Yurtdışına tur ile mi gitmek yoksa bireysel mi

Bence bireysel çıkmak her zaman daha iyi. Hiçbir zaman turla çıkmadım, sadece güzel bir kaç araştırma yapmak yeterli oluyor. Otelin konumu da iyi olsun tabi ki. Bağımsız bir şekilde gezmek, her deliğe girip çıkmak ve gittiğim yerleri kendim keşfetmek benim tarzım. Tur pek bana göre değil. Bu kişiye göre değişir, ilk kez çıkıyorum endişelerim var diyorsanız tur deneyebilirsiniz. Ama girişken biriyseniz turdan bağımsız gitmenizi öneririm.

Tatil için yurtdışı planı yapıyoruz fakat tur ile mi. Gitmek daha iyi olur yoksa kendi başımıza mı bilemedik. Tur ile gitmek daha uygun oluyor galiba ama yeterli katılımcıya ulaşmadığında iptal ediliyormuş izinleri buna göre alacağız ortada da kalmak istemiyoruz.
Özgür bir şekilde gezmek daha cazip geliyor ama süreci yönetemeyiz bir oraya bir buraya savruluruz gibi geldiği için tura yöneldim tecrübesi olan var mı?
Sadece katılımcı yeterli olmadığında değil "operasyonal nedenlerle" de iptal edebiliyorlar. Çünkü seyahat acenteleri yurt dışında tur yapamazlar, o ülkenin yerel acentesiyle turu hazırlarlar ya da olanı satın alırlar. İki acente arasında da sorun olabilir. Bakın olur demiyorum çok iyi çalışan işini iyi yapan acenteler var ama artık tek imkanımız var. Yani tur iptal edilsin boşver başka acenteyle giderim diyecek para ve zaman yok. Kimse iptalin ertesi günü geri ödeme yapmıyor.

Mesela 399€ denen tur da çok rahat 1.000€' yu görür. Havaalanı vergisi vs diye alınan ücret zaten uçak bileti içinde. Genelde şehre uzak otellerde kalınır çünkü ucuzdur ve otobüsle gidilir gelinir. Kendim takılayım kendi imkanımla şehir merkezine giderim derseniz de niye tur alasınız? O gün biraz daha geç çıkmak istersiniz, yorgun hissediyorsunuzdur ama normal olarak tur otobüsü çoktan gitmiştir ve sizin için geri dönmez.

Her şehrin turist kartı var. Ulaşım müze vs için. Ayrıca eski şehir dedikleri tarihi yerde 3* otelde kalırsanız her yere yürüyerek gidersiniz. Avrupa ülkelerinde ucuz otel kötüdür anlayışı yok. Odaları küçüktür mobilya eskidir ama temiz ve güvenlidir. Büyük aile odası yoktur veya kahvaltı vermiyordur vs. Ben arkadaşlarımla gittiğim zaman ev tutardık. Bu şekil binalarda tüm evler turistler için hazırlanmış ve 2,3,4 oda şeklinde. Prag'da mesela şehir merkezine 700-800 mt. uzakta bir evde kalmıştık. 4 odalı 2 banyolu eve otelden daha az para ödemiştik.

En küçük restoranın kafenin bile menüsünü fiyatlarını görebiliyoruz, toplu taşıma taksi ücretleri online. Yani iyi bir planlama yapılırsa keyifli bir gezi olabilir. Lisan problemi varsa, müzelerde veya tarihi yerlerde görmek istediğiniz bilgileri gitmeden indirin. Hatta yabancı dilde olanları da çevirin indirin elinizde telefonunuzda dursun. Kendi başınıza da gitseniz orada yarım-tam gün turlara katılabilirsiniz. Hatta ücretsiz yürüyüş turları olur, birisi size yürüyerek tarihi bilgiler anlatır, bitince
5-10 € bahşiş verirsiniz. Her yerde ücretsiz wi-fi var. Harita uygulamaları var kaybolunmuyor.

Bu yazdıklarım klasik Avrupa şehirleri için. Ben Güney Doğu Asya'da yaşıyorum ve bu yaz Japonya'ya gitmeyi planlıyoruz. Tüm geziyi değil ama bazı yerlerde tur alacağız, çünkü değişik ve çok renkli bir kültür. Yine de karar sizin, yok ben kendime güvenemiyorum bir aksilik çıkabilir rehber olsun yardım etsin derseniz tur alın. Herkes kendi deneyimini yazıyor buraya çünkü.

