11 Yaşında ama İçi Geçmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence çok yanlış konuşuyorsunuz. Benim ailem açık babam müslüman bile değil. Kardeşim askeri bir okula giderken daha ilkokulda kapanmak istediğini söyledi. Tabii izin vermediler, yıllarca her yıl tekrarladı bu isteğini ve en sonunda lisede kapandı.
Kimse onun beynini yıkamadı, bazen gerçekten insanlar belli bir fıtratla doğuyor diye düşünüyorum sadece.
Aileniz değil başka birileri beynini yıkamıştır.

11 yaşında çocuğun başörtülü olması zorlayıcı bir aile olduğunun göstergesi zaten. Belki bunu şiddetle yapmıyorlar ama beyin yıkayarak yapıyorlar çocuğun durumundan anlaşıldığı üzere.
ihl’lere karşıyız!
Yani diyorsunuz ki hristiyan,yahudi ve müslüman çocuğunu kendi dini üzerine yetistiremez .... İnancsizsaniz konu sahibine duyduğum saygıyı duyup çekiliyorum

Bence çok yanlış konuşuyorsunuz. Benim ailem açık babam müslüman bile değil. Kardeşim askeri bir okula giderken daha ilkokulda kapanmak istediğini söyledi. Tabii izin vermediler, yıllarca her yıl tekrarladı bu isteğini ve en sonunda lisede kapandı.
Kimse onun beynini yıkamadı, bazen gerçekten insanlar belli bir fıtratla doğuyor diye düşünüyorum sadece.
Kesinlikle Salih Selman diye bir doktor var mesela .....

Aileniz değil başka birileri beynini yıkamıştır.
İlla beyni mi yıkanması gerekiyor?
Ailemizin, gittiği okulun sosyal çevresinin durumu belli.
Olaya çok yanlış yerden bakıyorsunuz. Bazı şeyler için beyin yıkamasına gerek duyulmaz çünkü onlar gerçeklerdir ki ben bunu başörtüsüz biri olarak söylüyorum.
Sizin dini görüşünüz farklıysa böyle düşünmenize saygı duyuyorum.

Yani diyorsunuz ki hristiyan,yahudi ve müslüman çocuğunu kendi dini üzerine yetistiremez .... İnancsizsaniz konu sahibine duyduğum saygıyı duyup çekiliyorum
Hiç bir çocuğun yoğun dini eğitimle yetiştirilmemesi gerektiğini savunuyorum. Çocuklar 12 yaşına kadar soyut kavramları algılama yeteneğine sahip değiller. Küçücük çocuklara inanç, yaratıcı vs gibi soyut kavramları pompalamak sadece korku geliştirmelerine neden oluyor. Bu konuda gördüğümüz gibi.

Tabi ki herhangi bir dine mensup bir aile çocuğuna kendi dini değerlerini YAŞINA UYGUN BİR BİÇİMDE anlatma hakkına sahip. Ama bu çocuğu yaralamadan, gelişimini baltalamadan, psikolojisini bozmadan yapılmalı.

Dini obsesyon bu nesil de daha mı fazla ya. Dikkatimi çekiyor bu.
Benim de çok dikkatimi çekiyor. Komşumun dört yaşındaki oğlu, askılı bluz giymiş birini görünce günah günah diye bağırıyordu.

Din eğitimi verilmesine karşı değilim ama bu şekilde de olmamalı ya. Hiç sağlıklı değil.

İlla beyni mi yıkanması gerekiyor?
Ailemizin, gittiği okulun sosyal çevresinin durumu belli.
Olaya çok yanlış yerden bakıyorsunuz. Bazı şeyler için beyin yıkamasına gerek duyulmaz çünkü onlar gerçeklerdir ki ben bunu başörtüsüz biri olarak söylüyorum.
Sizin dini görüşünüz farklıysa böyle düşünmenize saygı duyuyorum.
İlkokul diyorsunuz. 10 yaş altı bir çocuğun kendi kendine dini ve dinin gereklerini öğrenip ben kapanacağım noktasına gelecek kadar bilgiyi kendi kendine edindiğine inanıyorsanız diyecek bir şeyim yok 🤷🏻‍♀️

Yetiştirmek farklı uç fikirleri aklına sokmak farklı. Çocuk bilinç düzeyi ölçüsünde din gibi soyut bir kavramı anlayabilir. 11 yaşındaki çocuk her söylediğini sorgulayıp hakka mı girdim diye düşünüyorsa yaşına uygun dini eğitim almamış demektir.

