1 yasındaki bebeğime 'hayır'ı nasıl öğretebilirim?

Hayır, ağlaması onlar için bir ifade biçimi. Ağlamalarına müsaade edilmeyen çocuklarda hırçınlığın, öfkenin arttığı gözlemlenmiş. Aletha Solter'in kitaplarına bir bakın isterseniz. Mesele o üzüldüğünde, sinirlendiğinde sarılıp sakinleşmesini beklemek. 'İstediklerim her zaman olmuyor evet ama anne baba yanımda.' Büyüdükçe de görecek ki kendisine ya da başkasına zarar verecek şeyler için durdurulmuşum, bunu idrak edecek. Bu da kime, neye nasıl güveneceğini daha iyi şekilde öğretecek yavrulara inşallah.

Önemli olan engellediğiniz şeyin gerçekten engellenmesi gereken ya da hayır denilmesi gereken bir şey olması. Sürekli hayır demek laf sağırı olmalarına yol açar. Ama çocuk şunu içselleştirirse rahatlar, annem babam benim keşfetmeme hep destek oluyor, bazen olmaz diyorlar. Kısıtlayıcı değil de, sınırları öğretici rahat bir ebeveyn olmak, çocuklara çok iyi geliyor gördüğüm kadarıyla.

Pimpirikli bir yapınız varsa onuda yumuşatmaya çalışın inşallah.
Çok haklısınız, bunları hep okumuştum ama kendi evladı olunca insanın teori ile pratik karışıyor 🙊 yeniden hatırlattınız bakış açımı değiştirdiniz teşekkür ederim 🥰 çocuktan önce aşırı rahat bir insandım ama çocukla biraz pimpiriklik yüklendi analık zormuş 🤣 bunları okuduğumda aslında çok fazla hayır dediğimizi fark ettim, keşfetmesine engel oluyoruz böyle. Kendisi için zararlı bir şey olmadıkça görmezden gelmeye başladım bile 😊

X