2014 kpss çalışma günlüğüm

asinaz bence moralını hıc bozma ben ılk ders çalısmaya basladgmda lısedekı arkaadasımla (1. sınıftan berı arkadaşım) konusmustm evli oda ve bana ne demıstı bılıyormusun hem çalışıyorsn hem evlısın ev işi yemek filan yapamazsn ders çalısamazsn bosuna ugrasma bence ama kazanırsan helal olsn derım demıstı okadar zoruma gıtmıstıkı ılk zamanlar çok konu vardı test dahı çözemıyordm hep yanlısım cıkıyordu yapamıcam kesın dıyordm hatta ben eylulde aldm kıtaplarımı ve bıraktm çalısmayı snra ekımde tekrardan basladm calısmaya haftada bırgun genel temızlk yapıyrdm oda ıznımden öncekı gun aksam eve gıdınce geceye kdr temızlk yapıyordm hala da öle izin gunumde iş yapmamak ıcın.Yemek yapıyorum ıkı üç gunluk bazen zoru basarmak ınsanı mutlu eder kıtaplar çalısmadan bıtmez emek vermeden hıckımse başarılı olamaz zaman gectıgınde keske demek ıstemıyorsan bence kendıne guzel bır program yap hepımız ofluyoruz yoruluyoruz helekı ben evlendıgımden berı hıc evde oturamadm işten cıkamıyorm suanda da mecburen hepsını ıdare etmeye çalısıyorm ıns kazanırsam en cok mutlu olucaklardan bırıde benımdır heralde bıde kocam :KK1::KK1:

asinaz mrb moralini bozma işi bırakma durumun varsa bence derslere yoğun bir tempoda hazırlan bak bu zamanlar bir daha gelmiyor elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerek bence hala yapabilirsin dersler nasıl bilmiyorum ama konulara az çok aşinaysan halledersin yeterki hevesini kırma ben de 1 haftadır tarih bakıyorum o kadar kötü ki tarihim denemede inanamadım 1 haftada çok yol katetmişim sızlanıp dururdum bu tarihi yapamıyorum die litfen sen de çalış stresle vaktini boşa harcama

asinaz mrb moralini bozma işi bırakma durumun varsa bence derslere yoğun bir tempoda hazırlan bak bu zamanlar bir daha gelmiyor elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerek bence hala yapabilirsin dersler nasıl bilmiyorum ama konulara az çok aşinaysan halledersin yeterki hevesini kırma ben de 1 haftadır tarih bakıyorum o kadar kötü ki tarihim denemede inanamadım 1 haftada çok yol katetmişim sızlanıp dururdum bu tarihi yapamıyorum die litfen sen de çalış stresle vaktini boşa harcama
poliseşi bravo sana :KK55: her işe yatişirsin evelallah ..

