2013 KPSS mağdurlarının buluşma noktası...Bekle bizi 2014 KPSS ! (Öğretmenlik)

günaydın kızlar :KK3::KK3:dün alan ve matematik çalışıp soru çözdüm :KK6:akşam da nişana gittik geç geldik o yüzden başka çalışamadım bugün de komşumuza nişan yardımına gideceğiz akşama çalışırım artık:18: iyi çalışmalar herkese öpüldünüz :KK54:

canım kolay gelsin ev yerleştirmek zor iş gerçekten ben de kitap alacağım ama bir türlü ne alsam karar veremedim gereksiz yere kitap almak istemiyorum

merhaba canım, kitap konusunda, ihtiyacın gk-gy 2014 setini , eğitimden de pegem 2014 moduler setini aldım. evde de çok sayıda 2012-2013 kpss fem yayınlarının , ihtiyacın soru bankaları konu anlatımları kitapları dolu. alanımdan hiçbişi almadım. ama alıcam ... branşım tarih öğrt. :KK66:

kızlar ben sessiz ortamda ders çalışamaz oldum :KK17:önceden televizyonun sesini duyunca dikkatim dağılıyor diye sinir olurdum şimdide televizyon ya da her hangi birşeyden ses gelmezse çalışamıyorum
napcam ben yaa:KK14:

Son düzenleme:
kızlar ben sessiz ortamda ders çalışamaz oldum :KK17:önceden televizyonun sesini duyunca dikkatim dağılıyor diye sinir olurdum şimdide televizyon ya da her hangi birşeyden ses gelmezse çalışamıyorum
napcam ben yaa:KK14:

Bende sessizde çok çalışamıyorum,AMA ses oluncada dikkatim çabuk dağılıyor:26:Önceden müzik falan açardım neyse artık onu kestim :KK31: Şartlandırıyormuyuzki kendimizi:44:

merhaba canım, kitap konusunda, ihtiyacın gk-gy 2014 setini , eğitimden de pegem 2014 moduler setini aldım. evde de çok sayıda 2012-2013 kpss fem yayınlarının , ihtiyacın soru bankaları konu anlatımları kitapları dolu. alanımdan hiçbişi almadım. ama alıcam ... branşım tarih öğrt. :KK66:

inanır mısın kitap sitesini açıyorum ne alsam onu alayım bunu alayım yok o dursun derken hiç bir şey almadan siteyi geri kapatıyorum resmen kendimle savaş içindeyim :KK9::KK9:

İLK MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETLERİ...

