2017 Şubat Anneleri

Kızlar dr.kadir tuğcuyu takip ediyorum.
20 günlük bebeği olan anne bir kaç soru sormuş. Doktorun verdiği cevapları gönderiyorum. Bizim de bazı sorularımıza cevap olur.

1- Meme aralarinda, en az 3 saat olmasi (simdilik) iyi olur..(yeni doğan da gaz sancıları olmaması için en az 3 saat diyor)
2- EGER: altin sarisi renkte ve hardal kivaminda kaka yapiyorsa, bildigin gibi emzir..(kakası bu şekildeyse istediğiniz gibi emzirin diyor)
3- Asiri beslediginde; kaka sulu, yesil renkte ve sumuklu olur, o zaman aralari acmaniz sart olur..
4- Gazini iyi cikarin..
5- Siz Turk doktorlarina bakmayin, onlar her kusana Reflu diyecek kadar AHMAKTIRLAR!!
Bu yastaki bebeklerde (hastalik olmayan) kusma; iki turlu olur..
- Taze taze kusuyorsa, emdigi miktar cok geliyor demektir..
- Eksi eksi kusuyorsa, cok yakin aralarla besliyorsunuz demektir, aralari acin demektir..
Her iki tur kusma da da; asiri kilo alma vardir...
Bu yasta en onemli hastalik kusmasi; Pylor Spazmi'dir.. Cocuk kilo alamaz..
Turk doktorlari; Reflu'nun ne oldugunu bile bilmezler.. Reflu'de kusma degil, mide muhteviyatinin,
yemek borusuna kacmasi ve kusma olmadan, geri yutulmasidir..
Bizim Dr umuzda reflü diyo ama bu Dr gibi hastalık boyutunda olanı böyle tarif ediyor kilo kaybı olmadığı için ilaç bile kullanma taraftarı değil hatta dünden dedi

Öyle cnm tabi bi tek sut vermek de degil emzirince sanki aramuzdaki bag daha farkli olacak gibi hissediyordm hele ilk zamanlar sanki anneyi bilemeyecek bnm diger insanlardan farkım olmayacak onun icin kokumu bilmeyecek bi tek annesine geldiginde sakinlesmeyecek..sacma ama böyle düşündüm simdi bu dusunce gun geçtikçe etkisi azalsa da devam ediyor..biraz daha büyüyüp tekpi vermeye başladgnda bni tanidgnda biraz daha kendimi iyi hissederm sanirim..
mamayı kucağında ver gözlerine bak oksa canım saçını yanağını sesinle fisilda sev zaten biliyor seni benim kız artık bana bana gülüyor 67 günlük cadi bu arada emzirmek büyük kolaylık elinde değil senin bi süredir ara ara ememiyor kızım her defa makina biberon yıka sağ ilit ısıya bak ver o arada bebeği oyala derken zahmeti gördüm ayakta alkışlıyorum sürekli bu çabayı harcayan sizleri emzirirken hucagina al emzir gazını al yatağa koy yapıyorum gerçekten Allah yardımcısı olsun böyle annelerin

Bn hic sormadm doktora o da soylemedi bisi? Vermesek nasil bi sikinti oluomus?
1 çay kaşığı verilmeli canım

Ben günde 2-3 çay kaşığı veriyorum

Canım yatarak emmeyide mi sevmiyor?
Benim oğluş bayılıyor emerek uyumaya. Karnını da bolca doyurmuş oluyor..

Seni çok iyi anlıyorum canım:KK19:

Aynı düşüncelerden dolayı lohusalığım çok ağır geçti. Her gün araştırmalar yaptım,her tür öneriyi denedim ama bi türlü emziremedim...
Çok üzülüp ağladım ama şimdi geriye dönüp baktığım da keşke bu kadar üzülmeseydim diyorum.

Zamanla içinde ki hisler geçecek ccanım.
Bebeğinin mutlu ve keyifli olması daha önemli. Bol bol ten teması yapın. Mamasını verirken kucağında ver. Hatta mümkünse gece yakın yatın birbirinize(anne-bebek yatağı). Bunlar kendini iyi hissetmeni sağlar..
Ve için rahat olsun kızın senin kokunu çok iyi biliyor..:KK36:
yatarak da almıyor bazen kendi emiyor bazen almıyor önceden böyle değildi

Kızlar dün benim oğluş 1.5 biberon mama içti sadece. (Normalde 5-6 saat arayla 3 biberon veriyordum)
Onun dışında bol bol emzirdim. Her zaman ki gibi gayet keyifliydi ve her bezi kakalıydı.
Aç olduğunu düşünerek yatmadan önce biberon verdim ama hiç içmedi.
Eyvaah şimdi aç olduğu için saat başı uyanır diye endişeli uyudum ama bi uyandım ki sabah ezanı okunuyor. 6 saat kadar uyumuş deliksiz ,demek ki tokmuş diyorum.
Bugün de şu saat oldu hala mama vermedim. Yine keyifliydi ve şuan karşımda uyuyor.
Şimdi bu bebiş tok muu yoksa biberonu mu istemiyor .
Bu güne kadar hep mama destekli gidince bilemedim..
sütun kuzuya yetmiş demekki maşallah kısmeti yetsin de mamaya hiç gerek kalmasin inşallah

Tamam canım bide mesela gün içinde mama yaptın yarısını içti diğer yarısını ısıtıp verebiliyormuyuz
1 saat süre var canım yenidoğan hemşiresi gorumcem onlarda öyle yapıyormuş

