1 yasındaki bebeğime 'hayır'ı nasıl öğretebilirim?

arastiranne

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mart 2024
73
23
34
Merhaba hanımlar, 12 aylık bir oğlum var, yaklaşık 1 aydır, önceden olmadığı şekilde hırçın davranıyor arada, mesela etrafı kapalı bir yerde duruyorsa (mama sandalyesi, beşik vs) kenarlardan sıkıca tutup dişlerini sıkıyor öfkeli gibi, eğer çıkarmazsak agliyor. Hayır dediğimiz bir şeyi sanki inadına yapar gibi yapıyor ve bize göstermek için uğraşıyor. Örneğin bir şeyi ağzına sokarken hayır dedik ve biz başka tarafa baktık önce bize sesleniyor biz bakınca ağzına sokuyor tekrar o şeyi "bakın yine sokuyorum" der gibi. 'Hayır'ı yapmaması gerektiğini anlıyor bence ama nedense özellikle tekrarlıyor o davranışı. Bir de istediği olmadığında bazen katılır gibi agliyor. Ağlamasına müsaade mi etmeliyim nasil yapmalıyım? Bunu su an çözemezsem ileride çığ gibi büyüyen ağlama nöbetleri olacak diye düşünüyorum bunu yaşayan ve çözebilen var mı? Hayır i nasıl öğretebilirim?

Bence öyle birşey yok benim oğlum 4.5 yaşına geldi ben o kadar çabalıyorum olmayınca olmuyor

"Hayır" demeyerek. Şuan bunu yapmani istemiyorum, bu benim hoşuma gitmiyor gibi net tavırla ve o nesneyi ondan uzaklaştırarak. Hayır emir kipi ve hoslanmiyorlar. Açıklama yapmalısınız anlamaz demeyin ,anlıyorlar. Bırakın ağlasın. İstediği şeyi yapmayın sadece sarılın ve ağlamasına izin verin.

Benimki 15 aylık ne kadar hayır kelimesini öğrenmesin dediysem de öğrendi onu da bana kullanıyor jsjsjsjs
Bahsettiğiniz herşey benim kızım da da aynı şekilde mevcut. Benim kız da TV ye sert vurur mesela, yapma etme dedikçe inadına yapar o an göz göze gelmemeye çalışıyorum başka birşeye ilgisini vermesini sağlıyorum bir iki vuruyor bakıyor bende tık yok bırakıyor. Sinirlenince de kendi kafasına vurmaya çalışır faln bi değişik ya tek bildiğim her şartta soğuk kanlı durmaya ve taviz vermemeye çalışırım o da bı süre sonra yaptığı şeyi bırakıyor ama işte bizde kötü olan babası ve çevremdekiler her dediğini yapıyor azıcık ağlasa hemen müdahale ediyor ben ne kadar doğru yapıyorum bilmem ama ağlamasının bitmesini beklerim bazen içim gidiyor da ama duruyorum öyle çok uzun süre devam ederse de kucağıma alıp balkona çıkarırım yada yüksek sesle kim o kim geldi diyip kapıya falan bakarım durur hemen.

Tutarlı olarak. Ağlayınca davranışa devam etmesine izin vermeyerek ve hızla yön değiştirerek. 2 yaşta asla yön değiştiremeyeceksiniz çünkü. Ve sonsuza dek evladınız sınırlarını genişletmeye çalışacak. Bugün oral dönemi nerdeyse hiç yaşamamış hatta dişleri çıkarken bile keske bi şeyler ağzına soksa da kaşısa rahatlasa dediğim 2.5 yas kızım pinpon topunu ağzına sokmaya çalışıyodu mesela... Saçmalamalar asla bitmeyecek. Daha da zorlayacak.

Sadece açıklama yapın bunu basit ve kısa tutarak yapın. Hayır ve evet arasında fark yok onlar için. Kendine ya da başkasına zarar verme olasılığı varsa nesneyi kaldırın uzaklaştırın. Tavrınız net olsun. Ağlasın, gözünden yaş gelsin, rahatlasın ihtiyaçları var ağlamaya. Sarılın bu esnalarda. Konuşmayın, sadece temas edin. Öfke nöbeti geçrirse yine sarılın, ağlamasını sağlayın ödüllendirme, sussun diye başka bir şeye yönlendirme yapmayın. Duygularını yaşasın, ifade etsin zamanla normale dönecektir. Şu an keşif sürecindeler, hem insanı hem maddeyi hem bağlantıları öğrenmeye çalışıyorlar.

