2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

1 havuç 1 tane patates 2 su bardagı su haşladım robottan gecirdim tekrar tencereye koydum bir tatlı kaşıgı irmik ekledim 5 dk kaynattım

sogutup verdim ogluma löp löp yedi çok begendi

Ben öyle yaptım. önce sebze çorbası verdim..
Bi de yoğurt diyorla.. mutlaka sade. ekşi tatlara alışması içinmiş..

szkciğim iştahla yiyomu emre.ilkim yemek istemiyo,suratını ekşitiyo hep.korkuyorum iştahsız olcak diye.bende bugün havuç,patates haşlayıp irmik koydum yedirdim.
dünde elma suyunun içine 1tane bebe bisküvisini ekledim güsel oldu tadı yedi.

kızlar söylemeden edemicem..

ben kıza yoğurt mayalamak konusunda biraz gayretsizdim ankaradayken.
yani hergün veremiyordum.
haftada 1 2 falan..

ama malum buraya gelince anneannemiz hergün taze taze mayalıyor ve betül de hergün 2 kaseye yakın severek yiyor.

ve kaka yapma sayımız 1den 3e cıktı hergün

özellikle de ilkime duyurulur...

bu bilgiye rep verilir ama veremedim ki:enbuyukkk:

ne diyorsun:1shok:
bende başıyım hemen yogurda.gaz yapıcak diye cesaret edemedim.bide bakim ben yoğurdu nasıl mayalıcam.

selam
öncelikle sebze çorbası veren arkadaşlar gerçekten çok doğru bir hareket yapıyorsunuz
benimki tatlıcı oldu ama sadece benimki değil tabi meyve suyuyla tatlı tatlı başlamış olan bir çok arkadaşın bebeğinde var bu sorun
resmen yemek seçiyorlar
ben hayatta yediremiyorum öyle patates havuç kabak vs..
benimkine ver sütlü pirinçli milupayı sabahtan akşama kadar yesin

yoğurtta sevmez poff
evde kendim mayaladığım yoğurtlar hep ekşi oluyodu,benim minikte yemiyodu
doktora sordum ve hazır yoğurt veriyorum
babymix e bebe bisküvisi karıştırıyorum yoksa onu da sade yemez
tavsiye ederim

Tüm tarifler,bilgiler için çok teşekkürler.

Maşallah,ALLAH(CC)sağlıkla iştahlarını artırsın, inşallah benim fındığım da aralarına katılsın(amin).

Birkaç yıl önce bebe bisküvileri zararlı denmişti.Kafam çok karışıyor.

Aslında sütüm yetseydi kesinlikle 6.aya kadar kim ne derse desin sütümden başka birşey yedirmezdim, içirmezdim.
Kızıma ben de; elma,ısırgan çorbası,patates,şehriyeli ve terbiyeli tavuk çorbası,yoğurt,ıspanak,şehriye çorbası,yaş pasta,havuçlu ve tarçınlı kek,çaylı ve kahveli kek,peynir,bizim yaptığımız dut pekmezi, domates,muz,ekmek, sancısı çok olduğu için son çare ilaçlar sonrası kendi balımızdan ve şerbetini tattırdım ya da çay kaşığıyla yedirdim.Komşum da sağolsun bazı tatlar tattırmış ve birşeyIer yedirmiş.

Kavanoz mamasından ben de istemsem de mecburen verdim.Zaten kızım pek bi zoraki yedi,püüüff dedi etrafa saçtı.ıstemediği tatlarda ağzını kapatıp,dudaklarını öyle şirince büzüştürüyor ki.O dudakları yerim beenn. cokacimcoook Meyve püresini kızım da abimiz de beğenmedi,sadece brokoli,patates ve pirinçli karışımı önce zorlanarak sonra da sorunsuz yedi.Ötekileri abimiz de beğenmedi.

Milupa ve Bebelac kavanoz mamaları ile ayına göre Bebelac,Herobaby kutudaki mamalardan almıştım.

ıki doktordan birisi kesinlikle hazır yiyecekleri öneriyor.Anlattıklarına hak veriyorum.Ama yine de güvenemiyorum.Netice de hazır ve el-ev yapımı gibi,taze değil.

Diğer doktor da tam tersine kesinlikle herşey ev yapımı olacak.Taze,günlük olacak.ıyi de ölçülerinde, pişirme süresinde ve kimyasalları yıkarken yok edip edememe konusunda tereddütteyim.