Tatil için yurtdışı planı yapıyoruz fakat tur ile mi. Gitmek daha iyi olur yoksa kendi başımıza mı bilemedik. Tur ile gitmek daha uygun oluyor galiba ama yeterli katılımcıya ulaşmadığında iptal ediliyormuş izinleri buna göre alacağız ortada da kalmak istemiyoruz.
Özgür bir şekilde gezmek daha cazip geliyor ama süreci yönetemeyiz bir oraya bir buraya savruluruz gibi geldiği için tura yöneldim tecrübesi olan var mı?
Ben 2020 de turla gitmiştim uçak bileti konaklama falan içindeydi daha mantıklı ama extra götürdüğü gezilere fazla para alıyorlar mesela onu muhakkak araştırın bizden 35 Euro almışlardı o dönem halbuki trenle 6 euroymus bunun gibi

Kendinize güveniyorsanız bağımsız gidin. Ama benim gibi harcayan biriyseniz size daha pahalıya gelir onu söyleyeyim. Turlar benim için daha ucuza geliyor çünkü otelin ucuzu,yemeğin ucuzu,her şeyin en ucuzuna gidiliyor. Bağımsız gezdiğinizde beğendiğinizi alıp parasını da ona göre veriyorsunuz,seçme şansınız oluyor.

Dil bence burda belirleyici faktör. Diliniz var ise veya yeterli ise güzel bir planlamayla sadece istediğiniz yerleri görerek gezebilirsiniz. Ben olsam asla tura bulaşmazdım. Ekstraları almadığınızda sizi merkeze uzak noktalarda bırakıp serbest zaman olarak veriyorlar. Ee belki o ekstra benim ilgimi çekmiyor ne yapacağım? Turu sadece 6-7 kişi kalabalık gidilecekse ve kafamın uyduğundan eminsem o kişilerle o zaman belki düşünebilirim. Güzel bir planlama işin 2. Anahtarı. Rehberler vs zaten gidilen ülkede mutlaka uygun şekilde bulabilirsiniz. Şehirler veya ülkeler arası geçişte görece daha ucuz olan wizzair, ryanair vs kullanılabilir araca ihtiyaç kalmaz bu durumda.

her ikisi ile de gitmiş biri olarak orta seviye ingilizceniz ve özgüveniniz varsa ufak bir google araştırması ile bireysel gitmenizden yanayım ama tura göre bir tık pahalıya mal olabilir.

İlk defa çıkmayacağız ama gitmediğimiz ülkelere birlikte gideceğiz biz de araç kiralayıp öyle gezeriz diye düşündük 2 3 ülke birden gezmeyi düşünüyoruz da tur sanki daha uyguna geliyor gibi geldi
Araba kiralanması, araba parkı vs bireysel gezi daha pahalı olabiliyor gercekten. Ancak daha önce tecrubeniz var ise ve Ingilizcenize de güveniyorsanız bireysel gezilerin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

İlk defa yurtdışına çıktığımda ilk gittiğim yer italyaydı.. tur ile gitmedim çünkü tura bağlı kalınıyor ve hiç bir tadına varılmıyor çoğu yeri panoramik gezdiriyorlar

açıkçası ben turla gitmeyi düşünüyorum çünkü çok uygun turlar var. bazılarına ekstra turlar da dahil. öyle yapmayı düşünüyorum öteki türlüsü korkunç geliyor. parayı kontrol edememe, tam organize edememe, sıkıntı yaşadığında tek kalma gibi..

Kendim de gittim turla da gittim. Açıkçası fiyat/performansa bağlı. Turla büyük ispanya turu yaptım aşırı memnun kaldım, serbest saat desen vardı kapsamı çok genişti fiyatı da bireyselden çok daha uygundu. Amerikaya kendim gittim mesela gibi

Bir ya da iki yeri gezecekseniz kendiniz daha iyi tadını çıkarırsınız. Yerel lezzetleri rahatça tadarsiniz. İngilizce yaninda en az 5-10 kelime yerli dili öğrenin mesela otobüs durak vs gibi kelimeleri. Olmadı en kötü resim açar gösterirsiniz ya da Google translate. Prag a gitmedim ama o bölgede Budapeşte ve Viyanayi gezdim. Rahatlıkla kendin bulabilirsin. Karışık değiller. Bir gunde çözersin.

Ama daha fazla lokasyon gezeceksen tur daha kolay olur. Ben geçen sene Romayı kendim gezdim ama bu sene Balkanlar turu aldım. Kendim o kadar randımanlı gezemem çünkü.

Bol bol şehir videoları izle, kullanacağın araclari Google haritalar saatine kadar sana gösteriyor. Durakları buldun mu iş tamam.

Ve evet kesinlikle yurtiçi tatilden daha uyguna geliyor. Her masraf dahil 25.000e 3 kişi Romayı gezdik. Hangi 5 yıldızlı otelde kalabilirsin ki bir hafta o paraya? Air bnb ev kiraladik, tüm istediğimiz yerleri gezdik.

daha yeni italya turundan gelmiş biri olarak şöyle söyleyim iptalolmaz yüksek ihtimalle. b,zde iki tur firmasını birleştirmişlerdi. extra turlar pahalı evet katılmayıp kendin gezebilirsin arada. ama genel herşeyi planlayıp programladıkları için hiç düşünmeden hareket edip git gel yapıyorsun rahatlığı da fazla

