2016 üçüz anneleri :)

Inşallah canim
Su sehir değiştirme olayi yuzunden yoğun oldugum icin 1 hafta bandi giymeyi unutmuşum iste o 1haftada catladim maalesef :KK43:(ama sonra tekrar giydim hala daha giyiyorum ondan sonra olmadi daha da olmasin artik:KK43:
28. Haftadan sonra birden oluşmaya başlıyormuş internette öyle okumuştum. Bende de kremler alerji yaptı hiç bişi kullanamıyorum. Sürdüğüm anda deli gibi kaşınmaya başlıyorum her tarafım kıp kırmızı oluyor :KK43: keşke şu çatlak olayı olmasaydı :,( korse kullanmak mantıklı gerçekten bende ilerleyen zamanlarda kullanmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim bu konuda bilgilendirdiğin için. İnş çatlaklarımız olmaz vücudumuz pörsümez :KK43:

28. Haftadan sonra birden oluşmaya başlıyormuş internette öyle okumuştum. Bende de kremler alerji yaptı hiç bişi kullanamıyorum. Sürdüğüm anda deli gibi kaşınmaya başlıyorum her tarafım kıp kırmızı oluyor :KK43: keşke şu çatlak olayı olmasaydı :,( korse kullanmak mantıklı gerçekten bende ilerleyen zamanlarda kullanmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim bu konuda bilgilendirdiğin için. İnş çatlaklarımız olmaz vücudumuz pörsümez :KK43:
Ahh inşallah
Ben sanirim 24 haftamdan sonra basladim kullanmaya
18-20 haftalarimda bi gun benim de karnim kipkirmizi oldu kabarmaya basladi resmen kasimamak için kendimi zor tutuyodum
Ben bebek yagindan sandim biraktim.ayrica da esit miktarda sirke ve suyla gunde 1-2 kere sildim 2 gun sonra normal haline döndü

Ahh inşallah
Ben sanirim 24 haftamdan sonra basladim kullanmaya
18-20 haftalarimda bi gun benim de karnim kipkirmizi oldu kabarmaya basladi resmen kasimamak için kendimi zor tutuyodum
Ben bebek yagindan sandim biraktim.ayrica da esit miktarda sirke ve suyla gunde 1-2 kere sildim 2 gun sonra normal haline döndü
Sirkeli suda mantıklı bir fikir :)

kizlar azerin den baska grupta serklaj olan var mi merak ediyorum beren yesim cevap verin
Yemin ederim bu gün aklima geldi benim de sorsam mi diye:))kalp kalbe karsiymis:)))
Sanirim yok bu arada
Ben ilk hamilelikte neyse de 2ci 3cu gebelikse serklaj yapilmali diye dusunuyorum sonucta rahim daha esnek ola bilir açılma ola bilir

Son düzenleme:
Korse zararli olmuyor mu? Catlak icin nasil bir korse nerden aldiniz? :)
Serklaj bunyeyle alakali olabilir benim oglan sezeryan oldu 1 gun hastanede ugrasmalarina ragmen acilma hic olmadi yani bu durumda gerek gorulmeyebilir ama onceden normal dogum yapmis biri icin gercekten ihtiyac olabilir tabi yinede son soz dr da

Korse zararli olmuyor mu? Catlak icin nasil bir korse nerden aldiniz? :)
Serklaj bunyeyle alakali olabilir benim oglan sezeryan oldu 1 gun hastanede ugrasmalarina ragmen acilma hic olmadi yani bu durumda gerek gorulmeyebilir ama onceden normal dogum yapmis biri icin gercekten ihtiyac olabilir tabi yinede son soz dr da
Canim bu gebelik korsesi karnin aşağı sarkmasini önlüyo doktor yazdi bana
Iste dedigim gibi ben mesela 2 tane normal doğum yaptim 3uz bebegin agirligi bende erken doguma neden ola bilir
Ilk hamilelikteyse rahim agzinin nasil olduğunu kimse önceden kestiremez
Ya rahim agzi yetmezligi varsa Allah korusun
Eger serklaj gibi bi durumumuz varsa önlem amacli yapilmali bence
Tabi dr daha iyi bilir

Banada drun demesi rahim ağzında açılma var mu diye kontrol edeceğiz eğer açılma olursa serklaj yapacağız dedi. Yani anladığım kadarıyla erken teşhis önemli oluyor ve bazı durumlarda gerçekten kurtarıcı olabiliyor. Benim ilk gebeliğim olduğu için açılma olmamış olabilir belki gerçi daha çok erken bir dönemdeyim çocuklar geliştikçe durum ne olur bilemiyorum. İnternette de araştırdığım kadarıyla serklaj yapan drun çok öenmli olduğu ve risklerinin olduğu yazıyordu.

Banada drun demesi rahim ağzında açılma var mu diye kontrol edeceğiz eğer açılma olursa serklaj yapacağız dedi. Yani anladığım kadarıyla erken teşhis önemli oluyor ve bazı durumlarda gerçekten kurtarıcı olabiliyor. Benim ilk gebeliğim olduğu için açılma olmamış olabilir belki gerçi daha çok erken bir dönemdeyim çocuklar geliştikçe durum ne olur bilemiyorum. İnternette de araştırdığım kadarıyla serklaj yapan drun çok öenmli olduğu ve risklerinin olduğu yazıyordu.
Canim 14 haftasina kadar yapiliyo diye biliyorum ben ondan sonrasi erken dogumu tetikleye bilirmiş

Canim 14 haftasina kadar yapiliyo diye biliyorum ben ondan sonrasi erken dogumu tetikleye bilirmiş
Serklaj kimlere yapılır?
Bilinen ve tanısı konmuş sevikal yetmezlik varlığında ya da rutin incelemelerde servikal yetmezliği düşündüren bulgular saptandığında serklaj konması planlanır.

Serklaj acil ya da profilaktik (koruyucu) olarak 2 grupta incelenebilir.

Acil serklaj uygulanmasını gerektiren durumlar şunlardır:

• Gebeliğin 28. haftasından önce ve doğum eyleminin başlamadığı durumlarda yapılan pelvik muayenede rahim ağzında açılma ve incelme saptanması
  • Daha önceden erken doğum öyküsü olan gebelerde vajinal utrasonografide serviks uzunluğunun 2 santimetre ya da daha kısa olarak saptanması ya da hunileşme izlenmesi (amniyon kesesinin serviks içindeki kanala doğru uzanması)
Aşağıdaki durumlarda ise herhangi bir bulgu olmasa da önlem olarak serklaj yapılmalıdır.

• Daha önceki gebeliği ya da gebelikleri servikal yetmezlik nedeni ile düşük ya da erken doğum ile sonuçlananlar
  • Çekilen rahim filminde servikal yetmezliği düşündüren bulgular saptananlar
  • Servikste cerrahi ya da obsterik travma öyküsü olması (örneğin geçirilmiş konizasyon)
  • 12. haftada yapılan vajinal ultrasonografide serviksin 2 santimetreden kısa olarak bulunması

Benim anladığım iki durumda serklaj yapılabiliyor biri acil durumlarda yani rahim açılmaya başladığında diğeride senin dediğin gibi 14. Haftadan önce dr risk gözlemlediyse
Yani sana yapılmasının sebebi daha önceden düşüğün olmasından kaynaklı olabilir drun tedbir amaçlı yapmıştır

X