11 Yaşında ama İçi Geçmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çünkü elimizde internet var. Ben onun bir yaş üstüyken Hrıstiyan olmaya karar vermiştim. Beynim falan yıkanmadı birine özendim sonra araştırdım ve ağlaya ağlaya kiliseye gitmeden Hrıstiyan olunur mu sorusuna yanıt aradım.
Kardeşimin de elinde internet vardı, araştırdı. Reklam olmasın çok güzel islamı açıklayan sayfalar var. Din kültürü dersleri var. Bunlar beyin yıkama değil, çocuğu yaşına göre eğitmedir. Ayrıca herkesin bir idolü vardır belki de kendine o yaşta başörtülü birini örnek almıştır. Ben de onun gibi olacağım diyerek kapanmış olabilir. Bunlar beyin yıkama olmuyor.

Ben çocukken internet yoktu.
Babam çok okuyan bir adamdır evde tonla her tür kitap vardı.
12 yaşında tanrıların arabalarını okumuştum ateist olmaya karar vermiştim erich amca gayette beynimi yıkamıştı yani😂

İnternet de derya deniz ama 🤒 ben de bir zamanlar çok araştırıyordum internetten ve çok kafam karışmıştı 😁her şeyden soğuyasim falan geliyordu ne bileyim.
Bende aksine deli gibi bağlanıyordum yaa.
Gerçekten internet derya deniz yolu bulmak hem çok zor hem çok kolay.

• Beğen
Reactions: The
Dini obsesyon tedavinin en zor olduğu obsesyon türü diye hatırlıyorum genel anlamda
Çünkü bence yani dini obsesyonlar daha ney ve sorgulanamaz kalıplara neden oluyor
11 yaşındaki çocuğum kapanması bana normal gelmiyor açıkçası

kardeşim şuan 19 yaşında sanırım ortaokuldayken ya da sizinkiyle hemen hemen aynı yaştayken kapanmak istedi
Annem de kapalı bu arada annem şey dedi ben tasvip etmiyorum daha çok küçüksün ve bunun kararını alabilecek yaşta değilsin dedi

Sonra zaten açıldı istemedi aynı olay lisede de tekrarlandı annem yine aynı şeyi dedi mesela

11 yaşında bu kadar obsesyona sahipse dini eğitimi daha evvelden almaya başlamış soyut algılama yeteneği zaten daha gelişmedi ergenlikte gelişir genelde diye biliyorum

bana göre oldukça hatalı bir yaklaşım
Asosyal olmasından ziyade burada bu obsesyonların ileriki hayatına yansımasını düşünmek gerek diye düşünüyorum
Bence dini OKB alanında iyi ve inanç konusunda bilgili bir psikolog tarafından tedavi edilirse başarıya ulaşır diye düşünüyorum çünkü karşıdaki insan inançlı ve düşüncelerinin günah vs olmadigini kabul edebilmesi için bu tavsiyeleri veren kimseye de dini olarak güvenmesi gerek tedaviyi zor kılan bu tabi bu benim teorim

Ben çocukken internet yoktu.
Babam çok okuyan bir adamdır evde tonla her tür kitap vardı.
12 yaşında tanrıların arabalarını okumuştum ateist olmaya karar vermiştim erich amca gayette beynimi yıkamıştı yani😂
😂😂😂 Gerçekten bence herkesin böyle bir anısı vardır 😂 Evet kitaplar konuşmalar beynimizi yıkayabilir ama hiç görmediğimiz idollerimiz yıkayamaz bence. Ancak özentiden olursa olur. Ben sevdiğim sanatçı Hrıstiyan diye Hrıstiyandım 😂😂 Valla o gelip beynimi yıkamadı keşke yıkasaydı delisiyim hala🤪

İnternet de derya deniz ama 🤒 ben de bir zamanlar çok araştırıyordum internetten ve çok kafam karışmıştı 😁her şeyden soğuyasim falan geliyordu ne bileyim.
Çok araştırıp sorgulamakta büyük sıkıntı kendmden biliyorum :KK70: çokta kurcalamamak gerek bazenn

• Beğen
Reactions: The
Kursa vs gitmiyor. Ebeveynleri din kültürü öğretmeni ve muhafazakar insanlar. İmam Hatip ortaokulunda okuyor.

Çocuğun kafasının içi, yaşından büyük ayrıntı din bilgisi ile dolu muhtemelen.
Arkadaşlarını buna göre eleyip durmuştur ve tahminim, arkadaşsızlığının sebebi de tıpkı ailesini uyardığı gibi arkadaşlarını da uyarıp durduğundan/kafasındaki günah unsurlarınca elediğinden, dışlanması ya da beğenmemesidir.
Şahit olduğum birkaç örneğe göre söylüyorum ki; git gide ya daha keskin, bu konuda radikal biri olur ya da takıntısı-sorgusu artarak akıl sağlığını tehdit eder.
Çocuklarının başına çıkmışlar, tedavi ettirsinler daha ilerlemeden.

