2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

ben şu pütürlü yedirme işinden nefret ediyorum:nazar:
cunku 1 kere öğürürse ne var ne yok çıkartıyo:1no2:
valla bugun sebze puresini korka korka yedirdim ama kusmadı cok sukur:lepi:

tarifimizi de yazayım

kabak patates carliston biber kırmızı biber ve semizotu buharda haşlanır.su eklenerek rondoda çekilir.sonra içine 1 yemek kaşığı 8tahıllı sebzeli mama ile 1 tatlı kaşığı yoğurt katılır.afiyet olsuncokacimcoook

meyracım
kırmızı bibermi dedin
benmi yanlış anlıyorumm

nurgun bildigimiz salcalık kırmızı biberden bahsediyorum
bazı yerlerde 5ay bazı yerlerde 8ay bebekler icin olan tariflerde geçiyor.gerci mercimek de 8ay deniyor ama biraz vermekle sorun olmaz diye dusunuyorum.ben de ilk kez denedim umarım alerji yapmazfisfisfis

nurgun bildigimiz salcalık kırmızı biberden bahsediyorum
bazı yerlerde 5ay bazı yerlerde 8ay bebekler icin olan tariflerde geçiyor.gerci mercimek de 8ay deniyor ama biraz vermekle sorun olmaz diye dusunuyorum.ben de ilk kez denedim umarım alerji yapmazfisfisfis

canım ben hep veriyorum yemeklerinin içine katıyorum alerji durumu olmadı hiç ayrıca mercimek halen veriyorum

kızlar ben çok tembelim

kızıma özel bişey yapmıyorum hiiç

yoğurdu hazır veriyorum hatta meyveli yoğurt yerken ona da veriyorum

kuru fasulyenin bile suyunu çay süzeğiyle veya plastik süzekle suluğuna süzüp veriyorum benimki biberon başlığını kullanmayı bilmiyor

diğer çorbaların da aynı şekilde suyunu süzüyorum

türlü gibi yemeklerin de suyunda patatesini veriyorurm süzüyorum sulukla veriyorum tembellikten

canım isterse kaşıkla veriyorum sebze sularını

meyve pürelerini veya yoğurdu kaşıkla veriyorum

ben 1 aydır eylüle kıyma ve tavuk vermeye başladım
hiç reddetmedi çok şükür
haşladığım blendırdan geçirdiğim kıyma ve tavuğu ayrı buz kalıplarına doldurdum
hergün dönüşümlü olarak birer küp çıkarıp o öğünki çorbasının içine karıştırıyoyum
bana çok kolaylık oldu
tavsiye ederim
hani tembellikten değilde onların yiyebileceği miktarı hergün buzunu çözdürüp haşlamaya vakit bulamadığım oluyor
bana böylesi pratik geldi.

bende bügün eylüle sehriyeli tavuk çorbasi yaptim..göz karari yapıyorum ben..tel sehriyeye bir domates rendeledim.ayriyerde haşladigim tavuk suyunu ve tavuguda ilave ettim.blendrdan geçirdim afiyetle yedimkuşum

esin bende deneyeyim o zaman, tuana sebze çorbasından sıkıldımı ne, kafamçokkarıştı mızıklanıp duruyor yerken, değişiklik olur

esin bende deneyeyim o zaman, tuana sebze çorbasından sıkıldımı ne, kafamçokkarıştı mızıklanıp duruyor yerken, değişiklik olur

evet canm bebişler cok cabuk sıkılıyorlar yeni ve degişik tat olunca hemen yiyorlar..sende dene.ayrica buda cok besleyici bicorba..afiyet olsun cnmopuyorumnanaktan

bende bugün ilk defa kızıma mercimek çorbası yaptım biraz korktum açıkçası gaz yapar mı diye ama yapmadı şükür
2 yemek kaşığı k.mercimek,yarım patates,yarım havuç,yarım kuru soğan koyup hepsini pişirdim blendirladım nefis bi çorba oldu :)

bozyurt kabak ve başka sebzeler de katabilrsin,et suyu,tavuk suyu,bebeğinin ayına göre tavuk veya kıyma.maşallah bebişine yarasın :))

yaaaa bende çıldırıcam arkadaşlar benim bebişin maşallahı vardı herşeyi çook güzel yiyordu ama ne olduysa 10 gün falan oldu iştah falan kalmadımafoldumben
hazır mamalardanda veriyorum kendimde denemediğim şey kalmadı burada yazan bir arkadaşında dediği gibi bizim yemeklerden yemek istiyor resmen masaya vuruyor vermeyince kıyameti koparıyor yaramaz:sinifsinif:
tek derdi beni emmek zaten beni emmeden imkansız uyumuyor mememi vermesem koluma yapışıyor:))
acaba ne yapmalıyızkafamçokkarıştı

kızlar ben çok tembelim

kızıma özel bişey yapmıyorum hiiç

yoğurdu hazır veriyorum hatta meyveli yoğurt yerken ona da veriyorum

kuru fasulyenin bile suyunu çay süzeğiyle veya plastik süzekle suluğuna süzüp veriyorum benimki biberon başlığını kullanmayı bilmiyor

diğer çorbaların da aynı şekilde suyunu süzüyorum

türlü gibi yemeklerin de suyunda patatesini veriyorurm süzüyorum sulukla veriyorum tembellikten

