2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

Arkadaşlar bana kahvaltı önerilerinde bulunabilir misiniz?Benim oğlum kahvaltı malzemelerini karıştırınca asla yemiyor,ayrı ayrı yemek istiyor.Mamasına karıştırdım yine yemedi.Peyniri,yumurtayı ezip verdim yine yemedi.Ayrıca burada pekmez de yok.Ne önerirsiniz,teşekkürler

bende biraz tatları ayrı ayrı kabullensin takıntısı olduğundan ,
daha ilk günden itibaren hep ayrı ayrı verdim kahvaltılıklarını.
doktorumuza da danışmıştım.
ayrı ayrı yiyorsa ne mutlu,devam et demişti..

yumrta sarısını ben 2 tatlı kaşığı kadar yoğurtla ezip öyle yediriyorum.

peynirini herhangi bi öğün arasında veriyorum,genelde labne yedirdiğim için kaşık kaşık gidiyor yani.

pekmez ve cevizi kaşık maması ya da muhallebi tarzı bişey yedirirsem içine katıyorum.hergün vermiyorum yani.

pekmez marketlerde var bolca,
ya da pazarlarda dahi oluyor.
tabi temizliğine güvenebilirsen..

benimde oğlum bulamaç şeklindeki kahvaltıyı 15 gün falan yedi sonrasında ayrı ayrı yemeye başladık
sadece mısırunu ve labne karışımını haftada 1 kez çok severek yiyor mısır unu ve tereyağını kavuruyorum üzerine su ekliyorum muhallebi kıvamına gelince içine dövülmüş ceviz ve 1 kaşık labne peyniri koyuyorum çok seviyor
ayrıca ayrı ayrı yerken ben zeytin ezmesi kullanıyorum daha kolay oluyor yemesi

ben kahvaltıda yumurtasını bir kaşık yoğurtla ezip tarhana çorbasına karıştırarak yediriyorum
tereyağıda ekliyorum azıcık
peyniri ise elimle minik minik parçalar halinde veriyorum
yumurtanın beyazınıda vermeye başladım yine elimle minik minik

bizim kahvaltımız bu şimdilik

malum ramazan diye kahvaltıda hazırlanmıyo bizim için
bayramdan sonra en azından hafta sonları bizimle kahvaltıda yedirmeye başlıycam ayrı ayrı
tabi benim içim tatmin edici miktarda yerse

ama bazı doktorlar da 1 yaşına kadar ne kadar fazla yedirebiliyorsanız o şekilde besleyin
1 yaşından sonra zaten yemek yedirmek daha zor oluyor falan diyorlar
yaşayıp görecez inş.

Merhaba

Paylaşımlar sayesinde ben de çok bilgilendim.Çok teşekkür ederim.
Benim kızım tatları çok ayırt ediyor ve yemek istemediği tatlar pekçok.Karıştırıp vermek istediğimde de yine diliyle bakıp reddediyor.Ya da kokusunu alır almaz ağzına dahi almadan yemek istemiyor,kafasını sallıyor,ağzını açmıyor.
Kahvaltıda ancak labne ile yumurtayı karıştırabiliyorum.Ekmek içi de ufalıyorum ve ıhlamur ile kıvamını ayarlıyorum.Bazen az yağda yumurta,peynir ve mısır ununu karıştırıp pişiriyorum.Çoğunlukla yumurta sarımız ve labnemiz bitmiyor,kalıyor.
Ne kaşık mamalarını ne muhallebiyi ne de devam sütlerini beğenmiyoruz,istemiyoruz.Şu kadar zaman oldu net olarak beğendiği birşey yok.Meyvaları da birkaç tatlı kaşığıyla yiyoruz.(Armut,kavun ve karpuz sorunsuz yediği meyvalar,uzun süre de tok tutmuyorlar ki.)
Geceleri de sık sık uyanıyor.Biberon ve kaşık mamalarında sorun çıkardığı için karnı tam doymuyor.ılla ki uyumadan önce istediği emerek doymak ama bu da pek mümkün olmuyor.Beni, ilk günlerden bu yana emerek de zaten doyamayor.Gece ikide bir ben de çekiştirip duruyor ama istediği gibi süt yok.Ne yapacağımı iyice şaşırdım.ıkimiz de uykusuz kalıyoruz ve gün içinde çok zorlanıyoruz.
Sizler ne yaptınız?Ne yapıyorsunuz?Ben de deneyerek bir çözüm bulayım istiyorum.Teşekkürler. a.s.Sevgiler.Selametle...

bende aynı sorunu yaşıorum gece çok sık uyanıo,emıo ama doyurmuo,belki dişlerdende huzuruszdur hala çıkmadı,bikaç gündür pınarın 6-12 ay sütlerini içirıorum,gece uyanınca 200 cc kadar onu verıorum bi dikişte bitirıo ve 2-3 saat kadar deliksiz uyuyo,kadir tuğcunun önerisiyle denedim bende sütü memnun kaldım

