2012 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

geçenlerde cena'nın uyutmayla ilgili eğitim sözü ettiğini görünce ben de "niye olmasın?" dedim. sonuçta çok çabuk öğreniyolar vermek istediğimizi (umarım bunda da öyle olur) farkında olmadan yatır kaldır yöntemini uygulamaya başlamışım meğer... şimdi yöntemi okuyunca anladım. ama içim cız ediyo:KK5: yatırıp kaldırdıkça hırpalanıyo gibi geliyo, blog yazarları kadar gaddar olamıyorum. işe başlayacağım için bakıcıya biraz olsun alışmış düzenle gitmesini istiyorum. denemeye devam edicem meyili var gibi. bu arada bebeğimi nerdeyse doğduğundan beri çoğunlukla yüz üstü yatırıyorum en rahat ettiği pozisyon ki doktorlar da bunu önerdi, zaten ben yan da yatırsam sırt üstü de yatırsam o dönüp yüzüstü yapıyo kendini öyle uyuyo. telsiz önerileri için çok teşekkürler ben de weewell düşünüyodum jokerde indirime girmiş; kamerasız çift taraflı konuşmalı model wma400.

Arkadaslar kızıma geceleri bisi oldu surekli aglayarak uyanıyor. Normalde hic ağlamazdi.dudaklarını büke büke içlenerek ağlıyor hemde gözlerinde yaslar. Ne oldu bilmiyorum. Gunduz hic i degisiklik yok yatağına koyuyorum uyuyor.. Aksamda 10 da uyuyor ama normalde gece 4 de uyannırdı hafif ikinmalarla mizmizlikla hmen emzirirdim yine uyurdu. şimdi 12 de aglayarak uyanıyor. Büyüme atağı olabilir mı 4 aylık olucak 12 sinde cok üzülüyorum bı yerimi ağrıyo acaba gaz mı of of cok mutsuzum ya:KK43:(

o gün kakasını yapamadıysa olabilir... kabızlıkta çok ağlıyolar:KK43: ya da gaz! malesef 3 aydan sonra geçer dediler hala devamlı olmasa da devam yani ne zaman olacağı belli olmuyo. bi de bizimki hiç sıcağa gelemez hemen bunalır (erkekler sıcağı sevmez dedikleri tespitle sabit). bunalınca fena yaygara yapar. doktorun biri hiç bi şey bulamıyosanız calpol verin (sonuçta bilemediğimiz bir ağrısı varsa kesmesi için) demiş ama tartışılabilir ben ilaca süper ötesi karşı biri olaraktan bile düşünebilirim bir kez vermişliğim var. bi daa ağlamaz inşallah hep mutlu olsunlaaar......

Arkadaslar kızıma geceleri bisi oldu surekli aglayarak uyanıyor. Normalde hic ağlamazdi.dudaklarını büke büke içlenerek ağlıyor hemde gözlerinde yaslar. Ne oldu bilmiyorum. Gunduz hic i degisiklik yok yatağına koyuyorum uyuyor.. Aksamda 10 da uyuyor ama normalde gece 4 de uyannırdı hafif ikinmalarla mizmizlikla hmen emzirirdim yine uyurdu. şimdi 12 de aglayarak uyanıyor. Büyüme atağı olabilir mı 4 aylık olucak 12 sinde cok üzülüyorum bı yerimi ağrıyo acaba gaz mı of of cok mutsuzum ya:KK43:(

Canım biz bu dediğini Bayram haftası boyunca yasadık.Uykudan çığlıkla uyanıyordu geceleri,birkaç gun sonra gündüzleri aglamaktan yorulana kadar uyumuyordu,sürekli emmek istiyordu,aglamaktan sesi bile kisildi,bir hafta sürdü bu,bir anda kesildi.Gaz sancısı olsa ayakları sürekli karnına çekerek çırpınıyor onu anlıyorum,oda sabaha karsı oluyor,cunku hareketsiz kalıyor gece uykusu boyunca.Benim oğlumda 10 Temmuz doğumlu,o haftadan sonra uykusu düzene girdi ve artik yuzu koyun yatar pozisyondan sirt ustu donuyor.