edaasya önemli olan kitap bitirmek değil konuları kavramak. Bu kadar stres panik olursan çalıştığını da anlamazsın hiç bir derse de konsantre olamazsın. Stresinin kaynağı eksiklerin onları düşündükçe canını sıkıp derslere odaklanamıyorsun bence. Ne iş yaparsan yap o işe odaklan. Ders çalışırken uff daha coğrafyaya başlamadım tarihi de anlamıyorum aklımda kalmıyor napcam diye düşünürken bir yandan da ders çalışmaya çalışırsan tabi ki hiç bir şey aklında kalmaz. En baştan başla bence tarihe çalışmaya çünkü bu seferde ilk konuları bilmiyorum ya bağlantılı bir şey varsa diye aklında onda kalacak. Tedirginlik yaratacak. Eğer tarihin ilk konularında zorlanıyorsan o zaman şu şekilde çalış: her başlığı ayrı ayrı çalış mesela asya hun devletini çalış sonra kitabı kapat okuduğunu anlat sesli bir şekilde. Tüm konuları ve sesli sesli anlat. Ondan sonra o üniteyi bu şekilde bitirdikten sonra da test kitaplarına yüklen olabildiğince çok soru çöz. Mesela ben eskiden tarihten bir günde 600 soru çözdüğümü biliyorum. Sende bir günü soru çözümüne ayır ve 500 soru çöz her konudan. Bu şekilde 16 günde her üniteden 500er soru çözebilirsin. Her üniteyi baştan sona okuyup anlatmak için de bir gün ayırsan o da 16 gün eder ve 32 günde tüm tarihi bitirirsin ve de 8000 soru çözmüş olursun bu da yaklaşık iki soru bankasına denk gelir.
Aynısını coğrafya için de yapsan 20 günde ona ayırsan 16 gün de vatandaşlığa ayırsan 68 günde tüm sözeller biter yani nisanda başlasan bile haziranın ilk haftası tüm sözel konuları bitirip haziranda da genel tekrar ve matematikle türkçeye vakit ayırabilirsin bence. Bütün derslere birlikte de çalışabilirsin öyle yapacaksan da her gün tarihten anayasadan coğrafyadan 1-2 konu okuyup anlatabilirsin de. Üniteler bittikçe de 500er soru çözersin günlere bölerek. Yani bu şekilde bir plan yapıp uyarsan günde 8-10 saat de çalışırsan konular kısa sürede biter eksiklerini kapatırsın stresin de yok olur. Netlerin de yükselir. Biraz da pozitif düşünmen lazım tabi. Sürekli hayal kur her dersten bir iki yanlışın çıktığını düşün. Ona göre çalış. Her denemede kendine hedef koy bir dahaki denemede 5 net arttırcam de. Ona göre çalış. Hedefine ulaştıkça 5 net daha arttır hedefini.

Video olarak da ihtiyacın 2010 videolarını öneririm. http://www.turknova.net/KPSS_B_Ihtiyac_2010_Uzaktan_Egitim_Videolari-s-11914.ts linkinde bahsettiğim videolar var ama indirmek için üye mi olak gerekiyor indirilebiliyor mu onu tam bilmiyorum.

ya da hakan dedenin videolarını da öneririm. Hakan dede için link: http://www.kpsscafe.com/videolar/kpss-tarih/

sarfansari senin tarih netlerin nasıl? Genel kültürden kaç net yapabiliyorsun?

polisesi senin film olayı çok hoşuma gitti bende yapcam bunu :))

Geçmiş olsun polisesi ve sarfansari, havalar dengesiz dikkat edin kendinize

polisesi ve sarfansari çok geçmiş olsun dikkat edin tam geçiş dönemi ben de hastalanmaktan korkuyorum havalar çok dengesiz hakikaten

Merhaba kızlar.

Moralim bozuk. Düşünüp stres yapıyorum, bu yüzden başım çok ağrıyor. Düzenli ders çalışamıyorum ben. Düzenli soru çözemiyorum. Gerçi eksik konularım çok. Örneğin, tarihe, türkçe ve anayasaya hiç başlamadım. Coğrafyadan da bölgeler konusu kaldı. Türkçe'de problem yaşamıyorum. Onu saymasam bile, diğerleri gözümde büyüyor. Birde şimdi işin içine sayısal mantık, sözel mantık girdi. Bitirecek çok kitabım var.
Bizim evde bir düzen yok. Haftanın 3 günü part time bir mağazada çalışıyorum. Diğer günler evdeyim. Evde olduğum zaman temizlik, yemek derken bazen off diye bağırasım geliyor. O kadar dolmuşum ki, yazıp rahatlamak istedim.:KK37:
günlük hayatta da çok planlı olman lazım. seni o kadar iyi anlıyorum ki...
gerekirse uykudan feragat edip çalışma saatlerini artırabilirsin.
benim 4 yaşında kızım var. yarım gün okula gidip geliyor ama yarım gün bana yetmiyor ders çalışmak için. son 2 haftadır sabah 5te kalkıyorum.

