fln He yaptın mi o gün de bakiyim 🙃
Beyaz lahana sarma bacım ya bn çok severim felaket severim. Kara lahana biz bilmeyiz yapmadım bn hiç bacım kayınvalidem yapar ordan biliom .
Bacim ıspanağı kaç tur yıkıoz ya deli ediyo beni sarma yaparım daha iyi 🤣😅bakalım niyetlendim bi ise yarın yapabilirsem illa söylerim size yanı bi havamı atarim 🤣

Hava atmani bekliyoruz kuzu
H
Sorma n suslendim ne süslendim orta seviye diyelim
Helal beyaz çok zor ya bende bayilirim sarmasına
Kara lahana annem çok güzel yapar mısır aslikli beyazida kayinvalidem.cok Güzel yaprak bende yaprK diyeyim ne diyeyim hehehhe

Kiz valla nasil basariyorlar anlamadim hala oraya girmeyi 🙄 ya herkes koyuyor yurutece cevremdeki gunde 10 15 dk koysam diyorum bisey olmaz okadardan heralde bizim tavanlar asmatavan zıpzıp alamadik o yuzden kapi girisinede asamiyoruz pay yok yurume arkadasi alsam dedim yurumeye baslayinca ona ne gerek var 😂 kafamda deli sorular
Bende alırsam 15-20 dk koyarım ya o kadardan nolcak

Otizmle ilgili bi kadinin konuşmasina denk geldim azönce ekrandan yakınıyordu cok izlettim pismanim diye ben cizgi film izletmiyorum artik bi ara gunde 30 40 dk bölük bölük izlettim yemek yapabilmek icin ama simdi tv hep acik evde oturma odasindayiz cunku surekli ister istemez dizi film acik oluyor yada şarkı cocukta bakiyor arada bide ailemin hepsi sehir disinda yasadigi icin gun asiri goruntulu konusuyoruz nerdeyse bunlar zarar verirmi kizlar ya gelisimine.
Ben ahsen odadaysa hiç açmıyorum tv yi yoksa direkt ona bakıyor. Görüntülü konuşma zarar vermiyormuş. Ama tv telefon yok. 2 3 günde bir arı vız vızı seviyor ona baktırıyorum sadece 1 kere

Sadece otizm degil daha farkli sekillerde de etkiliyo ekran bebekleri, dikkat eksikligi, davranis bozuklugu, asosyallik, ice kapaniklik, öfke... etkileri daha sonra ortaya cikiyor, daha cok yeni gozlerine bile zarar herhangi bir ekrana bakmasi, ben ekran konusunda baya katiyim ya, bnmki de bir o kadar merakli, tv acamiyorum salonda butun gun butun gece kapali duruyo bakmasin diye, eger acicaksam da cocugun önune sandalyelerden yastiklardan barikat kuruyorum gormesin diye, bnm de tutucak kimse yok yemek fln yapamiyorum haliyle bebiki oyalamaktan, mumkun oldugunca izletme derim ben, hipnotize olmus gibi hicbiseye tepki vermiyolar ekran gorunce, o hal beni cok korkutuyo
Kız benimki 1 haftalıktı tv açıkken oraya bi bakardı. Ondan beri açmıyorum o odadaysa annemde falan bi bakmaya çalışıyor anlatamam transa geçiyor resmen

Hava atmani bekliyoruz kuzu
H
Sorma n suslendim ne süslendim orta seviye diyelim
Helal beyaz çok zor ya bende bayilirim sarmasına
Kara lahana annem çok güzel yapar mısır aslikli beyazida kayinvalidem.cok Güzel yaprak bende yaprK diyeyim ne diyeyim hehehhe
Evet beyazı sarmak zor kuzum ama napim walla acayip canım cekti. Eşim dedi ya mezeciden alayım ya da anneme diyeyim yapsın diye de . Bn kendim yapmak istedim içini baharatını kendi istediğim gibi.
Geçen kış bu zamanlarda hamileyken de canım acayip çekmişti hemen o an hazır alıvermiştik . Bi tabak koy önüme yerim walla 🙃

