11 Yaşında ama İçi Geçmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazı üyeler burda Allah’ın emirlerine ne rahat karşı çıkıyorlar anlam veremiyorum.
Ben o yaşta Hrıstiyan olmaya karar vermiştim yemin ederim annemden gizli ağlıyordum😂😂 Çünkü en sevdiğim ünlü Hrıstiyandı. Hepimiz belli dönemlerde dini düşüncelerimizi sorgulamışızdır kuzeniniz de bu yüzden hak hukuk meselelerine çok takıyor olabilir.
Diğer durumlar çok normal o yaşlarda belli bir kesim aşırı aktif olur herkesle can ciğer olur belli bir kesimse asosyal olmayı dışarı çıkmamayı tercih eder. Ben de kuzeniniz gibiydim çok normal yani.
Anladım. Belki de biz gereksiz evham yaptık.

Burada eyvah oğlum kız gibi diyen annede kiziyorsunuz tercihi farklı olabilir diye ama inan konusu girince tü kaka oluyor. Anası babası öğretmen muhafazakar bir ailenin ergenliğe adım atmaya başlamış bir üyesi. Korkmayın toplum ahlakına zararı yoktur.
Aslında aynı şey. Orda da çocuğu yönlendirmeyin kendi bulsun ne istediğini demişizdir burada da aynı şeyi diyoruz. Yani hep ailelere kızıyoruz çocukları bu hallere soktukları için.

Anladım. Belki de biz gereksiz evham yaptık.

Başörtüsünü upuzun namaz örtüsü gibi takıyor. Olur da dışarı çıkmaya karar verirse giyinmeye, başını yapmaya üşendiği için çıkmıyor. Hareketsizlikten kilo almış ve biraz hareketlenince nefes nefese kalıyor.

Gereksiz evham boşverin zaten okul btince yaşayamadığı herşeyi tam gaz yaşamaya baslar o zaman konu açarsınız burda

Aslında aynı şey. Orda da çocuğu yönlendirmeyin kendi bulsun ne istediğini demişizdir burada da aynı şeyi diyoruz. Yani hep ailelere kızıyoruz çocukları bu hallere soktukları için.
Yahu zaten bende onu diyorum aklı başına gelince doğru yolu bulur niye kasiyoruz ihl'ye karşıyım net diye????
Benim çevremde öğrencilerinde tesettürlü olup lisede tesettursuz olanda var,terside var önemli olan aile. Kiii hanımefendi aileyle ilgili zorlayıcı birşey söylemedi.....

Gereksiz evham boşverin zaten okul btince yaşayamadığı herşeyi tam gaz yaşamaya baslar o zaman konu açarsınız burda
Bana kızmanızı anlayamadım. Ben ne çocuk gelişim uzmanıyım ne çocuğum var bu konularda çok bilgi sahibi değilim. Birçok kişi asosyalliğini ergenliğe bağladığı için bu konuda gereksiz evham yapmış olabileceğimi düşündüm.

Bana kızmanızı anlayamadım. Ben ne çocuk gelişim uzmanıyım ne çocuğum var bu konularda çok bilgi sahibi değilim. Birçok kişi asosyalliğini ergenliğe bağladığı için bu konuda gereksiz evham yapmış olabileceğimi düşündüm.
Gereksiz evham yapmadığınızı birçok yorumda gördünüz hala normalleştirmeye çalışıyorsunuuz bu normal değil.

Yahu zaten bende onu diyorum aklı başına gelince doğru yolu bulur niye kasiyoruz ihl'ye karşıyım net diye????
Benim çevremde öğrencilerinde tesettürlü olup lisede tesettursuz olanda var,terside var önemli olan aile. Kiii hanımefendi aileyle ilgili zorlayıcı birşey söylemedi.....
Çocuk manipüle edilmiş herhangi bir konuşmada hakkına mı girdik diyerek tedirginleşiyor henüz 11 yaşında evde uzun örtüyle geziyor ani dşarı çıkılır diye. Bunlar baskın ailede büyüdüğünün en büyük ispatı zaten.

Gereksiz evham yapmadığınızı birçok yorumda gördünüz hala normalleştirmeye çalışıyorsunuuz bu normal değil.
Bir şeyi normalleştirmeye çalışmıyorum. Zaten muhafazakar bir insan değilim, müslüman bile değilim ki normalleştirmeye çalışayım. O yaşta baş örtüsü bana da ters. Ben dışarı çıkmak istememesi gibi davranışları için dedim. Bir yandan da muhafazakar yaşantısından rahatsız gibi ya da baskı altında gibi durmuyor. Ama bir çocuk bu konularda ne kadar emin olabilir? İnanın benim de kafam çok karışık ve tek istediğim onun iyiliği.

