2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

bhkcigim haklisin ama inek sutu vermeni istemem canim 1 yasindan evvel tabi sen bilirsin ...

inek sutunde olmayan ama devam mamasinda olan cok sey var anlatabiliyor muyum ?
inan ki alisir canim belki 1 hafta zorluk cekersin o kadar .

sen millete ne bakiyorsun cogu anne baba hassas degil bu konularda .

bir alinti yapayim canim sana ;(mutlaka arastirmissindir )

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Öz, yaptığı açıklamada,

"1 yaşına kadar inek sütüyle beslenen bebeklerde demir eksiliği, kansızlık ve gizli kanamalar görülebilir. İnek sütü bağırsaklarda tahrişe yol azabilir. Bu eksikliğe ve tahrişlere bağlı olarak ilerleyen yaşlarda çocuklarda birçok hastalığın görülme riski yüksektir."

Öz, eğer anne sütü yoksa ve mama alacak maddi imkan bulunmuyorsa inek sütünün, demir ve bitkisel yağlarla desteklenerek verilmesi gerektiğini belirtti.

Arkadaslar hepiniz gece beslenme konusunda birseyler yazmissiniz bende eklemek istiyorum ...

6 aydan sonra bebekler gece beslenmeselerde olur ...yani ac kalmazlar ...
yatmadan evvel doyurucu bir mama ,muhallebi vs. verilirse gece kalkmayabilir bebek ...

neden kaldirmayin diyor doktorlar ;buyume hormonlari gece salgilandigi icin ...ama bebek uykusundan uyanirsa beslemek sart tabi ama beslemek icin uyuyan bebegi de uyandirmamak lazim ...

benim oglus gece cok kalkmiyor bazen 1 kez bazen hic kalkmiyor ...
uyandigi agladigi zaman emziriyorum ama uyanmadigi zamanda uyandip emzirmiyorum
anlatabiliyor muyum ?

ne inek sütüymüşş bee yav bu doktorlarda bi alem birinin dediği diğerini tutmuyo onlarda şaşaırmışşkafamçokkarıştıkafamçokkarıştı

aynen..

zaten uyuyan bebek asla kaldırılmamalı bence.
uyanıyorsa da doyurulmalı mutlaka.
aklın yolu bir zaten di mi Zeppcimkaydirigubbakcemile5

uyuyan bebeği gece kaldırıp besleyen var mıydı ki:1shok:

varsa da çok garip bir mantıkmışşakkıdı

'Bebekler bir yaşından önce inek sütü içemez, inek sütü kansızlığa yol açar' iddiası doğru değil. Bebek ilk dört aydan itibaren inek sütü içebilir. Altı aydan sonra 'katı gıda'lar almaya başlayabilir
dr kemal tuğcu

bebek beslenmesi konusunda çok çok titizleniyorum
araştırmadığım hiçbirşeyi yapmadım bugüne kadar
ve de inek sütünün yukarıda da yazıldığı üzere bir zararı olduğunu düşünmüyorum

Dr Tugcu birden forumda çok tutulmaya başladı ama acıkcası inek sutu konusunda tek bir doktorun şahsi fikrine göre hareket etmek yerine cogunlugun görüşüne katılıyorum.Tüm tıp otoriteleri prof lar dunya saglık orgutu vermeyin diyorsa bir dogruluk payı vardır..Hem inek sutu gercekten zararsız bile olsa içerigi anne sutune cok uzak..Bu da bilimsel bir gerçek..x doktorun fikri bu gercegi degistirmez..
Bu yüzden bence bebek beslenmesi acısından yetersiz kalır...
Zepp bu konuda sana katılıyorum içerikleri daha zengin oldugu icin mamalar daha uygun bence dea.s

uyuyan bebeği gece kaldırıp besleyen var mıydı ki:1shok:

varsa da çok garip bir mantıkmışşakkıdı

daha cok ilk aylarda yapılan br yanlış bu bence.
sürekli deliksiz uyuyan bebeğin aç kaldığını düşünen ve üzülen annelerin yaptığı bir hata.

benim kısçe ilk 5 ay fosur fosur uyudu hep sabaha kadar deliksiz.
10 saat aralıksız uyuduğu olurdu

şimdi acısını çıkarıyor bicirik :asigim:

oo masallah bhk cım ne gusel uyuyormus
ama o zamanlar daha sık beslenme ıhtıyacı duyması gerekırdı
nasıl acıkmıyordu acepCADIARZU

oo masallah bhk cım ne gusel uyuyormus
ama o zamanlar daha sık beslenme ıhtıyacı duyması gerekırdı
nasıl acıkmıyordu acepCADIARZU

bilmiyorum ki :uhm:
ilk doğduğu günden itibaren hep böleydi uykusu.

Allah dağına göre kar veriyor meyraacım.
beni yavaş yavaş alıştırdı kızım yerimseniben

sağlık bakanlığının yayınından isterseniz size taratıp gösterebilirim
onlar da inek sütü içebilir diye yazmışlar
sanırım sağlık bakanlığı türkiyedeki en büyük otorite
bir başka dr a daha sordum
zararı olmaz dedi o da
ben inek sütü alsın demiyorum
ama bu kadar düşmanlığa da gerek olmadığı kanısındayım
şu anki mama furyası daha çok rant kaygısından diye düşünüyorum...

Son düzenleme:
kısslarr yokmu yeni mama,çorba,muhallebi tarifii yavvv :)))

kısslarr yokmu yeni mama,çorba,muhallebi tarifii yavvv :)))

var ceyremciim :)

bugün ilk defa yoğurtlu kuskus yaptım,

kuskusu haşladım, suyunu süzüp tereyağı ekledim, yoğurtta ekleyerek verdim kuzulara,

biri tam kaseyi yedi diğeride yarısını yedicokacimcoook

kızlar somon balığı aldım, vermeyi düşünüyorum bebelere ancak nasıl yapsam karar veremedim,

varmı balık tarifi?

tavuklu yaz türlüsü yerimseniben
tavuk göğsünü küp küp kesip az suda haşladımiyice haşlandıktan snra içine küçük küçük doğradığım soğanı 2-3 adet taze fasulyeyi attım ardından 1 küçük patates yarım kabak ve 1 küçük domateside rendeledim
1 tatlı kaşığı z.yağınıda ilave ettim
tadı çok güzel oldu çok sevdi oğluş
:1rolleyes:

kızlar azcık kyma indiedim kızım için,ama nasıl yapsam bilemiorum kıymayı,
fikir verebilirmisiniz nasıl yapıosunuzz
ewde taze fasülyem,kabağım,patatesim ve havuçum var
acilll yardım tşk ederim şimdiden

kıymalı top köfte
kıymanın içine yıkanmış göz kararı pirinç koyup fındıktan biraz büyük ufalıyorum diğer taraafta suyun içine patates ve havucu rendeleyip içine de biraz z. yeğı koyup haşlıyorum bazen yarım domateste rendeliyorum biraz kaynayınca kısığa alıyorum sonra yaptığım köfteleri una bulayıp içine atıyorum ve iice pişiriyorum kısık ateşte

hepsini birden içine pirinç veya bulgurda ekleyip haşlayabilirsincokacimcoook afiyet olsun kuzuyayerimseniben

düdüklü varsa çok daha güzel oluyorvereliniortak

çok saolun kızlar
fikirleriniz için
düdüklüm var ama büyük,acaba küçük düdüklü varmıdır,koca tencerenin içine azcık yemek pişirmek olmuo

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…