sende buu şekilde vakit kazanabilirsin.
hem sabah zihin daha açık oluyor ve anında kavrıyorsun.
yemek yaparken bi yandan mutfağı toparlayıp siliyorum hızlıca.
stres yapma, planlı hareket edersen herşeye yetişebiliyorsun:KK34:

edaasya önemli olan kitap bitirmek değil konuları kavramak. Bu kadar stres panik olursan çalıştığını da anlamazsın hiç bir derse de konsantre olamazsın. Stresinin kaynağı eksiklerin onları düşündükçe canını sıkıp derslere odaklanamıyorsun bence. Ne iş yaparsan yap o işe odaklan. Ders çalışırken uff daha coğrafyaya başlamadım tarihi de anlamıyorum aklımda kalmıyor napcam diye düşünürken bir yandan da ders çalışmaya çalışırsan tabi ki hiç bir şey aklında kalmaz. En baştan başla bence tarihe çalışmaya çünkü bu seferde ilk konuları bilmiyorum ya bağlantılı bir şey varsa diye aklında onda kalacak. Tedirginlik yaratacak. Eğer tarihin ilk konularında zorlanıyorsan o zaman şu şekilde çalış: her başlığı ayrı ayrı çalış mesela asya hun devletini çalış sonra kitabı kapat okuduğunu anlat sesli bir şekilde. Tüm konuları ve sesli sesli anlat. Ondan sonra o üniteyi bu şekilde bitirdikten sonra da test kitaplarına yüklen olabildiğince çok soru çöz. Mesela ben eskiden tarihten bir günde 600 soru çözdüğümü biliyorum. Sende bir günü soru çözümüne ayır ve 500 soru çöz her konudan. Bu şekilde 16 günde her üniteden 500er soru çözebilirsin. Her üniteyi baştan sona okuyup anlatmak için de bir gün ayırsan o da 16 gün eder ve 32 günde tüm tarihi bitirirsin ve de 8000 soru çözmüş olursun bu da yaklaşık iki soru bankasına denk gelir.
Aynısını coğrafya için de yapsan 20 günde ona ayırsan 16 gün de vatandaşlığa ayırsan 68 günde tüm sözeller biter yani nisanda başlasan bile haziranın ilk haftası tüm sözel konuları bitirip haziranda da genel tekrar ve matematikle türkçeye vakit ayırabilirsin bence. Bütün derslere birlikte de çalışabilirsin öyle yapacaksan da her gün tarihten anayasadan coğrafyadan 1-2 konu okuyup anlatabilirsin de. Üniteler bittikçe de 500er soru çözersin günlere bölerek. Yani bu şekilde bir plan yapıp uyarsan günde 8-10 saat de çalışırsan konular kısa sürede biter eksiklerini kapatırsın stresin de yok olur. Netlerin de yükselir. Biraz da pozitif düşünmen lazım tabi. Sürekli hayal kur her dersten bir iki yanlışın çıktığını düşün. Ona göre çalış. Her denemede kendine hedef koy bir dahaki denemede 5 net arttırcam de. Ona göre çalış. Hedefine ulaştıkça 5 net daha arttır hedefini.

Video olarak da ihtiyacın 2010 videolarını öneririm. http://www.turknova.net/KPSS_B_Ihtiyac_2010_Uzaktan_Egitim_Videolari-s-11914.ts linkinde bahsettiğim videolar var ama indirmek için üye mi olak gerekiyor indirilebiliyor mu onu tam bilmiyorum.

ya da hakan dedenin videolarını da öneririm. Hakan dede için link: http://www.kpsscafe.com/videolar/kpss-tarih/

sarfansari senin tarih netlerin nasıl? Genel kültürden kaç net yapabiliyorsun?

polisesi senin film olayı çok hoşuma gitti bende yapcam bunu :))

Geçmiş olsun polisesi ve sarfansari, havalar dengesiz dikkat edin kendinize

safransari gerçekten 20. tekrarın mı tarih ya helal olsun sana sen ful çıkarırsın inş maşallah çalışınca şunu anladım ki gerçekten netler artıyor denemelerde görüyorum bunu yani insanın yapamayacağı hiç bir şey yok gerçekten bunu tarih ten sonra daha iyi anladım :KK55:

__BADE__ mrb badecim ben soruları örnek olsun diye yazmıştım bravo sana çoğu doğru cevaplamak istersen sen bilirsin ama şehnameci ve vakanüvist aynı anlamda ama 17. yy a kadar şehnameci daha sonrakiler vakanüvist olarak geçiyormuş şıklarda ikisi de vardı tabi ben hemen atladım vakanüvist die :KK1:

örnek olsun diye eklediğini biliyorum edacım fikir olsun diye sormuşumdur o an :)
çok soru çözmek gerek tarihte. yoksa olmuyor :KK31:
bir de canım sıkılınca arada vikipediye giriyorum ilgimi çeken konulardan bir başlıyorum alakasız konulara kadar geliyorum
çokta güzel bilgiler not alıyorum
tavsiye ederim herkese..

