1 yasındaki bebeğime 'hayır'ı nasıl öğretebilirim?

Evet olumsuzluk ekini anlamadıklarını biliyorum aslında, hamileyken okumuştum ama uygularken bilgiler geri planda kalıyor görsel ve sözel olarak anlatmayı deneyeceğim iyi fikir ekran yok diyebilirim, yani çok nadir mesela tırnaklarını kesene kadar tv den İngilizce çizgi film acıyorum max 2 3 dk açık duruyor veya evde yapacak etkinlik bulamayıp bunaldıysak yine 1 2 dklık ing şarkı videosu veya hareketsiz flashkartlar ya da miyavlayan kedi videosu falan açıyorum sonra hemen kapatıp baska bir etkinlik buluyorum. Şu an 1 yaşında, su ana kadar toplam izlediği süre 1 saati bulmamıştır. Bunu neden sordunuz?

süpersiniz valla söyledikleriniz benim de hayalim ama ne kadarını yapabiliyorum bilmiyorum. zorlanıyorum. etrafımdakiler de pek müsade etmiyorlar bir şey olmaz ver ağlatma vs lafları bitmiyor
Ay evet!! ağlatma.. günah.. veriver ne olacak.. daha küçücük annesi, anlamaz... Ben de sürekli duyuyorum bunları ağlatma lafı da en gıcık olanı sanki çocuğa bir şey yapıp biz ağlamayı başlatıyoruz! Öyle dediklerinde 'ben ağlatmadım, kendi ağladı ben de izin verdim" diyorum ben bazen

2 yaş sendromuna 1 yaşında tutulmuş
Bundan ben de şüpheliyim çünkü her şeyi kendim yapacağım isteği de var, kendi yemesine izin veriyorum normalde ama bazen hızlı olmamız gerekiyor ben yediriyorum ama illa kendi yiyecek veya henüz kaşık kullanamıyor o yüzden vermek istemiyorum ama illa o da tutacak ucundan veya sadece kendi tutacak, sandalyesini siliyorum o da mendil istiyor kendi silecek...2 yaşı pek düşünmek istemiyorum o yüzden şimdiden bir çözüm arayışına girdim

Buna ne zaman başladınız? Bir de güvenli bağlanmayı zedelemiyor di mi? Sonuçta sınır da gerekli
Hep böyleydi birşeyleri hep net bir şekilde açıkladım şuan 5 yaşında hemen hemen diretmeyi denemeye başladığından beri aynı davranıyorum. Güvenli bağlanmayı zedeledigimi şahsım adına düşünmüyorum. Ki kreşe ,özel eğitime vs 4 farklı yere gidiyor kreşe servisle tek gönderiyorum ağlama zirlama olmuyor dönüşte de beni yıllardır görmemiş gibi mutlu olup heycanlaniyor. Hiç bir aglamasinda onu yoksaymadim, hep yanındaydım sarilmaktan asla vazgeçmedim. Beni hirpaladi, kendini hirpaladi ama ben sarılmayı,opmeyi bırakmadım. Galiba güven bu yüzden zedelenmedi, bir odaya kapatıp cezalandırma olayı hiç olmadı bütün ofkesinde yanindaydim.

süpersiniz valla söyledikleriniz benim de hayalim ama ne kadarını yapabiliyorum bilmiyorum. zorlanıyorum. etrafımdakiler de pek müsade etmiyorlar bir şey olmaz ver ağlatma vs lafları bitmiyor
Valla sabaha kadar söylesinler babasını bile tersledigim zamanlar oluyor. Normal bir çocuğun bile ağlamayı kullanmaması gerekirken benim gibi özel çocuk anneleri daha dikkatli olmak zorunda. En ufak pekistirec gelisimi olumsuz etkiliyor. Bana da ; " ağlatma, uzatma, tamam en mukkemel sensin ,sen de vicdan mi var , sizin çocuğunuzun sesini mi dinleyecegiz ,bilerek aglatiyorsunuz..." vs vs diyen o kadar çok kişi oldu ki kah ağladım kah güldüm ama vazgeçmedim.cunku kapı kapanınca cocugumla biz kalıyoruz kimse değil.