Bence dini OKB alanında iyi ve inanç konusunda bilgili bir psikolog tarafından tedavi edilirse başarıya ulaşır diye düşünüyorum çünkü karşıdaki insan inançlı ve düşüncelerinin günah vs olmadigini kabul edebilmesi için bu tavsiyeleri veren kimseye de dini olarak güvenmesi gerek tedaviyi zor kılan bu tabi bu benim teorim
Bunun obsesyon olduğunu kabul etmesi gerek gerçi okb yaptığının mantıksız olduğunun bilincindesin ama kendini kurtaramıyorsun

annesinşn babasının bunu fark edip kabul edip dr araştırması lazım diye düşünüyorum

😂😂😂 Gerçekten bence herkesin böyle bir anısı vardır 😂 Evet kitaplar konuşmalar beynimizi yıkayabilir ama hiç görmediğimiz idollerimiz yıkayamaz bence. Ancak özentiden olursa olur. Ben sevdiğim sanatçı Hrıstiyan diye Hrıstiyandım 😂😂 Valla o gelip beynimi yıkamadı keşke yıkasaydı delisiyim hala🤪

Sizde değil ama kardeşinizde olmuş.
Bahsettiğiniz site okuduğu kitaplar vs.
Küçük yaşta sorgulama yeteneği olmuyor malesef okuduğuna inanma oluyor.
Büyük oğlumun din kültürü öğretmeni sol elle yemek yemek çok günah demiş. 5.sınıfta oluyor bu mevzu oğlan eve geldi ben günahkarım çünkü solağım dedi. Normal bir ortaokul bu. İmam hatiplerde neler söylüyorlar Allah bilir.

Büyük oğlumun din kültürü öğretmeni sol elle yemek yemek çok günah demiş. 5.sınıfta oluyor bu mevzu oğlan eve geldi ben günahkarım çünkü solağım dedi. Normal bir ortaokul bu. İmam hatiplerde neler söylüyorlar Allah bilir.
Ben bir kaç şey duyduğum için ortaokulda özellikel sağlıksız buluyorum ya
Oğlunuza da yazık yani pedagojik eğitim görüyor aslında öğretmenler ama hiç düşünmeden zart diye demek de ilginç

Ben öyle olduğunu düşünmüyorum çünkü kardeşimin karakterini biliyorum. Bazı insanlar gerçekten fıtrat üzerine doğar benim fıtratımda aşırı gösteriş var mesela, kendimi göstermeyi ve şatafatı çok severim. Kardeşim ise tam tersi sadelikten yanadır ve daha usturupludur. Allah nasip etti mi ediyor diyorum ve konuyu benim için kapatıyorum🌸🌸

Yani diyorsunuz ki hristiyan,yahudi ve müslüman çocuğunu kendi dini üzerine yetistiremez .... İnancsizsaniz konu sahibine duyduğum saygıyı duyup çekiliyorum

Bütün dinlerin temelinde aynı şeyler yok mu?
Mesela hırsızlık yapma, yalan söyleme, iyi bir insan ol gibi gibi...
Ya da insan öldürmeyi, cinayeti, gıybeti normal karşılayan bir din var mı?
Çocuklar somut kavramlarla berbarer soyut kavramları da algılayana kadar vermemiz gereken eğitim değerler eğitimidir.
Şu an bir çok anaokulunda değerler eğitimi = dini eğitim ama bu her şekilde manipüle edilmiş bir durumdur.
Değerler eğitimi ile ben çocuklara çalışkanlık, dürüstlük, arkadaşlık, yardımseverlik gibi bir sürü erdemi öğretiyorum.
Zaten bunlar da dinin temeli değil mi?

Ağır bir dini eğitim verince ne oluyor biliyor musunuz? Çocuk size gelip "Öğretmenim cennet çok güzelmiş, ben ölmek istiyorum." Diyor.

Sonra siz o çocuğu nasıl geri döndüreceğinizi şaşırıyorsunuz

Dini obsesyon tedavinin en zor olduğu obsesyon türü diye hatırlıyorum genel anlamda
Çünkü bence yani dini obsesyonlar daha ney ve sorgulanamaz kalıplara neden oluyor
11 yaşındaki çocuğum kapanması bana normal gelmiyor açıkçası

kardeşim şuan 19 yaşında sanırım ortaokuldayken ya da sizinkiyle hemen hemen aynı yaştayken kapanmak istedi
Annem de kapalı bu arada annem şey dedi ben tasvip etmiyorum daha çok küçüksün ve bunun kararını alabilecek yaşta değilsin dedi

Sonra zaten açıldı istemedi aynı olay lisede de tekrarlandı annem yine aynı şeyi dedi mesela

11 yaşında bu kadar obsesyona sahipse dini eğitimi daha evvelden almaya başlamış soyut algılama yeteneği zaten daha gelişmedi ergenlikte gelişir genelde diye biliyorum

bana göre oldukça hatalı bir yaklaşım
Asosyal olmasından ziyade burada bu obsesyonların ileriki hayatına yansımasını düşünmek gerek diye düşünüyorum

O kadar kucuk yaşta bunlarin içine bu kadar dalmasaymiş keşke. Kafası iyice çorba olmuş belli ki. Annesi, babasini uyarin bence bir uzman destegi şart gibi.

