2 Ay - 5 Kilo

vals

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2010
74
2
Selamlar,

Diyete başlayıp 1 ay uğraştıktan sonra tam etkilerini görmeye başlarken bırakan ve sonunda yine aynı kiloya dönenlerdenim ben de. Bu sefer belki buraya her gün yazarsam kendime daha hakim olabilirim diye düşündüm ve bu başlığı açtım.

Özet geçmek gerekirse 24 yaşında 160 boyundayım. Lise yıllarımı 45-50 kilo arasında geçirdim. O zamanlar kendimi çok şişman hissederdim fakat şimdi geriye fotoğraflara bakınca nasıl da zayıf olduğumu görüyorum. Üniversite için şehir değiştirince ilk yıl yemeklere alışamadım ve kilomda bir fark yaşamadım. Ne olduysa ilk yılın sonunda oldu. Arkadaş edinip dışarıda yemeye ve eve yemek söylemeye başladık. Pizzalar hamburgerler derken her yıl tartıda 2 kilo fazla gördüm. 56'da kafama dank etti ama hiç sağlam bir iradem olmadı. 1 ay düzenli besleniyor, sporumu yapıyordum ama 2-3 kilo vermiş gibi göründüğümde hemen salıyordum kendimi ve 1 haftaya kalmadan tüm çabam boşa gitmiş oluyordu.

Bu yaz temmuzda 1 hafta denize gittiğimde sabah akşam yüzüyor öğlenleri de pilates yapıyordum. Geri döndüğümde kilomda fark olmasa da vücudum gerçekten toparlanmıştı. Sporu devam ettirmeye çalışsam da aşırı sıcak havalar yüzünden yarım kaldı. Yine de 54 civarında sabitlemiştim 2-3 aydır. Dün ise 1 haftadır bayram tatili nedeniyle yediklerim 56.5 olarak çıktı karşıma.

3-5 kilo için destan yazdım farkındayım ama bu sefer diğer 100 sefer yaptığım gibi diyete başlayıp yarıda bırakmak istemiyorum. Hem sürekli aynada gördükçe mutsuz hissediyorum hem de her başarısızlık özgüvenimin kırılmasına yol açıyor. Bu yüzden bugün kararlı bir şekilde yeni yeme düzenine geçiyorum. Kendimi takip edebilmek adına buraya her gün neler yediğimi vs yazacağım.

27 Ağustos 2018 Pzt.

Sabah
50 gram light beyaz peynir
7 adet Cherry domatesi

Öğlen (Öğlen işte yediğim için tam sayamıyorum fakat yaklaşık olarak tutmaya çalışacağım)
1 kase domates çorbası
100-150 gram ızgara et
50 gram yoğurt
3 çatal ıslak kek

Öğleden sonra
1 soda

Akşam
Ev yapımı 3 kase domates çorbası (Yağ vs eklemeden sadece domates ve 10 gram tel şehriye koyarak pişirdim. )
250 gram közlenmiş patlıcan

Yemekten sonra
1 bardak demleme adaçayı

Önümüzdeki günlerde de 1000-1300 kalori aralığında kalmaya çalışacağım.

Sabah işe gitmeden önce 20-25 dk kadar egzersiz yaptım. Devamını baş dönmesi nedeniyle getiremedim. Muhtemelen bundan sonra sabahları herhangi bir şey yapmayacağım Akşam ise yarım saat evde egzersiz yaptım. Belirli hareketler seçerek Tabata mantığında ilerliyorum, 50 sn egzersiz 10 sn dinlenme şeklinde. Kardiyo ile pilatesi karıştırıyorum.

Umarım önümüzdeki 2 ay boyunca her gün günlüğümü güzel bir şekilde tutabilir ve motivasyonumu kaybetmeden bu süreci atlatabilirim. İlk hafta muhtemelen alışana kadar aç hissedicem fakat sonrasında bu hissin geçeceğine inanıyorum.

İyi akşamlar :)

2. günle devam ediyorum.

