2,5 yaşındaki oğlum ölen kuzenini görür mü

myilmmaz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2010
585
201
kızlar merhaba
04 temmuz gecesi 22 yaşındaki yeğenimizi trafik kazasında kaybettik Mekanı cennet olsun inşallah
2,5 yaşında bir oğlum var tam manasıyla konuştuğu söylenemez kelime haznesi geniş işaret dilide kullanıyor biz anlıyoruz
konumuz şu ki oğlum yeğenimizin vefatından 10 gün sonra tavana bakarak gülmeye öpücük atmaya felan başladı sorduğumda abisinin olduğunu anlattı hem ürperdik şaşırdık birazda sevindik
bu durum aralıklarla ara ara olmaya devam etti ve ediyorda
en sonda dün gece tavanı işaret edip memi demeye başladı abisine o meme derdi ben abi diye düzeltirdim
abinmi gelmiş diye sorduğumda heee diyor öpücük atıyor gülüyor eliyle yüzünü saklıyor
korkuyormusun annecim diyorum heee diyor
neden diyorum tavanı gösterip memi diyor bende korkmana gerek yok abin seni çok seviyor ve çok özlemiş seni görmeye gelmiş gibi bişiler söyledim bizde onu çok seviyoruz dedim hadi iyi geceler yap uyuyalım abinde uyusun dedim memii memi deyip tavana el salladı öpücüklü bay bay yaptı biraz sonra uyudu
ya bu gerçek olabilirmi kızlar düşünüyorum daha hikaye yazacak uyduracak çağda değil
ilgimizi çekmeye çalışıyor desem hep onunla ilgiliyiz zaten ve ölümü bileceği yaşta değil
cenaze zamanı amcası onla ilgilenmeyince (karşılıklı oturuyoruz kaynımla bu arada) oğlum amcasıyla çok düşkün olduğundan ben ona oğlum abine uff oldu ya amcanın başı uff olmuş ağrıyor felan dedim
bilemedim bu nedir ne olmuş olabilir
araştırıyorum inanıyorum da hatta eşim bu durumu cami hocasına danışmış oda normal onlar daha sabi oldukları için görürler demiş bu güzel bir şey korkmayın demiş ölüler ziyarete gelir biz göremeyiz ama oğlunuz görebilir demiş
sizce nedir gerçekten mi
uzmana getirmelimiyim

Dini boyutu hakkında yorum yapmak yasak, başınız sağolsun çok gençmiş çok üzüldüm.. Hiç pedegog'a götürmeyi düşündünüz mü? Belki gittiğini idrak etmiştir, özlediği için hayal ediyordur? Kuzeni yattıkça Allah oğlunuza uzun ömür versin

Son düzenleme:
Ya oyle birşey mümkün mu bilmiyorum ama çocuğa neden korktun mu vs gibi şeyler soruyorsunuz... korkunun anlamını bilecek yasta değil,birde karşınızda ki bebek daha abine uf oldu vs. Anlatamaya gerek var mı, yani ne olduğunu anlayamayacak çocuğa korku, kaza gibi olgulari beynine yerleştiriyorsunuz.. birde abine uf oldu ya bu cok yanlış bence uf genel olarak yanlis ya neyse

O yaşta çocuklarda olur, büyük ihtimal yaşadığınız olayı çocuğa çok belli etmişsiniz bu sebeple psikolojisi bozulmuş ve kuzenini gördüğünü sanıyor aynı hayali arkadaş gibi. Ölüleri kimse göremez. Cami hocası da atmış.
Siz ilgisini başka tarafa kaydırın zamanla düzelir.