v İslamiyetin Türkler arasında yayılmasını geciktiren.................Hazarlar ve Türgişler
v İslamiyetin Türkler arasında yayılmaya başlaması...................Talas savaşı
v Kağıt yapımının çin dışına çıkması..................Talas savaşı
v Karahanlılar arasında islamiyetin yayılması ve kabul edilmesinde etkili olan...........Samanoğulları
v İslam dinini kabul eden ilk Türk devleti...............Karahanlılar
v Türkçeyi resmi dil olarak ilk kullanan..............Karahanlılar
v İlk kervansaray..............Karahanlılar
v Satuk Buğra Han destanı............Karahanlılar
v Türk edebiyatının ilk örneği.................Kutadgubilig (karahanlılar)
v Posta teşkilatını oluşturan....................Karahanlılar
v Dünya tarihinde ilk defa burslu öğrencilik uygulamasını başlatan.............Karahanlılar
v İslamiyetin kutsal toğrağı olan Hicaz bölgesinin ilk kez Türklerin egemenliği altına girmesi.........Akşitler
v Karahanlılar döneminden günümüze kalan eserler..........Kutadgu Bilig, Divan-ı Lügatit Türk, Divanı Hikmet, Atabetül Hakayık
v İlk sultan ünvanını kullanan..............Gazneli Mahmut
v İmparatorluk karakteri taşıyan ilk Türk- İslam devleti............Gazneliler
v Mısırda kurulan ilk Türk devleti...........Tolunoğulları
v Yöneticeleri Türk halkı arap olan...........Tolunoğulları
v Mısırda kurulan ikinci Türk devleti................Akşitler
v Büyük Selçukluların kuruluş sürecini tamamlayıp tam bağımsız bir devlet haline gelmesi.........Dandanakan savaşı
v Moğolları durduran ilk devlet..............Memlükler
v Türk tarihinin başlangıcı kabul edilen zafer.............. Malazgirt savaşı
v Karahanlılarda ordu .................tamamen Türklerden oluşuyor
v Gaznelilerde ordu.......Gulam (köle) sistemine göre toplanan hassa ordusundan oluşuyor
v Büyük selçuklularda ordu......... İkta sisteminden oluşuyor
v İkta sistemi ile ....................toprağın iyi işlenmesi sağlanmış, devlet masraf yapmadan büyük orduya sahi p olmuş, toprakların güvenlik ve asayişi sağlanmış
v Hassa ordusu...................Devşirmelerden olşur, devletten 3 ayda bir ‘’Biştegani’’ denilen maaş alırlar
v İkta arazi.........Maaş karşılığında devlet görevlilerine verilen toprak
v Has arazi................Geliri sulatana ayrılan arazi
v Vakıf arazi...............Geliri hayır işlerinde kullanılan arazi
v Mülk arazi...... Şahsa ait arazi
v Büyük selçuklularda...... Saray ve halk türkçe konuşmaktaydı
v Noyin.........Karahanlılarda hükümdara yardımcı vezire verilen ad
v Ulu Hacip.......Bütün devlet teşkilatı içinde hükümdar ve vezirden sonra gelen en büyük görevli, hükümdar ile halk arasında irtibatı sağlar
v Kapucubaşı......Sarayın hertürlü hizmetinden sorumlu
v Silahtar..........Silahaneyi yönetir
v Alemdar..............Bayrak ve sancakları taşıyıp muhafaza eder
v Emir-i Ahur........Atların bakımından sorumlu
v Emir-i Şimşir............Divanın güvenliğinden sorumlu
v Sahib-i Divan-ı Saltanat................Büyük divanın başkanı