Ortak tereddütüm organik olup olmamaları.Kararsızım.Belli yiyecekleri köyde organik olarak yetiştiriyoruz.Bir kısım hazır fidelerle yetiştiriliyor.Meyvalar zaten geç oluşuyor ve karın da doyurmuyor ki.Yine hazır,pazar alışverişi yapılıyor.Ne olacak bizlerin hali ?? (((

Herkese mamalar afiyet bal şeker olsun,yarasın da büyütsün hayırlısıyla...Sevgiler.

ilkimcim ben yoğurt ekşi olmasın diye küçük bi hazır yoğurt alıyorum ondan mayalıyorum.
tatlı tatlı oluyor ve inan hergün tek seferde 2 kase yiyor

mideciği rahatladı kızımın.
cok seviyor...

büyükçe seramik bi bardağımız var,
ona mayalıyorum ben.

sütü kaynat koy,
sonra parmak ucunla arada kontrol et.
elini yakmıcak kadar sıcak olduğunda 1 tatlı kaşığı kadar yoğurdu,
mayalayacağın sütten biraz alarak başka bir kapta iyice karıştır.
yavaşça ütün içine dçk.
azıcık onu da kaşıkla karıştırıp yaydıktan sonra güzelce sar.
3 saat sonra yoğurdun hazır..

Çok teşekkürler tatlım.Afiyet olsun,sağlıkla yarasın kuzucuklarımıza inşallah(amin)

Ben de öğrendiğim ve denediğim bir bilgiyi eklemek istiyorum.Komşumun ve aile büyüklerimizin yaptıkları ve yapmamı söylediği bir ayrıntı var.
Yoğurt mayasına süt ile birlikte bir kesme şeker veya biraz toz şeker de katmak lazımmış.Böyle olunca daha güzel oluyor ve ekşimiyor.Bu şekilde yapmışlar ve ben de öğrendikten sonra bu şekilde yapıyorum.Çok da memnunum.(Yoğurt ekşidikçe daha yararlı olurmuş.Tv.de HaberTürk kanalında Saba TÜMER'de izlemiştim.)Kızıma yedirmeden önce yoğurt suyunu da mutlaka kaseye katıp karıştırıyorum ve yediriyorum.
Sevgiler.

bhk cım yogurdu normal sütlemi mayalıyosun yoksa devam sütüylemi?ben daha hiç yapmadım merak ediyorum canm ya.

bhkciğim çok saol canım.
esinciğim bence inek sütünden canım.devam mamasıyla tutmadığını duydum yoğurdun

pastörize inek sütünden mayalıyorum ben..
mayadan tutturana madalya yollıcam zaten ben

Kızlar geçende Ebru şallı'nın programında bildiğim şeyleri yeniden ondan duydum:
Bebek 1 yaşını dolduruncaya kadar BAL yedirmek çok zararlıymış.Bir de BAKLA dedi.Sebze çorbalarına 1 yaşına kadar bakla eklemeyin.Üçüncü zararlı ise İNEK SÜTÜ.Yalnız bu konuda kafamda çelişkiler oluştu.Yoğurt da inek sütünden yapılıyor.Kendi sütümden mi mayalayacağım 1 yaşına kadar:uhm:

Edolina'cım BAKLA yedirmeyi deneyecektim.Çok teşekkür ederim.BAL konusunda hemfikir olmama rağmen ve oğlumda bal,bal şerbeti verilmesinin çok ceremesini çekmeme rağmen sancılandığında(acile de gittik,bir yığın da ilaç kullandım)öyle çaresiz ve öyle yürek parçalar hali oluyor ki ben de çaresiz kalıyorum.Çaresiz kalıyorum çünkü ilaçlar da çok etki etmedi.Balın kendi balımız olması organikliği konusunda rahat ettirdiği için hem biraz baldan hem de çok tatlı yamadan şerbetini verdim.Ve şaşırtacak şekilde çabuk rahatladı ve uyudu.Uzun bir süre uğraşmıştım.Bir seferlik de olsa pişmanlık duysam da kullandım.
İnek sütü konusunda senle aynını düşünüyorum.Mamadan mayalayınca da tutmadığı yazıldı.Benim yaşadığım yerde günlük,makinalarla sağımı yapılıp hemen satılan sütler de var.Market sütleri ve ne olursa olsun uzun ömürlü oldukları için HABERTÜRK kanalında SABA TÜMER'e bir doktor kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi.Cam şişedeki sütü anca önerdi.Ama önerdiği süt sağılıp kullanılan süttür,hatta temizliğinden ve hijyeninden eminsek eğer,hiç pişirilmeyen sütü kullanmalıymışız.Ne yazık ki benim bulunduğum yerde şişe sütü marketlerde yok.Paket sütler var.Kafam cidden çok karıştı.:uhm:

edolinacım ben dr a sordum hani inek sütü yasaktı nasıl mayalıycaz peki yoğurdu dedim. yoğurdun kimyası farklı dedi. onu süt kabul etme yoğurt olduğu için yasak değil dedi.

amaninnnn bugün çorbqasına bakla koyacaktım biraz kötülemiş koymamıştım o yüzden
bilgin için teşekkürler edoşum

bilyordum zaten ama hatirlatman iyi olmus canim kaydirigubbakcemile5
inek sutu yerine hazir pastorize sut kullan canim ben oyle yapiyorum kaydirigubbakcemile5

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…