Cok tesekkur ederim.Ben de ne zaman sut icirmeyi dusunuyorum bir de bakiyorum ki cep telefonuma bebelactan mesaj geliyor.Kesinlikle bir yas alti inek sutu verilmemesi ile ilgili mesajini okuyup vazgeciyorum.
Sifa olsun kuzuna istigi sutler,hayirlisiyla buyutsun.

saol canım tşk ederim
artık 9 aylık oldu inek sütünün artık zarar verebileceğini düşünmuorum,ama ben kokusuna dayanamadığım için sewmıorum inek sütünü,pastorızeyı daha sağlıklı buldum şimdilik

Rica ederim.
Bana gelen mesajlarda sadece inek sütü olarak yazıyor.Açık süt veya pastörize ayrımı yapılmadan yollanılıyor.

Sizlerle paylaşmak istediğim bir bilgi var.Okuyunca çok şaşırdım.Belki de biliyorsunuzdur.

Doktorumuzun verdiği bir kitapçık var.SMA'nın hazırladığı bir kitapçık.''Bebeğinizin tamamlayıcı beslenme rehberi'' adında bir kitapçık.Orada yazıyorki;
''yumurta ve peynir aynı öğünde kullanılmamalıdır!''

Nedeni yok ama sürekli bu tekrar yapılmış,sizlerle paylaşmak istedim.
Kolay gelsin.Sevgiler.Selametle
.

kızlar bugün oğluma brokoli çorbası yaptım pek sevdi tarifi paylaşayım dedim.
az zeytinyağında 1 tatlı kaşığı mısır unu 1tatlı kaşığı beyaz un 1tatlı kaşığı pirinç ununu kavurdum üzerine 2 su bardağı su ekledim kaynayınca biraz ince bulgur koydum ve daha önceden haşladığım ve ufaladığım brokolileri içine attım.kısık ateşte biraz daha pişirdim.
afiyet olsun........ cokacimcoook

ohhhh ne güzel çok besleyici afiyet olsun yarasın bebişine

Eline sağlık.Bereketli olsun,afiyet olsun.Tarif için de çok teşekkürler. a.s.

bende kızıma bu gün kıymalı yoğurt çorbası verdim önce kıymayı biraz kavurdum sonra üzerine su ekledim ve yoğurt un ve yumurta sarısını karıştırıp içine ekledim pişince de biraz rondodan geçirdim içine biraz ekmek ufaladım. kızım bu çorbayı çok seviyor.

mercimek ve kremalı tavuk çorbasını tavsiye ederim. benim bebeğim çok severek yiyor.

kremasını un ve süt ile yapıyorum ama baştan uyarayım kakası çok kötü kokuyooo kaydirigubbakcemile3

buyrun hanımlar bir special daha
kerevizli tarhana çorbası
bir domatesi rendeleyip az zeytinyağında kavurdum üzerine rendelenmiş kereviz ilave ettim biraz karıştırdıktan sonra 2 su bardağı su ilave ettim kaynadıktan sonra ayrı bir kasede ıslattığım 5 kaşık tarhanayı içine attım ve kısık ateşte pişirdim
afiyet olsun kuzucuklara cokacimcoook

KIYMALI ISPANAKLI ÇORBA

Malzemeler
1-2 sap ıspanak
1 orta boy patates
1 orta boy domates
1 orta boy havucun yarısı
1 orta boy kabağın yarısı
2 çorba kaşığı pirinç
1,5 su bardağı su
1,5 çorba kaşığı dana kıyma

Hazırlanışı
Ispanak, domates, kabak, patates, havuç ve pirinci haşladıktan sonra tel süzgeçten süzerek bebeğinize verebilirsiniz.

BULGURLU SEBZE ÇORBASI

Malzemeler
1 orta boy domatesin yarısı
1 orta boy patatesin yarısı
1 orta boy kabağın yarısı
2 çorba kaşığı bulgur
1 çay kaşığı zeytinyağ

Hazırlanışı
Bulgur, kabak, patates ve domates haşlandıktan sonra tel süzgeçten süzünüz daha sonra üzerine 1 çay kaşığı halis zeytinyağı ilave ediniz. Bebeğinizin bulgurlu sebze çorbası hazır.

Bebelacın sitesinde vardı.ıştahsız kızıma yapıp yedirebilmeyi umuyorum.Belki sizler de denemek istersiniz.Afiyet olsun.

balkabağı çorbası
4 kalın dilim balkabağı
3 diş sarmısak
1 patates
hepsi haşlandıktan sonra suyu süzülür ve püre haline getirilir içine 1 su bardağı süt ilave edilerek inceltilir ve kaynatılır
isteğe göre tuz ilave edebilirsiniz

oğlum çok severek yedi,tavsiye ediyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…