2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

devam sutunden bahsedıyor canıma.s
kahvaltıya koydugun da sonucta devam sutu
ama yogurt farklı
benım kahvaltıda devam sutu +aksam ve gece anne sutu ıle 500u buluyor

eylüle yaptığım irmikli yogurt çorbasını kızım çok beğendi
sizde deneyin belki bebişler sever

1 bardak suya 2 tatlı kaşığı irmiği 1 çay kaşığı tereyağını ekleyip karıştırarak pişirdim.
pişince içine buzlukta dondurduğum bir küp blendırlanmış tavuğu ekledim
2 kaşık yoğurt ve çok az tuz ilave ettim
hepsi bu

ve benim kızım mmmm mmmm diyerek yedi
deneyenlerede afiyet olsunnn

biz çorbadan ve yoğurttan nefret ediyoruz.hatta o nefreti gösterme şekl,i var ki insan kızmaıyor bile resmen karşısında kahkaha iile gülüyorum.sıpa kendimi tutamıyorum ben güldükçe bunu oyun sanacak ondan korkuyorum.
ama kahvaltıa bayılıyoruz.içinde meyvasuyu varya tatlı ya onu 2 dakkada hüpletiyor.çorba tariflerinden biraz faydalansam iyi olacak.bu arada hergün kahvaltısına 2 yada bir ceviz mutlaka kırıyorum.çok faydallı olduğunu düşünüyordum omega açısından tpikde de yazılmış içim daha bir rahat etti

ben kahvaltıda hiç meyve suyu vermedim acaba versem severmiki kahvaltıyı hep devam sütüyle hazırlıyom pek yemiyor kahvaltı tek bir meyveninmi suyunu sıkıyosunuz yoksa karışık milupanın meyve suları varya onlardan falanmı koyuyorsunuz

nacizane tavsiyem

her gün aynı şekilde hazırlamayın bebeklerin yiyeceklerini
her gün değişik şeyler yesiner
hem sıkılmazlar
hem vitamin açısından iyi olur

karpuz yada şeftaliyi rendeleyip onu karıştırıyorum.
devam sütü pek kullanmıyorum.muhallebiyi bile yarı yarıya sulanmış inek sütü ile yapıyorum.

ah cococum yese değişik hazırlıycamda tüm hazırladıklarımı kediler yiyor.sadece tatlı ve meyvalarla aramız iyi.
ha birde su içiremiyorum.çok zorla birkaç kaşık.

mihenkçim bende başlarda su içiremiyodum şimdi biberonla kendi içiyor biberon kullanıyorsan eline ver bir üsre hem oynasın hem damaklarını kaşısın hemde alışssın benimki başta biberonuda almıyordu şimdi oınuda alıyor çok şükür ama alışıncaya kadar bende senin gibi kaşıkla su ver
iyordum anam çok zor oluyor Allah hepimze kolaylık versin

benim oğlumda tatlıcı yaa yoğurdu bile bisküvili veriyorum hoş buarlar evde yapılmış yoğurdu yemiyor danone veriyorum valla napim bir onu yiyopr aslında hazır şeyleri vermek istemiyorum ama yemeyince mecbur kalıyoz ah keşke yesede hep evde hazırlasak

ben ek gidaya basladım biraz geç oldu ama biri şu baslığı bana özet geçse ne fevkalede olur zemuszemuszemuszemus
şimdilik iki öğün yiyebildiği kadar meyve püresi, 1 öğün yiyebildiği kadar sebze çorbası veriyorum. Haftaya 1 öğünde yogurt vereceğim.. Sizce normal mi gidiyoruz? konusunda uzman tecrübeli annişlerim önerilerinizi bekliyorum

canım yoğurt için beklemene gerek yok.benim dr 4 ayda ek gıday başladık ama benim başlamam beş beşbuçuk ayı buldu.5. ay listesine yoğurt koymuş.ilk verilen ek besinlerden zaten.

ah cococum yese değişik hazırlıycamda tüm hazırladıklarımı kediler yiyor.sadece tatlı ve meyvalarla aramız iyi.
ha birde su içiremiyorum.çok zorla birkaç kaşık.