Açık giyinmek zaten nefse ağır gelmez hanım efendi önemli olan kapanmak . Madem kimseyi umursamıyordunuz kapalı giyinseydiniz
Çarptiriyorsunuz ya ben ne diyorum siz ne diyorsunuz. Demek istediğim çevresi ne düşünür onu takmıyordur. Şu an mesela o çocuk gibi kapanmak pek çok kişiye ağır geldiği için neredeyse tesettürsuz bir insan gibi giyiniyor tesettürlü insanlar. Çünkü aksi nefsine ağır geliyor. Ama o yaşlarda kendi doğrusu ağır basıyor olabilir. Başkasının ona ne dediği umrunda olmayabilir.

Tanri demesi cok dikkatimi cekti.
Bizim toplumda Allah denir "Tanri" denmez daha dogrusu tercih edilmez. Genelde inancsiz insanlar Tanri der. Anne babasi din kulturu ogretmenleriyse Tanrı demiyorlardir muhtemelen. Cocuk internet uzerinden başkalariyla dini sohbetler icerisinde bulunup kafasi karisiyor bence.
Benim de dikkatimi çekmişti. Başka dinleri de araştıran bir çocuk zaten.

İlkokul diyorsunuz. 10 yaş altı bir çocuğun kendi kendine dini ve dinin gereklerini öğrenip ben kapanacağım noktasına gelecek kadar bilgiyi kendi kendine edindiğine inanıyorsanız diyecek bir şeyim yok 🤷🏻‍♀️
Çünkü elimizde internet var. Ben onun bir yaş üstüyken Hrıstiyan olmaya karar vermiştim. Beynim falan yıkanmadı birine özendim sonra araştırdım ve ağlaya ağlaya kiliseye gitmeden Hrıstiyan olunur mu sorusuna yanıt aradım.
Kardeşimin de elinde internet vardı, araştırdı. Reklam olmasın çok güzel islamı açıklayan sayfalar var. Din kültürü dersleri var. Bunlar beyin yıkama değil, çocuğu yaşına göre eğitmedir. Ayrıca herkesin bir idolü vardır belki de kendine o yaşta başörtülü birini örnek almıştır. Ben de onun gibi olacağım diyerek kapanmış olabilir. Bunlar beyin yıkama olmuyor.

11 yaş ve baş örtüsü derken?
Dini obsesyon da üzerine...

Bu çocuğa kaç yaşından beri din, cehennem, günah, ceza öğretiliyor acaba?
Hakka girmek konusunda bu kadar korku normal değil, 11 yaşındaki bir çocuğun derdi asla bu olmamalı.
Çok bilgi(!) yüklenmiş bu çocuğa, çok -ayrıntı bilgi- ve yaşından çok önce muhtemelen, yazık; kim anne babası necidir, kurs murs bir yere mi gönderiyorlar, ne okuyor bu çocuk, ne konuşuluyor?
Kursa vs gitmiyor. Ebeveynleri din kültürü öğretmeni ve muhafazakar insanlar. İmam Hatip ortaokulunda okuyor.

Benim de dikkatimi çekmişti. Başka dinleri de araştıran bir çocuk zaten.
Ya inanın o kadar normal ki. Ben 7. sınıfta anneyle ilgili kompozisyon yazın onu birine benzetin dendiğimde Tanrıya benzetmiştim😂😂 O derece kafayı dinlerle bozmuş, yolunu kaybetmiş bir çocuktum. Araştıran bir çocuksa kendi haline bırakın, o yolunu bulur zaten

Hareketlerinde bi anormallik yok tipik ergenlik. Sizinle veya diğerleriyle bir sey yapmak istemiyor da olabilir sıkılıyordur belki. Sohbetiniz falan sarmıyodur. Anormallik yok herkes aile yapısına göre yetişir illa bi insan kapandı veya dini hassasiyetleri var diye anormallik olmuyor. 11 yasında daha çocuk daha erken vs gibi yorumlar yazanlar zaten dinin ne olduğunu tam anlayamamışlar kusura bakmasınlar. Baski yapılsın demiyorum ama İslamiyete göre çocuk sağ elini sol elinden ayırt edebildiği zaman artık eğitimi verilmeye baslanmasi gerek. Her dinin kuralları var malum. Ağaç yaşken eğilir. Bazı şeyler sonradan olmaz. Islamiyet böyle bişey değil yani sorumluluk yükler insana. Siz ben inanmıyorum demissiniz saygı duyarim belki size gore o yuzden hareketleri, örtünmesi dedikodu yapmayın demesi vs fazla gelmiş olabilir abarti gelmiş olabilir. Ama değil. Normali budur dediğim gibi dinin belli kuralları vardır buna göre yaşanır insanlar dine uyarlar kendilerine göre dini uydurmaya çalışmazlar. Daha çocuk bisey söylenmesin bişey öğretilmesin eğitim verilmesin diyerek olmuyor yani anne babası zaten konunun bilincindedir.

