2009 Temmuz Anne adayları burada bulusalim...(ARŞİV)

kıslar netten usg olcumlerıyle bılgıler buldum sızınle paylasayım dedım.
bu 3.trimesterde usg olcumlerınde yanımla payı olabılıyormus.

3. trimesterde, normal biyolojik değişkenliklerden ötürü gebelik yaşını saptamak zorlaşabilir. Yine de abdominal çevre, BPD, FL ve baş çevreleri ölçümleri yardımıyla bebeğin tahmini ağırlığı saptanabilmektedir

Bebeğin rahim içindeki gelişiminin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan parametreler :
. CRL (Crown-rump lenght): Popo ile baş tepesi arası uzunluk.
. BPD (Biparietal diameter): Başın enlilemesine çapı.
. HC (Head circumference): Baş çevresi.
. OFD (Occipitofrontal diameter): Başın uzunlamasına çapı.
. TCD (Transvers cerebellar diameter): Beyinciğin enlilemesine çapı.
. FL (Femur lenght): Uyluk kemiğinin uzunluğu.
. AC ( Abdominal circumference): Karın çevresi.
. Diğer: Ulna, Tibia, Humerus, Klavikula kemiklerinin uzunlukları ve her iki göz arası mesafenin ölçülmesi.

teşekkürler canım paylaşımın için Şeniz

süpersin canım ya paylaşımların çok hoş oluyo zaten
aslında bi topik açmalı böle yararlı bilgileri bulduğumuzda oraya yazmalıyızki arada kaynamasın
tesekkurler canım.:eek:
haklısın aslında bır baslık acsak ıyı olur.

teşekkürler canım paylaşımın için Şeniz

rica ederım canımcım.
boyle bilgiler buldukca eklemeye calısıyorum.hihoyyyt

selam kızlarr ben geldim keşke bugün ayrılmasaydımda pc başında kalsaydım:1closedeyes: kızlar bakın tekrar söylüyorum kimse beni sebep tutmasın ben gelebileceğim yere gelebilirim benim için çok ters bi yer isteyen buluşsun maltada başka yerde tabiki hüzünün dediği gibi biz attık bu fikri ortaya o gün boyunca forumda herkes gelebileği yeri söylesin denildi mecidiyeköy yada taksim denildi biz tek karar vermedik madem öyle cevahirde buluşulsun istenildi bizde böyle karar aldık ama gaydin sen tuttun bi anda çıktın başka bi topik açtın en azından bize sorsaydın yada fikir verseydin direk başka bi topik açıpta böyle yer değişimi olmasını söylemen biraz uymadı ama yinede bak söylüyorum gelebileceğim yer olsa gelirim ama bana ters bi yer o yüzden kimse alınıp gücenmesin maltaya gitmek isteyen gitsinn kızlar kimse beni sebep tutmasına.s

kıslar bu bulusma olayı aslında cok guzel bır fıkırdı.
bence yenıden ortak bır yer kararlastırın herkesın gelebılecegı.alkisalkisalkis
bızler sıze ımrenerek bakarken bırden boyle olmadı ama.:eek:klava:

selam kislar.. nasilsiniz?? biz iyiyiz coksukur...
bulusmaya keske bizde gelebilseydik derken hakikaten nazar mi ettik ne?? gercekten alinip gucenecek bisi yok kislar. gerilmeyin bole bi sebepten..

demrecim sen de izmirdesin galiba ???
nereye kime gidiyorsun kontrole ??
bence de hiç bir sorun yok güzelim , canını sıkma , dediğim gibi bebeğin ölçüldüğü yeriene göre haftası farklı çıkar + bu haftalarda yanılma payı çok yüksek olurmuş .. önemli olan 10-14 gün geridene gelmesin ...

tatlım ben 9 eylül ünv.hastanesine gidiyorum özeline,burası evime yakın bide tüm arkadaşlar orda doğum yaptı memnunlarda ondan burayı tercih ettim.4 boyutluya 2 kere girdim zaten biri kadomerde(alsancak)levent bey,diğeride yine alsancakta mustafa yamazhan.
sen neresindesin izmirin ben narlıderede oturuyor,urla iskelede çalışıyorum.

melekcim nasilsin canim. uzun zamandir kopuk kopuk takip ediyorum. haber alamadim senden.. ins yoktur bi sikintin??

kıslar netten usg olcumlerıyle bılgıler buldum sızınle paylasayım dedım.
bu 3.trimesterde usg olcumlerınde yanımla payı olabılıyormus.

3. trimesterde, normal biyolojik değişkenliklerden ötürü gebelik yaşını saptamak zorlaşabilir. Yine de abdominal çevre, BPD, FL ve baş çevreleri ölçümleri yardımıyla bebeğin tahmini ağırlığı saptanabilmektedir

Bebeğin rahim içindeki gelişiminin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan parametreler :
. CRL (Crown-rump lenght): Popo ile baş tepesi arası uzunluk.
. BPD (Biparietal diameter): Başın enlilemesine çapı.
. HC (Head circumference): Baş çevresi.
. OFD (Occipitofrontal diameter): Başın uzunlamasına çapı.
. TCD (Transvers cerebellar diameter): Beyinciğin enlilemesine çapı.
. FL (Femur lenght): Uyluk kemiğinin uzunluğu.
. AC ( Abdominal circumference): Karın çevresi.
. Diğer: Ulna, Tibia, Humerus, Klavikula kemiklerinin uzunlukları ve her iki göz arası mesafenin ölçülmesi.

paylaşım için çok sağol canım.

X