2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

benim oğluşta tarhana yiyo valla belki doğru değil ama napayım mamayı asla ve asla emmiyo sadece uyurken e bu çocuk günün her saati uyumadığna göre bir öğün tarhana veriyorum bayıla bayıla yiyo valla pirinç unu vs devam ediyoz bizde durum böyle yeni tarifleri olan varsa lütfen paylaşssın öğrenecek çokk şey varr

off off büyüsülerde bizlerle
beraber masada oturup yemek yeseler ..
oğlum uzat tabağını diyeceğim günlerin hayalindeyim delikafadulden

ben de geçen gün domatesli tel şehriye verdim sevdi bebeğim
bu gün sabah hero'nun sütlü ballı irmikli kaşık mamasını yedi
öğlen mercimek çorbası (mercimek patates havuç)
arada yoğurt
akşam normal mamasını

ben de küçük kavanozlara koyup saklıyorum buzlukta ama en fazla bikaç gün

bebeginizi kac ögün besliyorsunuz bana bir günlük ögün şemasını verebilir misiniz nasıl ne yapcagımı ne yedirecegimi tam olarak oturtamadım

selam arkadaşlar bende aralık annesiyim şu an kızım 5 aylık biz daha sadece anne sütü ile besliyoruz.
sizlere baktım biz çok mu geçiktik dedim ben daha 6. ayın sonuna kadar sadece anne sütü vermeyi düşünüyorum. dr.kilo alımı iyi devam dedi. sizin dr. farklı bir şeyler söyledimi şimdiden teşekkürler

arkadasım valla anne sütün yeterliyse mutlaka anne sütü devam et bizler çok rken başladık ama malm çalısan anne süt azaldı vs.

bebeginizi kac ögün besliyorsunuz bana bir günlük ögün şemasını verebilir misiniz nasıl ne yapcagımı ne yedirecegimi tam olarak oturtamadım

evet arkadaşlar aynen bende bu durumdayım ne vereceğimi şaşırmış durumdayım gerçi benim kız mamayı fazla sevmiyo pirinç lapası veriyorum onuda az uz yiyo ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz mama yemesinide istiyorum sizinkiler nasıl yiyo

benim oğluşta tarhana yiyo valla belki doğru değil ama napayım mamayı asla ve asla emmiyo sadece uyurken e bu çocuk günün her saati uyumadığna göre bir öğün tarhana veriyorum bayıla bayıla yiyo valla pirinç unu vs devam ediyoz bizde durum böyle yeni tarifleri olan varsa lütfen paylaşssın öğrenecek çokk şey varr

Canımbiz ek gıdaya dün geçtik. drumuz bu hafta 10-15 gün içinde tarhana da verebilirsin dedi. hiç endişelencek bişi yok.. muhallebi terine tarhana tercih ederim valla..

ben de geçen gün domatesli tel şehriye verdim sevdi bebeğim
bu gün sabah hero'nun sütlü ballı irmikli kaşık mamasını yedi
öğlen mercimek çorbası (mercimek patates havuç)
arada yoğurt
akşam normal mamasını

ben de küçük kavanozlara koyup saklıyorum buzlukta ama en fazla bikaç gün

yeşim cam kavanozu deepfreze mi koyuyosun. tehlikeli bişi diil mi bu? kafamçokkarıştı

selam guzeler naber ?

ben geldim ama kimse yok sanirim :nazar:

bircok arkadas bebislerine tel sehriye ,mercimek ,tarhana corbasi veriyormus ama erkenn kizlar :mymeka:
6 . ayi beklemek lazim :mymeka:
aceleye gerek yok hepsini yiyecekler zamaninda ama :asigim:

dun hava guzeldi oglusla gezdik biraz bugun de guzel eger uyanirsa kuzu disari cikayim diyorum :asigim:

selam arkadaşlar bende aralık annesiyim şu an kızım 5 aylık biz daha sadece anne sütü ile besliyoruz.
sizlere baktım biz çok mu geçiktik dedim ben daha 6. ayın sonuna kadar sadece anne sütü vermeyi düşünüyorum. dr.kilo alımı iyi devam dedi. sizin dr. farklı bir şeyler söyledimi şimdiden teşekkürler

Merhaba doktor ne dediyse devam canim
benim bebise yeterli gelmiyordu anne sutu o sebeple basladik
doktorlar eger yetiyorsa sadece anne sutu verin diyor ilk 6 ay a.s
yarasin kuzuna :)kaydirigubbakcemile5

Merhaba doktor ne dediyse devam canim
benim bebise yeterli gelmiyordu anne sutu o sebeple basladik
doktorlar eger yetiyorsa sadece anne sutu verin diyor ilk 6 ay a.s
yarasin kuzuna :)kaydirigubbakcemile5

bende şu an öyle devam edeceğim . işe 9 aylıkken döneceğim şu an ücretsiz izin kullanıyorum. evim işime çok yakın kızıma annemde bakacak. ama sırf emsin süt azalmasın diye eylül gibi başlamayı düşünüyorum . para her zaman olur. ama yavrumun bu zamanlarına bir daha dönemem. Tabii bizim için zor olacak ama ne yapalım.

bir de bir şey soracağım ek besine neyle başladınız. Dr. muz 6. aydan sonra ek besine geçeceğiz dedi ama bir sonraki randevumuzda kızım 6 ay 10 günlük olcak fikir verirseniz sevinirim.

bende şu an öyle devam edeceğim . işe 9 aylıkken döneceğim şu an ücretsiz izin kullanıyorum. evim işime çok yakın kızıma annemde bakacak. ama sırf emsin süt azalmasın diye eylül gibi başlamayı düşünüyorum . para her zaman olur. ama yavrumun bu zamanlarına bir daha dönemem. Tabii bizim için zor olacak ama ne yapalım.

bir de bir şey soracağım ek besine neyle başladınız. Dr. muz 6. aydan sonra ek besine geçeceğiz dedi ama bir sonraki randevumuzda kızım 6 ay 10 günlük olcak fikir verirseniz sevinirim.