örnek olsun diye eklediğini biliyorum edacım fikir olsun diye sormuşumdur o an :)
çok soru çözmek gerek tarihte. yoksa olmuyor :KK31:
bir de canım sıkılınca arada vikipediye giriyorum ilgimi çeken konulardan bir başlıyorum alakasız konulara kadar geliyorum
çokta güzel bilgiler not alıyorum
tavsiye ederim herkese..

hmmm bak nefis bir fikir ama o kadar öğrenilecek şey var ki kendimden geçeceğim yakında :KK33::KK33: deli deli die aklımı yitirmeden şu sınava bir girseydik :KK1:

poliseşi bravo sana :KK55: her işe yatişirsin evelallah ..

tesekkur ederım edaasya çok ıstıyorm memur olmak esımın cogu arkdasının eşi memur çok rahatlar gezmeyede tozmayada vakıtlerı var bende çalısıyorm ama bır gun ızınle hıcbırsey yapamıyoruz ızın almak ıstedıgımde haftalk ıznımı kullanamıyorm gecen ankaraya gıttık esım cok ıstedıgı ıcın 5 gunlugune 3 hafta haftalk ıznımı kullanamadm özel sektör çok zor :KK43:

İyi çalışmalar kızlar kolay gelsin hepinize...

@edaasya, panik yapınca hiçbir şey çalışılmıyo seni anlıyorum çünkü zaman zaman bende de oluyor. Sen şu an yetiştiremem diye panikliyodun sanırım. @denemem çok güzel açıklamış, benim de kafama yattı Bi gün çalışıp diğer gün çalıştığımız konulardan soru çözme fikri. Planlı Bi şekilde gitmeliyiz, bir de stres yapmamak lazım tabi :)

@asinaz, vakit yaratmak için ben erken kalkmaya başladım. Önceden öğleden aşağı uyanmazdım, zorla erken kalkıyordum başta :KK70: şimdi alıştım çok şükür. Ama sen çalışıyormuşsun da, elinden geldiği kadar erken kalk bence.

Sent from my WP using Tapatalk

safransari gerçekten 20. tekrarın mı tarih ya helal olsun sana sen ful çıkarırsın inş maşallah çalışınca şunu anladım ki gerçekten netler artıyor denemelerde görüyorum bunu yani insanın yapamayacağı hiç bir şey yok gerçekten bunu tarih ten sonra daha iyi anladım :KK55:
Tekrarlarim şu şekilde oldu. 1. Konuyu bitirip 2 konuya geçtiğim zaman 1.yi tekrar edip geçtim. 2 konuya geçtiğim zaman 1 ve 2. Konuyu tekrar ettim. Böyle ilerleyip 10 konuya geçtiğim zaman 1-2-3-4-5-6-7-8-9u tekrar edip başlıyorum. Bu yüzden tekrar sayilarim fazla oldu. Ve hala kendimi tam hissetmiyorum tarihte :KK14:
Neyseki 6 ay zamanım var hala :119:

Tekrarlarim şu şekilde oldu. 1. Konuyu bitirip 2 konuya geçtiğim zaman 1.yi tekrar edip geçtim. 2 konuya geçtiğim zaman 1 ve 2. Konuyu tekrar ettim. Böyle ilerleyip 10 konuya geçtiğim zaman 1-2-3-4-5-6-7-8-9u tekrar edip başlıyorum. Bu yüzden tekrar sayilarim fazla oldu. Ve hala kendimi tam hissetmiyorum tarihte :KK14:
Neyseki 6 ay zamanım var hala :119:

sarfansar hiç bir zamn zaten kendini hazır hissedemezsin ki :KK1: Her şeyi bilsen bile ya bilmediğim yerden soru gelirse diyorsun hele ki konular bitince genel hatlaıyla tüm konuları biliyorsun ama ayrıntılar uçup gidiyor. Ama zaten o genel hatlar sana yetiyor ayrıntı çıktığında da daha önceden kalan kulak dolgunluğu sınavda sana yardım ediyor gerçekten :))

sarfansar hiç bir zamn zaten kendini hazır hissedemezsin ki :KK1: Her şeyi bilsen bile ya bilmediğim yerden soru gelirse diyorsun hele ki konular bitince genel hatlaıyla tüm konuları biliyorsun ama ayrıntılar uçup gidiyor. Ama zaten o genel hatlar sana yetiyor ayrıntı çıktığında da daha önceden kalan kulak dolgunluğu sınavda sana yardım ediyor gerçekten :))

Deneme kendimi hep sınav yerinden çıkarken hayal ediyorum, omuzum'dan tüm yukler alınmış, sınav çok iyi geçmiş şekilde :124::124::124:

Hayal etmek başarmanın yarısıdır :KK66: Dediğin gibi olacak zaten bu şekilde çalışmaya devam edersen :))
Inşallah denemem çok istiyorum hep dua ediyorum. 19 mayista 1 haftalık tatile gideceğiz. 4 gün tatil 3 gün ailelerimizin yanına. Şimdiden sıkıntı yapmaya başladım hoca gitmek istemiyorum aslında 1 hafta arar vermek :KK50:
Elime bir anayasa kitabı alıp boş bulduğum zamanlarda sürekli okuyacağım artık tatilde. Her ne kadar sinava 4 ay kala bir ara olsa da, çalışma temposuna o kadar alistim ki.

Inşallah denemem çok istiyorum hep dua ediyorum. 19 mayista 1 haftalık tatile gideceğiz. 4 gün tatil 3 gün ailelerimizin yanına. Şimdiden sıkıntı yapmaya başladım hoca gitmek istemiyorum aslında 1 hafta arar vermek :KK50:
Elime bir anayasa kitabı alıp boş bulduğum zamanlarda sürekli okuyacağım artık tatilde. Her ne kadar sinava 4 ay kala bir ara olsa da, çalışma temposuna o kadar alistim ki.

Tatil iyi olur dinlenirsin ama hiç boşa geçirme orda vaktini günde minimum iki saat çalış. Notlarını oku mutlaka tekrar yap test çözmesen bile. Zaten bir gün kocaman bir vakit sadece iki saatini derse ayırsan çevrendekiler kızmaz herhalde sana. Birde stres yapma çalışamadım günlerim boşa geçti gibi. Böyle tatiller de motivasyon sağlar hem sana iyi yanından bak olaya. Tatilin keyfini çıkarmayı unutma kısa sürede dönüşte yani telafi edersin o süreyi.

Günaydın asinaz
Işi birakip tamamen derse odaklanma durumun yok mu ?
Insan parcalaninca da odaklanmada sorun yaşıyor.

Maalesef :KK43:
Harçlık çıkartmak için 3 gün çalışıyorum. Bu 3 günü de çalışarak geçirmezsem evde sorun yaşıyorum. Babam çalışmadığımı ima edip duruyor. Buna moralim daha çok bozuluyor.

Evet sarfansari yükselir tabi ki baya sıkı çalışıyorsun. Yakında 27 neti de görürsün bence :KK66:

asinaz bende sarfansari ile aynı düşüncedeyim. Eğer işi bırakma durumun yoksa da güzel bir plan yap gerekirse ev işlerini biraz sallarsın. Genel temizlik yaparsın yemeği de ders aralarında yaparsın. Bende öğrenciyken ev temizliği yemek derdi vardı evde kalırken başlarda ders çalışamıyordum senin dediğin gibi sonra her işi bir sıraya koymuştum mesela yemeği koyuyordum ocağa hop hemen ders çalışmaya ara verdiğimde de gidip bulaşıkları yıkayıp tezgahı siliyordum yemeğe bakıyordum. Hem ders çalışıp hem de evin tüm işlerini hallediyordum. Planlı olman lazım bunun için de.