2 yıl gebelik olmaması uyarısı fasa fiso dedi doktorum
hemen olsa bile sorun olmazmış sezaryenli için

buarada tebrikler elifnaz

terliyor olabilir belki? ya da burnu tıkanmıştır

gözlerini ovuşturmaya esnemeye başlayınca yatağına yatırıyorsun
uyuyana kadar pış pış lıyorsun elinle şşşşş yaparak
ağlarsa kaldırıp sakinleştirip tekrar yatırıyorsun
tekrar pışpışlamaya devam yattığı yerde
böyle uyuyana kadar yatır kaldır yatır kaldır
baya yorucu oluyor tabi
ben denedim birkaç kez sonra bıraktım
her bebek kendine göre uyuyor bence
çok da zorlamaya gerek yok
Ben de bir aralar denemiştim ama başarılı olamadım.Şöyle ki benim kızım emzikle uyuyor.Emziği vermedim.Ağladı,çırpıntı yine vermedim.Bu kez de elini emmeye başladı ve öylece uyudu.Ve malesef ondan sonra da uykusu gelince hemen elini emme eğilimde.Yani bende işe yaramadı hatta daha kötü oldu diyebilirim.Elini emmeyi keşfetti.Zamanla inş.uykuları düzene girer.Kesinlikle anladım ki çocuk kendi belirliyor.

benim kızım da 2 gündür öyle..
uyuyordu, bi uyandı.. ama nasıl çığlık çığlığa..
normalde uyanır, elini emer, hiç ses çıkarmaz, yalanma sesine bakarımki uyanmış..
ama nasıl ağlıyor, canı yanıyor gibi..
önce kötü rüya gördü diye düşündüm,
aldım, hoplattım, zıplattım, emzirmeye çalıştım, yok memeyi bile almadı..
baktım olmuyor, babaanneyi de çağırdım, üç bi yandan okuduk..
uyuyakaldı öylece yavrum..

geçenlerde cena'nın uyutmayla ilgili eğitim sözü ettiğini görünce ben de "niye olmasın?" dedim. sonuçta çok çabuk öğreniyolar vermek istediğimizi (umarım bunda da öyle olur) farkında olmadan yatır kaldır yöntemini uygulamaya başlamışım meğer... şimdi yöntemi okuyunca anladım. ama içim cız ediyo:KK5: yatırıp kaldırdıkça hırpalanıyo gibi geliyo, blog yazarları kadar gaddar olamıyorum. işe başlayacağım için bakıcıya biraz olsun alışmış düzenle gitmesini istiyorum. denemeye devam edicem meyili var gibi. bu arada bebeğimi nerdeyse doğduğundan beri çoğunlukla yüz üstü yatırıyorum en rahat ettiği pozisyon ki doktorlar da bunu önerdi, zaten ben yan da yatırsam sırt üstü de yatırsam o dönüp yüzüstü yapıyo kendini öyle uyuyo. telsiz önerileri için çok teşekkürler ben de weewell düşünüyodum jokerde indirime girmiş; kamerasız çift taraflı konuşmalı model wma400.
eşime söyledim bu yatır kaldır olayını..
öyle şey olur mu? bırak nasıl uyursa uyusun diyo :KK53:

merhaba kızlar
bebişler ne alemde bakalım? benimki oyuncu oldu iyice bizi de maskaraya çevirdi.onu güldüreceğiz diye girmediğimiz şekil kalmadı.birde sürekli kucakta gezdirilsin istiyor etrafı inceliyor her yere bakıyor tutmak istiyor.meraklı olacak galiba. birde renk ayrımı yapmadan giydiriyorum.emziği bile yeşil.mavi giydirdiğim zamanlarda millet:KK34: bizim kıza oğlunuz ömürlü olsun diyor eşimle gülüşüyoruz.

Bu kuzular hep aynı zamanda aynı şeyleri yapıyolar sanırım. Bende birkaç gündür anlam veremiyorum sanki bişey olmuş gibi ağlayarak uyanıyo meme verene kadar kaldırıyor ortalığı..

aynı seyi bende yasıyorum.yeni huyumuz ağlayarak uyanmak.sanıyorumki bişeyden korktu.norma ağlamada değil...ama ben bunu dişlerine veriyorum.diş etleri acayip kasınıyor yavrumun ,emziğede eskisi gibi düşkün değil.mısıl mısıl uyurken bi uyanıyo hemen elllerini ağzına sokup kasıyo.damakları sertleştiği için huzursuzlandığını düşünüyorum.atesimizde bugünlerde sürekli 37 özellikle akşamları.sanırım hepimiz aynı seyleri yasıyoruz

slm kızlar bebeğim 2 gün ssonra 4 aylık oluak. dün doktordaydık gayet iyi old. söyledi ama kilosu yine de benm içime sinmedi:KK43: 6250 kg ve 64 cm boyunda kızım... sizce bu rakamlar nasıl? 2950 kg. ve 47 cm doğmuştu. bunları göz önüne alırsam iyi gelio ama normalde nasıldır şüpheliyim. biz anneler hep böyleyiz sanırım:)) sizin bebişlerizin kilosu ve boyu nasıl?

