2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

ek gıdaya başlasammı ne dersiniz

canım bu soruna en doğru cevabı doktorun verir, öncelikle ona danışmalısın.

benim doktor 6 ay bitmeden başlama dedi, mamayla beslediğim halde, bekliyorum bendea.s.

merhaba ben yeniyim ilk kez bir foruma katılıyorum!henüz ek gıdalara geçmedim bebeğim 3 aralık doğumlu sizinki ne zaman doğdu?bu yazdığımı sadece siz mi okuyorsunuz?

bu ay daha gitmedik doktora gideceğiz bu hafta ama ek gıdalar açısından hiç bir şey bilmiyorum o sebeple yazdım bu yazdığıma herkes cevap verebilir mi?

ya doktorlar genelde başlatmıyo burda sizlerin iştahlı anlatışlarınızı duyunca biran önce veresi geliyo ama birazdaha sabır diyim bari kaçıncı ayada başladınızki

arkadaşlar bişey sormak işstiyorum.dr ların verdiği ek gıda listelerinde genellikle tariflerde mama var.yok muhallebiye 2 kaşık yok ara öğünde biberon maması şeklinde.sizler ne yapmayı düşünüyorsunuz.bebeklerimizi 4 ay boyunca elimizden geldiğince mama vermemeye çalışarak anne sütü ile besledik.amaek gıdaya geçince mama vermek pek istemiyorum.doğal kendi hazırladığımız besinlerden yedirmeyi düşünüyorum sizler ne düşünüyorsunuz.

canım anne sütün yetiyorsa mamaya hiç gerek yok bence, tabi doktoruna sorarsın yine.

ben mecburen mamayla besliyorum ama yapacağım ek gıdalara kullanırmıyım şimdilik bilmiyorum.

mesela aklımı karıştıran şu var, 1 yaşına kadar inek sütü kullanamıyoruzya, yoğurdu neyle yapacağız? doktora soracağım bunu, herhalde mamayla yaparız dimi:uhm:

ben 6. ayda başlayacağım ek gıdaya ama dün mecbur kaldım bahar'a muhallebi yaptım. mama yemedi öğlen 3'e kadar yediremedim sonunda muhallebi yaptım. milupanın sütlü pirinçli muhallebisi, suyla yapılıyor. bazıları mamayla yapıyormuş:uhm:

ya doktorlar genelde başlatmıyo burda sizlerin iştahlı anlatışlarınızı duyunca biran önce veresi geliyo ama birazdaha sabır diyim bari kaçıncı ayada başladınızki

bizde 5. ayın içindeyiz mamayla beslendiğimiz halde doktorumuz 6 ay bittikten sonra başlayacağız dedi, ama ben 6. ayın içindeyken başlayacağım yavaş yavaş tattırma şeklinde.

anne sütün yeterliyse ek gıda için bir daha düşün derim canım, a.s

emzirmek çok isterdim ama doktor kurbanı oldum bebeğim çok ağlıyordubizde her hafta doktora koştur gidiyorduk doymuyordur felan dedi fazla kiloda almıyordu mamaya başlattı ve sütümü bıraktı sütümde vardı ama netice aynı oldu ne ağlaması dindi nede fazla kilo aldı doktoru değiştirdik ama iş işten geçmiş oldu sorun gazdan başka bişey değilmiş klava:klava:klava:klava:

mamayla yoğurt yapmak felan bana saçma geliyor. normal yourt mayalamak en güzeli. mamayla ek gıda vermeyelim derim ben.