v Divan-ı İşraf................ Devlete bağlı tüm kurumları denetler, başkanı ‘’müşrif’’
v Divam-ı Tuğra............ Devletin iç ve dış yazışmalarını sağlar
v Divan-ı Arz..........Ordu ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılar
v Divan-ı İstifa...................Mali işleri düzenler, başkanı ‘’müstevfi’’
v Şıhne...............Askeri vali, eyaletlerde bulunur
v Amid.........Şehir ve kasabaların idaresinden sorumlu sivil vali
v Amil...........Şehir ve kasabaların mali işlerinden sorumlu, vergileri toplar
v Muhtesip..........Belediye işlerini kontrol eder
v Ulag............Posta şebekesine verilen ad
v Şer-i davalara..................Kadılar bakar
v Örf-i davalara.............Emir-i Dad (adalet bakanı) bakar
v Kazasker...........Askeri davalara bakar
v Divanı mezalim...........Devlete karşı işlenen ağır suçların bakıldığı mahkeme, başkanı sultani verdiği karar kesindir
v Kabz-ı Divan.........Bir önceki divan kararlarını bir sonraki toplanan divana iletir
v Kutadgu Bilig................Yusuf Has Hacip.............Mutluluk veren bilgi
v Divan-ı Lügat-it Türk..........Kaşgarlı Mahmut..........Türk dilinin toplu sözlüğü
v Atabetül Hakayık....................Edip Ahmet..............Dini öğütler verir
v Divan-ı Hikmet............Ahmet Yesevi............Türk tasavvuf edebiyatının ilk örneği
v Siyasetname..........Nizam’ül mÜlk..........Devlet yönetimiyle ilgili bilgiler verir
v Şehname.........Firdevsi..........Türk-İran savaşlarını anlatır
v Nizamiye medreseleri...........Nizam’ül Mülk................ilk medrese........... dünyadaki ilk üniversite
v Harezmi..........Matematikte ilk kez ‘’sıfır’’ rakamını kullanmış, coğrafya, astronomi bilgini
v Farabi........Pozitif bilimlerin kurucusu,Muallimi sani (ikinci öğretmen)
v İbni Sina..........Tıp bilgini, batı dünyasında ‘’Avicenna’ olarak bilinir
v El Biruni..........Enlem boylam heseplamalarını yapmış, Asari Bakiye en önemli eseri
v El Razi............Kimyager, sülfirik asidi bulmuş
v Uluğ Bey........Astronomi
v Utbi............Gazneliler döneminde yaşamış, eseri ‘’tarihi yemin’’
v Zemahşeri........Tevsir ve gramer alanında çalışmalar yapmış,eseri ‘’Keşşaf ve Mukaddemetül Edeb’’
v İbni Rüşt...........ispanyada yetişen ünlü bilim adamı, Avrupada ‘’Averroes’’ diye bilinir
v İmam Gazali.........İslam bilgini filozofu, Nizamiye medresesinde ders vermiş
v Karahanlılardan kalma ilk cami...........Mezar-şir Kebir
v Gaznelilerden klam en önemli eser..........Leşker-i Bazar Ulu cami
v En önemli Selçuklu kervansarayları........Ribatı Zafarani ve Ribatı Şerif
v Karahanlılardan kalma en eski mimarı eser.........Arap Ata Türbesi
v Karahanlılara ait Kervansaraylar..........Şir kebir Cami, Arap Ata türbesi, Ayşe Bibi, Balacı hatun türbesi
v Gaznelilere ait kervansaraylar......Zafer Kuleleri, Leşkeri Bazar ulu cami, Arasü’l felek cami
v Büyük selçuklular dönemine ait eserler............Mescidi Cuma, Sultan sencer türbesi
v Dini Mimariler.................cami, mecit, medrese,türbe,kümbet,külliye