evet maalesef yanlış yaptık
ama evde tuhaf bir olay var ve bunu anlayabilecek yaşta
bir kere 2 daireninde kapısı açık hiç kapanmıyor normalde kilitli duran kapı bunlar ve şimdiye kadar hiç görmediği karmaşa, aşırı kalabalık insan var, gelenler gidenler- ağlayanlar bağıranlar- feryat figan durumu çünkü yaşanılan şey kolay değil Rabbim kimseye yaşatmasın çocukta alıştığı ortamı ilgiyi bulamayınca onda açıklama yapmak zorundaydık belki uff oldu yanlış bir anlatım şekli ama ölümü acıyı yada en basiti amcasını yengesini ağlarken görüyor onunla ilgilenmiyorlar ki bu mümkün değil bunun sebebi olduğunu bilmeli diye düşündüm bilmiyorum belkide yanlış yaptım

korku öğrenilen bir şey oğlum korkmayı öğrendi bu olaydan önce bi kaç sefer gece rüyasında korktu odasında yatmayı bıraktı, karanlıktan ürpermeye başladı bu olayla birlikte elleri ile yüzünü kapatınca korktunmu neden korkmana gerek yok gibi söylemlerle onu telkin etmeye çalışıyorum

korku öğrenilen bir şey oğlum korkmayı öğrendi bu olaydan önce bi kaç sefer gece rüyasında korktu odasında yatmayı bıraktı, karanlıktan ürpermeye başladı bu olayla birlikte elleri ile yüzünü kapatınca korktunmu neden korkmana gerek yok gibi söylemlerle onu telkin etmeye çalışıyorum

Sağol arkadaşım
Bir pedagogla görüşmeyi düşünüyorum aslında benimde korkularım var konuyla alakalı
Acabada kaldığım tek nokta acaba tam olarak cümle kurup konuşamıyor henüz kelime ve işaret dili ile biz anlıyoruz ama

bence kalabalik etkilemistir ağlayan insanlarin yaninda durmasin bu süreçte surekli uzak tutun.
başınız sağolsun. korktun mu diye sormayin pekistirmeyin.
abisiyle konuştuğunda normal tepki verip ilgisini dağıtın.
kizim da 2.5 yasinda uykuya goturdugumde tavana bakar dalmadan once ozledigi uzakta olan anneannesine lala der lala geldi der opucuk atar oda uyumuş kizim yat hadi derim tavana iyi geceler yapip el sallar..
gormek olarak dusunmeyin de aklina geliyordur hayalinde canlaniyordur.

Amin Allah razı olsun pedagoga henüz gitmedim ama düşünüyorum endişeliyim

Tabiki mümkün değildir bırakacak baska biri yoksa ortamdan uzak tutmak ama küçük gerçekten anlatmasanızda olur gibi geliyor

Benim de 5 yasindaki kizim odanin bir kosesinden korkardi kosede birsey yoktu, orayi gosterip aglardi. Cocuklarin hayal dunyasi genis galiba.

evet ilk 7 gün 2 dairede kalabalıktı oğlumu ayrı tutamadım ortamı biz ağladığımızı ona göstermemeye gayret ettik ama tabi ağlamaları feryatları duydu şahit oldu annem oğlumu almayı teklif etti ama benim oğlum bizden ayrı durmaz diye yollayamadım ki durmazdı da karşı daireye mümkün olduğunca yollamadım 7. günden sonra kapılar kapandı yoğun kalabalık dağıldı tabi biraz düzenine geri döndü sürekli dışarı çıkarttık hala daha parka sahile getiriyoruz her gün mutlaka amcasının daireye hiç yollamıyorum oğlumu amcası bize geldikçe görüyor eltim kendini toparlayamadı daha hem ona oğlumu görmek acı verir diye düşündüğümden hemde oğlumun yengesini o şekilde görmesini istemediğimden
abisiyle konuştuğunda normal tepi verdiğimi düşünüyorum ama biraz daha dikkat etmeliyim sanırım belkide farkında olmadan kaş göz mimiklerimde şaşkınlık hissediyorsa anlam yüklüyor oladabilir tabi
birde pedagoga götürmeye kararlıyım

Başınız sağolsun. Konuyla alakalı yorum yapamıyorum takıldığım tek şey uf oldu. Uf nedir ya ? Abin uf amcan uf.. bence pedagoga götürün çocuğu biçok konuda yardımcı olur size.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…