Çocuğun kafasının içi, yaşından büyük ayrıntı din bilgisi ile dolu muhtemelen.
Arkadaşlarını buna göre eleyip durmuştur ve tahminim, arkadaşsızlığının sebebi de tıpkı ailesini uyardığı gibi arkadaşlarını da uyarıp durduğundan/kafasındaki günah unsurlarınca elediğinden, dışlanması ya da beğenmemesidir.
Şahit olduğum birkaç örneğe göre söylüyorum ki; git gide ya daha keskin, bu konuda radikal biri olur ya da takıntısı-sorgusu artarak akıl sağlığını tehdit eder.
Çocuklarının başına çıkmışlar, tedavi ettirsinler daha ilerlemeden.
İlk fırsatta obsesyonuyla ilgili yardım almalarını söyleyeceğim. Teşekkür ederim.

O yaşlarda bize din kültürü öğretmeni Kuran yırtan kızın fotoğraflarını göstermişti, başına gelenleri abartarak anlatmıştı (Yıllar sonra bir sergideki mumyalar olduğunu öğrenmiştim)
Sonuç ne oldu? Yıllarca anne baba ile uyuma (15 yaşına kadar), karanlıkta kalamama, psikologlar, türlü tedaviler, kabuslar...
Hava kararınca evde teksem dışarı çıkıp bekliyordum sokakta anne babamın işten dönmesini...
Öyle bir korku ki anlatamam size...

Biraz daha büyüyünce bıçak gibi kesildi
Ama yıllarca ailem ve ben neler çektik bir ben bilirim bir de Allah

Kuzeninizin durumuna duyarlı olup çözüm odaklı olmanız çok hoş bi davranış
1.yetişkin olduğunda inancına göre tesettüre girmesi ne kadar normal ise 11 yaşında bi çocuğun abartılı şekilde kapanması da o derece anormal.6.sınıf iki öğrencim vardı yillar önce böyle kapalılardı şimdi ise acilip gobegi acik bile giyiniyorlar çünkü zamanında yasayamadiklarini şimdi yaşamak istiyorlar.aile bu konuda baskı yapıyorsa esnek davranmalı
2.si dedikodu ve hakkaniyet mevzusu sadece dini olarak lanse edilmemeli bu ahlâkı bi durum ve doğal.ama normal zamanlarda yanınıza gelmeyip yalnız kalmak istemesi bu zamanının ergenlerinin çoğunda var.fakat işitme sorununu yeni yeni problem yapıyor olabilir. Yada kıyafetinden dolayı çıkmak istemiyor olabilir.Dvit, B 12 çinko eksikliği de hiç birşey yapmak istememesine sebebiyet verebilir değerleri ölçülmeli
3.çocuk mutlaka bi sosyal faaliyete dahil edebilmeli. Basketbol kursu yüzme ,müzik kursu.gitmek istemezse eve piyano falan alinip ders aldirilanilir.yeterki uğraşı olsn

Bütün dinlerin temelinde aynı şeyler yok mu?
Mesela hırsızlık yapma, yalan söyleme, iyi bir insan ol gibi gibi...
Ya da insan öldürmeyi, cinayeti, gıybeti normal karşılayan bir din var mı?
Çocuklar somut kavramlarla berbarer soyut kavramları da algılayana kadar vermemiz gereken eğitim değerler eğitimidir.
Şu an bir çok anaokulunda değerler eğitimi = dini eğitim ama bu her şekilde manipüle edilmiş bir durumdur.
Değerler eğitimi ile ben çocuklara çalışkanlık, dürüstlük, arkadaşlık, yardımseverlik gibi bir sürü erdemi öğretiyorum.
Zaten bunlar da dinin temeli değil mi?

Ağır bir dini eğitim verince ne oluyor biliyor musunuz? Çocuk size gelip "Öğretmenim cennet çok güzelmiş, ben ölmek istiyorum." Diyor.

Sonra siz o çocuğu nasıl geri döndüreceğinizi şaşırıyorsunuz

M Msspinkie normalde sormam ama bir çocukla ilgili ciddi bir durumdan bahsettim. Neye güldünüz tam olarak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X