BEYLİKLER ve ANADOLU SELÇUKLU DÖNEMİ
v Birinci beylikler dönemi..............Danişmentliler (sivas ve çevresi), Mengücekler ( Erzincan ve Kemah), Artuklular ( Mardin, Diyarbakır, Elazığ), Çaka Beyliği ( İzmir)
v İlk başkent.........İznik
v İlk bakır para................I. Mesut
v İlk kurumlaşma ve bayındırlık hareketlerini başlatan...........I. Mesut
v İlk gümüş para........II. Kılıçarslan
v Sinopta ilk tersanenin kurulması ve denizcilik faaliyetlerinin başlaması.........İzzettin Keykavus dönemi
v Anadoluda Türk siyasi birliğinin tamamen sağlanması ve en geniş sınarlara ulaşılması...........Yassı Çemen savaşı
v Selçuklularda dini nitelikli çıkan ilk isyan..................Baba İshak isyanıhttps://www.facebook.com/kpssteknikfan
v Kösedağ savaşı sonucunda...................Anadoluda çok sayıda bağımsız beylikler kuruldu
v Anadolu Selçuklularının mirasçıları olarak kendilerini gördükleri için Osmanlılara karşı en çok direnen beylik..........Karamanoğulları
v Türkçeyi resmi dil olarak kullanan .......................Karamanoğulları
v Anadoluda ilk kez tüccarla sözleşme yapan ve sigorta uygulamasını başlatan devlet...........Anadolu Selçukluları
v Meşveret meclisi.....................Devletin iç ve dış politikalarına dair herşeyin konuşulduğu meclis
v Divan- Arz........Savunma ile ilgili kararlara bakar
v Divan-ı Tuğra.........Yazışmaları düzenler
v Divan-ı İstifa..................Mali işleri yürütür
v Divan-ı İşraf............Yönetimle ilgili işlere bakar
v Naib............Hükümdar başkentte olmadığında devlet işlerine bakar
v Pervaneci.................Arazi defterlerini tutar, ikta dağıtımlarını yapar
v Müstevfi....................Mali işlerden sorumlu
v Müşrif.............Mali ve idarei işleri teftiş eder
v Arız.......Savunma işleri ve ordunun maaşlarının dağıtılması
v Emir-i Dad...........Adalet işlerinden sorumlu
v Hassa ordusu .....................Merkezde bulunan, devşirmelerden oluşan maaşlı askerler
v Kıyı bölgelerin yönetim ve donanmadan sorumlu ....................Emir-ül Sevahil
v Reis-ül Bahr..........Doğrudan dohttps://www.facebook.com/kpssteknikfannanmayı idare eden komutan
v Dirlik.................Ordu mensupları ve devlet memurlarına hizmet karşılığı bırakılan arazi
v Mülk arazi...........Önemli görevler yapmış devlet adamlarına verilir
v Vakıf arazi......................Geliri hayır işlerine ayrılan arazi
v Has arazi............Geliri tamamen hükümdara ayrılan toprak
v Alay Han ..............Anadoluda inşa edilen ilk kervansaray
v Yağıbasan Medresesi............Anadoluda ilk kervensaray (danişmentliler)
v Caca Bey Medresesi...........Dünyanın ilk rasathanesi olarak kabul edilir
v Emir Saltuk...........Anadolunun en eski anıtsal mezar yapısıdır
v Divriğ Külliyesi..........Anadoluda kurulan ilk külliye (mengücekler)
v Tezhip.........Bir yazı ya da kitabı yaldız veya boya ile süsleme sanatıhttps://www.facebook.com/kpssteknikfan
v Hat............Güzel yazı yazma sanatı
v Figür.........Resim ya da heykel türü eserlerde asıl betimlenen nesne
v Fresko..........Yaş alçı üzerine yapılan resimlerin bina süslemelerinde kullanılması
v Hekim Bereke.............Anadolu selçuklularında ilk türkçe tıp kitabının yazarı
v El Cezeri.............Sibernetik bilimin kurucusu
v Hoca Dehhani..........Türkiyede ilk kez dün dışı konularda eser yazan, kaside ve gazellerini türkçe yazarak türkçeyi ön planda tutan ve selçuklu şehnamesini yazan divan şairi
v Mevlana’nın.......... eserleri: Divan- kebir, Mesnevi, Fihi Mafih
v Yunus Emre...........eserleri: Divan, Risalet’ün Nushiye
v Hacı Bektaş Veli............eseri: Makalat
v Dönemin ünlü şairleri................Gülşehri, Aşık Paşa, Kul Mesud Ahmedi, Hoca Mesut