Kesinlikle kendin gitmek. Gezinin en zevkli kısmı geziyi planlamak. Ben tüm gezilerimi kendim planladım, vize işlemleri, oteller, gezi planı hepsini de kendi zevkime ve bütçeme göre yaptım. Zaten artık internette sınırsız kaynak var, gezi planı yaparken nerede kalınmalı, nerelere gidilmeli, ne yenmeli bir sürü bilgi toplayabilirsiniz. Ben vize alırken dahi eğer zorunlu değilse aracı kurum kullanmadan kendim evrak toplayarak direkt konsolosluktan başvuruyorum. Güzel bir planlama sistemi ile kendin gezmek çok keyifli oluyor.

cheryy ben de Prag düşünüyordum şartları zorlayıp ,daha önce gittiysen biraz bilgilendirir misin ?hiç bi fikrim yok ve ilk defa yurt dışına çıkacağım eğer olursa
Prag çok güzel bir şehir masal gibi .
Mutlaka git.
Ama sanırım vize sıkıntısı varmış bu ara.
Aslında gitmişken Prag sonra Berlin yapmıştım ben öyle iki ülke yapabilirsin.
Yakın birbirine

Prag çok güzel bir şehir masal gibi .
Mutlaka git.
Ama sanırım vize sıkıntısı varmış bu ara.
Aslında gitmişken Prag sonra Berlin yapmıştım ben öyle iki ülke yapabilirsin.
Yakın birbirine
maddi durumum : selamunaleyküm ey zat 🤣🤣

Prag da belirsiz şimdilik ama gitmeyi çok istiyorum Prag bile yeterli yani bi atabilirsem kendimi 😄

bu arada pahalı bi ülke mi ? biraz araştırdım ama tecrübe edinenlerden duymak daha iyi oluyo 😊

maddi durumum : selamunaleyküm ey zat 🤣🤣

Prag da belirsiz şimdilik ama gitmeyi çok istiyorum Prag bile yeterli yani bi atabilirsem kendimi 😄

bu arada pahalı bi ülke mi ? biraz araştırdım ama tecrübe edinenlerden duymak daha iyi oluyo 😊
Hayır diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun.
Para birimi kron Euro değil.
Ama bizim ülkemize göre tabi pahalı.
Çok küçük bir şehir 2 gün yeterli gezip görmek için.
3 gün kalsan rahat rahat her yerini gezersin.
Sehirin ortasında travmay hattı var her yere gidiyor.
Bilet kontrolüne yakalanmadan bedava binmistim ben 🤣🤣
Netten alıyorlarmış galiba biletleri.
Güven usulü işte .
Berlin de de trene bedava bindim kaç kere.
Ama orda kontroller oluyormuş.
Prag da öyle bir şey yok.
Zaten fazla tramvay kullanmana da gerej yok yürüme mesafesi.
O kadar güzel ki yollar yürü zaten.
Masal gibi.
Kalesi var oraya çıkmak yorucu ama çok güzel.
Trdelnik diye ünlü bir Tatlısi var .
Biraları çok güzel.
Saat kulesi var ünlü onun etrafında kafelerde soğuk bir bira içersin.
Ben apart kiralamustim eski bir binaydi çok güzeldi . booking com dan
Otellerden daha uygundu .

kısa sürece bir çok yeri şöyle genel olarak göreyim derseniz tur olabilir
tur işi biraz da rehberle frekanslarınızın tutmasına bağlı
misal biz antalya gitmiştik anne-kız tatilinde ben de bilmiyordum oraları, 2 kere turla gittik gezilere, rehberlerimiz de iyiydi. annem rehberin biriyle baya kanka oldu mesela, öyle grup-rehber kafa olursa çok güzel. bir de illa birşeyler anlatıyorlar vatikanda floransada turla ama iyi sanat tarihi bilen bir rehberle gitmek mesela başka olur. (şimdi tüm turlar aynı yerlere götürüp aynı şeyleri anlatıyor)

ben y.dışında hiç turla gezmedim. hep kendim ya da arkadaşım vs ayrıntılı plan yaptı o plana göre gezdik
italyada milano- venedik, pisa- siena, bologna, la spezia, florence, roma, napoli yaptık mesela turlar hepsini gezdirmiyor ya da hepsini gezdiren tur sayısı az onlara artık gerekli kişi bulabiliyor mı emin değilim.

mesela ben prag'a gittiğimde 13 sene önceydi o senelerde Prag'a gitmek İstanbul'da çalışan beyaz yaka için kadiköyden beşiktaşa gitmek gibiydi. Etrafta 10 kişiden 11'i türktü (ben zaten avrupada yaşıyordum biz de h.sonu gezisi olarak gitmiştik). Hadi Prag nispeten ucuz ve yürüyerek gezilecek bir yer. Paris- Barcelona flan gibi metropol şehirler bile o zamanlar Türk turist doluydu..Şimdi vize almak bile sorun. Turla gitmenin bir diğer avantajı bu olabilir vize işi kolay olur.

X