bunu yapabilen cindir

Bence dokunmasını istemediğiniz nesneleri toplamayın , dokunmaması gerektiğini kaşlarınızı çatarak hayır diyin. Her gittiğiniz misafirlikte biblomu topluyacaksınız. Er geç ögrenir varsın ağlasın .aksi halde ben ağlayınca benim dediğim oluyor diyorlarr tavrınızda net olun.

bunu yapabilen cindir
vallahi yapiyorum. Kendini yerden yere de atsa aciklamami yapıyorum ,ağlıyorsa sarılıyorum sakinlesmesini bekliyorum. İstediği şey gerçekten "hayır" ise değişmez. Kaç kere markette ağlama krizine girdi , cips için almadım. ,aglayabilirsin almayacağım dedim - tabi ki bir kerede olmadı zaman aldı ogrenmesi- insanlar "aaaa ben alayım, ağlamasın yavrummmm" dese de" lütfen şuan alırsam bir daha önüne geçemeyeceğim, teşekkür ederim." diyerek reddettim.şimdi markete gitsem ve almanı istemiyorum dediysem tekrar önüne dönüyor, ısrar etmiyor. Evde de bir şey değişmiyor benim için.

Hayırı yapmayı etmeyi anlamıyor. Komut olarak algılıyor. Mesela size timsah düşünme dediğimde sizin gözünüzde timsah canlaniyir aynı öyle birşey. Ma me olumsuzluğu anlamiyorlar. Bende bebeğime havalara bakma diyorum havaya bakıyor

Hayırı şöyle öğrettim. Mesela TV aşağıda bizim ve ellemek için uzanıyordu . Ben şöyle dedim hayır olmaz derken işaret parmağımla sağa sola salladım ve yüz ifedemdede aynı şeyi yaptım yani hem görsel olarak hemde sözel olarak olmsuzluk ifadesi olduğunu belirttim. Sonra ilgisini başka yöne verdim oyuncakları kartları kitapları yada. Bunu her seferinde yapmasını istemediğim davranışı için tekrar edince artık öğrenmiş oldu. Ablasida " no no " şeklinde öğretmiş. Yatağına cikmasini istemediği bir anda. şuan 21 aylık no no diyoruz oda no no diyor yapılmasını istemediği yemek yemek istemediği yada su ister misin diye sorunca istemezsse no no der. Demem o ki hem görsel hem sözel şeklinde bu cümle olumsuz bu durumdan hoşnut değilim mesajı verin. Ve ilgisini başka yöne cekin.

Birde TV telefon tablet var mı ?

Son düzenleme:
süpersiniz valla söyledikleriniz benim de hayalim ama ne kadarını yapabiliyorum bilmiyorum. zorlanıyorum. etrafımdakiler de pek müsade etmiyorlar bir şey olmaz ver ağlatma vs lafları bitmiyor

Evet tepki vermemeyi deneyebilirim çünkü olumlu/ olumsuz tepki verdiğimiz şeyleri tekrar yapıyor hep. Mesela geçen gün annemin parmağını ısırdı yanlışlıkla, o da ay uf falan diye tepki verdi anlık, sonra tekrar ısırmaya çalıştı. Başka bir şeye ilgisini çekmeyi denedim ama tutturuk biraz, başka şeyi gösterdiğim halde o istediği şeye işaret edip mizmizlanmaya devam ediyor tamamen ortam değiştirmek gerekiyor o da her zaman her yerde mümkün olmayabiliyor

Bunu deneyeceğim açıklamalarım kısa olmalı galiba di mi? Geçen gün bir şey için çok ağladı, yanında durup bitmesini bekledim sakince ve sarılmaya çalıştım ama sarilmami pek istemedi çok uzun sürdü ağlaması sonra babası gelip müdahale etti sorum ağlamalar sizde de uzun mu sürüyor yoksa zamanla tavrınızın net olduğunu öğrendiğinde kısalıyor mu veya bitiyor mu?

Ağlamasına müsaade etmek güvenli bağlanmayı zedelemez di mi artık?

Yön değiştirmeyi denedim ama biraz tutturuk istediği şeyi kolay unutmuyor tamamen ortam değiştirmek gerekiyor. Mesela masada yemek yiyoruz çatal bıçak veya onun yememesi gerekn bir şey istiyor onları farklı yere koyup önüne yiyebilecegi/alabileceği bir şey koyuyoruz ama o yine istediği şeye işaret edip mizmizlaniyor

Buna ne zaman başladınız? Bir de güvenli bağlanmayı zedelemiyor di mi? Sonuçta sınır da gerekli

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…