bazı bebekler de anne babalarıyla aynı sofrada yemek istiyorlarmış
yani ona özel yemek yapmış gibi değil de
sanırım bizim yediklerimizden yemek istiyorlar
sen bir de öye dene istesen canım

biz çorbadan ve yoğurttan nefret ediyoruz.hatta o nefreti gösterme şekl,i var ki insan kızmaıyor bile resmen karşısında kahkaha iile gülüyorum.sıpa kendimi tutamıyorum ben güldükçe bunu oyun sanacak ondan korkuyorum.
ama kahvaltıa bayılıyoruz.içinde meyvasuyu varya tatlı ya onu 2 dakkada hüpletiyor.çorba tariflerinden biraz faydalansam iyi olacak.bu arada hergün kahvaltısına 2 yada bir ceviz mutlaka kırıyorum.çok faydallı olduğunu düşünüyordum omega açısından tpikde de yazılmış içim daha bir rahat etti

ben de hergün cinnet geçiriyorum, ne yaptımsa yoğurt yedirmeyi başaramadım, çorba da içmiyor, kaşık mamaları- kavanoz mamaları yemiyor, sadece biberonuna bi tatlı kaşığı karıştırırsam falan, öyle yiyor.

kahvaltısını da sütüne karıştırıp biberonla veriyorum.

patatesli havuçlu püre yedirebiliyorum sadece, bugün daha yedirmedim. bugün püresine kaşar da eklicem, kıyma falan yemeklerde yemiyo. ama bugün ben köfte yerken ona da verdim 3 kere, 3 minik parça, pütürden nefret eden oğlum ben yerken geveleyerek yedi. hayret ettim. ama sonuncusu boğazına takıldı. ahh diğer verdiklerimi de böyle yese keşke, o yenek yiyene kadar ben kafayı yicem herhalde.

dikkat ettim, o yemedikce benim de iştahım gitti, efenin yemek derdi yüzünden 4 kilo verdim :))

hakkaten efenin yemek derdi, beni gerdi :)

bu bebeklerin yemek derdi sadece senimi hepimizi gerdi merak etme pekçok konuda yalnız değilsin..çok enteresan lar bende hep söölerim tatlı bişey yediremiyom diye yani o kaşık mamaları falan ama annemin misafirlerine yptığı uyduruk su muhallebisini löp löp yedi düşünsenize su ve nişasta sadece anlamak çok zorrrr bunlarıı bende artık ne yiyosa onu veriom ama zor işşşş mişş..

eylülde tatlı yemeyenlerdennnn
bizdede kahvaltı sorun oluyor

tarhana corbasına karıştırdım bugün yumurtasını peynirini
löp löp yedi
tahıllı meyveli mamaları bizde sevmiyoruz

gece verdiğim muhallebiyi bile şekersiz yapıyorum sadece eklediğim mamanın tadıyla yiyor.

bende şeker olmayan her şeyi yapmaya calışıyorum ama corba ve yoğurttan başkada seçenek yok

nasılda oynatıyor bizi bu kuzularrr
büyüdüklerinde herşeyleri yiyecekler halbuki
şimdiden bu eziyet revamı yaaaa dimi

buldun ye işte....
ama nerdeeeee

canım yarasın kuzucuğuna
afiyet olsun
umarım corbalarada alışır

dikkatimi çektide cevizi 2 tane cevizmi dedin
allerji yapmadımı
ben korkuma çay kaşığının ucuyla veriyorumda
seni okuyunca arttırayım bari dedim...

ben de her gün bir ceviz katıyorum o günkü kaşık mamamıza.

bu arada ben kesin hükmettim benim kız açlığından değil,
resmen alışkanlığından uyanıyor gece.

uyumadan önce kocaman bir kase dolusu,
kopkoyu kıvamlı cevizli pekmezli kaşık mamasını yediriyorum.
yarım saat kadar sonra da 125 ml devam sütümüzü içip uyuyoruz.
enn geç 3 saat sonra yine uyanıyor yine uyanıyor :bbo:

kronik aç benim kızım -tatlicadiarzu-

ben şimdi çıldırmaya hazırlanıyorum, var mı bi isteğiniz

son olarak püresini de yemedi bizim oğlan.
bugün yedikleri:

450 ml. anne sütü
üç çay kaşığı muzlu yoğurt
üç çay kaşığı patates+havuç+kaşar püresi
iki tatlı kaşığı labne + bi çay kaşığı pekmez
50 ml. su

hepiciği bu kadder

şimdi de süt saati geldi, nah bulur diyesim var Çok üzgünüm çoook ama onun yerine "süt vermicem, ek gıda alana kadar" demeyi tercih edirem

X