benim kızım da 2 gündür öyle..
uyuyordu, bi uyandı.. ama nasıl çığlık çığlığa..
normalde uyanır, elini emer, hiç ses çıkarmaz, yalanma sesine bakarımki uyanmış..
ama nasıl ağlıyor, canı yanıyor gibi..
önce kötü rüya gördü diye düşündüm,
aldım, hoplattım, zıplattım, emzirmeye çalıştım, yok memeyi bile almadı..
baktım olmuyor, babaanneyi de çağırdım, üç bi yandan okuduk..
uyuyakaldı öylece yavrum..

Cnm geçen gün bende gezmeye gittim ve o gecesi eve geldik oğlumu uyuttum uyuduktan 1 saat sonra öyle bi ağlayarak kalktı ki korktuk gözlerinden yaşlar akıyordu kucağıma aldım hoplatarak evin içinde gezdirdim yok susmuyor sonra eşime önce sen bi oku sonra ben okuyayım dedim eşim okudu o okuduktan sonra ben okurken daha yarısında kucağımda uyuya kaldı bence sancıyla ağrıyla ilgisi yok bende öncelikle kötü rüya gördü diye düşünmüştüm ama bence kesinlikle nazarlanıyolar

slm kızlar bebeğim 2 gün ssonra 4 aylık oluak. dün doktordaydık gayet iyi old. söyledi ama kilosu yine de benm içime sinmedi:KK43: 6250 kg ve 64 cm boyunda kızım... sizce bu rakamlar nasıl? 2950 kg. ve 47 cm doğmuştu. bunları göz önüne alırsam iyi gelio ama normalde nasıldır şüpheliyim. biz anneler hep böyleyiz sanırım:)) sizin bebişlerizin kilosu ve boyu nasıl?

canım sonuçta boy-kilo gelişim tablolarına göre normal gidiyorsa bence endişelenmene gerek yok
ama tabi ki insana tombiş bebek sağlıklı geliyor:KK9:

dün kayınvalidemde tevhid vardı
bir odaya girdim ki biri almış oğlumu parmağını ağzına sokmuş emdiriyor "bunun dişleri kaşınıyor" diyor
bir bahaneyle aldım oğlumu çabucak, çokk sinirlendim çokkk
iğrenç yaa gittim hemen ağzını yıkadım kaynamış ılık suyla
ne acayip insanlar var yaa
ben kimseye vermeye ,hatta sert öpmeye bile kıyamıyorum
kadının yaptığına bak
siz de öyle misiniz
karnımızdayken ne güzelmiş meğer,sadece bize aittiler:KK31:

Arkadaşlar Ankara'da çoook ünlü bir çocuk doktorunun ek gıdaya geçişte önerdiği listeyi bir blogda buldum ve sizinle de paylaşmak istedim. Doktora soramayanlar bence güvenle bu listeyi takip edebilirler. Ankara da bu doktordan randevu almak mümkün değil. Bütün milletvekillerinin tanıdıkları falan bu kadına gidiyor. Aklınıza yatarsa sizde bu listeyi uygulayabilirsiniz . ben şahsen bu listeyi uygulayacağım. 5. aya geçtikten sonra ek gıdayı öneriyor. (blog sahibine de teşekkürlerimi sunuyorum :)

