2009 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

maşallah elife, benimki kek vb. yemiyor. daime yemek olacak ona anca onu yiyor.
ne güzel besleniyor elif peymez, tahıl...

Ayşecim tarifini yazayım da dediğim keki bi yap belki Mertte sever de yer.Çok faydalı her şey var içinde.

3 yumurta
1,5 su bardağı pekmez
2,5 su bardağı tam buğday unu
1 su bardağı dövülmüş ceviz
kuru üzüm
1 limon ya da portakal rendesi
1 paket kabartma tozu
Yarım su bardağı zeytinyağ
1'er adet rendelenmiş elma ve armut

Yumurtayı çırptıktan sonra diğerlerini ekliyorum,meyvalı olduğu için biraz geç pişiyo.

kutlayan bütün ark tşk ederimmmm

ben kızımın yemeğiyle falan hiç ilgilenemiyorummm hep anneanne ilgileniyo

ama yemede öyle büyük problemler yaşamıyoruzz yalnız yaklaşık 1 aydır çorba ağzına sürmüyo neden bilmiyoruzzz

ne yapmak gerek acaba, aslında hoşuna giden bişey olunca epey yiyor emmek istemiyor ama aç olunca emiyor. bende sevdiği şeyleri yapıyorum 1 aydır onlardadna tiksindi, yeni buluşlar denemeiliyim.

merhaba,
benim kız da emiyor onun için özellikle sabahları iştahsız oluyor. sabahları eline kemireceği meyva veriyorum ki, yemeye hazır olsun iştahı gelsin diye. 1-2 saat sonra da kahvaltı yaptırıyorum. bu arada da emzirmiyorum. kahvaltıda da hep değişik şeyler yapıyorum peş peşe aynı şeyi yemiyor çünkü. mesela bugün patatesli yumurta yaptım. maaşallah yedi. bazen krep yapıyorum yanında salatalık domates veriyorum. benim kızım peyniri ağzına sürmez. yumurtayı rafadan yapıp sarısını kaşıkla yediriyorum. ne kadar yerse kardır. 1 kaşık yese bile yeter. ama kahvaltı meyva ile geçişiyor. bazen de muzlu süt yediriyorum. böyle dönüyo gidiyo valla... bazen de hiçbirşey yemiyor. ama emdiği için ve azı dişleri çıkıyor ondandır diye düşünüyorum.

dün ben havuçlu cevzili, limonlu kek pişirdim yemedi, pekmez koyarsam hiç yemez, bazı şeyleri pekmezle tatlandırmak istiyorum ama kokusundan anlıyor içmiyor. ekmek kek poaça gibi şeyleri yemiyor.opuyorumnanaktan
ben bugün kendime krep yaptım yemedi, yumurtayı ağzına sokmaz oldu, patatesli yumurtayı deniycem yarın sabah, onunda patatesleri yiyor yumurtasını tükürüyor, birde bu huyu başladı ağzına alır sonra çıkarır, ya yeme yada yut, çok sinirleniyorum ağzından çıkarınca üstbaş halı malı kalmıyor sonra. meyveyide aynı şekilde kemirip kemirip tükürüyor resmen ağzında rende yapıyor :) 2 gündür mandalina sıkıp şekerle tatlandırıp içiriyorum. 1-2 tane cicibebe yerse yiyor.

ilke şehri çorbasını pişirdim içmedi, sonra duradura şişimiş suyunu çekmiş pilav gibi olmuş, 1 kaşık vereyim sonra atarım dedim aman allahım bir çiğnemeden yutuyor kaşık yetiştiremedim koca bir tabak yedi. tuttum bu çorbayı yaparım artık daha soğrusu şehriye pilavını :)

yumurta ile yapılacak çorbalar neler kızlar tavuk ve yayla çorbası hariç. yumurtayı hangi şekilde yediriyorsunuz.

yumurta ile yapılacak çorbalar neler kızlar tavuk ve yayla çorbası hariç. yumurtayı hangi şekilde yediriyorsunuz.

ekşili köfte yemeği de çorba gibi bir yemek. hem çok besleyici çünkü içinde köfte, patates ve havuç var. çok da lezzetli. biraz zahmetli ama değiyor yapmaya . ben çok seviyorum. kızımda köfteleri yumuşak olduğu ve içinde pirinç olduğu için seviyor.
malzemeler:

köfte harcı:
500g kıyma
1 çay bardağından biraz az pirinç
1 yumurta
2 dilim bayat ekmek içi
1 tatlı kaşığı karbiber
1 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı tuz
maydonoz
tepsiye serpmek için:
2 yemek kaşığı un

terbiyesi:
1 yumurtanın sarısı
1 limonun suyu

ilave patates ve havuç miktarı isteğe bağlı
köftelerin hazırlanması:

1. harç için belirtilen malzemeleri iyice yoğurup köfte hamurunu elde edin. bu hamurdan cevizden az küçük parçalar koparıp toplar yapın ve bu topları un serpilmiş tepsiye dizin.