11 yaşında çocuğun başörtülü olması zorlayıcı bir aile olduğunun göstergesi zaten. Belki bunu şiddetle yapmıyorlar ama beyin yıkayarak yapıyorlar çocuğun durumundan anlaşıldığı üzere.
ihl’lere karşıyız!

Burada eyvah oğlum kız gibi diyen annede kiziyorsunuz tercihi farklı olabilir diye ama inan konusu girince tü kaka oluyor. Anası babası öğretmen muhafazakar bir ailenin ergenliğe adım atmaya başlamış bir üyesi. Korkmayın toplum ahlakına zararı yoktur.

Her şey toplumla ilgili olmak zorunda değil. Toplum, elalem diye diye birey olmayı bilmeyen insanlar yetişiyor.
Bu insanların bir kısmı toplum görmediği sürece istediğine istediğini yapabileceğini sanıyor. Çocuğa, hayvana, kadına, çevreye...
İnsan önce birey olmayı öğrenmeli ki diğer bireylere saygı duymayı bilsin. Bir yanlışı sadece o toplumdan aforoz edilirim korkusuyla değil, yanlış olduğu için yapmaması gerektiğini anlayabilsin.

Bu çocuk mutsuz, çünkü ip atlaması gereken yaşta, birey olmayı öğrenmesi gereken yaşta bir grubun parçası olmaya yönlendirilmiş.
Bu grup ne olursa olsun, neyle ilgili olursa olsun, inançla ilgiliyse de Müslüman da olsa Hristiyan da olsa, ateist de olsa fark etmez. O yaştaki bir çocuk için ağır şeyler bunlar.
11 yaş dediğimiz şey eski sistemdeki ilkokul 5 yaşı. O yaştaki ufacık bir çocuk inançla ilgili obsesyon geliştirmişse ortada doğru gitmeyen bir şeyler var demektir.

Çocuk manipüle edilmiş herhangi bir konuşmada hakkına mı girdik diyerek tedirginleşiyor henüz 11 yaşında evde uzun örtüyle geziyor ani dşarı çıkılır diye. Bunlar baskın ailede büyüdüğünün en büyük ispatı zaten.

11 yaşında çocuğun başörtülü olması zorlayıcı bir aile olduğunun göstergesi zaten. Belki bunu şiddetle yapmıyorlar ama beyin yıkayarak yapıyorlar çocuğun durumundan anlaşıldığı üzere.
ihl’lere karşıyız!
Anladım. O yaşta çocuğa yoğun din eğitimi vermek istismardır. Aynı şeyleri farklı cümlelerle söylemişiz. Benim bugün kafam çok dolu demek istediğinizi bir an algılayamadım kusura bakmayın.

11 yaş ve baş örtüsü derken?
Dini obsesyon da üzerine...

Bu çocuğa kaç yaşından beri din, cehennem, günah, ceza öğretiliyor acaba?
Hakka girmek konusunda bu kadar korku normal değil, 11 yaşındaki bir çocuğun derdi asla bu olmamalı.
Çok bilgi(!) yüklenmiş bu çocuğa, çok -ayrıntı bilgi- ve yaşından çok önce muhtemelen, yazık; kim anne babası necidir, kurs murs bir yere mi gönderiyorlar, ne okuyor bu çocuk, ne konuşuluyor?

ihl’lere karşıyız!
Bence çok yanlış konuşuyorsunuz. Benim ailem açık babam müslüman bile değil. Kardeşim askeri bir okula giderken daha ilkokulda kapanmak istediğini söyledi. Tabii izin vermediler, yıllarca her yıl tekrarladı bu isteğini ve en sonunda lisede kapandı.
Kimse onun beynini yıkamadı, bazen gerçekten insanlar belli bir fıtratla doğuyor diye düşünüyorum sadece.

Ebeveynlerinin ikisi de din kültürü öğretmeni ve gayet muhafazakar insanlar. Bu çocuk böyle bir ailede büyüdü. Baskı var mıdır bilmiyorum ama pek sanmıyorum da. Bir yandan da çok zeki bir kız. Geçen gün bana "Tanrı zaten bizim neler yapacağımızı biliyorsa bizi niye dünyaya gönderiyor, direkt cehenneme göndersin?" dedi. Bu konularda bir şey diyemiyorum ben zaten dinlere inanmayan bir insanım, kendi inanmadığım şeyi ona anlatmak istemiyorum. Ama dediğiniz gibi o da zaten arka odalara gidip başını falan açıyor. Ben üzülüyorum. Sonra da acaba ön yargılı mıyım diyorum.

Tanri demesi cok dikkatimi cekti.
Bizim toplumda Allah denir "Tanri" denmez daha dogrusu tercih edilmez. Genelde inancsiz insanlar Tanri der. Anne babasi din kulturu ogretmenleriyse Tanrı demiyorlardir muhtemelen. Cocuk internet uzerinden başkalariyla dini sohbetler icerisinde bulunup kafasi karisiyor bence.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X