Senin yazdıklarına, mantığına hayranım. Önce bunu söyleyeyim. :)
Dediğin gibi bugün düşündüm de, kesinlikle kendime bir program yapmalıyım.
Plansız, programsız olmuyor.

asinaz bence moralını hıc bozma ben ılk ders çalısmaya basladgmda lısedekı arkaadasımla (1. sınıftan berı arkadaşım) konusmustm evli oda ve bana ne demıstı bılıyormusun hem çalışıyorsn hem evlısın ev işi yemek filan yapamazsn ders çalısamazsn bosuna ugrasma bence ama kazanırsan helal olsn derım demıstı okadar zoruma gıtmıstıkı ılk zamanlar çok konu vardı test dahı çözemıyordm hep yanlısım cıkıyordu yapamıcam kesın dıyordm hatta ben eylulde aldm kıtaplarımı ve bıraktm çalısmayı snra ekımde tekrardan basladm calısmaya haftada bırgun genel temızlk yapıyrdm oda ıznımden öncekı gun aksam eve gıdınce geceye kdr temızlk yapıyordm hala da öle izin gunumde iş yapmamak ıcın.Yemek yapıyorum ıkı üç gunluk bazen zoru basarmak ınsanı mutlu eder kıtaplar çalısmadan bıtmez emek vermeden hıckımse başarılı olamaz zaman gectıgınde keske demek ıstemıyorsan bence kendıne guzel bır program yap hepımız ofluyoruz yoruluyoruz helekı ben evlendıgımden berı hıc evde oturamadm işten cıkamıyorm suanda da mecburen hepsını ıdare etmeye çalısıyorm ıns kazanırsam en cok mutlu olucaklardan bırıde benımdır heralde bıde kocam :KK1::KK1:

Güzel yorumun için teşekkür ederim canım. Azmine hayran kaldım, gönülden tebrik ediyorum seni.
Bugün zaten şükretmem gerektiğini düşündüm. Siz evlisiniz, en azından ben bekarım.

Haklısın canım, çok sağol. Biraz silkeledim. :KK16::KK16:

günlük hayatta da çok planlı olman lazım. seni o kadar iyi anlıyorum ki...
gerekirse uykudan feragat edip çalışma saatlerini artırabilirsin.
benim 4 yaşında kızım var. yarım gün okula gidip geliyor ama yarım gün bana yetmiyor ders çalışmak için. son 2 haftadır sabah 5te kalkıyorum.

sende buu şekilde vakit kazanabilirsin.
hem sabah zihin daha açık oluyor ve anında kavrıyorsun.
yemek yaparken bi yandan mutfağı toparlayıp siliyorum hızlıca.
stres yapma, planlı hareket edersen herşeye yetişebiliyorsun:KK34:

Sabah erken kalkmayı ben de çok düşündüm, ama bir türlü başaramadım.
Erken kalkma, uyanma konusunda çok tembelim.
Antidepresan kullanıyorum bir de. Vücutta ağırlık, hantallık yapıyor. Tabi bunlar bir yandan da bahane.
Bir yerlere gelmek istiyorsam yapmam lazım. :44:

İyi çalışmalar kızlar kolay gelsin hepinize...

@edaasya, panik yapınca hiçbir şey çalışılmıyo seni anlıyorum çünkü zaman zaman bende de oluyor. Sen şu an yetiştiremem diye panikliyodun sanırım. @denemem çok güzel açıklamış, benim de kafama yattı Bi gün çalışıp diğer gün çalıştığımız konulardan soru çözme fikri. Planlı Bi şekilde gitmeliyiz, bir de stres yapmamak lazım tabi :)

@asinaz, vakit yaratmak için ben erken kalkmaya başladım. Önceden öğleden aşağı uyanmazdım, zorla erken kalkıyordum başta :KK70: şimdi alıştım çok şükür. Ama sen çalışıyormuşsun da, elinden geldiği kadar erken kalk bence.