Ben de ;"ağlama sesi bana Opera dinletisi gibi geliyor bilemezsiniz ." diyorum

İlk zamanlar çok uzun sürüyordu şimdi bir iki deniyor bakıyor ki tavrim.net amannn aglamama degmez diyip susuyor çok çok ısrarlı bir aglamasaysa uzun da sürüyor bana fark etmiyor 1 dk da ağlasa istediği olmayacak 1 saat ağlasa da. Böyle söyleyince herşeyi kısıtlayan manyak bir anne gibi görünebilirim ama gerçekten yapmamasi gereken durumlarda böyle yapıyorum mesela geçen gün ila bicagi bana vereceksin ben dograyacam dedi, plastik bıçak verdim kabul etmedi ben de istiyorsan bunu alabilirsin ,diğerini alamazsın elin acır dedim, ağladı. oturdum sarıldım ,doya doya ağladı sonra kalktı plastik bıçakla içini çeke çeke oynadı

Niye kız benim özel cocugum bile hayırı biliyor ağlayınca da gayet sakin bir şekilde aglayabilirsin şuan bunu yapmıyoruz,almıyoruz,gitmiyoruz, vs diyorum.
Valla oğlum da ağlıyor birde direk hayır demek doğru değil nedenleri ile açıklamak gerekiyor . Direk hayır derseniz inada biniyor . Benim oğlumun karakteri bu artık kabul ettik hayır desekte açıklasakta yapmak istediğini yapıyor bazen başına işler geliyor . Koltuktan zıplama hayır bak düşeceksin diyoruz yine yapıyor ve düşüyor

Şaka bir yana konu sahibi tutarlı olmak gerekiyor . Bir şey hayırsa hayırdır . Hayır dedikten sonra evet demeyin . Birde direk hayır demek doğru değil . Mesela basit bir örnek dışarı çıkmak istiyor sizin de işiniz var veya hava kötü çıkmayacaksınız . Aaa çok iyi bir fikir işlerimi bitirdikten sonra çıkalım tabi ki veya yağmur bitince çıkalım gibi cümleler kurun . Çocukların direk hayıra alerjileri var zaten şuan küçük öyle tutturmaz geçer gider 2 yaştan sonrası felaket

Ağlamasına müsaade etmek güvenli bağlanmayı zedelemez di mi artık?
Hayır, ağlaması onlar için bir ifade biçimi. Ağlamalarına müsaade edilmeyen çocuklarda hırçınlığın, öfkenin arttığı gözlemlenmiş. Aletha Solter'in kitaplarına bir bakın isterseniz. Mesele o üzüldüğünde, sinirlendiğinde sarılıp sakinleşmesini beklemek. 'İstediklerim her zaman olmuyor evet ama anne baba yanımda.' Büyüdükçe de görecek ki kendisine ya da başkasına zarar verecek şeyler için durdurulmuşum, bunu idrak edecek. Bu da kime, neye nasıl güveneceğini daha iyi şekilde öğretecek yavrulara inşallah.

Önemli olan engellediğiniz şeyin gerçekten engellenmesi gereken ya da hayır denilmesi gereken bir şey olması. Sürekli hayır demek laf sağırı olmalarına yol açar. Ama çocuk şunu içselleştirirse rahatlar, annem babam benim keşfetmeme hep destek oluyor, bazen olmaz diyorlar. Kısıtlayıcı değil de, sınırları öğretici rahat bir ebeveyn olmak, çocuklara çok iyi geliyor gördüğüm kadarıyla.

Pimpirikli bir yapınız varsa onuda yumuşatmaya çalışın inşallah.

Birde olumsuz davranışları zarar verme tehlikesi olmadığı sürece görmezden gelin, yokmuş gibi davranın. Bu da kötü davranışları içselleştirmelerini engelliyormuş.

Bu süre aklı ermeye basladikca uzayabilir krizler yaşayabilirsiniz hiç çizgi film açmamak bilmemesi daha iyi . Bilmedigi birşeyi isteyez.0-3 yaşa çok önemli siyah ekran açabilirsiniz şarkıları. . Şuanda yaşadığınız ağlama krizleri büyüdükçe ekran içinde yapabilir.
Sürekli hayır demek bir süre süre hayırı algilamamasina neden olur diye kardeşimde diyordu şu anda arsız hayırı bilmeyen bir çocuk yetiştirdi önüne geçemiyor. TV'ye ayakkabı atiyordu kumandayı atıyordu bizim hayır demiyecez ne diyeceğiz diyordum canına bir zararı yoksa hayır diyemez mis . Yollara yatıyordu oturup bekliyordu yapmayana kadar . Bu saçma yapmamasi gerektiği şeyi mesela yerden ağzına birşey almışsa hayır durdur o . Anında müdahale ediyorum ben .