Çünkü elimizde internet var. Ben onun bir yaş üstüyken Hrıstiyan olmaya karar vermiştim. Beynim falan yıkanmadı birine özendim sonra araştırdım ve ağlaya ağlaya kiliseye gitmeden Hrıstiyan olunur mu sorusuna yanıt aradım.
Kardeşimin de elinde internet vardı, araştırdı. Reklam olmasın çok güzel islamı açıklayan sayfalar var. Din kültürü dersleri var. Bunlar beyin yıkama değil, çocuğu yaşına göre eğitmedir. Ayrıca herkesin bir idolü vardır belki de kendine o yaşta başörtülü birini örnek almıştır. Ben de onun gibi olacağım diyerek kapanmış olabilir. Bunlar beyin yıkama olmuyor.
Bunların beyin yıkama olduğunu düşünmüyorsanız da diyecek bir şeyim yok 🤷🏻‍♀️

Dini obsesyon tedavinin en zor olduğu obsesyon türü diye hatırlıyorum genel anlamda
Çünkü bence yani dini obsesyonlar daha ney ve sorgulanamaz kalıplara neden oluyor
11 yaşındaki çocuğum kapanması bana normal gelmiyor açıkçası

kardeşim şuan 19 yaşında sanırım ortaokuldayken ya da sizinkiyle hemen hemen aynı yaştayken kapanmak istedi
Annem de kapalı bu arada annem şey dedi ben tasvip etmiyorum daha çok küçüksün ve bunun kararını alabilecek yaşta değilsin dedi

Sonra zaten açıldı istemedi aynı olay lisede de tekrarlandı annem yine aynı şeyi dedi mesela

11 yaşında bu kadar obsesyona sahipse dini eğitimi daha evvelden almaya başlamış soyut algılama yeteneği zaten daha gelişmedi ergenlikte gelişir genelde diye biliyorum

bana göre oldukça hatalı bir yaklaşım
Asosyal olmasından ziyade burada bu obsesyonların ileriki hayatına yansımasını düşünmek gerek diye düşünüyorum

Çarptiriyorsunuz ya ben ne diyorum siz ne diyorsunuz. Demek istediğim çevresi ne düşünür onu takmıyordur. Şu an mesela o çocuk gibi kapanmak pek çok kişiye ağır geldiği için neredeyse tesettürsuz bir insan gibi giyiniyor tesettürlü insanlar. Çünkü aksi nefsine ağır geliyor. Ama o yaşlarda kendi doğrusu ağır basıyor olabilir. Başkasının ona ne dediği umrunda olmayabilir.
İnanın samimiyetle söylüyorum sizi anlamıyorum. Sizi daha yanlış anlayıp kırmakta istemiyorum ama çocuğun doğrusunun o olduğunu nerden biliyoruz dinde kapanma farz olmasaydı kim kapanırdı ki bunu isteyerek yapmıyor emir olduğunu bildiği için yapıyor

Ya inanın o kadar normal ki. Ben 7. sınıfta anneyle ilgili kompozisyon yazın onu birine benzetin dendiğimde Tanrıya benzetmiştim😂😂 O derece kafayı dinlerle bozmuş, yolunu kaybetmiş bir çocuktum. Araştıran bir çocuksa kendi haline bırakın, o yolunu bulur zaten
İnternet de derya deniz ama 🤒 ben de bir zamanlar çok araştırıyordum internetten ve çok kafam karışmıştı 😁her şeyden soğuyasim falan geliyordu ne bileyim.

Yaklaşık aynı yaşta bir kızım var. Saat 21.45 ve şu an evin bahçesinde mahalleden arkadaşlarıyla sohbet ediyorlar. Sabahtan akşama gezelim, alışveriş yapalım desem bin tane kıyafeti hiç üşenmeden giyer çıkarır, hepsini almak ister. Erken ergenliğe girdi regl de görüyor, anlattığınız durumdan çok çok uzaktayız. Her çocuk farklıdır muhakkak, ama sanki burdaki farklılık dini eğitimle alakalı gibi geldi bana. Biz de dinine bağlı denebilecek bir aileyiz, pek çok kişiye göre muhafazakar bile sayılırız ama bahsi geçen şekilde dini eğitimi uygun bulmuyorum. 11 yaşında tesettürlü bir çocuğun kendini akranlarından farklı görüp soyutlaması bana normal geldi, çünkü gerçekten oldukça farklı bir durum bu. Ailenin görüşü ne olursa olsun çocuklara bu konularda kendi doğrularını dikte etmelerini doğru bulmuyorum. Kuzeniniz baskı altında muhtemelen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X