16 aylık yürüme sorunu

Louder

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
3 Ağustos 2012
5.089
14.850
Merhabalar bebeğim 16 aylık oldu hala ayakta dahi duramıyor, sıralama yok. Koltuğa tutunarak birkaç dakika parmak ucunda durabiliyor sadece. Ayına göre kilosu çok fazla. Bunla ilgili de olabilir diyor doktorlar. Önümüzdeki hafta fizyoterapi ve ergoterapiye başlıyoruz. Ama ayakta bile durmaması beni çok korkutuyor. Genetik bir hastalığı vs. vardır diye çok korkuyorum. Bu aya kadar ayakta durması bile olmayıp sonradan normal gelişen bebekler göreniniz oldu mu? Emeklemesi de yok. Poposunun üzerinde gidiyor her yere.

Belki bencilce bir istek ama eğer bir probleme yol açmıyorsa anneler arasında konumu duyurmanız beni çok mutlu eder. Çok kaygılı olduğum için günlük hayatıma odaklanamıyorum. Yardımlarınıza mutlu olurum K Kazen

Diger gelisim basamaklari ne durumda? Ince motor mesela? Kac kelimesi var? Allah korusun genetik hastalik kaynakli bir durumda genelde daha yaygin bir gelisim geriligi soz konusu oluyor.

Diger gelisim basamaklari ne durumda? Ince motor mesela? Kac kelimesi var? Allah korusun genetik hastalik kaynakli bir durumda genelde daha yaygin bir gelisim geriligi soz konusu oluyor.
Diğer konularda sorun yok çok şükür. Sadece katı beslenmede öğürüyor hala. Hep rondo yaptığım için muhtemelen. 5-6 kelimesi var. Gelişimsel pediatri diğer konulara normal dedi. Parmakla göstermesi, sosyal etkileşimi, göz kontağı, ince motor vs iyi ama kaba motorda tökezledik

Hiç yürüteç denediniz mi? Kullanmak icin değil onda nasıl? Emekleme filan nasıl?

O zaman hic akliniza kotu ihtimalleri getirmeyin bence. Belki biraz duyu hassasiyeti vardir o da alacagi egitimle cozulur.

Panik olma ben 3 yaşında yürüyen gördüm :) inadından yürümüyordu kontrole gene gidin bir şey çıkmaz inşallah

Kilodan dolayı olabilir , destek alınca bunları aşacaktır inşallah...

Louder sizi bir kaç konunuzdan daha biliyorum ve paniklik halimiz o kadar aynı ki amaa hemen sakin oluyorsun çünkü biz bebeklerimizi aşırı etkiliyoruz, fizyoterapi ve ergıterapiste gidecekmişsin zaten şahane hareketler için bişey söylememe gerek yok o yüzden tek tavsiyem ilk seanslarda sakın gözün korkmasın bebeğin ağlar ise zamanla uyum sağlıyorlar, sen yapılan hareketlere odaklan ve aynı şekilde kolay olanları evde sende çalıştır.

Gelelim benim kızıma 13. Ayına kadar asla yere basmadı emeklemedi, kimseye gülmez soğuktu ben aklımca ne hastalıklar kondurdum 13. Ayda emekledi 16 da fizyoterapiye başladık şuan hastahanenin neşe kaynağı ve bağımsız yürüyor, zihin ile ilgili bir sıkıntı yok şükür komut alır bilinçli yerinde en az 30 kelimesi var hayvan sesleri taklidi hariç ismini yaşını sorunca söyler sadece bir şekilde kaba motor geride kaldı o da destek ile düzelecek

Annelik kalbimde kocaman bir yara açtı benim, sürekli sızlayan. Çok zormuş çok. Anlaşılmak öyle güzel ki çok teşekkür ederim size. Yavrunuza şifa ve neşe diliyorum

Doktorumuz tehlikeli dediği için hiç kullanmadık canım
Evet tehlikeli. Ama ben kullanmıştım emekleyebilince sıralayabilince bıraktım. Sadece kucaktı benimki de tombalaktı. Çok çok zorda kalınca koyuyodum mesela soğan doğrarken, yemek yerken. Onun harici full kangurudaydı bir şey yapacaksam ancak öyle yapardım. Önermem parmak ucu basar sureci zorlaştırır filan tabi ki. Sadece tepkisini merak ettiğim için sordum.

Annelik kalbimde kocaman bir yara açtı benim, sürekli sızlayan. Çok zormuş çok. Anlaşılmak öyle güzel ki çok teşekkür ederim size. Yavrunuza şifa ve neşe diliyorum
Böyle olmasının sebebi sen çok iyi bir annesin evladın için endişelenip onu düşünüyorsun bir sorun var ise zamanında müdehale etmek istiyorsun bakma bazen endişede ipin ucunu kaçırıyoruz o da bizim karakterimizdir ne yapalım Lütfen hiç korkma fizyoterapi sürecine tüm inancın ile odaklan tam fayda sağlasın diye sende evde aynı şekilde devam et emin ol bir anda açılacak, duyu bütünlemesi için sana da diyeceklerdir farklı zemin ne varsa değsin ıslak çamur çim kum sert yumşak ne aklına gelirse

Bunu deneyip de olaki hiç tepki vermez ise moralini bozmasın benimki de öylece put gibi durmuştu

Şu anda da bastığında parmak ucu basıyor zaten çok kafama takıyorum gerçekten diğer konularda sorun yok ama 16 aydır her dönemde beni çok endişelendiren bir faktör olduğu için yüreğim tükendi artık

içinizi rahatlatır mı bilmiyorum ama kızım 12 aylık emekledi, 18 de yürüdü. öyle kilolu falanda değildi. 17 aya kadar ayaklarının üzerine bile basmıyordu doğru düzgün,bir yere tutunup kalkmıyordu.Şimdi 2.5 yaşında koltuk tepelerinde geziyor.

Ilgilenen analarda oluyo bu telaşlar kaygılar millettinki sababtan aksama kadad yüruteç tepesinde olur elinde lolipopla bi şeycik olmaz. Yani olmasında zaten tabi de valla sakınan göz misali. E sakınmadan da duramıyoruz tabi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…