Biz bir haftadir kakada zorlanioruz ya 49 günlük olduk bgn gunde bir defa yapior arada bi gün yapamadığı da oldu bu sabakh da azicik yapti koyu kivamli tam cikaramadi.. napsak ki?? Kulak çubuğuna zeytinyagi surup makatina sokmadan poposunun arasinda gezdrdim onu da öyle yapti sanirim..
bizim 67 günlük 40indan sonra günde bir hatta birkaç kez ikinci yada üçüncü günde yaptı normal dediler

Eklentiler

• Screenshot_20170413-150217.png
    Screenshot_20170413-150217.png
    131,4 KB · Görüntüleme: 58
mamayı kucağında ver gözlerine bak oksa canım saçını yanağını sesinle fisilda sev zaten biliyor seni benim kız artık bana bana gülüyor 67 günlük cadi bu arada emzirmek büyük kolaylık elinde değil senin bi süredir ara ara ememiyor kızım her defa makina biberon yıka sağ ilit ısıya bak ver o arada bebeği oyala derken zahmeti gördüm ayakta alkışlıyorum sürekli bu çabayı harcayan sizleri emzirirken hucagina al emzir gazını al yatağa koy yapıyorum gerçekten Allah yardımcısı olsun böyle annelerin

1 çay kaşığı verilmeli canım

yatarak da almıyor bazen kendi emiyor bazen almıyor önceden böyle değildi

sütun kuzuya yetmiş demekki maşallah kısmeti yetsin de mamaya hiç gerek kalmasin inşallah

1 saat süre var canım yenidoğan hemşiresi gorumcem onlarda öyle yapıyormuş

bizim 67 günlük 40indan sonra günde bir hatta birkaç kez ikinci yada üçüncü günde yaptı normal dediler
Yyani 1 saat sonra ısıtılıp verilmiyo dimi canım 1 saat içinde ısıtılabikir sadece

Bugün aşı olduk sonunda! Şimdilik iyi. Koluna yapmadı aşı gelmemiş dedi.haftaya yapacakmış.bide d3 ü kullanma artık dedi.kafasına baktı erken kapanmış dedi.ne demek. mete58 mete58 nedir bu

Hiç oyle hissetme tatlım onu kucağına aldığında bile o senin kokunu alır bilir gözleriyle ilk anneyi tanirmis galiba bebekler sen emzirmesende onun icin farklısın bunu hep böyle düşün :KK66:
Ay valla gebelikti dogumdu lohusalikti.. annelik cok zor iş. . Insan gene de düşünüyor işte..o benim biricigim bn de onun biricigi olmak istiyorum:KK200::anne:

Bu kilolar hic gitmior yaww. Evdeyken iyi güzel de dışarı cikcagim zaman dert oluor. Dolaptaki hic bisi mi olmaz.. hala gebeyken giydigim şeyleri giyiyorum.. ya da pantolanlarin fermuarini acik birakip ustten kemerle tutturuorum simdilik:KK48:

Bu kilolar hic gitmior yaww. Evdeyken iyi güzel de dışarı cikcagim zaman dert oluor. Dolaptaki hic bisi mi olmaz.. hala gebeyken giydigim şeyleri giyiyorum.. ya da pantolanlarin fermuarini acik birakip ustten kemerle tutturuorum simdilik:KK48:
Benim 3 kilom kaldı 15 kilo verdim ama göbeğim hala var anlamadım gitti

Dimi..tanısın annesini alissin bana:anneadayı:dislerle mi ilgiliyms tükürük biraz daha takip edeyim bakaym yine yapcak mi öyle
alisir tabikide. evet dislerle ilgili.
Bugün aşı olduk sonunda! Şimdilik iyi. Koluna yapmadı aşı gelmemiş dedi.haftaya yapacakmış.bide d3 ü kullanma artık dedi.kafasına baktı erken kapanmış dedi.ne demek. mete58 mete58 nedir bu
himmm sizin bingildak kapanmis o zaman.
Benim 3 kilom kaldı 15 kilo verdim ama göbeğim hala var anlamadım gitti
zamanla gidecek. 9 ayda buyuyen gobegin 2 ayda yok olmamasi sana garip gelmesin. 1 yil icinde gidecek insallah.

alisir tabikide. evet dislerle ilgili.

himmm sizin bingildak kapanmis o zaman.

zamanla gidecek. 9 ayda buyuyen gobegin 2 ayda yok olmamasi sana garip gelmesin. 1 yil icinde gidecek insallah.
Çok saol içimi rahatlattın korse takmadım diye herkes kalır o göbeğin dedi:KK43:

Kızlar maamyı ısıtıp tekrar veryomusunuz

İçilen mama yarım kalırsa döküyorum.
Anne sütü de aynı şekilde..
Mesela yarım saat içinde tekrar içecekse sorun değil ama 1- 2 saat bekletme derim.

Ya inan zor uyuduğu için gazını çıkarır çıkarmaz yatırıyorum :KK43:

Gazını mutlaka çıkar ve sırtını destekleyerek yan yatır..

http://pi.web.tr/kadir-tugcu/ TuRuNCu TuRuNCu senin tavsiyenle kadir Tuğcu yu araştırıyordum böyle bi röportajini buldum. okumak isteyen olursa :KK66: Teşekkürler TuRuNCu TuRuNCu

Çok güzel bir paylaşım olmuş canım.
anneoluncaanladim.com isimli sitede kadir tuğcunuj bölümü var. Hem onları hem de arşivde eski mesajları bol bol okumanızı öneririm. Doktorların karşısında biraz bilgili olmak bile bilinçsiz ilaç kullanımını engelleyebiliyor.

TuRuNCu TuRuNCu mamayı tek öğünde kaç CC veriyorsun acaba ?

Canım günde 3 biberon 120 cc hazırlıyordum mamayı ama sadece günde 1 kere bu 120yi bitiriyor. Diğer 2 biberondan 70-80 cc içip bırakıyor..

X