2009 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

kizlar hazir mama veren bi arkadasimiz suyu kaynatip sogutuyorum oyle hazirliyorum demis demis..ben icme suyuna toz mamayi koyup isticida hafif isitiyorum, ilik olucak sekilde oyle veriyorum..acaba yanlis mi yapiyrum..
siz nasil veriyorsunuz??

Ayrica sutu sagan anneler ve biberon kullananlar , pompayi ve biberonu her seferinde strerilize ediyor musunuz ve nasil??

kizlar hazir mama veren bi arkadasimiz suyu kaynatip sogutuyorum oyle hazirliyorum demis demis..ben icme suyuna toz mamayi koyup isticida hafif isitiyorum, ilik olucak sekilde oyle veriyorum..acaba yanlis mi yapiyrum..
siz nasil veriyorsunuz??

Nurdan'cım, biz içme suyunu kaynatıp bir kavanoza koyuyoruz, hazırda bulunsun diye. Mama hazırlarken bu suyu kullanıyoruz. Mamayı hazırladıktan sonra biberonu benmari usulü içme sıcaklığına ısıtıyoruz. Bunu hastaneden öğrenmiştik. Ama mama kutusu üzerinde ise şu şekilde anlatıyor: suyu en az 10 dk kaynatıp 40C seviyesine kadar soğutunuz. Mamayı bu su ile hazırladıktan sonra içme sıcaklığına gelene kadar soğutunuz.
Mamayı ve anne sütünü direk ısıtmayın demişlerdi bize. Protein yapısının bozulmaması içinmiş.

Ayrica sutu sagan anneler ve biberon kullananlar , pompayi ve biberonu her seferinde strerilize ediyor musunuz ve nasil??
Her seferinde sterilize ediyorum canım.

Kızlar, göğüs pompası almamıştım ben. Doğumdan sonra 1 aylığına Medela'nın hastane tipi pompasından kiraladım. Yakında onun süresi dolacak. Bir daha kiralamak yerine bir tane pompa edineyim dedim. Ama hangi pompadan alacağıma karar veremedim. Aslında Menzil Gülü'nün süt sağma konusundaki topiğini okuyuncaya kadar elektrikli pompa almayı düşünüyordum. Medela'nın swing modelini alırım diyordum. Ama orada Avent'in manuel pompasının daha iyi olduğu yazılmış. Biraz araştırdım, Avent bu konuda ödüller vs. almış. Ama ben manuel pompanın çok yorucu olacağını düşünürdüm hep. Yani elle dakikalarca pompalama yapmak acaba "keşke elektrikli alsaydım" dedirtir mi? NORRA'cım , o topikte sen de Avent kullandığını yazmıştın, sahi elle pompalamak zor olmuyor mu??

canim ben icme suyu aliyorum sisede, onu ayrica kaynatmadan mamayi hazirlayip isiticimda isitiyorum oda suyun icinde sitiyor dedigin gibi..ama icme suyunuda ayrica kaynatmalimiyim, ben sadece cesmeden hazirlanirsa kaynatilir diye biliyorum
birde nasil sterilize ediyorsun, kaynatiyormusun-kac dk??

canim ben cok memnunum aventten ve ortalama her sefer 30 dk pompaliorum hicde yorulmuyorum 15+15 seklinde..oneririm, saklama kaplarinida al, o kaplari biberon olarakda kullanabiliyorsun baslik takip..cok kullanisli..

hele menzil gulunu okuduktan sonra 3 saatte bir pompaliyoum, biraz artti gibi bugun..
o bosaltamayinca dolmuyordu memisler, simdi popma bosaltinca doluyor..arada memeyide veriyorum dolunca..