Emir pürede zorlandı kabızlık yaşadık bayağı sıvıya döndüm tekrar başladım şu an sıkıntı yok şükür.
Jou Jou Geçmiş olsun canım.Bizde 2 kez indi bronşiolit olduk maalesef.Dr 1 yaşına dek 3. Yü olamaz astım teşhisi koyarız dedi.Bugün hacettepeye götürdüm.Antibiyotik alerjimiz var kullanamadığınızdan iniyor.Burun yıkama yap çokça.Buhar makinan varsa serum fizyolojik ile buhar verebilirsin rahatlatır bıdıgı.
@Amazing family size de geçmiş olsun cnm.3 virüs karışmış su an.Arkadaşın çocuklarına hücum antibiyotiği diye bir ant. Vermiş dr.3 gün kullanılıyormuş onu içince toparlamışlar
Isimizz çok zor vallahii yaa

Ayy kiyamam ya az cok baktimda korkma kuzum cigere inmemistir inse farkederdin hırıltıdan nefes alip verisinden ıhlamur icir bol bol bide wicksi kaynar suya koy kokusu odaya yayilsin nefesini acar burnunu 3 4 kez serum fizyolojikle aciyorum yazmissin nasil yapiyorsun bi delikten sıkıp diger delikten cikartman lazim iyice temizlenmesi icin
Amann vallaha ne yapıcağımı şaşırdım
Dream a anlattım bir deliğinj yapıp ötekinede aynı tekrar şırıngaya doldurup yapıyorum

Kucağıma alıyorumm iki kolu birden tutup eğiliyorum lavobaya yanağından tutup hemen fıslıyorum sırtına vuruyorum genzine kaçmasın diye
Anlattığım gibi

Oooo iyiymiş bacim 😀
Bizi. Kız da 9 .30 dan beri uyumay çalışıyor memede daldı birakfim 10 dk olmadı uyNdi
Sonra memede uyuyamadı ayakta ciglik çığlığa en son salona getirdik orada salladi.koca şükür daldı
Her aksam bi kaos gece uykumuz
Ayy evet yaa canom bizimkide dün fenaydı buneydi bilmem çok huysuzdu

Ilk bir yaşa kadar kesinlikle önerilmiyor tv, tablet, telefon vb. Şeyler. 1 yaştan sonrada günde 10 dk ile sınırlandırılıyor. Gerçekten etkisinın olumsuz olduguna dair bilimsel çalışma, deney vs mevcut olduğu gibi bunu tecrübe eden de çok fazla insan var. 30-40 dk bu kadar aylık bir bebek için çok fazla maalesef.
Lumix Lumix gibi yastıklarla barikat kuruyorum ben de. Bulunduğumuz bi ortamda tv aciksa kapattırıyorum hemen. Görüntülü konuşma olayında da çok fazla maruz bırakmamakta fayda var tabi kamerayı kızıma ekranı kendime çevirip öyle gösteriyorum zaten bu yaşta ekranı görse ne olacak herkes eciş bücüş çıkıyor o ön kamerada bebeğin tanıyacak hali yok ya 🤭
Şuan tam keşfetme zamanları.. önune tek oyuncak koymak yerine bebe yatmazina oturtup onune bir sepet koyuyorum, sepetin icine de oyuncaklar bu baya dikkatini cekip oyaliyor benin kizimi tavsiye ederim. Gecen gün eşantiyon sallama çaylar, 3 ü bir arada tarzı nescafe posetleri vardı. Kutusunun içine bunları döktüm aman allahım birini alıp ötekini birakiyor, elinde hışır hışır ezip büküyor. Tabi bu tarz seyler de gozetim altinda olmaları lazım 😁 sesli oyuncaklar da dikkatlerini çok çekiyor; özellikle de sesli kumandalar çok oyalıyıcı oluyor tavsiye ederim 🤗 Ben duş fln alacaksam veya yemek yapacaksam ana kucagini veya mama sandalyesini bulundugum yere tasiyorum onu da icine koyuyorum. Beni izlemek hoşuma gidiyor ben çoğu işimi böyle görüyorum 🥰

Bende annemlerle goruntulu konuşurum ama çok sık değill kızımıda görmek istiyolarr tv konusunda bende baktırmıyorum pek oyuncakları veriyorum maaleseff ne yazıkkii benimkid ehuysuzz yemei yaomaya bile fırsatım olmuyor eşim geliyor bakıyo ben yapıyorum düşün akşama kadarda şekerim düşüyor bide tv ye baktırıyorsanda 5 10 dk yeterr otizmli olur cocuk bayağı bakıyormuş canım dikkat edersin

X