aman da aman benim sevgi pıtırcıklarım ne güzel sohbet etmişlerrrr :KK48::KK48: yirimmm siziiiiii
ben de şu ana kadar 100 öğrenme, 100 gelişim çözdüm
bu ayki planımda rehberlik ve ölçme biticek. ama aylık plan olunca da insan çok rahat oluyo. bakınız bendeki yorum ''aman daha ayın ilk günü, elbet biter rehberlikle ölçme :KK1:''
bu arada ben de 5 yıl çocuk düşünmüyorum evlenince. çok büyük sorumluluk gibi geliyo ya. ayol sevdiceğimle 8 yıldır cafelere gitmekten bıkmışım. zaten plana göre en erken 10. yılımızda evlencez. bari evlenince doyayım önce ona bi. ortak paylaşımlarda bulunalım. tatillere gidelim. çocuğun engelliceği şeyleri yapalım. zaten çocuk olunca elin kolun bağlanır. :KK31:
özledimmmm sevdiceğim yarın akşam otobüse bincek. 15 saatlik yok bekle anam bekle :KK5:
ayşegülümmmm hani nişan fotoların ben de merak ediyorummmm :KK17:

kızlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
nasılsınız :):):)
1 miyon kimin olacak? adlı yarışmanın kitapçığını nerde buluruz? soruları hoşuma gitti :)
kps ye destek olabilir tarih soruları hoşuma gitti.
kızlar ne kadar moralsizsiniz yahu,
hadi geli,n kek yapalım birlikte :KK56:

aman da aman benim sevgi pıtırcıklarım ne güzel sohbet etmişlerrrr :KK48::KK48: yirimmm siziiiiii
bu ayki planımda rehberlik ve ölçme biticek. ama aylık plan olunca da insan çok rahat oluyo. bakınız bendeki yorum ''aman daha ayın ilk günü, elbet biter rehberlikle ölçme :KK1:''
bu arada ben de 5 yıl çocuk düşünmüyorum evlenince. çok büyük sorumluluk gibi geliyo ya. ayol sevdiceğimle 8 yıldır cafelere gitmekten bıkmışım. zaten plana göre en erken 10. yılımızda evlencez. bari evlenince doyayım önce ona bi. ortak paylaşımlarda bulunalım. tatillere gidelim. çocuğun engelliceği şeyleri yapalım. zaten çocuk olunca elin kolun bağlanır. :KK31:
özledimmmm sevdiceğim yarın akşam otobüse bincek. 15 saatlik yok bekle anam bekle :KK5:
canım naçizane bi önerim olacak. biz 8. yılımızda evlendik.
şuan da bebişimiz olmuyor.
5 yıl erteleme gibi bi yanlış yapma.
acısı hiçbirşeye benzemiyor çünkü:KK43:
5 yıl çok:KK23:

Kardeşim hastaneye gidiyor staj için,sağlık meslekte okuyor.:KK24:

Kaynananın biri geline zehirli mantar yedirmiş.:KK53: Evde sadece ona yedirmiş,bugün ölmüş kadıncağız.:KK47::KK43:

yazık olmuş ya :KK5: zaten bu kaynanaların ne alıp veremediği varsa gelinlerle. hadi çenelerini geçtik bu bir de öldürmüş kadıncazı :KK47:

kızlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
nasılsınız :):):)
1 miyon kimin olacak? adlı yarışmanın kitapçığını nerde buluruz? soruları hoşuma gitti :)
kps ye destek olabilir tarih soruları hoşuma gitti.
kızlar ne kadar moralsizsiniz yahu,
hadi geli,n kek yapalım birlikte :KK56:
kim milyoner olmak ister i mi diyosun kuzum?
ayy yapıp geleyim kuzum yeriz birlikte :KK56:
canım naçizane bi önerim olacak. biz 8. yılımızda evlendik.
şuan da bebişimiz olmuyor.
5 yıl erteleme gibi bi yanlış yapma.
acısı hiçbirşeye benzemiyor çünkü:KK43:
5 yıl çok:KK23:
oyy kıyamam. en kısa zamanda kavuşursunuz meleğinize inşallah canım
evet öyle bi durum da var. Allah biliyor ne zaman olucağını zaten. bi bakarsın korunurken olmuş, bi bakarsın korunmuyosun ama olmuyor.
belli olmuyo bu işler.
ama ben şöyle düşünüyorum 25 de evlensem 29 da hamile kalsam 30 da doğsa. ne güzel olur :KK1: ama işte kader kısmet. :26:

sevdiceğin kazasız belasız sağsalim gelir inşallah sedefim
fotoları gönderdim :KK19:

Kızlar yazdıklarınızı okuyamadım ama azişi gördüm hem de vizeye gitmeden önce gülsem mi ağlasam mı bilemedim o ne öyle ya Allah ıslah etsin yani töbe töbe ne garip tipler var gerçekten:KK23:
Diğerlerini sonra okuyup yorumlicaöm:KK34:
sizden bir şey rica edicektim hakan dedenin videolarının linkini bana biri atabilir mi acaba özelden ben hepsini bulamadım da...

X