canım ilginç geldi bana doktorun nasıl anlamamışki gaz sorunu olduğunu sen daha başından anlatmanla ben anladım onun gaz sancısı olduğunu.çünkü bende oğluşumda cok çektim bu gaz sancısını 2 ay depresyona girmiştim.şimdi cok şükür rahatladık.mamayla beslemeden dolayı daha cok oluyooo bu gaz sansıcı.bizde mecburi mamayla beslemiştik kuzumu.neyse gelişimleri güzel olunca hiç kafana takma derim:teselli:

yok mama herhangi bir gaz artışı yaptırmadı aksine dha azalttı diyebilirim sütüm çok yağlıymış ondan fazla gaz oluyormuş hemşire hanım öle demişti şimdi sizin gaz tamamıyla geçtimi yoksa bizimki gibi sürekli huzursuzmu duruyo bizimki şimdi ilk 3 ayki gibi değil ama yinede yerde hiç durmuyo sürekli gezdirin oynatın felan hala gazdanmı yoksa kucağa alışmadanmı bilmiyom 6.ayı bekliyom valla belki o zaman durur

canım tabiki ilk iki ayki gibi değil rahatladık ama tam da geçmiş değil ara sıra yine tutuyo gaz sancıları .onu bi iki hareketle geçiriyoz.bazen mızmızlık yapıyo ama okadarda bıktıracak kadar değil

Sevgili cocostar bende senin gibi düşünüyorum ve mümkün olduğunca mama vermek istemiyorum . Benim 2 kızım var biri 13 yaşında biride yeni doğdu 16 Aralık doğumlu 4. ayın içinde . 13 yıl önce dr. larımız inek sütü verilmeyecek yada 1 yaşına kadar su verilmeyecek gibi şeyler söylemiyorlardı sonradan çıktı onuda anlamış değilim. Tabii mantıklı açıklamaları var ama genede bilemiyorum..Büyük kızıma hiç mama vermedim çünkü dr.önermemişti.Hazır mamaların katkılı ve hormonlu olduğunu bebeklerde güzel kilo yaptığını ama sağlıklı olmadığını bunun için pirinç unu, mısır unu ile mama yapmamı söylemişti.. Bende 5 aya kadar emzirip sonra ara öğünlerde meyve suları, yoğurt vermeye ve mamalarımıda dr dediği gibi yaptım . Mamalarımı yaparken biraz süt bile koymuştum ve suda verdim. Gayet sağlıklı bir bebek oldu şimdi tabii genç kız. İkinci bebeğimede mama vermek istemiyorum. Dr larımıza kulak verelim ama birazda annelik içgüdülerimizide kullanalım diyorum .Şuda var ablam 2. bebeğinin doğumunda beyin kanaması geçirdi ve mecburen bebeği anne sütü almadan mam ile büyüdü ....Başka çaresi yoktu. Şimdi 4.sınıfa gidiyor velet gayet sağlıklı tek sorun dişlerinde dr u bebkliğinde çokmu hazır mama verdiniz demiş çünkü dişleri fazla iri ... yani bilemiyorum Allah bütün çocuklarımızasağlık versin.

bu konuda sizinle paralel düşünüyoruz arkadaşım

mrb herkese ben yenı abone oldum umarım aranıza alırsınız benım bebegımde 1 aydır ek gıdayla besenıyor ama su 5 gundur gece uykumuz yok cok huzursuz uyuyo uyanıyo emmek ıstıyo saatte bır emılırmı ya aglayarak uyanıyo emıyo yatıyo ama hep ıhgıg butungece onu sallıyorum hazır gece muhallebılerı verdım 1 gun ıse yaradı snra yaramadı bana bı yardımcı olun lutfen uykusuzluktan cokmus durumdayım

şimdi anne sütünün yerini tabiki hiç bir mama alamaz ondan herkes hem fikirdirde.yanlız canım dişlerin büyük olmasıyla mamanın ne gibi bi etkisi olduğunu pek anlamadım.yani onu anlayan doktorada helal olsun derim acıkcası..yani devamlı hasta felan olsaydı doktorda buna cokmu mama verdiniz deseydi bi nebze anlardımda.dişleri iri olupta anne sütüde alan o kadar cok cevremde insan var ki ...şutarafagitti

kızlar bişey daha sormak istiyoorum.muhallebi tariflerinde mama ilavesi var ya mama yerine kendi sütümüzden yada sulandırılmış pastörize süt kullansak da mama kullanmasak daha iyi olmazmı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…