Ben 4 yaşındakine öğretemedim bacım , yeni yöntemler bulursan bizi haberdar et

İlla ki çocuk yani bizim gibi olmasını bekleyemeyiz düşe kalka öğrenir sağlıklı buyusunler

çok iyi yapmışsınız dirayetli duruşunuz için sizi tebrik ederim
bilgiler için de çok teşekkürler daha dikkatli olacağım

Oğlan çocukları hep böyle oluyor galiba akrabalarımın bütün erkek çocukları böyle yaptı 1 tanesi hariç artık nasıl öğrettiyse helal olsun bence ilgi vermeyin öyle şeylerde siz bakıp ilgi gösterdikçe daha da yapacaktır. Benim arkadaşımın çocuğuna biz bişeyi yapma deyince gözlerinin içine baka baka yapıyor mesela çekirdek yiyorduk tabaktaki çekirdek çöplerinin hepsini gözünün içine baka baka yere attı annesi artık bağırıp çağırsa da çocuk ciddiye almıyor her dediğini yaptıkları için şimarık yetişiyor çocuk. Bakıp gülüyor bide bağırınca annesi 2 yaşında şuan bide sinirlenince kafasına vuruyor sert kendini tokatlıyor şimdide 2 yaş sendromu mudur nedir Buda yeni moda oldu sanki çocuklarda bi değişik hallere giriyorlar kucağımızdan inmeyen çocuk yanımıza yaklaşmıyor otur diyoruz oturmuyor bişeye hayır diyoruz direk çığlık ciğliğa ağlıyor.. bence çocuğu bırakacaksın kendi haline çünkü başka türlü durmaz yaptığı şeylere mesela gülüyorlardı eskiden öyle alıştırdılar çocuk inatla gözlerinin içine baka baka hayır dedikleri şeyi artık huy edinmiş yapıyor

11 aylık oglum aynı durumu yaşıyorum hayırı gayet güzel biliyorlar bence bizi deli etmek için tekrarliyorlar artık ben kendine zarar verecek birşey değilse hiç karismiyorum o otomatik bırakıyor ha yok zarar verecek birşeyse ona ulasmasina engel oluyorum çünkü hayır dedikçe daha çok yapiyor

Evet aslında oğlum da çabuk adapte oluyor zor bir çocuk değil ama ben kolay bir ebeveynim sanirim çok fazla bilgi kirliliğine maruz kalıyoruz şu çağda aman travmatize olmasın aman güveni zedelenmesin vs gibi şeyler var beynimde o yüzden ağlamasına izin veremiyorum galiba bunu yapmam gerekiyor

Örneğin bir şeyi ağzına sokarken hayır dedik ve biz başka tarafa baktık önce bize sesleniyor biz bakınca ağzına sokuyor tekrar o şey
Oral dönemde olduğu için ağzına atacaktır hayır demenizin bi anlamı yok onu elinden alıp çiğneyebileceği başka şey verin dişi kaşınıyordur, keşfediyordur, haz alıyordur…
Alternatif verin istemediğiniz şey yapınca elinden almanız hayır demeniz sadece inatlaşmayı öğretir.
Emin olun inatlaşmayı öğrenmesini hiç istemezsiniz.
Kendi kendine hareket edebilmeyi, seslerin aklim etmeye çalışmayı keşfetmeye devam ediyor, benlik gelişmeye çalışıyor.
Aaa bak ne varmış burda diye dikkatini başka şeye çekin. Biraz daha büyüyünce bu senin için tehlikeli, Zana zarar verebilir biraz da şunu inceleyelim falan diyebilirsiniz. Tekrar tekrar deneyip öğrenmeyi pekiştirecektir.
Bol oyun bol sohbet bol neşe ile 18 aydan sonra işler biraz daha değişecek asıl hayırlar ağlama krizleri oralarda başlayabilir şanslıysanız 2 yaşta görürsünüz canavarcığı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…