2009 mart anneleri....ek gıda olarak neler verdik bugün..

merhaba arkadaşlar. 3 mart ta geldi kıızm ecrin. ailemden uzak yalnız büyütmeye çalışıyorum bebeğimi. aylık kontrollerine gidiyorum doktor tavsiyesine göre gidiyoruz şimdilik. 4 ayı bitirdik ve muallaktayım. bu ayki kontrolüne gitmeden ne vereceğimide bilmiyorum açıkcası. burası aklıma geldi hamileyken girip paylaşıyodum mart anneleriyle. çok şükür gördük bu günleri de. 6 aydan sonra beslenen çocuklar iştahsız oluyorlar demişti ilk bebek doktorum. o yüzden ek gıdaya geçmek istiyorum aslında. şimdi kızım sadece anne sütü alıyor birde arada meyvelerden yalatıyoruz o kadar. ben dr gitmeden başlamayacağım ama paylaşalım ben yalnızım ihtiyacım var herkese klay gelsin görüşmek üzere

benim kızda 3 martta doğdu ve ben bi haftadır falan ek gıda veriyorum doktor tavsiyesiyle..sütümde çok olmasına rağmen..meyve suyu veriyorum azar azar..muhallebi bide..doktorum 2 hafta sonra sebze çorbasına ve yoğurda başla dedi..şimdilik böyle..

kayısıları rendeledikten sonra tülbentten geçir daha rahat yer...

valla canım havucu yedi emdi şeftaliyi yedi emdi gerçi 3-4 kaşık zar zor verdim ama ne olursa olsun emiyo benim dana

ohh ohh emsin emsim bu gidişle sen onu memeden sökemiycen..ilkokula kadar emebilir kaydirigubbakcemile3

afiyetlr olsun yiyorsa ne güzel...

kavun karpuz şişirdiği ve hazmı en zor olanlar olduğu için en son verilmesi gerekirmiş haberin olaaa aman diyim ondan başlama yazık

yaaaaadelikafadulden, dünden beri çok gazı var kuzumun, benim yüzümden belki de... çok sağol canım, bilmiyordum şişirdiğini bir daha vermem tövbe...

canım bebeğin ne kadarlık? rendeleyince pütürlü kalmıyor mu? pütürlü haliyle yiyebiliyor mu? bizim de kaka sorunumuz var. hala zinco damla kullanıyoruz. doktorumuz 4. ayı bitince ek gıdaya başlarız dedi. ama ben çay kaşığıyla meyve suyu veriyorum tatlara alışsın diye... bizim için erken mi acaba?:kedi:

sebze çorbasına neler koyuyorsunuz?Bebeğiniz sevdi mi?Ben ne denediysem yemiyor çalışmayada başladım.Ne yapacağımı bilmiyorum.Ben sebze çorbasına havuç patetes pirinç koyuyorum.

sebze çorbalarına,havuç,patates,yeşil fasulye,kabak,ıspanak,koyabilirsin..ama patlıcan kesinlikle koyma yasak oo....ama ilk olarak patates,kabak, ve havuçla başla...çorbaya alışınca,diğerlerinide ekleyebilirsin.benim kızım sevdi ama çabuk acıkıyor...tam doyurmuyor.4 aydan sonra daha çabuk acıkırmış bebekler..ona göre..arada muhallebi..meyve suyu..anne sütü yada mama....

Biz dün elma yedik suyu demeyelimde püresi diyelim elmayı sevdi danam ama kaşıkla yemekden zorlanıyo ama alışması için bu şart biberonla vermiyorum akşamda aptamilin sütlü pirinçli mamasından yedi sevdi sıpa onuda tadı güzel tabi ben bile sevdim:kedi:

elma suyu vermeye başlayacaz aslında milupanın organik suyundan vermiştim ama pazardan elma alıp verecem cam rende ve tülbent kombinasyonu ile

slm arkadaslar biz bugün 4.ayımızı bitirdik ve yaklasık 15 gündür ek gıdalara geçtik geçen ay drumuz 4 ayda geçicez ve yavaş yavaş sen ne yiyorsan ondan yedir demişti tabiki az tuz ve az şekerli olmak kaydıyla.ilk önce şeftali suyu ve püresi ile basladık sonra evde mayaladığım günlük yoğurtla devam ettim.allahtan hepsinide yiyor kızım.artık öğün olarak kahvaltı ,sebze çorbası ,muhallebi ve kaşık mamalarına geçtik.
kahvaltıda zeytin ,peynir ,reçel ve 3-4 adet bebe bisküvisini ezerek süt veya meyve suyu ile karıştırıyorum(peynirin ve zeytinin tuzunu alıyorum suda bekleterek)
öğlende patetes,havuç ve pirinçten çorba yaptım bunlar mevsim sebzelerine göre değişebilir tabi.
muhallebiyide irmikli olarakta yapabiliriz.
aralarda da yoğurt veriyorum bazen meyve püresi ile karıştırarak,meyve suyuda yada püreside aralarda.biberon mamasını ise gece uyanınca yada sabahın erken saatlerinde içiyor kızım.
bide muhallebi yapmadığım günler tahıllı buğdaylı gece maması yediriyorum kızıma.
ayrıca meyve suyunun içine 2 adet bebe bisküvüside koyulunca lezzetli oluyor.
yoğurt yapamadığım günler baby mix in yoğurtunu alıyorum şimdilik elmalısını denedik gayet güzel.
bu arada bunların hepsini silikon yumusak uçlu kasıkla yediriyorum.asla biberona koymuyorum suları.
bide nekadar doğru bilmiyorum ama drum yoğurtu inek sütüyle mayalamamı söyledi muhallebiyide öle.ben 1 yasından önce kullanılmaması gerektiğini sordum ama ishal olursa keseceğimi yoksa herangi bir sakıncası olmadığını belirtti.bu kafamda soru işareti ama yinede şimdiik bu şekilde yapıyorum.zaten kızım mama yediği için mamalarda demir takviyesi var.isteyenler mama le yapabilir süt kullanmak istemiyorsa.
şimdilik bizden bukadar ...