canım isterse kaşıkla veriyorum sebze sularını

meyve pürelerini veya yoğurdu kaşıkla veriyorum

yemek sularını zannedildiği gibi yararlı olmadığını,yemeğin kendisinin çok daha faydalı olduğunu bilmem biliyor musun.benim tavsiyem kendinize yaptığın yemekleri biraz light yaparak bebeğinin de yiyebileceği bir hale getir.böylece ekstra çaba sarfetmen gerekmez.ben öğle öğünü mutlaka bebeğime özel bişey yaparım,ama akşam yemeklerinde çoğu zaman bize eşlik eder,tabi biz kendimize sonradan tuz ekliyoruz.maalesef tuzlu seviyoruz yemekleri.bol iştahlı günler a.s

kutaylin masaya sizin yediklerinize saldırıyorsa iştahsız değil demektir maşallah.gayet normal yaptığı ,benimki ve çoğumuzun bebeği d eöyle :) mama sandalyesiyle sofraya beraber oturun,beraber yemek yiyin.biz öyle yapıyoruz,bizimle aynı yemeği yemiyorsa bile,aynı şeyi yediğini sanabiliyor.benim kızım biraya bile saldırıyor :))) ama bunların dışında gerçekten bir iştahsızlığı varsa diş çıkaracak olabilir :KK66:

saphiracım yook saldırıyor ama bizimkinden veriyoruz yiyor kendininkinden tattırdığımız gibi böööööğğ yapıyor eliyle diliyle ittiriyor bazen kandırmaya çalışıyoruz bizim tabaktan veriyormuş gibi inanıyor 1 kaşık alıyor ama 2.sinde bizim yemeğimizden bile olsa onuda ittiriyor bu sefer bize hiç inanmıyor yoksa sürekli masada beraber oturuyoruz zaten bizim yaramaz biz masaya otuduğumuz gibi benide alın diye kollarını sallıyor:)sorma bizimkide biraya hatta zararlı herşeye saldırıyorkaydirigubbakcemile3
bizde diyoruzki yaa sıcaktan ya diş çıkaracak ondan mı acaba? belirsizlik çok zor inankii

tatlım öncelikle 7. ayınız kutlu olsuun,sağplıklı uzun ömürlü olsun bebeğin :KK70:
daha öncede yazdığım gibi o zaman sen yemeklerinizi light yapıcaksın.kutay beye uygun halde pişireceksin,sofrada da elinle yedireceksin minik minik öpüyorum ikinizide

efet bende 1-2 seferdir bu sekilde yaptım light yani tuzsuz ve minnacık yaglıı haşlamaya döndüü caanım sebzelerim nerdeysee :icecream: semizotu verdim gecen gün sanırım alerci yaptı 10 dakka sonra agzının kenarları bide eli kızardı kabardı.. yani semizotumu dokundu yoksa yemegin değdiği yerler yanagında falan tahrişmi yaptı onu çösemedim nasıl anlicaksma aradki farkı :uhm: domates renk vermedi die accıkttaa domates salçası katmıştım çok zararlımıdır ??

kızlarr arık minişler börülce falam bu yemekleride light şekilde yaparsak yerlermi sizce bende fırından tuzsuz ekmek aldım ama çok buyuk ufaladım içini buzdolabına attım..bende neredeyse her öğününü zevkle ve inanın yarım saat süren bir çabayla hazırlıyorum tek yesindefeda olsun anneme yük olmamak için çok erken kalkıp çorbalarını günlük hazırlayıp çıkyorum evden çünkü oğlum hiçbir kaşık mamasını yemiyo evde artık elimden geldiğince uğrasıorum ama çok zormus seçen bebek :KK43: hele bide yediğini kustumu ki genelde kusuyo aşırı harektli çünkü emeğime acımıyom içine ilişmeden çıktığna ağlıyom bazen :KK43:(( :)

efet bende 1-2 seferdir bu sekilde yaptım light yani tuzsuz ve minnacık yaglıı haşlamaya döndüü caanım sebzelerim nerdeysee :icecream: semizotu verdim gecen gün sanırım alerci yaptı 10 dakka sonra agzının kenarları bide eli kızardı kabardı.. yani semizotumu dokundu yoksa yemegin değdiği yerler yanagında falan tahrişmi yaptı onu çösemedim nasıl anlicaksma aradki farkı :uhm: domates renk vermedi die accıkttaa domates salçası katmıştım çok zararlımıdır ??

semizotu alerji yapabilecek bir sebze değil diye biliyorum.bence domates alerji yapmış olabilir ya da kullandığın salça ev yapımı değilse belki o yapmıştır.bunların dışında benim daha yoğun olarak hissetiğim tahminim tahriş olmuş sadece.bepanter plus krem :)) var ya ondan sür cnm hemen geçer.anlamışındır dimi kaydirigubbakcemile3

anladım saphıracıımmmm çook sağoll opuyorumnanaktan bende tahriş olabilceğini düşünüorumm çünkü yediği için değişik yerlerde değilde sadece ağıs kenarında ve elini ağzına soktugu için yerken elinde olusmustuu zaten bi kaç saat sonrada gectii.. domatesten olabilerr mi denemem lazım bikaç kes test ediim minik minik.. salçaya gelince ev salçası değildi marketten alınan tat mat neyse işte o salçadan accık koymustum yemee

misscim ağız kenarındaki allerji gibi sivilce gibi kızarıklıkları metal kaşıklarda yapıyor canım
eylülünde metale karşı allerjisi oluyo bazen
ben çoğunlukla slikon kaşık kullanıyorum
sende dene istersen...

X