Sabah
50 gram beyaz peynir
6 adet Cherry domatesi

Öğlen
Yarım kase patates çorbası
Yaklaşık 200 gram ızgara hindi
3-4 çiçek brokoli

Öğlen Atıştırması
100 gram kadar karışık meyve
20 gram sütlü çikolata

Akşam yemeği
Izgara tavuklu salata

Bunlara ek olarak aralarda maden suyu, çeşitli bitki çayları veya şekersiz türk kahvesi/filtre kahve içiyorum.

Selamlar,

Diyete başlayıp 1 ay uğraştıktan sonra tam etkilerini görmeye başlarken bırakan ve sonunda yine aynı kiloya dönenlerdenim ben de. Bu sefer belki buraya her gün yazarsam kendime daha hakim olabilirim diye düşündüm ve bu başlığı açtım.

Özet geçmek gerekirse 24 yaşında 160 boyundayım. Lise yıllarımı 45-50 kilo arasında geçirdim. O zamanlar kendimi çok şişman hissederdim fakat şimdi geriye fotoğraflara bakınca nasıl da zayıf olduğumu görüyorum. Üniversite için şehir değiştirince ilk yıl yemeklere alışamadım ve kilomda bir fark yaşamadım. Ne olduysa ilk yılın sonunda oldu. Arkadaş edinip dışarıda yemeye ve eve yemek söylemeye başladık. Pizzalar hamburgerler derken her yıl tartıda 2 kilo fazla gördüm. 56'da kafama dank etti ama hiç sağlam bir iradem olmadı. 1 ay düzenli besleniyor, sporumu yapıyordum ama 2-3 kilo vermiş gibi göründüğümde hemen salıyordum kendimi ve 1 haftaya kalmadan tüm çabam boşa gitmiş oluyordu.

Bu yaz temmuzda 1 hafta denize gittiğimde sabah akşam yüzüyor öğlenleri de pilates yapıyordum. Geri döndüğümde kilomda fark olmasa da vücudum gerçekten toparlanmıştı. Sporu devam ettirmeye çalışsam da aşırı sıcak havalar yüzünden yarım kaldı. Yine de 54 civarında sabitlemiştim 2-3 aydır. Dün ise 1 haftadır bayram tatili nedeniyle yediklerim 56.5 olarak çıktı karşıma.

3-5 kilo için destan yazdım farkındayım ama bu sefer diğer 100 sefer yaptığım gibi diyete başlayıp yarıda bırakmak istemiyorum. Hem sürekli aynada gördükçe mutsuz hissediyorum hem de her başarısızlık özgüvenimin kırılmasına yol açıyor. Bu yüzden bugün kararlı bir şekilde yeni yeme düzenine geçiyorum. Kendimi takip edebilmek adına buraya her gün neler yediğimi vs yazacağım.

27 Ağustos 2018 Pzt.

Sabah
50 gram light beyaz peynir
7 adet Cherry domatesi

Öğlen (Öğlen işte yediğim için tam sayamıyorum fakat yaklaşık olarak tutmaya çalışacağım)
1 kase domates çorbası
100-150 gram ızgara et
50 gram yoğurt
3 çatal ıslak kek

Öğleden sonra
1 soda

Akşam
Ev yapımı 3 kase domates çorbası (Yağ vs eklemeden sadece domates ve 10 gram tel şehriye koyarak pişirdim. )

Yemekten sonra
1 bardak demleme adaçayı

Önümüzdeki günlerde de 1000-1300 kalori aralığında kalmaya çalışacağım.

Sabah işe gitmeden önce 20-25 dk kadar egzersiz yaptım. Devamını baş dönmesi nedeniyle getiremedim. Muhtemelen bundan sonra sabahları herhangi bir şey yapmayacağım Akşam ise yarım saat evde egzersiz yaptım. Belirli hareketler seçerek Tabata mantığında ilerliyorum, 50 sn egzersiz 10 sn dinlenme şeklinde. Kardiyo ile pilatesi karıştırıyorum.

Umarım önümüzdeki 2 ay boyunca her gün günlüğümü güzel bir şekilde tutabilir ve motivasyonumu kaybetmeden bu süreci atlatabilirim. İlk hafta muhtemelen alışana kadar aç hissedicem fakat sonrasında bu hissin geçeceğine inanıyorum.