Ben İstanbul'da çeşme suyuna güvenmediğim için içme suyu kullandım. Ama neden kaynattın dersen, sanki kaynatmam gerekiyormuş gibi düşündüm kaydirigubbakcemile3. O konuda bilimsel bir açıklama sunamayacağım :) Sterilizasyonu kaynayan suda 10 dk bekleterek yapıyorum canım.

canim ben cok memnunum aventten ve ortalama her sefer 30 dk pompaliorum hicde yorulmuyorum 15+15 seklinde..oneririm, saklama kaplarinida al, o kaplari biberon olarakda kullanabiliyorsun baslik takip..cok kullanisli..
Aslında manuel olması işe başladıktan sonra daha bir işe yarar değil mi? Priz arama derdim olmaz. Sağol canım cevabın için...
hele menzil gulunu okuduktan sonra 3 saatte bir pompaliyoum, biraz artti gibi bugun..
o bosaltamayinca dolmuyordu memisler, simdi popma bosaltinca doluyor..arada memeyide veriyorum dolunca..
Oh maşallah.. Çok sevindim canım.. Sütüm artmıyor diye üzüldüğünü hatırlıyorum. Şimdi ne güzel formül bulundu :) Allah razı olsun Menzil Gülü'nden de..

yani icindeyken kaynamaya devam ediyor su, anladim..benim simdilik sterilizatorum var ama trye onu getiremiycem, orda bi care dusunuyordm..ben kaynamis suda bekletsek yetermi dedim ama ayni anda ocakta kaynaticaz , ok..

evet sanki artiyor gibi, 1-2 gune daha belli olur..insallah yaa..

selam kızlr geçmiş olsun dileklerinde bulunana arkadaşlara çok teşekkür ediyorum tek tek cevaplayamadım mesajları ma ilk dogumum normaldi keşke sezeryan olsaydı yalvaedım dr lara ama almadı körolasıcalar
şimdiki dr uma çok güveniyorum son kontrolde detaylı konuşucam inşallah şimdide burçin aglıyor ben kaçtım herkesi öptüm
serapcım bende kendi kızımı bu gece ilk defa rüyamda gördüm ama senin rüyanda çok güzelmiş inşallah konuştugu zamanlarıda görücez tatlım

siz nasil veriyorsunuz??

canım bende hazır suyu kaynatıyorum bebek termosumuz var onun içine boşaltıyorum ordan kullanıyorum sürekli yapmıyorum çok iioluyo 1 termostan 4-5 kere mama yapabiliyoruz üstelik biyere giderkende iioluyo yanımdan hç ayırmıyorm termosunu....
biberonunu her defasında kaynamış su dolu bir kapta bekletiyorumm

canım benimde göğüslerim berbattı resmen kabuk bağlamıştı ben ağlıodum emzirmicem die oğlum ağlıodu emmeye çalıştığı için anneannem yaptı ayva çekirdeğini suya koydu çay bardağına o bir kaçgün bekledi jel haline gelince sürdüm şimdi çok rahatız acıyınca hemen sürüyorum geçio yıkamanada gerek yok gögüs pedinle sil tmm kesin dene ilaç filan hava cive gerçekten bana gökhanınn amcasının kızı almış birde onu dene istersen oda bunu kullanmış LANSINOH die küçük bir krem ...

Esracım bir arkadaşım göğüs uçlarına evicap kapsül sıkıyordu. Doktoru tavsiye etmiş. Ben denemedim ama doktoruna danış istyersen. Benim göğüs uçları hafiften sızlamaya başladı ama henüz dayanılmayacak kadar tahriş olmadılar. Sıpam bugün meme ucunu damağına kıstırıp bir sağa bir sola kafasını salladı ki, o zaman canımdan can koptu sanki. Alışkanlık haline getirmez inşallah.

canım aynı sorun bendede vardı doktorum fito isimli bi krem verdi kullandığım ilk gün işe yaradı 4 gündür kullanıyorum ve göğüslerim tamamen iyileşti.bi dene istersen.inş.tez zamanda iyileşir.
bende de var süreyim bari..sağolasın
lansinohun manueli aldım memnunum canım neva ağlamasa ayrıntı vereceğim daha sonra inşallah

canım bende chicconun manuelini kullanıyorum memnunum belki başka bi tane denemediğimdende olabilir kaydirigubbakcemile3 ama çok yormuyo şahsen pompalamak bazen eşimde yardım ediyo bende göğsüme masaj yapıyorum o arada çok çabuk ve güzel boşalıyo göğüsler

bizim drda 3. haftadan itibaren kolik sancılar başlıyacak diye metsil diyte bi damla verdi biz zinco diye bitkisel damla varmış onu aldık onu kullanıyorum içinde rezene kimyon vs aklımda tutamadığım yağlar var başarılı bi damla

bende de var süreyim bari..sağolasın

lansinohun manueli aldım memnunum canım neva ağlamasa ayrıntı vereceğim daha sonra inşallah

Ah canım benim.. Neva'mızın kolik durumları nasıl oldu?