2. bir tencereye 1,5 litre kaynamış su ve tuz koyun.içine küp patates ve havuçları atıp. biraz pişince köfteleri suya ilave edip yaklaşık 15 dakika pişecek..

terbiyesinin hazırlanması:

1 yumurtanın sarısını ve 1 limonun suyunu tel ile iyice çırpın. yumurtalı limonlu karışıma azar azar köftenin suyundan iki kepçe -çırpmaya devam ederek- ilave edin. daha sonra bu terbiyeyi köftelere karıştırarak ekleyeceksin. afiyet olsun sana ve bebişine..

günaydın kızlar........

özgecim kek tarifii denedim canım
oğluşumda sevdi maşallah
gerçekten vitamin deposu

canım brokoli çorbası , patates çorbası yapabilirsin terbiyeli
arasıra uydurmada yapıyorum canım

merhaba kızlar dün boş derste okudum ama yazamadım işim çıktı bugün yazayım dedim okuduklarımı hatırlamıyorum.hatırladığım kadarıyla
yusuf kayra elif yağmur çok geçmiş olsun.
çok güzel tarifler vermişsiniz ama bizimki yemez her zamanki gibi
yasemin evlilik yıldönümün kutlu olsun
biz de iyi sayılırız benim boğazım kötüydü dün dr a gittim akciğer enfeksiyonu olabilir dikkat et dedi ödüm patladı antibiyotik kullanıyorum
kızımı da yıkadık önceki gün kombiyi açmıştık ama yine burnu tıkandı inşallah kulak iltihabı olmamıştır bir ara dr a götürmem lazım
okuldayım dersim boş öğlen biticek bugün oh boşum diyodum ama misafir gelecek öğleden sonra

ohh ne güzel sewindim walla....aferim merte.

günaydın herkese..bugün sabah yağmur ilk kez düştü.üst dişi dudağını kesti.şidmi fatih ürek gibi oldu dudağı.kanadı,ağladı..neyseki hemen unuttu.dişde bişey yok allahtan..dudak dediğim gibi oldu sadece.

kocacım geldi sabah.ama emel gidicek.yağmur ne güzel oynuyordu duruyla.bunalıma giricek.arabayla gidicez bizde.bırakıcaz. eşimde işlerini halledicek.yani yine bir izmir havası alıp gelicez..kaydirigubbakcemile2

dün poğaça yapıcam demiştim ya.süper oldu üstelik çok pratik.sabah yağmurda 1 tane yedi.tarifi şöleee..

2 yumurta (1nin sarısı üstüne)
1 su bardağı yoğurt
1 subardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
tuz
un

içine peynir,maydonoz,karabiber (isteğe göre çeşitlendirilebilir.)

20 dk falan beklettim hamuru.süper olduu..
birdakine patatesli yapıcam..

kızlar ya siz kekten poaçadan bahsetmişsiniz zeynep bunları bırakın pütürlü yemiyo daha ya nasıl başardınızbana ne önerirsiniz

bende merte düdüklüde havuçlu patatesli bezelye pişirdim vitamin gitmesin diye, oda azıcık yanmış. uyanınca yediricem.
bugün gezmeye gidecektik ablamın sancısı varmış, akşam sabah doğuracak bebek bekliyoruz. merte kardeş geliyor.

oya yumurtalı patatesi akşam eşime yaptım, merte verdim yumurtalı verince tükürüyor, patatesi sade verince çok güzel yedi.

mert yine sabah kahvaltısı yapmadı bende balık kızarttım, nasılsa yemez diye balığın 4/1 ini kızarttım ama yiyeceği tuttu, daha yapmadığıma pişman oldum.

kızlar ya siz kekten poaçadan bahsetmişsiniz zeynep bunları bırakın pütürlü yemiyo daha ya nasıl başardınızbana ne önerirsiniz

elinle taneli şeyler vermeni öneririm, hemen kaşıkla geçiş yapma, mesela bezelyeyi elinle tek tek yedirmeye çalış. üzümü falan yiyiormu. nasıl beslendiğini bilemiyorum ama herşey mama kıvamındaysa hemen bırak. çorbalarını çekme blendırdan. pilav falan yiyebiliyormu.

aslında cocuguna gore hareket etmek lazım..eymen corbalarını blendırdan gecrmessem yemez ama cubuk kraker ekmek uzum elma armut yanı elıyle yıyebılecegı seylerı yer...plavda yer...bu konuyu cok stres yapma bence ...ben puturlu yıyemeyen erıskın gormedım..enınde sonunda yer....elıne ver bısetyler ama...yıyemıyo dıye vermemezlık etme

evet hayatım benim de başıma çok gelmiştir. Ama şunu öğrendim, ön yargılı olmayacaksın. yemez dediğini başkası veriyor öyle bi yiyor ki şaşırıp kalıyorum. mesela öğlen verip yemediğini akşam veriyorum içine düşüyor. yani anlayacağın bunların keyifleri gelirse yiyorlar. biz kendimizi üzdüğümüzle kalıyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…