İn

İnşallah veririz şu kiloları

İnşallah, yeterli azmi gösterebilirsek bunu da atlatabiliriz :)

Bugünün günlüğünü de yazayım.

29 Ağustos 2018 Çrş - 3. gün

Sabah
50 gram light beyaz peynir (Peyniri geceden ayarlayıp suya koyuyorum ki tuzu gitsin)
6 adet cherry domatesi

Öğle
Yayla çorbası
Bir tabak taze fasulye
yarım tabak beyaz pilav
yarım kase cacık

Öğle atıştırması
1 bardak iced americano
1 soda

Akşam
400 ml kremalı tavuk çorbası

Akşam atıştırması
140 gram şeftali
Şekersiz Türk kahvesi
20 gram çikolata

Bugün yemeği fazla kaçırdım fakat kullandığım kalori sayacına göre hala 1300 civarında kalmış görünüyorum. Keşke yemeseydim dediğim tek şey burada çikolata oldu.

Sabah işe gitmeden önce kahvaltı etmeye çalışıyorum ve öğle yemeğine kadar kahvaltımın 4.5-5 saat geçmiş oluyor. Bu da öğlen çok acıkmama ve fazla yememe sebep oluyor. Artık küçük bir kap ile kahvaltımı işe götürerek 1-2 saat geciktireceğim.

Bugün yemekten sonra iced americano'yu yavaş yavaş içtim. Bu da uzun süre aklımın yemeklerden ve abur cuburdan uzak kalmasını sağladı. Her gün buna bir sürü para harcamak istemiyorum, o yüzden bu konuda bir çözüm üretmem gerekecek.

Akşam yemeğinde çorba kremalı olduğu için kalorisinden biraz çekinmiştim fakat oldukça doyurucuydu. Közlenmiş patlıcan da hem doyurucu hem zevkli hem de ucuz sayılabilecek bir yan yemekti. Sonrasında şeftali, türk kahvesi ve çikolatayla oldukça tok bir akşam geçirdim diyebilirim.

Çikolata konusunda biraz fazla sıkıntım var, gördüğüm zaman kesinlikle kendimi tutamıyorum. Yine de özellikle %70 bitter aldım, normalde tamamını yiyebilecekken ara ara yediğim 4 parça yeterli oldu. Zaman içerisinde bunu da azaltmaya çalışacağım.

Spor konusunda bugün bir değişiklik yapmak istedim ve youtube'tan hiphop egzersizi açtım :) yarım saatte deli gibi terletti, benim için kardiyo günü olmuş oldu. Yarın hazır tatildeyken sabahtan pilatesimi yapıp akşam daha güçlenme odaklı egzersizler araştıracağım.

İnşallah, yeterli azmi gösterebilirsek bunu da atlatabiliriz :)

Bugünün günlüğünü de yazayım.

29 Ağustos 2018 Çrş - 3. gün

Sabah
50 gram light beyaz peynir (Peyniri geceden ayarlayıp suya koyuyorum ki tuzu gitsin)
6 adet cherry domatesi

Öğle
Yayla çorbası
Bir tabak taze fasulye
yarım tabak beyaz pilav
yarım kase cacık

Öğle atıştırması
1 bardak iced americano
1 soda

Akşam
400 ml kremalı tavuk çorbası

Akşam atıştırması
140 gram şeftali
Şekersiz Türk kahvesi
20 gram çikolata

Bugün yemeği fazla kaçırdım fakat kullandığım kalori sayacına göre hala 1300 civarında kalmış görünüyorum. Keşke yemeseydim dediğim tek şey burada çikolata oldu.

Sabah işe gitmeden önce kahvaltı etmeye çalışıyorum ve öğle yemeğine kadar kahvaltımın 4.5-5 saat geçmiş oluyor. Bu da öğlen çok acıkmama ve fazla yememe sebep oluyor. Artık küçük bir kap ile kahvaltımı işe götürerek 1-2 saat geciktireceğim.

Bugün yemekten sonra iced americano'yu yavaş yavaş içtim. Bu da uzun süre aklımın yemeklerden ve abur cuburdan uzak kalmasını sağladı. Her gün buna bir sürü para harcamak istemiyorum, o yüzden bu konuda bir çözüm üretmem gerekecek.