kızım tam 4 aylık valla doktor püre halınde ver dedi ama yiyo bi sorun olmadı sımdıye kadar sadece rendelıyorum ve kasıkla bıraz karıstırıyorum zaten en olgun ve yumusaklarından alıyorum kayısıyı rendeye bıle gerek olmuyo aslında ama yınede rendelıyorum ama kaka sorununu kesınlıkle cozuyo tavsıye ederım yani 3 4 gunde bır ben yaptırırdım onceden dun bı sabah bı aksam yaptı kayısıya basladıgımdan berı hergun yapıyo bi kere sanırım senin bebiş daha kuçuk benım doktor 4 ay olmadan baslatmamıştı kontrole 7sınde gıtmem gerekıyodu doktorum 1 hafta olmıcakmıs oyuzden 3unde gıttık baslayabılırız kayısıya dedi zeytınyag ve suda ver kaksı ıcın dedi ama ben oncedende zeytınyagını verdıgım halde yapmadıgı ıcın vermıyorum sadece kayısı ve ıcı yanmasın dıye su evrıyorum yapıyo

ben de doktorumuza bu inek sütü meselesini sormuştum. bana "kay" marka keçi sütü satıldığını anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu bunu kullanabileceğimi bulamazsam mama kullanmamı söyledi. ama biz henüz yoğurt mayalamaya başlamadık. 17gün sonra kısmetse...opuyorumnanaktan

Bizim drumuz 6. aya kadar sadece anne sütü diyor ama ben karpuz,domates,şeftali ve armut yalattım :)
Bunlardan en çok karpuz ve armutu sevdi :)

biz bugün doktora gittik..ek gıdaya ne zaman geçeceğiz dedim..5.5 tan sonra 6. aya yakın dedi..meyvelerden falan yalatabilirmiyiz dedim hayır dedi ve kızdı ya rezil oldum resmen:))) nerden duyuyorsunuz böyle şeyleri anlamıyorum dedi..arkadaşlar başlamışta ondan dedim dr ları söylemiş kafama takıldı yoksa ben vermiyorum dedim yalan söyledim artık napıyım..yoksa nadir de olsa meyve emdiriyordum..hey Allahım ya bazı meslektaşlarıma inanamıyorum daha neler duycaz acaba dedi..
senin sütün yetiyor her ay 1 kilo almış enaz,hiç gerek yok başka bişeye dedi..sorduğuma soracağıma pişman oldum valla ((

hee bide dediki,bu kadınların ek gıdaya geçme merakları nerden kaynaklanıyor acaba,anne sütünü en fazla 2 yıl alacak diğerlerini zaten ömür boyu yiyecek,ne kadar anne sütünü bırakmaya meraklısınız dedi...ben vermiyorum diye savunmaya geçtim artık..ek gıdaya 6. ayda başlarsa yemeye alışamıyormuş diyecektim boğazıma sarılır diye demedim

beyazlilyum cok guzel anlatmıssın :) valla tutamadım kendımı okurken güldüm gülüncek bişi de yok aslında senin kızın maşallah ıyı kılo alıyomus benım kız ılk 2 ay 1 kılo aldı sonra yavasladı 3. ay 6oogr. 4..ay 470 gram aldı zaten dedşgşm gibi kayısıyı kakası yuzunden basladık ama 3 aylıkkende meyve yalatıyodum doktorum yalat dedi yıne bu ayda az alırsa sebzelere yoğurta baslarız dedi benım kızda 1 kılo alsaydı demezdı muhtemelen ama meyve yalamasının ne sakıncası varkı anlamadım

canım ne bileyim herhalde anne sütünden temelli soğumasın diye dedi..haklılık payı var çünkü kız artık bize meyve yedirmiyor..resmen banada ver diye çığlık atıyor kafamız şişiyor..vermezsek ağlıyor..onun gözü önünde yemeyeceğim bir daha...zaten dr banada eğer kilo alımı az olursa o zaman geçeriz şimdi hiç lüzumu yok dedi..

ne guzel ihtaşlı bi bebek valla en dogrusu doktoru dınlemek her bebek farklıdır doktoruda her bebek için mecburen farklı seyler soyler ama ynede yavrunun canı cekıyodur :) okudugum kıtaplara gore bebekler sız yemek yerken eger istekli davranıyolarsa ek besınlere gecmeye hazırdır demektir diyo kitaplar tabi yinede doktorun ne derse uygula derim ben de doktoumun dedıgının dısına cıkmıyorum..

bizde elma yiyoruz milupanın sütlü pirinçlisini verdim 2 kere ama tadı çok güzel onu yerde damak tadını geliştirirse sebze çorbalarını içmez diye vermiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…