Sent from my WP using Tapatalk

Ahh inşallah, şu erken kalkma işini ben de başarabilirim.:KK16:
Sağolasın canım.

ahh ahh kayınvalıdemler gelıyormus yoldalar smdı dun aksam haber verdıler gelıyoruz dıye sabah erkenden kalktm bıton temızlk yaptm doru durust kahvaltı yapamadan işe geldım sımdı yoruldm ya :KK43: bugun bıraz gec baslıcam test çözmeye o yuzden kolay gelsın kızlar :KK68:

tesekkur ederım edaasya çok ıstıyorm memur olmak esımın cogu arkdasının eşi memur çok rahatlar gezmeyede tozmayada vakıtlerı var bende çalısıyorm ama bır gun ızınle hıcbırsey yapamıyoruz ızın almak ıstedıgımde haftalk ıznımı kullanamıyorm gecen ankaraya gıttık esım cok ıstedıgı ıcın 5 gunlugune 3 hafta haftalk ıznımı kullanamadm özel sektör çok zor :KK43:

poliseşi inşallah bu azimle olursun bak kimsenin yanında kendini küçük görme her şey nasip kısmet sen de sonuçta ekmeğini kazanıyorsun kendi ayaklarının üzerinde duruyorsun ya herkes memur olmazk zorunda değil burda sokaklarda kadınları gördüm dün ellerinde müzik aletleri balkan müzikleri söylüyorlardı annem yaşında hepsi yani dilenmektense görüyorsun ya onlar da çalışıyor alın teri emekleri sonuçta bak kısmetten öte hiçbir şey yok van depreminde benim arkadaşım değil ama dersaneden sima olarak tanıdığım biri vardı atandı okul öncesi öğretmeni olarak ve o depremde hayatını kaybetmiş yani kısmetimizde ne varsa onu yaşarız bak ne kadar güzel çalışıyorsun sen emeğini ver gerisi allah ın işi benim eşim de polis ve arkadaşlarıyla vakit geçiriyoruz çoğu bakanlıklarda uzman olarak çalışıyor ama o kadar iyi niyetli insanlar ki belki de benden kaynaklanıyor hiçbiri çalışıyorum die başla gözle bakıp burunlarını havaya diken görmedim ben de zaten ona izin vermem biz üniversite okumuş kültürlü insanlarız madem memur olamadık başka işe sarılır orada yükselirsin izin meselesine gelince benim eşim zaten polis olduğu için 1 ayda 2 hafta falan ancak haftasonu çift izne denk geliyor özel sektör daha anlayışlı aslında o konuda gerçi nerde çalıştığını bilmiyorum ama moralini bozma sakın kimseyle de kendini kıyaslama geçen gün annannemi aradım kızım nasılsın dedi hiç annannecim dersaneye gidip geliyorum sınavım var ders çalışıyorum dedim bana dediki kızım yıllardır ders çalışıyorsun hala bir şey olamadın mı sen dedi :KK30::KK30::KK30::KK30::KK30::KK14::KK14::KK14::KK14::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17::KK17: düştüğüm duruma bak kekeme oldum sinirlerim gerildi bir an ne diyeceğimi şaşırdım kayınbabam da dün aradı sana çok dua ediyorum sınavı kazan da dualarımız boşa gitmesin diyor adam :KK14::KK17::KK17::KK17::KK59::KK59::KK59::KK59::KK59::KK59: delireceğim hani öss üni yds ales hayatımız sınavlarla geçtiği için eee kadın haklı ama beynime baltayla vursalar belki canım bu kadar acımazdı ... 85 yaşında kadın ama işte dediği canımı yaktı haksız değil ki çok haklı hayatımız sınavla geçti ama adam akıllı ilk defa hazırlanıyorum sen de moralini bozma böyle devam başın hep dik olsun kimseyle kıyaslama kendini ben de ankara dayım ya ben ne yapayım 3 bayandan 2 si memur bile değil uzman .... :KK35::KK35::KK35::KK35::KK35:

X