Akşam yemeğinde çorba kremalı olduğu için kalorisinden biraz çekinmiştim fakat oldukça doyurucuydu. Közlenmiş patlıcan da hem doyurucu hem zevkli hem de ucuz sayılabilecek bir yan yemekti. Sonrasında şeftali, türk kahvesi ve çikolatayla oldukça tok bir akşam geçirdim diyebilirim.

Çikolata konusunda biraz fazla sıkıntım var, gördüğüm zaman kesinlikle kendimi tutamıyorum. Yine de özellikle %70 bitter aldım, normalde tamamını yiyebilecekken ara ara yediğim 4 parça yeterli oldu. Zaman içerisinde bunu da azaltmaya çalışacağım.

Spor konusunda bugün bir değişiklik yapmak istedim ve youtube'tan hiphop egzersizi açtım :) yarım saatte deli gibi terletti, benim için kardiyo günü olmuş oldu. Yarın hazır tatildeyken sabahtan pilatesimi yapıp akşam daha güçlenme odaklı egzersizler araştıracağım.

Çikolata benimde can alıcı noktam :) arada ufak kaçamak oluyo onudakesmeye çalışcam. bnde kahvaltıda üç dilim kaşar peyniri 1 domates 7 zeytin iki ceviz ve üç çatal da peynir yedim

30 Ağustos 2018 Prş - 4. gün

Sabah-Öğle (Geç kahvaltı oldu bugün :)
60 gram light beyaz peynir
50 gram yeşil zeytin
4 adet cherry domatesi
2 yumurtadan omlet (sadece bir tatlı kaşığı ayçiçek yağı koydum. Tuz yerine tat vermesi için pul biber kullandım)

Öğle atıştırması
1 elma (140 gram)
şekersiz Türk kahvesi
20 gram %70 bitter çikolata (yine dayanamadım.. :KK43: )

Akşam
5 adet fırında köfte (hiç yağ eklemedim, üstüne tat vermesi için salça sulandırıp döktüm)
1 büyük kase marul

Akşam Atıştırması
1 elma (150 gram)
1 şeftali (250 gram)

Toplam kalori 1100-1200 civarında. Sabah 15 dakika kardiyo, akşam 40 dakika tüm vücut egzersiz yaptım. Sabah çok doyurucu bi kahvaltı yapmış oldum, beni moral olarak yukarıda tuttu. Akşam yemeğinde marul güzel doyuruyor gibiydi fakat hızlı bir şekilde acıktım. Bu noktada elma ve şeftali muhteşem kurtarıcılar oldu. Enerji değerleri düşük olmamakla birlikte sanırım lifli meyveler olduğundan açlık hissimi tamamen kestiler. Üstelik abur cubur olmadığından sağlıklı bir tercih yaptığımı düşünüyorum :)

Bugünün bir güzel yanı da şuydu. Pazartesi sabah 56.5 olarak tartılmıştım. Bugün akşam üzeri 54.2 gördüm. Tabi ki birden bire 2 kilo vermedim fakat vücudum o 1 haftalık kötü beslenmeyi büyük oranda temizledi demek bu. Karnımdaki şişlik de azaldı. Haftasonuna giriş nedeniyle bir kaç gün günlük tutamayacağım fakat kendimi rahata bırakmayı da düşünmüyorum :)

İyi akşamlar

Hafta sonunda kalori saymasam da yediklerime dikkat etmeye çalıştım. Ölçülü bir hafta sonu geçirdiğime inanıyorum :)

3 Eylül 2018 Pzt.

Sabah
1 chia tohumlu gurme bar (100 kalori)

Öğle
Soslu fırın köfte (yaklaşık 150 gr)
Marul-domates
Yarım biber dolması

Öğle atıştırması
120 gr karışık meyve
2 adet lokum

Akşam
Fırında köfte (150 gr)
Salata (marul-domates-salatalık-haşlanmış mısır)

Akşam atıştırması
1 elma (160 gr)
5 gram bitter çikolata

4o dk kadar egzersizlerimi de yaptım, artık güzel bir uykuya hazırım :)

İyi akşamlar

X