Görünen o ki manuel pompa alanlar hiç de sandığım gibi şikayetçi değiller..

Teşekkür ederim Evros. Bu arada, sağdığınız sütleri sonradan nasıl veriyorsunuz bebişlere? Normal biberonla mı yoksa kaşıkla mı?

Biz kaşık biberonla veriyorduk. İşkence gibi olduğundan süt sağmayı da bırakmıştım. Ama süt durumumu izlemek için sağmak istiyorum. Bu akşam canıma tak etti, Dr. Brown'a güvenip kaydirigubbakcemile3 biberonla verdim mamayı. Ne rahatlıkmış beee... Kızım da rahat etti ben de. Yavrucağız emerek yutkunduğundan kaşıkla verilenin yarısı ziyan oluyor. Yarın doktora da anlatacağım durumu. İnşallah biberona başladığım için ileride kafamı duvarlara vurmam.. Tek korkum bir daha beni almazsa diye.

Selamlar herkese
geçmişe bakamadım
çok yorgun uykusuz ve açım :)) ama mutluyum..anne olmak muhteşem bi duyguymuş
oğlumdan hiç fırsat bulamıyorum yemek yemeye wc ye gitmek bile lüks
daha yeniyiz düzelecek değilmi ?
doktora gittik bugün 300 gr vermiş oğlum 5 günde 100 gr almış iyi değilmi
doktoru beğenmedim soru bile soramadım rahat rahat
sağlık ocağına ne zman gidiliyor 15 günlük olmasınımı beklemem lazım ??

PETRİK, hoşgeldin canım. çağanı gördüm facebookta. maşşalh oğluna canım. çok tatlı.
sağol Nazan , kızınla resimleriniz çok güzel ilk buluşmanız ...
eşimde Ceren i Çağan'a benzetiyor :)) saçları alın açıklığı aynı değilmi?

Nurdan bende bugün sütümü sağmaya başladım her defasında yıkayıp kaynatıyorum
dolapta saklamaya başlamadım henüz nasıl muhafaza ediyorsunuz? araştıramadım

Petrik, hayırlı olsun canım.. Aramıza hoş geldin.. İlk günler çok zor geçmişti benim de.. Zamanla düzene girecek. Kimine göre 40 gün kimine göre 3 ay.. Biz neredeyse 1 aylık olacağız ama henüz bir düzen oluşturamadık. Gerçi ilk günlere nazaran çok daha iyiyim. 5 günde kilo almaya başladıysanız süper bence. Biz ilk 10 gün kilo kaybettik. Sağlık ocağına ne zaman gidiliyor bilmiyorum ama sen ne zaman istersen gidersin canım, olmaz mı öyle? Bizi doktor 3. 10 ve 15. günlerde çağırmıştı, kilo almaya başladı diye takip etmek için. Yarın da kalça filmi için gideceğiz. Bu arada, ben 15. günde başlanan vitamini doktor reçeteye yazdığı için almıştım, eğer sen henüz almadysan alma. Sağlık ocağından ücretsiz veriyorlarmış.

Kızlar, iki gündür Defne gündüzleri uyumuyor. Bugün sabah 11den öğlen 3e kadar ayaktaydı. Sonra kayınvalidem ayağında sallayıp uyuttu ama o da ancak 1.5 saat sürdü. Ben ayakta sallamaya alışsın istemiyorum hiç ama yavrucak uyumayınca da bişey diyemedim kadına. Sonra akşam 9a kadar gene ayaktaydı. Ya 1 aylık bebek hiç bu kadar az uykuyla durur mu ki? Aslında uykusu var, bir türlü dalamadı niyeyse.. Her gün yeni bir adetimiz çıkıyor, hayırlısı olsun bakalım..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…