Allah kolaylik versin canim ne diyeyim

aslinda madem 6 ay 10 gunluk olacak ben biraz fikir vermek isterim ...
muz verebilirsin
sebze yorbasi
sehriye corbalari
acisiz mercimek corbasi
tarhana
tabii bunlarin hicbirine tuz atma kaydirigubbakcemile5

meyve suyu +meyve puresi

yogurt(kendi yapimin olmali )

muhallebi
sutlac
yumurta sarisi

beyaz peynir

aklima ilk gelenler bunlar

ama tavsiyem eger ilk kez alacak ve tadacaksa tatli yiyeceklerden baslama

doktorlar boyle tavsiye ediyor kaydirigubbakcemile5

Allah kolaylik versin canim ne diyeyim

aslinda madem 6 ay 10 gunluk olacak ben biraz fikir vermek isterim ...
muz verebilirsin
sebze yorbasi
sehriye corbalari
acisiz mercimek corbasi
tarhana
tabii bunlarin hicbirine tuz atma kaydirigubbakcemile5

meyve suyu +meyve puresi

yogurt(kendi yapimin olmali )

muhallebi
sutlac
yumurta sarisi

beyaz peynir

aklima ilk gelenler bunlar

ama tavsiyem eger ilk kez alacak ve tadacaksa tatli yiyeceklerden baslama

doktorlar boyle tavsiye ediyor kaydirigubbakcemile5

canım bilgilerin için çok teşekkür ederim. tatlı şeyle başlarsak diğerlerini beğenmez diye sanırım. ama ilk önce meyva suyu diyorlardı o zaman meyva suyunu sonra mı versem acaba? ilk sebze çorbası versem olur mu tatlı şeyleri ilk verirsem sebze çorbasını beğenmeye bilir ?
:ecrin_bebek:

canım bilgilerin için çok teşekkür ederim. tatlı şeyle başlarsak diğerlerini beğenmez diye sanırım. ama ilk önce meyva suyu diyorlardı o zaman meyva suyunu sonra mı versem acaba? ilk sebze çorbası versem olur mu tatlı şeyleri ilk verirsem sebze çorbasını beğenmeye bilir ?
:ecrin_bebek:

rica ederim canim faydali olabildiysem ne mutlu kaydirigubbakcemile5

evet o sebeple
bence sebze corbasindan basla :ecrin_bebek:

ZEPP sütlacı nasıl yapıyorsun canım?
pirinci yutabilir mi?

canim 6. aydan itibaren puturlu gidalara baslamak gerekir ..inan ki yavas yavas alisacak bebeklerimiz tabii hemen alismasini beklememeliyiz ..
benim yaptigim tarifi vereyim meyveli yapiyorum
umarim denersin

Malzemeler

1 kg süt

seker (ben goz karari koyuyorum fazla koymuyorum cok sekerli olmasin diye )

1 yemek kaşığı pirinç unu

1,5 cay bardagi pirinç (kirik kullaniyorum ben )

yapilisi ise soyle 1 litre su ile pirincleri iyice pisirin(suyunu cekene kadar)sutu ekleyip 10 dakika daha kaynatin pirinc ununu soguk su ile acip sutlaca ilave edin en son vanilya ve sekeri ilave edip altini kapatip kaselere bosaltin ...

istege bagli ama bebisler seviyor meyveli
-1 elma (cam rendede rendelenmiş)

Rendelenmiş elmayı ilave ederek karıştırıp servis yapınız. Küçük kuzularimizin meyveli sütlacı hazır: )kaydirigubbakcemile5:ecrin_bebek:

hazir sutlaclarda var (mulipanin ) ama ben evde yapmayi tercih ederim .

canim 6. aydan itibaren puturlu gidalara baslamak gerekir ..inan ki yavas yavas alisacak bebeklerimiz tabii hemen alismasini beklememeliyiz ..
benim yaptigim tarifi vereyim meyveli yapiyorum
umarim denersin

Malzemeler

1 kg süt

seker (ben goz karari koyuyorum fazla koymuyorum cok sekerli olmasin diye )

1 yemek kaşığı pirinç unu

1,5 cay bardagi pirinç (kirik kullaniyorum ben )

yapilisi ise soyle 1 litre su ile pirincleri iyice pisirin(suyunu cekene kadar)sutu ekleyip 10 dakika daha kaynatin pirinc ununu soguk su ile acip sutlaca ilave edin en son vanilya ve sekeri ilave edip altini kapatip kaselere bosaltin ...

istege bagli ama bebisler seviyor meyveli
-1 elma (cam rendede rendelenmiş)

Rendelenmiş elmayı ilave ederek karıştırıp servis yapınız. Küçük kuzularimizin meyveli sütlacı hazır: )kaydirigubbakcemile5:ecrin_bebek:

hazir sutlaclarda var (mulipanin ) ama ben evde yapmayi tercih ederim .

teşekkürler zepp
ben de normal muhallebisinin içine haşlanmış pirinç koymayı düşünmüştüm bugün.
vanilyanın bebeğe zararı olmuyor mu peki?

X