Program şöyle :
1.gün sabahla öğle arası bir elmanın dörtte birinin suyu kaşıkla içirilecek.
2.gün yarım elma suyu, 3.gün tam elma suyu, 4. gün tam elmaya küçük bir havucun dörtte biri ilave edilecek.
5. gün havuç yarıma çıkartılacak. 6. gün havuç tam olacak.
10. güne kadar tam elma tam havuç suyu. 10. gün sabah verilen meyve sularına ek olarak ikindi zamanı 1-2 tatlı kaşığı yoğurt verilecek. 6. aya kadar yoğurt mamadan mayalanacak. 6 ay bitince günlük sütten mayalanacak.
12. gün yoğurt yarım çay bardağına çıkarılacak.
14. gün bir çay bardağı yoğurt verilecek.
19-20 gün öğlen çorba verilecek. Bir küçük patates ve bir küçük havuç soyulup bütün olarak tencereye konur. İki tatlı kaşığı pirinç üzerine üç çay bardağı su eklenir. piştikten sonra iki tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. blender ya da süzgeçten geçirildikten sonra yarısı hemen içirilir. Yarısı bir sonraki gün öğlen içilmek için cam kavanozda buzdolabında saklanır. Ertesi gün benmari usulü ısıtılıp verilir.
21. gün bir elma cam rendede rendelenerek verilir. 22. gün elma püresine bir iki dilim armut suyu ilave edilir.
23-24.gün çorbaya yaz günü bir küçük kabak, kış günü bir kibrit kutusu kadar bal kabağı ilave edilir. 25. gün sabah yazsa yarım şeftali püresi, kışsa dörtte bir muz püresine yarım elma ya da armut suyu eklenerek verilir.
26. gün önceki gün verilen şeftali ise tama, muzsa yarıma çıkarılır. 27-28.gün çorbaya dört beş sap maydanoz ilave edilir. Piştikten sonra maydanozlar çıkarılıp atıldıktan sonra blenderdan geçirilir. ( Yeşil yapraklı gıdalar oksalat yüklü olduğu için 7,5 aya kadar sadece suları kullanılırmış )
29-30. gün çorbaya 3-4 sap ıspanak aynı şekilde ilave edilir.
İşte bir aylık program böyle.
Bebeklere 9 aya kadar günde en fazla iki porsiyon meyve verilirmiş. Ek gıda öğünleri anne sütünden 2-2,5 saat sonra verilmeliymiş. anne sütü ise ek gıdadan sonra herhangi bir saat verilebilirmiş.
YASAKLAR
7,5 aya kadar yumurta sarısı, domates,mercimek
8 aya kadar brokoli, lahana, kuru fasulye, nohut, bezelye, mandalina
9 aya kadar tuz,şeker,balık,yumurta akı, portakal suyu, enginar, bamya, kereviz
1 yaşa kadar bal,süt,kivi,salça,baharat,çikolata,çilek,patlıcan
2 yaşına kadar kuruyemiş yasakmış.

bizde ek besine başladık .hero baby bebekler için pirinç ununu ve kavanoz mamalarını çok sevdi oğlum.

birde elma suyu veriyorum arada...

canım sonuçta boy-kilo gelişim tablolarına göre normal gidiyorsa bence endişelenmene gerek yok
ama tabi ki insana tombiş bebek sağlıklı geliyor:KK9:

dün kayınvalidemde tevhid vardı
bir odaya girdim ki biri almış oğlumu parmağını ağzına sokmuş emdiriyor "bunun dişleri kaşınıyor" diyor
bir bahaneyle aldım oğlumu çabucak, çokk sinirlendim çokkk
iğrenç yaa gittim hemen ağzını yıkadım kaynamış ılık suyla
ne acayip insanlar var yaa
ben kimseye vermeye ,hatta sert öpmeye bile kıyamıyorum
kadının yaptığına bak
siz de öyle misiniz
karnımızdayken ne güzelmiş meğer,sadece bize aittiler:KK31:

ben de senin gibiyim hatta ben ruh hastası olduğumu düşünüyorum ve bir bahaneyle değil artık direk yüzlerine söylüyorum bağışıklığı kuvvetlenir bu kadar pimpirik yapma diyolar ama sen doğurursun onunki kuvvetlenir diyorum artık sinirim hat safhada çünkü çok yaşlının bir arada olduğu bir civarda yaşıyorum çıldırmama az kaldı sonunda uyuz oldum doktor öyle diyor ama kurdeşen diyor etraftakiler milletle uğraşmaktan bunaldım artık çocuk bana Allah'ın emaneti ben ona iyi bakmayacam da kim bakacak herkes çok biliyor ben 2 yıl ücretsiz izne ayrılmışım tüm sosyal hayatım sıfırlanmış evladıma bakacam diye millet gelip el sokacak saçmalayacak yok öyle herkesin fantazisi varsa kendi çocugunda uygulasın beni çileden çıkarmasın ne kdr doluyum anlatamam ... :KK37:

Cnm geçen gün bende gezmeye gittim ve o gecesi eve geldik oğlumu uyuttum uyuduktan 1 saat sonra öyle bi ağlayarak kalktı ki korktuk gözlerinden yaşlar akıyordu kucağıma aldım hoplatarak evin içinde gezdirdim yok susmuyor sonra eşime önce sen bi oku sonra ben okuyayım dedim eşim okudu o okuduktan sonra ben okurken daha yarısında kucağımda uyuya kaldı bence sancıyla ağrıyla ilgisi yok bende öncelikle kötü rüya gördü diye düşünmüştüm ama bence kesinlikle nazarlanıyolar
annem beni geçenlerde iyi bi fırçaladı.. :KK57:
kızın altını herkesin içinde değiştirme ve emzirme diye..
haklı..
artık dikkat ediyorum..:KK54:

bizde ek besine başladık .hero baby bebekler için pirinç ununu ve kavanoz mamalarını çok sevdi oğlum.
birde elma suyu veriyorum arada...

kaç aylık oğlun? doktor tavsiyesiyle başladın heralde..

bu kavanoz mamaları çok ilginç ya..
bir yaşında yeğenim var..
bi gün açtım kavanozu, anam, açmamla bi koku yayıldı ki..:120:
biraz daha koklasam bayılırdım.. nasıl bi koku o öyle..:KK19:
organik meyve karışımı..
bi de nasıl iştahla yiyor bizimki.. :125:

5.ayının içinde canım.dr yavaş,yavaş başlayabilirsin dedi.

bende başladım kızımda 4.ayda başlamıştm.ek gıdaya geç başlayınca

çoğu bebek reddeiyor.çevremde çok gördüm.kızımı anne sütü+mama ile büyüttüm.

iki yaşınada kadarda emzirdim.inşallah oğlumda aynısı olur.:emir_bebek:

Son düzenleme:
Herkeze merhaba, ben aslında ağustos annesiydim ama bebeğim 36+6 doğduğu için Temmuz 16 da dünyaya geldi prensesim, benim merak ettiğim büyüme atağı yaşadığımız şu dönemlerde bebekleriniz neler yapabiliyor mesela sizi tanıdığını nasıl ifade ediyor, sesli çok gülüyor mu, taklit yapabiliyor mu, kalkmaya dönmeye çalışıyor mu? merak ettiklerimizi paylaşalım :81:...

Herkeze merhaba, ben aslında ağustos annesiydim ama bebeğim 36+6 doğduğu için Temmuz 16 da dünyaya geldi prensesim, benim merak ettiğim büyüme atağı yaşadığımız şu dönemlerde bebekleriniz neler yapabiliyor mesela sizi tanıdığını nasıl ifade ediyor, sesli çok gülüyor mu, taklit yapabiliyor mu, kalkmaya dönmeye çalışıyor mu? merak ettiklerimizi paylaşalım :81:...

-başını zaten sürekli dik tutuyor.

-sırtüstü yattığı yerde başını 180 derece sağa sola çeviriyor.
eğer beni takip ediyorsa kafasını iyice geriye atıyor:KK1:

-2,5 aylıkken sırtüstünden yüzüstü dönüverdi.. :KK16:
(ama son haftalarda hiç action yok:KK1:)

-sırtüstü yatarken parmağımdan tutturuyorum ve kendi çabasıyla oturur duruma geliyor.
ve bu acayip hoşuna gidiyoo:KK53:

-geniş açıyla otuttuğumda bile hemen dik pozisyona geçiyor,
dik açıyla oturmak için ayaklarını da kafasını da dikkatle komuta ediyor..

-ilgiye tepki veriyor ama beni tanımaya başladığını düşünüyorum çünkü beni görünce
eller kollar yüzü gözü her zerresi harekete geçiyor.. :KK16:

-bugünlerde yapabildiği bi şey; sesli gülmesi.. kahkaha atıyor kerata:KK9:
bi de dil çıkarıyor ama bu iyi bi şey mi bilmiyorum..
lakin bi yakalarsam ısırcam o dilii:KK53:

-bir de babası ağzıyla bi ses çıkarıyor, dilini damağa vurup şapırdatma gibi..
bazen onu taklit ediyor.. çok şaşırtıcı, bi babası yapıyor bi kızı..
ama ben o kadar denedim, benle yapmadı zilli:KK1:

-ayak tabanına dokunduğumuzda huylanıp ayağını kaçırıyor.. :KK1:

-her fırsatta ayaklarının üzerinde dayanıyor..

-gösterdiğim oyuncağa uzanma çabası var ama daha hiç tutamadı..
ama çalışmalarımız devam ediyor.. :KK34:

Son düzenleme:
X